Harun Yahya

Pakistan’ın Kurtuluşu Bağnazlıktan Kurtuluşuna BağlıYeni yılın ilk günlerinde Güney Asya’dan arka arkaya iki saldırı haberi geldi. Silahlı militanların hedefinde, Pakistan sınırı yakınlarındaki Hindistan’a ait bir hava üssü ve Afganistan’ın Mezar-ı Şerif kentindeki Hindistan Konsolosluğu vardı. Bu iki terör eylemi Hindistan’a yönelik olmakla beraber gözlerin daha ziyade Pakistan’a çevrilmesine yol açtı. Zira olaylarla ilgili ilk bulgular Pakistan merkezli radikal bir örgütü işaret ediyordu.

Eylemlerin zamanlaması dikkat çekiciydi şüphesiz. Hatırlanacağı gibi, 2015’in son ayları Pakistan ve Hindistan arasında iyi ilişkilerin kurulmaya başladığı bir dönem olmuştu. Her iki ülkenin başbakanları, dışişleri bakanları ve milli güvenlik danışmanları çeşitli vesilelerle bir araya gelmişler; iki büyük komşu ülke arasındaki kronik sorunlara ilişkin samimi bir işbirliği başlatma kararı almışlardı. Radikal militanların, bilerek veya bilmeyerek, aslında iki ülke ilişkilerini hedef aldığı anlaşılıyordu. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif de, saldırıların ardından, Hindistan ve Pakistan arasında barışı sağlamak için ciddi adımlar atıldığında, teröristlerin süreci sabote etmeye çalıştığını söyledi.

Her iki eylemde de militanlar amaçlarına ulaşamadan etkisiz hale getirildiler. Dolayısıyla Güney Asya’yı kaplayabilecek yeni bir karışıklık engellenmiş oldu. Ancak böyle bir tehlike geçmiş değil, aksine hala çok büyük bir tehdit olarak duruyor. İşte bu nedenle geçmişten iyi ders almak, radikal terörün gerçek kökenini doğru anlamak, ve aynı hataları tekrarlamadan sorunu çözmek gerekiyor.

Pakistan topraklarında irili ufaklı çeşitli terör örgütlerinin varlığını halen sürdürdüğü bilinen bir gerçek. Bu topraklarda radikal teröre ve şiddete zemin hazırlayan radikal bir ideoloji mevcut. İşte bu yanlış ideolojiyi doğuran ve besleyen, bazı Pakistanlı yetkililerin sandığı gibi Amerikan veya Hindistan gizli servisleri değil, uluslararası güçler de değil. Sorunun kökeni dışarıda değil, aksine tam içinde Pakistan toplumunun sosyal-siyasal-kurumsal yapılarında yer alıyor.

Günümüz dünyasında Pakistan’ın aşırılık ve terör kavramları ile neredeyse birlikte anılmasına neden olan başlıca iki neden var: Pakistan derin devleti ve İslam adına ortaya çıkan koyu bağnazlık.

Çoğu ülke gibi Pakistan’ın da dış politikada sorunları var. Bunlar diplomasi ile yani barışçıl yöntemlerle, sevgiyle, uzlaşmayla çözülebilecek sorunlar. Ne var ki Pakistan derin devleti, diplomasi yerine terörü bir dış politika aracı olarak kullanmaya devam ediyor ve çözümün önünde hala ciddi bir engel olarak duruyor.

Şüphesiz Pakistan derin devleti büyük bir hata yapıyor; ülkesini ve milletini gerçekten seviyorsa, terörü gizlice destekleyerek Pakistan’a acı, sefalet ve karışıklıktan başka bir şey getirmediğini ve getirmeyeceğini anlaması gerekiyor.

Pakistan derin devleti kabul etmeli ki bazı radikal grupların silahlı eylemleri desteklediğinde benzer acılar tekrarlanacak: Aynı Allah’a, aynı dine, aynı peygamberlere iman edenler birbirini katledecekler. Sorunların çözümünü sevgi, kardeşlik ve dostluk ile değil silahlar ve bombalar ile arayacaklar. Sevgisizlik, çatışma, zulüm ve karanlık her yeri kaplayacak.

Derin devlet mensupları kuruntu ve korkuları adına yaptıklarıyla adeta bindikleri dalı kesiyorlar. Eğer bölgede barış yoksa, Pakistan’da da barış olmaz. Sonuç olarak, Pakistan halkı büyük acılar ve sıkıntılar çekmeye devam eder; özlem duydukları huzur, istikrar, barış ve refahtan yoksun yaşamak zorunda kalır.

Pakistan’ı boydan boya kaplayan karanlığın asıl temeli ise koyu bağnazlıktır. Bir İslam devleti olan Pakistan, gerçek İslami ve Kurani değerler etrafında birleşip bütünleşemiyorsa, sevgi, huzur ve kardeşlik içinde yaşayamıyorsa, hurafeleri ve bir kısım gelenekleri esas alıyorsa bunun nedeni bağnazlıktır.

Pakistanlı öğrenciler genellikle medreseler veya devlet okullarında eğitim görüyorlar. Ülkede yaklaşık otuz bin medrese ve 1.5 milyon medrese öğrencisinin olduğu tahmin ediliyor. Medreseler özellikle fakir ailelerin çocuklarına ücretsiz dini eğitim ve konaklama imkanı sağlıyor. Ne var ki bunların önemli bölümü resmi müfredattan ve Kuran’a dayalı bir eğitimden uzak, ağırlıklı olarak hurafelere dayalı bir din eğitimi veriyor. Bazıları devlet bilgisi ve kontrolü dışında faaliyet gösteriyor veya finans kaynakları belirsiz. En önemlisi ise, öğrenciler İslam dini adı altında, yedi yaşından itibaren bağnaz, sevgisiz, nefret içeren bilgiler ediniyor; mezun olduklarında ise din görevlileri olarak bunları topluma anlatmaya başlıyorlar. Elbette böylesine yanlış bir eğitim, İslam adına ortaya çıkan radikallere rahatlıkla asker devşirme imkanı sağlıyor.

Şüphesiz şiddet ve terör yanlıları sadece medreselerden gelmiyor. Devlete ait eğitim kurumları da fanatik bakış açısına sahip genç beyinler üretebiliyor. Kuran’da asla yeri olmayan, Kuran’a tamamen aykırı fikirler resmi müfredatın içine de bulaşmış durumda.

Pakistan’ı bağnazlık ve terör bataklığından kurtarmak için tek bir yol var o da gerçek İslam’a dayalı bir eğitim. Pakistan okulları nefret söylemlerine bir an önce son vermeli, İslam’ın sevgi, dostluk, şefkat, merhamet mesajlarını öğretmeli. Pakistan medreseleri ve okulları İslam dininin katıksız haliyle ve Kuran ahlakıyla eğitim veren yerler olmalı, sevgi insanları yetiştirmeli. Milyarlarca dolarlık dış yardımın küçük bir bölümü bu operasyonu finanse etmeye yeter.

Terörle mücadelede askeri operasyonlar, Pakistan için, asla çözüm olmaz. Çünkü etkisiz hale getirilen bir hücrenin yerine hemen diğerleri gelir, öldürülen her militanının yerini kin ve intikam ile yanıp tutuşan yeni militanlar alır. Radikal örgütlerin, bağnaz bir ideolojisi, yanlış bir fikri var. İslam’ın temel kitaplarında sözde İslam adına anlatılan hurafeler nedeniyle bu haldeler. Kuran’a tamamen aykırı ve yanlış inançlarla hareket ediyorlar. Militanı değil, onun beynindeki sapkın ideolojiyi, yani beynindeki şeytanı öldürmek gerekiyor. Dolayısıyla, gerçek kurtuluş yalnızca Kuran’ı temel alan bir eğitim ile mümkün olur. İslam’ın katıksız haliyle, Kuran ile yapılacak bir eğitim dışında kesinlikle çözüm yok. 

Adnan Oktar'ın Diplomacy Pakistan'da yayınlanan makalesi:

http://www.diplomacypakistan.com/main-front/pakistans-salvation-depends-on-liberation-from-fanaticism/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."