Harun Yahya

Avrupa Birliği birlik olmada ne derece başarılı?
AB’nin ilan edildiği 1993 Maastricht anlaşması ile 12 ülke, Avrupa halklarını birleştirmek ve ortak sorunlara çözüm bulmak amacıyla siyasi bir birlik haline geldi. Ortak anayasa, ortak para birimi, merkezi yürütme ve yasama organları birliği güçlendirdi. 4. Büyüme ile Avusturya, İsveç ve Finlandiya, 5, 6 ve 7. Büyümeler ile de eski Doğu Bloku ülkeleri AB'ye katıldı. Avrupa Birliği 28 ülke, 500 milyon insan, 20 trilyon dolara yaklaşan bir ekonomi ile dünyanın sayılı güçlerinden biri haline geldi.

Ne var ki AB’nin bu devasa maddi güçteki siyasi birliği sosyal ve kültürel bir dayanışma ile gereği kadar desteklenmedi. AB halklarının tamamını kucaklayan ve kaynaştıran ortak bir değerler zinciri kurulamadı. Avrupa toplumunun genel refah, huzur ve mutluluk düzeyini yükseltecek, adalet ve eşitlik kavramlarını tüm AB insanına taşıyacak adımlar yeterli ölçüde atılamadı.

Bu eksikliğin altında yatan en önemli nedenlerden biri, birliğin kuruluşundan itibaren süregelen iki ana blok arasındaki çekişme oldu. Bu bloklar, Fransa ve Almanya liderliğindeki kıta Avrupası ile İngiltere ve İtalya’nın başını çektiği kıyı Avrupası'ydı. Birlik içindeki bu ayrılık ve çekişme, 2008 ekonomik krizinde İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan gibi AB üyelerinin finansal çöküşün eşiğine gelmelerinde önemli rol oynadı.

Aynı kriz döneminde, Kıta Avrupası'nın lider ülkesi Almanya ise güçlü ekonomisiyle daha da öne çıkarak AB genelinde ağırlıklı söz sahibi ülke konumuna geldi. Bunun sonucunda Avrupa Birliği, üyelerinin güç, servet ve refah düzeyleri arasındaki farkların gitgide uçurumlara dönüştüğü, eşitsiz parçalardan oluşan bir yapı haline geldi.

Oysa, birlik olmanın en büyük amacı ve özelliği o birliğin her parçasının, birbiriyle eşit, uyumlu, ve koordineli biçimde çalışarak, birbirinin eksiklerini tamamlayarak, sorumlulukları adil biçimde paylaşarak tüm birliğin toplam güç ve imkanlarına sahip olmasıdır. AB ülkelerinde gelinen son durum ise bu birlik mantığından büyük ölçüde bir kopma yaşandığını gösteriyor. Belli parçaların üstün konuma geldiği, belli parçaların ezildiği, bir kısmının tüm fedakarlık ve sorumluluğu yüklenip bir kısmının ise yalnızca fırsat ve çıkar peşinde olduğu bir yapıda artık birlikten söz etmenin bir anlamı kalmaz.

Birlik kavramının önemli bir unsuru da tüm birliğin ortak ilkeler doğrultusunda hareket etmesini sağlayacak güçlü bir merkezi karar mekanizması. Bu merkezi otorite, birliğin tümünü bağlayıcı kararları alma ve yaptırımları uygulama yetkisine sahip olmalı. Aksi takdirde, birliğin varlığını sürdürmesi ve tek vücut olarak ilerlemesi mümkün olmaz. Birliğin bütününü ilgilendiren konularda, her ülkenin yalnızca kendi ulusal çıkarlarını gözettiği, başına buyruk müstakil politikalar izlediği kopuk, dağınık bir yapı birlik ruhuna en büyük zararı verir.

Bu açıdan, AB'nin yürütme ve yargı sistemleri söz konusu güç ve yetkiye sahip olmaktan oldukça uzak. Dolayısıyla, üye ülkeler üzerinde yaptırım imkanları da oldukça sınırlı. Zaman içinde birliğin yönetici kadrolarının, adeta 19. yy. aristokrasisini hatırlatır biçimde, halktan kopuk, elitist bir görünüme bürünmesi de AB toplumunda merkezi bir karar mekanizmasını benimseme ve sahiplenme hislerini zayıflatıyor. Yöneticilerin kendi içlerinde ayrılık ve çekişmeye düşmesi gibi olumsuz manzaralar da merkezi otorite kavramının güvenirliğini bir kat daha zedeliyor. Oysa, yönetici elitler ve avam halk gibi hatalı ayrımlara girilmeden Avrupa halklarının sevgi, barış ve kardeşliği, bütünleşmesi vurgusu üzerine bir politika izlenmesi bu otorite sorununu rahatlıkla çözebilir.


Mülteci krizi AB'nin acilen çözmesi gereken köklü sorunlarını gün ışığına çıkardıSon dönemde, Ortadoğu'daki savaştan kaçan mültecilerin Avrupa ülkelerine sığınma çabasının, içinden çıkılamayan, karmaşık bir krize dönüşmesi de bu sistemsizlikten kaynaklanıyor. Bugün kıtanın ortasında, elverişsiz iklim koşulları altında on binlerce çaresiz bebek, çocuk, kadın ve yaşlı mülteci çadırlarda, kamplarda, çoğu da bu soğukta açık havada aç ve perişan halde yaşam mücadelesi veriyor. Avrupa ülkeleri ve yöneticileri, bu mazlumları kurtarmaya çok rahat güçleri yetebilecekleri halde ortak bir karar alıp uygulamaktan çok uzaklar.

Oysa mülteci sorunu, çözümü son derece basit, teknik bir konu. Türkiye bile sınırlı kaynakları ile 2 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Çadır kentler kamplara, kamplar ise tam teşekküllü mini şehirlere dönüşmüş durumda. Diğer yandan, bu basit konu hakkında AB’nin 28 ülkesinden 28 ayrı ses çıkıyor. Üzerinde uzlaşılabilen hiçbir ortak çözüm planı daha ortaya konulamadı.

AB ülkelerinin, geliştirdiği tek ve "en büyük çözüm" ise 'gelen mültecileri Türkiye’ye yollama' fikri. Almanya Şansölyesi Merkel, Türkiye’den mültecilerin Avrupa’ya ilerlemesini durdurmasını talep ediyor. Ancak, bu talebin uygulanması hem AB’nin kuruluş felsefesine hem 1951’de Cenevre’de imzalanan Birleşmiş Milletler Mülteciler Statüsü'ne hem de 1948 Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Beyannamesi'ne aykırı.

9 Kasım’daki AB İçişleri ve Adalet Bakanları toplantısının tutanakları, AB’nin yukarıda bahsettiğimiz merkezi karar alma ve yaptırım gücü zaafını bir kez daha gözler önüne seriyor. Toplantıda, Lüksemburg Dışişleri Bakanı ve AB Dönem Başkanı Jean Asselborn  AB ülkelerinde sığınma hakkı bulunan 160 bin mültecinin acilen paylaştırılmasını isterken İsveç mültecilerin başka ülkelere gönderilebilmesi için AB’den yardım istiyor. Aynı toplantıda Alman yetkililer de ortak mülteci kayıt sistemi olan Hotspot’u bir türlü etkinleştirmeyen İtalya ve Yunanistan’ı eleştiriyor. Avusturya’nın hedefinde ise Türkiye sınırlarını koruyamamakla suçladığı Yunanistan var. Fransa’nın gündemi sığınmacı statüsü kazanamayacak mültecilerin acilen ülkelerine gönderilmeleri. Asellborn’un Almanya ve İsveç’in sınırlarını kapatma tehdidine karşı yaptığı, “AB'nin temel prensiplerinden olan insanlık kültürünün yitirilmemesine çaba göstermemiz gereklidir” tepkisini tüm AB üyeleri bir özeleştiri olarak üzerlerine almalı.

Mülteci krizi, AB'nin kendi içindeki eksik ve sorunlarını farketmesi ve bir an önce bunları gidermesi için önemli ve belki de son fırsatlardan biri. Yarım yüzyılı aşkın süren birlik çabalarının boşa gitme tehlikesine karşı, tüm AB ülkelerinin bu uyarıyı dikkate almaları gerekli. Kendi dertleriyle boğuşan değil, tüm dünyanın sorunlarıyla ilgilenen, çözüm üreten, bütün mazlumların yardımına koşan, adaleti, barışı, sevgi ve kardeşliği savunan bir AB’ye gerçekten ihtiyaç var. 

Adnan Oktar'ın Pravda.ru'da yayınlanan makalesi:

http://www.pravdareport.com/world/europe/19-01-2016/133086-european_unity-0/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."