Harun Yahya

İki eski dost: İsrail-Türkiye
Bundan birkaç yıl önce, gitgide bir karadeliğe doğru sürüklenen Ortadoğu’da, güçlü bir İsrail-Türkiye ilişkisi her zamankinden daha elzem bir ihtiyaçtı. Daha önce çok defa, pek çok vesile ile dile getirdiğim gibi böyle bir ittifak, Suriye’nin bugünkü duruma gelmesini bir nebze olsun engelleyebilir, radikal grupların güçlenmesine set çekebilir, Türkiye-Mısır, İsrail-Filistin ilişkilerinin düzelmesi için bir vesile olabilirdi. Özellikle Arap Baharı’nın başladığı ve Arap ülkelerinin bir kısmının kargaşaya doğru sürüklendiği dönemlerde böyle bir ittifak, savaşların ve çatışmaların hızını kesecek, belki de Ortadoğu, şimdikinden çok daha farklı bir durumda olacaktı.

Vakit kaybedildi; tüm ısrarlarımıza rağmen politik arenada öfkeli bir ton kullanıldı. Her zamankinden daha fazla ittifak etmesi gereken iki toplum, gereksiz yere birbirlerinden uzaklaştı.

Fakat yine de hiçbir şey için geç kalınmış değil. 2015 sonlarına doğru, İsrail-Türkiye arasında bir uzlaşmanın gerçekleştiği haberi, hararetli geçen beş yılın ardından sevindirici bir gelişme. Bu gelişmenin altyapısını araştıranlar “ortak çıkarlar” paydasında birleşiyorlar. Bunun için ön plana atılan en önemli gerekçe, Tamar ve Leviathan kuyularında ortaya çıkan müthiş doğalgazı rezervini İsrail’in Türkiye üzerinden ihraç etmek istemesi, Türkiye’nin de bu doğalgaza olan ihtiyacı. Elbette bu, bölge için hayati bir gereklilik. Fakat ilişkilerin bozuk olduğu 5 yıllık süre içinde İsrail-Türkiye arasında ticaretin rekor düzeye ulaştığını unutmayalım. Dolayısıyla, ticari bir çıkarın iki ülkeyi anlaşmaya zorladığı iddiası o kadar güçlü bir iddia olmasa gerek. Söz konusu İsrail-Türkiye ilişkileri olduğunda, bakış açısını reelpolitikten başka tarafa yönlendirmek gerekiyor. Reelpolitik, pek çok siyasetçi veya materyalisti olayları “çıkar” çerçevesinde düşünmeye zorlasa da, bu iki ülke arasındaki uzlaşmayı, menfaat üzerine dayalı politik hesaplardan ayrı değerlendirmek gerekiyor.

Bunun nedeni şu: İsrail ve Türkiye, bölgede geçmişten beri Batı ittifakının bir parçası olmuş ve ilişkilerini daima iyi tutmuş iki demokratik ülkedir. Her iki ülke de dindar, aynı zamanda laiktir. Bu özellikler, Ortadoğu’nun Baas temelli idare sistemleri içinde mutlaka zinde ve diri kalması gereken özelliklerdir. Diğer türlü Ortadoğu, Marksist Baas diktatörlüklerinin hakim olduğu ürkütücü bir coğrafyaya dönüşecektir.

Baas’ın çeşitli yerlerde etkisi devam etse de şu anda durum biraz daha farklıdır. Diktatörlüklerin çoğu yıkılmıştır, fakat ülkeler gerçek anlamda bir demokrasiyle buluşmamıştır. Rusya Ortadoğu’ya müdahil olmuş, İran’da dengeler değişmiş, Irak ve Suriye çok daha derin karışıklıklara bürünmüştür. Şii-Sünni bloklaşması her zamankinden daha belirgin hale gelmiştir. Bölgede sadece Türkiye ve İsrail değil, bölgenin diğer tüm ülkeleri yalnız kalmış durumdadır. Bu, yüzyıllardır birlikte var olmuş bir coğrafya için dehşet verici bir manzaradır.

İsrail-Türkiye ilişkisini, işte bu yüzden, çıkar hesaplarından çok bir “dost” gereksinimi içinde değerlendirmek daha doğru olacaktır. Nitekim anlaşmanın ardından birbirlerinin ülkelerini ziyaret eden Türk ve İsrailli gazetecilerin izlenimleri de temelde bu şekildedir. Halkın genel anlamda doğalgaz rezervlerinden, petrol transfer güzergahlarından, ticari ortaklıklardan haberleri yoktur. Onlar, sadece bölgede eski dostlarını istemektedirler.

İki ülke arasındaki bu uzlaşıyı, bölgedeki karışıklıklar açısından da ele almak gerekmektedir. Türkiye ile ittifak, İsrail için uzun zamandır çözülemeyen Gazze meselesine bir çözüm kapısı açacaktır. Geçmişte olduğu gibi, Türkiye’nin bölgede bir aracı ve her iki taraf açısından da bir garantör olarak devrede olması önemli bir husustur. Bu, bölgenin sakinleşmesi için bir ilk adım olacaktır. Aynı zamanda Ortadoğu’da gitgide ön plana çıkan Şii-Sünni çatışmasının bölge ülkelerini gitgide daha fazla bloklaşmalara doğru sürüklediği görülebilmektedir. Bu vahim durum karşısında Ortadoğu’nun iki güçlü ülkesinin ittifakı, karar alma mekanizmalarının çalışması açısından önemlidir. Dileğimiz odur ki, bu ittifaka yakın bir zamanda Mısır da katılsın.

Bu ittifak, İslam coğrafyasında suni olarak oluşturulmuş olan Musevi karşıtlığına da set çekecek bir gelişmeye önayak olacaktır. Türkiye, pek çok İslam ülkesi için yegane “demokratik-İslam” modelidir. Dolayısıyla Türkiye, Musevilere yaklaşımında da bu konuda model oluşturacak bir adım atarsa, bunun İslam ülkeleri arasında olumlu etkisinin olması kaçınılmazdır. Bağnazlık ve radikalizm sorununun getirdiği Musevi karşıtlığı, ancak akılcı Müslümanların akılcı adımlarıyla son bulabilecektir.

Bu aşamada her iki ülke halkı oldukça dikkatli olmalıdır. Türkiye’de, Musevi karşıtlığı ile prim yapmaya çalışan ve bu nedenle İsrail’le yapacağımız tüm güzel ittifaklara kayıtsız şartsız karşı çıkan bir kesimin varlığı aşikardır. Böyle bir kesim İsrail’de de mevcuttur. Belli bir kesim, Müslüman Türk halkı ile birlik ve beraberliği istememekte, Tevrat’taki kardeşlik ilkesine önem vermemekte ve asla dostluk taraftarı olmamaktadır. Her iki ülkede de sağ ve sol kesimden böyle insanlar kendilerini zaman zaman söz ve eylemlerle göstermekte, İsrail-Türkiye dostluğunu engellemeye çalışmaktadırlar. Söz konusu kesimlerin bütün dinlere, tüm milliyetlere karşı öfke insanları olduklarını unutmamak gerekmektedir. Sayıları azdır; fakat zaman zaman öfkeli sesleri güçlü çıkmaktadır.

Burada Türkiye ve İsrail halklarına büyük görevler düşüyor. Barış, ittifak ve dostluğun asıl kurucu gücü, barışın destekçisi olan halklardır. Dindar halklar, dostluğun belkemiğini oluşturan vicdanlı insanlar, bu öfke güruhlarının tuzaklarına düşmemeli, onları hiçbir şart ve durumda dikkate almamalıdırlar. Halkların sevgisi ve birlikteliği, barış ve kardeşlik mesajları her zaman toplumları ayakta tutan en önemli unsurlardan biri olmuştur. İsrail ve Türkiye toplumları da, nefret insanlarına inat, bu kardeşliği ayakta tutmalıdırlar. Gergin geçen bu beş yıl içinde ülkemizden ayrılmayı tercih eden Musevi vatandaşlarımızı geri kazanmak da diğer bir dileğimizdir. 

Adnan Oktar'ın Jerusalem Post'ta yayınlanan makalesi:

http://www.jpost.com/Opinion/Two-old-friends-Israel-and-Turkey-442543


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."