Harun Yahya

Etkili bir provokasyon silahı: NefretTarih boyunca savaşları tetikleyen çok fazla unsur devreye girdi. Tarih bu nedenle bizlere, büyük kabusların yaşandığı bir muharebe alanının görüntüsünü sunar. Öyle ki, 1819 ile 1949 tarihleri arasında devletlerarası savaş sayısı 289 olarak hesaplanmış. Dünya savaşları yaşanmadığı dönemlerde bile yerel savaşlarda ölenlerin toplam sayısının 100 milyonu geçtiği biliniyor.

20. yüzyıl, geçmiş savaşlardan ders almamış milletlerin birbiriyle körü körüne mücadelelerinin yaşandığı dünya savaşlarına sahne oldu. Sanki 1. Dünya Savaşı korkunç tahribatını yeterince yapmamış gibi, büyük devletler 2. Dünya Savaşı’nı başlattılar. 2.  Dünya Savaşı’nda 53 milyon kişi hayatını kaybetti. Bunların %60’ını siviller oluşturuyordu. 40 milyon insan yaşadığı yerleri terk ederek göçmen durumuna düştü. Savaşın toplam maliyetinin 1996 yılı değerleriyle sekiz trilyon dolar olduğu hesaplanıyor.

Devletler, bu büyük kabusun ardından dünyanın aynı çılgınlığın içine sürüklenmesini önlemek için çözümler düşündüler. Birleşmiş Milletler, bu anlayışın mantıksızlığını anlamış devletlerin bir girişimiydi aslında. Dünya savaşı çıkarmamak adına da olumlu bir hamleydi. Yeni dünya savaşlarının çıkması önlendi önlenmesine fakat devletler yine de savaşları durduramadılar. İsveç araştırma kuruluşu SIPRI, 1989-1997 yılları arasında 103 silahlı çatışma olduğunu söylüyor. Bunlardan altısı devletlerarası savaşlar. 2000’li yılların getirdiği felaketler ise çok daha büyük.

Devletler, çok büyük tecrübelere rağmen, anlaşmazlıkların çözümü için başka bir yol denemediler. Geçmiş yıllar; politik nutuklar, resmi toplantılar, ardından sert söylemler ve işgallerle başlayan savaşlara tanıklık etti

Dünya savaşlarının kirli yüzünü tanımamış yeni nesiller, yine anlaşmazlıkların çözümünü çatışma ve savaşlarda aradılar. Demokrasi güzeldi ve gerçekten de savaşın mantığını engelleyici bir özgürlük anlayışını sunuyordu. Fakat demokrasiyi tanımayan devletler ve halklar için çok fazla bir şey değişmedi. O özgürlük ve uzlaşma kavramını onlara anlatmak için bundan daha fazlasına ihtiyaç vardı. Dünyada, çatışmayı makul kılan mantığı, yani “nefreti” ortadan kaldıracak bir fikir sistemi gerekiyordu.

Herkes, savaşların ardındaki ideolojik ve politik sebeplere odaklanıyordu. Savaşların asıl olarak nefret duygusunun bir neticesi olduğunun üzerinde hiç durmadılar. Geçmişte, birbirinden nefret eden devletler savaşmıştı. Şimdi ise birbirinden nefret eden halklar devreye girdiler. Oluşan nefret öylesine güçlüydü ki, manevi duyguların da milli duyguların da ötesine geçiyordu. İnsanlar kardeşini, dostunu, birlikte yaşadığı komşusunu öldürmekten çekinmez hale geldi.

İşte bu zaaf, yani nefret, dünyayı idareleri altında tutmak isteyen, devletler içinde yapılanmış mafyavari gizli güçlerin daima en büyük kozu olmuştur. Onlar, kargaşa ortamını kasıtlı olarak körüklemiş, propaganda ve basını bu amaçla kullanmış, turuncu devrimlerin altyapısını buna göre şekillendirmişlerdir. Amaç, insanlar arasında nefreti yayarak ortamı ihtilallere, ayaklanmalara, başkaldırılara uygun hale getirebilmektir. Toplum içinde bir kere nefret tohumları ekildi mi, o toplum içinde ortalığı karıştırmak her zaman kolay olmuştur. Toplum içindeki ayrılıklar bunun için daima kullanılmıştır. Şiiler ile Sünniler karşı karşıya getirilmiş, nefrete son derece açık olan bağnazlar kışkırtılmış, halklar mevcut yönetimlerden hiçbir zaman memnun olmamışlardır. Söz konusu derin güçler, nefreti bir benzin gibi ortaya dökmüş, sonra onu ateşleyerek bütün ülkenin yanmasına sebep olmuşlardır. Propaganda yoluyla kolayca sürüklenebilen topluluklar meydana getirmiş, propaganda malzemesi olarak da en fazla sevgisizliği kullanmışlardır. Derin devletler, bir ülkeyi yıkmaya karar verdiklerinde önce o ülkenin insanlarını sevgisiz ve nefret dolu hale getirirler. Sonrası artık çorap söküğü gibidir.

21. yüzyılın savaşlarını yaşayan Ortadoğu ülkeleri işte bu yüzden dikkatli olmalıdırlar. Özellikle Ortadoğu devletleri genellikle huzursuzlukları ve anlaşmazlıkları baskı yoluyla durdurabileceklerine inanmış toplumlardır. Tarih, buna dair çok fazla örnek vermiştir. Oysa tarihteki bu hata, Ortadoğu’nun şu anki herc-ü merc halinin sebebidir. Şiddet ve baskı, bu toplumlar içinde nefret tohumlarını ekmiş ve mutsuz toplumlar meydana getirmiştir.

Ortadoğu’nun bu huzursuz coğrafyasındaki ülkeler, eğer içlerindeki veya etraflarındaki çatışmalara çözüm istiyorlarsa, savaş mantığını tümüyle bırakmalıdırlar. Unutmamalılar: Savaşlar, politik veya ideolojik anlaşmazlıklardan değil; insanlar, halklar, ırklar, toplumlar, devletlerin birbirlerine duydukları nefretten kaynaklanırlar. Eğer arada sevgi bağı kurulmuş olsa, hiçbir politik sorun çözümsüz kalmaz, hiçbir ideolojik farklılık savaş sebebi olamaz. Toplumlara sevgi empoze edilmiş olsa, ihtilallerin, darbelerin, sokak çatışmalarının, başkaldırıların tümü anlamsızlaşır. Yaşadığımız dönemde sevginin unutulmuş olması herkese normal gelmekte, “sevgi” deyince çoğu insan ütopik bir hayalden bahsedildiğini, imkansızın istendiğini düşünmektedir. Sosyal medyada tek bir kelime insanları nefrete sürüklemeyi hemen başarmakta, bunu sağlamak için hiçbir motivasyon gerekmemekte ama tek bir sevgi sözcüğü söyletmek olağanüstü zor hale gelmektedir. İnsanların nefislerinde nefrete eğilim kolaydır, sevgiyi oluşturmak ise emek ister. Devletler, eğer anlaşmazlıklardan kurtulmak, büyümek, kalkınmak, gelişmek ve huzurlu olmak istiyorlarsa, önce bu emeği sarf etmelidirler.

Sevginin oluşması için ise öncelikle bazı nefret odaklarının etki güçlerinin zayıflatılması şarttır. Ortadoğu söz konusu olduğunda bağnaz zihniyetin müthiş bir nefret yayma gücü olduğunu görürüz. Bunun ilacı ise, Kuran’ın öngördüğü şekilde modern bir anlayışı ülke içinde hakim kılmaktır. Bundan bağnaz zihniyettekiler elbette ki hoşlanmayacaklardır. Fakat güçlü bir irade ve kararlılıkla izlenen modernlik stratejisi, zaman içinde onların da bakış açısını değiştirecek ve yanlış yolda olduklarını anlayabileceklerdir.

Bu olduğunda, hileli planları 100 yıldan fazla zamandır devam eden derin devletlerin korkunç hedefleri de yerini bulamayacaktır. Çünkü artık karşılarında kolaylıkla provoke edebilecekleri bir halk yoktur. Bunu sağlamak için devletler, sevginin sorunların çözümü olduğuna inanmalıdırlar. 

Adnan Oktar'ın Arab News & Indian Muslim Observer & Daily Mail'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/columns/news/869101

http://dailymailnews.com/2016/02/04/dealing-with-hatemongers/

http://indianmuslimobserver.com/2016/02/07/dealing-with-hatemongers-middle-east-must-renounce-the-mentality-of-war-to-bring-peace-in-the-region/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."