Harun Yahya

Fransa’yı neler bekliyor?
11 Eylül 2001 terör saldırılarıyla başlayan süreçte tüm Avrupa’da olduğu gibi Fransa’da da aşırı milliyetçilik yükselişe geçti. Bunun hemen ardından gelen 2002 ekonomik krizinin yol açtığı işsizlik ve genel refah seviyesindeki düşüşe, savaş bölgelerinden kaçan göçmenlerin tetiklediği sosyal korkular da eklenince korumacı eğilimler yükseldi. Böylece Fransa, yabancı düşmanlığı, İslamofobi, göçmen karşıtlığı, antisemitizm gibi aşırılıklar için çok uygun bir zemine sahip oldu. 

BM’nin ırk ayrımcılığını önlemekle görevli komisyonu, Fransa’da ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının dikkat çekici bir artış sürecine girdiğini duyurdu. Nitekim insan hakları savunucusu CCIF isimli kuruluşun verilerine göre, Fransa’da 2015 yılının ilk 9 ayında Müslümanlara yönelik ırkçı/ayrımcı nitelikte saldırılar geçen seneye oranla 3 kat arttı (110’a karşı 330)[1].  

Irkçılığın ve İslamofobinin yükselişi, toplumun her kesiminde görülüyor. Çok yakın bir süre önce Fransız eski Çalışma Bakanı Nadine Morano “France 2” isimli TV kanalında “Fransa, beyaz ırka mensup insanlara ait Hristiyan bir ülkedir” açıklamasını yaptı. [2]

Geçtiğimiz Mayıs ayında Venelle Belediye Başkanı Robert Chardon, kendi Facebook hesabında “İslam’ın yasaklanması”nı isterken aynı günlerde Ulusal Cephe Partisi’nin 2 numaralı ismi Floriane Philippot “İslam’ın Fransa’ya girmemesi için savaşacağı”nı açıkladı[3].

Irk ayrımcılığı bir süreden beri devlet uygulamalarında da kendini gösteriyor. Mesela 2008 yılında 3000 göçmen uluslararası hukuka aykırı biçimde sınır dışı edildi. 2010 yılında 300 çingene kampı yıkıldı ve 3000 çingene sınır dışı edildi. Dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy (ki kendisi de bir göçmen aileye mensuptur) göçmenleri ve çingeneleri ağır bir dille suçladı.

2014 Avrupa Parlamentosu seçimlerinin Fransa ayağında yüzde 25,24 oy oranıyla birinci parti olan Ulusal Cephe Partisi, Aralık 2015'de bölgesel secimlerin ilk turunda ulusal oyların yüzde 28ini alarak 13 bölgenin 6’sında ilk sırada yer almayı başardı. Bu şüphesiz büyük bir başarıydı. Fakat 2. turda diğer partilerin çeşitli ittifak kurmaları nedeniyle hiçbir bölgede varlık gösteremedi. Bu sonuç her ne kadar yabancı basında büyük bir rahatlamaya neden olmuş olsa bile, bu yorum bölgesel seçimlerin yanlış anaşıldığının bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Ulusal Cephe Partisi hiçbir zaman seçimlerin 2. turunda bir çoğunluk sağlamayı umut etmedi, çünkü ittifak kuracağı hiçbir müttefiki yoktu. Ayrıca Ulusal Cephe Partisi’nin halihazırda  Fransa’da halkın üçte biri tarafından desteklenen bir parti olduğu gerçeği de unutulmamalıdır. 2017 yılının Nisan ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili tüm anketler, FN lideri Marine Le Pen’in ilk turda yüzde 30’un üzerinde oyla 1. olacağını, ikinci turda bu oranın yüzde 40’lara çıkacağını ortaya koyuyor.

Daha önemlisi, Fransızların yüzde 54’ü FN’yi milli değerlere sahip çıkan vatansever çizgide bir parti olarak görüyor, aşırı sağcı bir parti olarak değerlendirmiyor. FN’yi “diğerleri gibi bir parti” olarak algılayan bu yüzde 54’lük kitle, Fransa’daki şartların gelişimine göre FN’ye yönelebilecek oyların oranına işaret ediyor. 

Tüm bu veriler insanda bir “déjà vu” duygusu meydana getiriyor. Çünkü ekonomik kriz, güvenlik paranoyası, aşırı sağın yükselişi şeklinde kronolojik seyir izleyen bu tablo daha önce de Almanya ve İtalya’yı faşizme taşımıştı. Rakamlarla somutlaştıracak olursak: Almanya’da 1929 ekonomik kriziyle işsizlik yüzde 30’lara çıkınca, Adolf Hitler 1932 seçimlerinde yüzde 33 oy, 1933 seçimlerinde yüzde 44 oy alarak iktidar oldu ve Almanya’ya Nazizm geldi. İtalya’da Birinci Dünya Savaşı sırasında bozulan ekonomi 1920’deki genel grevlerle krize girince, Benito Mussolini 1924 seçimlerinde yüzde 61 oy,  1929’da yüzde 98 oy, 1934’te yüzde 99 oy aldı ve İtalya’ya Faşizm geldi.  Sonrasını ise hepimiz biliyoruz.

Aynı gelişmeleri adım adım şimdi Fransa’da yaşıyoruz. O zaman acaba Fransa’da 6. Cumhuriyet bir Führer Rejimi mi olacak?

Bu ihtimal hiç de zayıf değil. Çünkü Hitler ve Mussolini’nin oylarını artıran yoksul ve orta sınıfa mensup genç nüfus, şimdi de Fransa’da FN’nin oy deposu oldu. FN yöneticisi Marion Le Pen’in verdiği rakamlara göre her gün 600 kişi FN saflarına katılıyor.

Peki diyelim ki aşırı sağ Fransa’da iktidar oldu. O zaman ne olacak?

Yabancı düşmanlığı, göçmen karşıtlığı, İslamofobi, otoriter devlet anlayışı üzerine kurulu bir ideolojinin Fransa’ya hâkim olması, her şeyden önce “Liberté, Egalité, Fraternité” (Özgürlük, eşitlik, kardeşlik) sloganıyla özetlenen cumhuriyet değerlerine veda etmesi manasına geliyor. Bu ülkedeki 7 milyon Müslümana ve oranı göçmenlerle birlikte yüzde 30’a ulaşan yabancılara yönelecek bir düşmanlığın Fransa’yı ne hale getireceğini kestirmek güç değil.

Faşist bir Fransa, Fransa’nın Avrupa’dan da kopması anlamına geliyor. Çünkü AB’ye üye olmak isteyen ülkeler ilk önce azınlık haklarına saygıyı kabul etmek, AİHS’ne, Avrupa Sosyal Şartı’na, Kopenhag Kriterleri’ne uygun hareket etmek zorundadırlar. Kendi vatandaşlarını ötekileştirici ve müttefiklerini dışlayıcı bir bakışın bu uluslararası belgelerde tarif edilen değerlerin etrafında birleşmiş olan AB içinde hayat bulamayacağı gayet açık.

Faşist bir Fransa, Fransa’nın NATO’dan da kopması anlamına geliyor. Nitekim FN bunu kendi resmi internet sitesinde duyurmaktadır. NATO’dan ayrılmış bir Fransa daha güvenli bir yer olmayacaktır. Böyle bir adımın ne bu ülkeye ne de dünya barışına bir yararı olmayacağı ortada.

Faşizm, Fransızların bilmediği bir şey değil. İkinci Dünya Savaşı’nda Fransa’nın 530 bin evladını katletmiş, ülkeyi ikiye bölmüş, başta Paris olmak üzere bütün şehirleri yerle bir etmiştir. Bu nedenledir ki, Fransa, Anayasası’nın 1. maddesine “Fransa... köken, ırk veya din ayrımı yapmaksızın tüm vatandaşlarının yasa önünde eşitliğini garanti eder, her inanca saygılıdır” hükmünü koymuş ve her türlü ayrımcılığı suç olarak düzenlemiştir (Fransız Ceza Yasası, md 225). Fransız halkının bütün bunları unutup faşizme kucak açması akılcı olmayacaktır.

Bir ülkede sorunlar krize dönüştüğünde o ülke vatandaşlarının tepkisel bir tavırla aşırı uçlara yönelmesi sosyolojik bir gerçek. Ama Fransız halkının aynı delikten ikinci kere girmeyecek kadar sağduyulu olduğuna inanıyorum. Dünya barışı ve Fransız halkının çıkarları adına “tarihin tekerrür etmeyeceğini umuyorum.

[1] http://www.dogruhaber.com.tr/haber/189175-fransada-islamofobi-artiyor/
[2] http://leplus.nouvelobs.com/contribution/1427952-video-nadine-morano-dans-onpc-sur-france-2-son-raisonnement-est-idiot-et-hors-du-temps.html
[3] http://loractu.fr/france/11386-regionales-philippot-fn-veut-se-battre-pour-que-l-islam-n-entre-pas-dans-le-concordat-d-alsace-moselle.htmlAdnan Oktar'ın New Straits Times & MBC Times & Morocco World News'de yayınlanan makalesi:

http://www.nst.com.my/news/2016/01/124218/what-lies-ahead-france

http://www.mbctimes.com/english/what-lies-ahead-for-france

http://www.moroccoworldnews.com/2016/02/179292/what-lies-ahead-for-france/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."