Harun Yahya

Cenevre görüşmeleri gerçekten Suriye'ye çözüm getirecek mi?Suriye barışı için tüm gözler 3. Cenevre görüşmelerine çevrildi. Görüşmelerde Esad rejiminin temsilcileri ile muhaliflerin biraraya gelerek Suriye barışına gidecek yol haritasının çizilmesi öngörülüyor. Ne var ki Suriye toprakları içinde süregiden belirsizlik ve karmaşa bu görüşmelere de yansıdı. 25 Ocak 2016'da başlaması gereken görüşmeler, katılımcılar konusundaki anlaşmazlık ve belirsizlikler nedeniyle geçtiğimiz Cuma gününe ertelenmişti. Ancak Cuma günü de muhalif gruplar talep ettikleri şartların yerine getirilmediği gerekçesiyle toplantıya katılmadılar.

Önceki Riyad toplantısında oluşturulan Yüksek Müzakere Komitesi muhalif heyetinin Cenevre görüşmelerine katılması için BM'den bazı ön koşulların sağlanmasını istemişti. Bu koşullar arasında 3 esas nokta: 'hava saldırılarının sonlandırılması', 'siyasi mahkumların serbest bırakılması' ve 'başta Madaya olmak üzere rejim güçleri tarafından sivil yerleşim bölgelerine uygulanan ablukanın kaldırılması' idi.

Başlangıçta, taleplerine ilişkin BM'den herhangi bir yanıt gelmediği için Cenevre-3'e katılmayacağını açıklayan komite daha sonra, BM'den ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den, taleplerinin sağlanmasına yönelik destek sözü aldıklarını ve ileriki günlerde görüşmelere katılma kararı verdiklerini duyurdu.1

Bu şartlarda Cuma günü Suriye görüşmelerinin ilk günü, yalnızca Suriye'nin BM Büyükelçisi Beşar el Caferi başkanlığında Esad rejimi temsilcilerinin katılımıyla başladı.

Görüşmelerle ilgili en büyük tartışma konularından biri de terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin görüşmelere davet edilip edilmeyeceği idi. Türkiye, PYD'nin PKK'yla aynı terör örgütü olduğu ve Esad rejimiyle de açık bir işbirliği içinde olduğu gerekçesiyle PYD'nin toplantılara çağırılması halinde bu toplantıları boykot edeceğine dair kesin tavrını koymuştu.

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz Pazartesi Davos'ta CNN televizyonundan Christiane Amanpour'la yaptığı röportajında PYD'nin Cenevre görüşmelerine davet edilmesi konusunda şunları söylemişti:

"Suriyeli Kürtleri masada (Cenevre'de) görmek istiyoruz. Suriyeli Kürtler olmadan masa tamamlanamaz. YPG'ye neden karşıyız? YPG, yalnızca Türkiye değil, fakat AB ve ABD tarafından da terörist organizasyon olarak tanınan PKK'nın bir uzantısı."

Amanpour'un, "Siz ve AB terör örgütü olarak kabul ediyor olabilirsiniz fakat ABD sahada onlarla hareket ediyor. Gerçeği kabul etme zamanı gelmedi mi?" yorumu üzerine de Davutoğlu, "Onları meşru ortak olarak görenler, bölgenin gerçekliğinde yaşamıyorlar. Hiç kimse bizi, bu insanların barış istediğine ikna edemez" diye konuştu.2

Nitekim sonuçta, PYD Cenevre-3 toplantılarına davet edilmedi. Fransa Dışişleri Bakanı Fabius da bununla ilgili, "Davetiyeler gitti. En çok sorunu PYD yaratıyordu. (Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Stefan) De Mistura bana PYD'ye davetiye göndermediğini söyledi" açıklamasını yaptı.3

Nitekim, İnsan Hakları Örgütü'nün Suriye temsilcisi SNHR'nin PYD'nin kuruluşundan bu yana işgal ettiği bölgelerde sivillere uyguladığı ağır hak ihlallerine ilişkin 18.1.2016 tarihli raporu, Türkiye'nin bu terör örgütü hakkındaki endişelerini doğrular nitelikte.

Raporda, PYD'nin etnik temizlikten keyfi tutuklamalara, başta küçük yaştaki çocuklar olmak üzere halkı zorla silah altına almaktan Arap ve Türkmen yerli halkları yurtlarından sürmeye varan sayısız insan hakları ihlalleri fotoğraf, video ve şahitlerin ifadeleriyle yer alıyor.

Rapora göre, 2012'de rejim güçlerinin çekilerek PYD'ye teslim ettiği Suriye'nin kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde örgütün insanlık dışı uygulamalarından bazı dikkat çekici başlıklar şöyle:

- 2013 ve 2014'te Haseke iline bağlı el-Ağabeş, Tel Brak, el-Haciye ve Tel Halil'de yapılan katliamlarda 7'si kadın, 17'si çocuk 91 sivil öldürüldü.

- PYD güçleri, Haseke'nin çeşitli yerlerinde en az bin 651 kişiyi keyfi olarak tutukladı.

- 16'dan fazla kişi işkenceye maruz kaldı;

- Bir yerel medya aktivisti 15 Temmuz 2014'te ailesinin gözleri önünde asıldı;

- 13 Eylül 2013'te 44 yaşında evli bir kadın 6 çocuğuyla birlikte el Haciye köyünde öldürüldü;

- PYD'nin askeri gücü YPG, kadınları Haseke, Kamışlı ve Afrin'de örgüte katılmalarını sağlamak üzere zorla alıkoymakta, 2014'ün başından Ekim 2015'e kadar 34'ü çocuk yaşta 88 kadın YPG tarafından kaçırıldı.

- PYD güçleri 31 Aralık 2015'e kadar 51 çocuğu rastgele açılan ateş ya da keskin nişancı kurşunuyla katletti. 20 Kasım 2015'e kadar 111 çocuk keyfice tutuklandı, 1876 çocuğun YPG güçlerine zorla katılımı sağlandı.

- PYD güçleri, Haseke vilayetinde çoğunluğu Arap yaklaşık 30 belde ve köyü yerle bir ederek binlerce kişiyi zorla yerinden etti.

- Raporda, röportaj yapılan Türkmenlerin PYD güçleri tarafından şiddet, haksızlık, işkence ve baskıya uğradıkları için öncelikle ülkenin farklı yerlerine göç etmek zorunda kaldıkları ve sonrasında zor hayat şartları nedeniyle Türkiye'ye sığındıkları anlatılıyor.

Raporda benzeri insanlık dışı uygulamaların listesi uzayıp giderken YPG ve PKK'nın Irak'ta işlediği insanlık ve terör suçlarına da belge ve şahitlerin ifadeleri eşliğinde geniş yer veriliyor.4

Bazı küresel güçlerin bölgede kendi çıkar ve planları doğrultusunda tetikçi olarak kullandıkları, bu nedenle de destek çıkıp suçlarını örtbas etmeye çalıştıkları PYD'yle ilgili somut gerçekler böyle. Ki bunlar dahi gerçeklerin resmi kayıtlara geçebilen yalnızca çok küçük bir bölümü.

Bu arada, son gelen haberlerde PYD Eş Bakanı Salih Müslim'in geçtiğimiz Perşembe günü, Suriye Demokratik Meclisi Eş Başkanları Heysem Menna, İlham Ehmed ve Suriyeli eski bakan ve muhalif liderlerden Kadri Cemil'in de katıldığı bir toplantıda BM temsilcisi Mistura'nın özel ekibiyle gizlice bir araya geldikleri ortaya çıktı. Görüşmede Mistura ekibinin PYD'ye, "Cenevre'de ilk etapta olmasanız da ikinci oturumlarda olacaksınız. 2-3 hafta bekleyin" dediği öğrenildi.5

Bu girişim ilk anda bazı kişiler tarafından BM, ABD, İngiltere ve Rusya'nın da desteğini alacak şekilde katılımcılar arasında denge sağlamaya çalışıyor şeklinde yorumlanabilir. Ancak tabi ki gereksiz bir iyimserlikten kaçınılmalı ve bir terör örgütünün de muhataplar arasında yer alma ihtimalinin bulunduğu gerçeği unutulmamalıdır. BM ve ulusal güçler muhalefetin ve Türkiye'nin görüşmeleri boykot etmemesi için çeşitli ara formüller ve yumuşak geçişlerle Cenevre-3’ü gerçekleştirme arayışına girmiş görünse de gelişmeler dikkatle takip edilmeli  ve PKK ile aynı konumda olan PYD’nin görüşmelerde yer almaması sağlanmalıdır.

Hatırlanacağı gibi, BM birkaç ay önce önce tüm üye ülkeler için, hükümet onayına gerek kalmadan Suriye'deki savaşa katılabilecekleri iznini veren bir karara imza atmıştı. Bu kararın ardından şimdiki girişimlerinin de, altı üstüne getirilen Suriye halkı için bir çözüm mü yoksa bazı küresel güçlerin bölgedeki çıkarlarına ve paylaşımlarına uygun bir dayatma mı olacağını önümüzdeki günler gösterecek.

1- www.bbc.com/turkce/haberler/2016/01/160129_suriye_cenevre
2- edition.cnn.com/videos/world/2016/01/25/turkey-intv-amanpour-ahmet-davutoglu.cnn
3- www.reuters.com/article/mideast-crisis-syria-france-idUSL8N15B0NI?feedType=RSS&feedName=financialsSector
4- sn4hr.org/wp-content/pdf/english/Violations_by_the_Kurdish_Self_Management_Forces_en.pdf
5- www.haberturk.com/dunya/haber/1188283-muslim-ile-isvicrede-gizli-gorusme

Adnan Oktar'ın Gulf Times & MBC Times'da yayınlanan makalesi:

http://gulf-times.com/story/478356/Will-the-Geneva-talks-really-produce-a-solution-to

http://www.mbctimes.com/english/geneva-talks-solution-syria

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."