Harun Yahya

ABD’de görülen polis şiddeti ne anlama geliyor?ABD’de siyahi vatandaşlara yönelik polis şiddeti bütün hızıyla devam ediyor. Ülke çapında düzenlenen protestolara ve Başkan Obama’nın açıklamalarına rağmen, durumun kötüye gittiği aşikar. Her gün yeni bir polis şiddeti vakası ortaya çıkarken, bu olaylardaki artış Amerikan toplumunda derin bir problemin mevcudiyetine işaret ediyor. Ancak, medyaya yansıyan korkunç şiddet olayları buzdağının sadece görünen kısmı.

Geçmişinde tarihin en kötü ırkçılık örneklerine ev sahipliği yapmış olan Amerika, o zamandan bu yana çok yol kat etti ve demokrasi ve insan haklarının önde gelen savunucularından biri oldu.  Üstelik siyahi bir politikacıyı başkan olarak seçerek bu başarısını taçlandırdı.

Fakat, tüm bu güzel gelişmeler, derinlerde ciddi bir problem olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu problem ilk defa olarak, siyahi Rodney King’in beş polis memuru tarafından korkunç bir şekilde dövülmesi ile ortaya çıktı. Zaman içinde siyahi Amerikalılara karşı polis şiddeti arttı ve patlama noktasına ulaştı. Bu durum şu anda o kadar ciddi ki, İngiliz Guardian gazetesine göre, ABD’de polis şiddeti nedeniyle her 28 saatte bir siyahi can vermektedir.

Rodney King 20 yıl önce beş polis memuru tarafından vahşice dövüldüğünde, mahkeme ona saldıran polis memurlarını serbest bırakmıştı. Bu durum ünlü 1992 Los Angeles ayaklanmaların başlamasına yol açtı ve bu ayaklanmalar sırasında 53 kişi can verdi. Ancak polisin uyguladığı şiddet bu tarihten sonra da durmadı. Aksine hızlanarak korkunç boyutlara ulaştı. Bu olaylardan bazıları kısaca şu şekildedir:

* 49 yaşındaki evsiz, siyahi Amerikalı Milton Hall, sekiz polis memuru tarafından kurşuna dizilerek öldürüldü. Sekiz memur bu olayda Hall’a 46 kez ateş etmişti. Oysa daha sonra yazılan raporlara göre, Hall’un elinde sadece “bir çakı’’ vardı. Olay videoya da çekilmesine rağmen kimse suçlanmadı. ii

* 6 yaşındaki otistik Jeremy Mardis, iii iki polis memuru babasının arabasına ateş açtığı için arabanın içinde can verdi. Ancak kameralara da yansıyan olayda, babasının ellerini kaldırıp teslim olduğu net bir şekilde görülüyordu.

* Hem evsiz hem şizofreni hastası olan Kelly Thomas, polis memurları tarafından dövülerek öldürüldü. Ancak onun da saldırganları mahkeme tarafından aklandı. iv

* Astım hastası Eric Garner, vergisiz sigara sattığından şüphelenen polis memurları tarafından tutuklanmak üzere, boğazına bastırılmak suretiyle yere yatırıldı. Kameralara yansıyan olayda “nefes alamıyorum” diye bağırmasına rağmen, polisler boğazına bastırmaya devam ettiği için can verdi. v

* 12 yaşındaki Afrika kökenli Amerikalı Tamir Rice polis tarafından iki kez vuruldu. Elinde oyuncak bir silah vardı. vi

* Bayan Marlene Pinnock, emirlere itaat etmediği gerekçesiyle bir polis memuru tarafından vahşice dövüldü. Olay, oradan geçen biri tarafından kameraya alındı. vii

* Edgar Vargas Arzate teslim olmasına rağmen polis tarafından vahşice dövüldü. Buna rağmen Arzate, polis memuruna saldırmakla suçlandı.

Bunlar ve diğer benzeri vakalar, ortada ciddi bir problem olduğunu ve acilen bir çözüme ihtiyaç olduğunu gösteriyor.viii

Ancak bu tür olaylar genelde hasıraltı ediliyor ve nadiren halkın dikkatini çektiğinde de olaya karışanlar çoğunlukla aklanıyor. Öyle ki vatandaşlar bir olaya karıştığında %90 oranında dava edilirken, bu oran polis memurları için sadece %1.

Kuşkusuz bu rahatsız edici eğilim, toplumun ahlak yapısından bağımsız olarak gelişmiyor. Aksine bu eğilim, toplumda gizlice ve sinsince hüküm sürmeye devam eden ayrımcılıkla besleniyor.

Öyle ki bu ayrımcılığın ana okulunda başladığı görülüyor: US News’un haberine göre; ix siyahi anaokulu öğrencilerinin cezaya kalması beyaz öğrencilere göre üç kat daha olası iken; siyahi yüksekokul mezunları iş ararken beyaz mezunlara nazaran iki kat daha zorluk çekiyor. Hatta bir araştırmaya göre, adı siyahi ismine benzeyen kişiler iş başvurusu yaparken, adı beyaz ismi olanlara göre yüzde 50 daha fazla yere başvurmak zorunda. Beyazların yaklaşık yüzde 73’ü ev sahibi iken; bu sayı siyahilerde sadece %43 oranında. Beyazlar ve siyahilerin gelirleri arasındaki farklılık da oldukça büyük (beyazlar 91,000 $, siyahiler 7000$) ve bu farklılık son 25 yılda üçe katlandı. Siyahi aileler için orta seviyede net gelir sadece 28,500 $ iken; beyaz aileler için bu rakam 265,000 $ seviyesinde. Eğer siyahi biri beyaz birini öldürürse, siyahi birini öldüren bir beyaza nispeten ölüm cezasına çarptırılması olasılığı iki kat daha fazla. Öldüren kişi siyahi ise yerel savcılar bu kişi için genelde daha ağır cezalar istiyorlar.

Tüm bu endişe verici rakamlar ve gerçeklere ve rağmen, kapsamlı bir önlem henüz alınmış değil ve bu yara kanamaya devam ediyor.

Oysa, ABD dış dünyaya karşı demokrasinin, eşitliğin, insan haklarının ve barışın sadık bir savunucusu görüntüsünü verir; hatta öyle ki, bu amaçla savaşlar açar, askeri harekatlar düzenler ve ambargolar uygular. Ancak ülkede yaşanan polis şiddeti verilen görüntüyle bu taban tabana zıttır.

Şüphesiz, ABD yönetimi de bu durumdan rahatsızdır. Ancak çeşitli önlemler alınmış olmasına rağmen, bu önlemler yetersiz kalmıştır ve sorun büyümeye devam etmektedir. Irkçılığı ve ayrımcılığı görmezden gelmek ve belirli bir kesime sürekli olarak haksız uygulamalarda bulunmak, korkunç sonuçlar doğurabilir ve tüm ABD toplumunu, ekonomisi ile birlikte, çökertecek bir olaylar zincirinin başlangıcı olabilir.

Bu nedenle de, Obama yönetiminin bir an önce durumu kabul edip, gerekli tedbirleri alması çok önemlidir. Polis memurlarının kanun karşısındaki sorumluluğunu arttıran yeni yasalar  ve etnik kökeni, geçmişi, inancı ya da ırkı ne olursa olsun her insan hayatının değerli, kıymetli olduğunu ve eşit muameleyi hak ettiği anlayışına dayalı ahlaki prensiplerle güçlendirilmiş polis eğitimleri son derece faydalı olacaktır. Belki de daha önemlisi, Amerikan toplumunda derinde yatan bir sorun olan nefret kültürünün hedeflenmesi sorunun kökten çözülmesine yardımcı olabilir. Çözüm sevgi ile başladığında, her şey eninde sonunda rayına girecektir.

İnsan hakları ve demokrasinin savunucusu ABD’nin, kendisini bugün dünyanın süper gücü yapan değerleri hatırlaması ve bu değerleri yeniden hayata geçirmesi önemlidir. Ancak o zaman, adalet ve demokrasi çabaları daha başarılı olacak ve ırkı, geçmişi, inancı fark etmeksizin vatandaşlarının tamamının ihtiyaç duydukları mutluluğu ve adaleti sağlayabilecektir.

i http://www.theguardian.com/world/2015/jun/24/racism-us-north-south-confederate-flag
ii http://www.mirror.co.uk/news/world-news/watch-shocking-video-eight-white-4527217
iii https://en.wikipedia.org/wiki/Shooting_of_Jeremy_Mardis
iv http://www.huffingtonpost.com/2014/08/23/police-brutality-michael-brown_n_5700970.html
v http://www.huffingtonpost.com/2014/07/18/nypd-chokehold-death_n_5599252.html
vi https://en.wikipedia.org/wiki/Shooting_of_Tamir_Rice
vii http://www.cbsnews.com/news/marlene-pinnock-settlement-beating-california-highway-patrol-daniel-andrew/
viii http://www.huffingtonpost.com/2014/08/23/police-brutality-michael-brown_n_5700970.html
ix http://www.usnews.com/news/blogs/at-the-edge/2015/05/06/institutional-racism-is-our-way-of-life

Adnan Oktar'ın Ekurd Daily'de yayınlanan makalesi:

http://ekurd.net/police-brutality-say-about-usa-2016-01-29

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."