Harun Yahya

Avrupa’da sağ ve gelişen ırkçılıkOrtadoğu’da yeni saldırılar aynı zamanda ateşkes söylemleri konuşulurken, hastanelerin, yerleşim yerlerinin bombalandığı, sivillerin artık kayıtsızca katledildikleri kirli savaş sürüp gidiyor. Suriye’den mülteci akını artarak devam ediyor ve canlarını kurtarmak isteyen bu insanlar şu an her zamankinden daha çaresizler. Avrupa’nın tümüyle kapılarını kapattığı ve tüm sorumluluğun Türkiye’ye yüklendiği mülteci meselesi “insanlık” anlamında kimlerin sınıfta kaldığını bütün dünyaya gösterdi. BM ve AB, Türkiye’ye “biz almayız, yardım etmeyiz, size para da vermeyiz ama siz kapılarınızı açın” şeklinde bir politika belirledi belirlemesine; ama tarih, bunu hiçbir zaman unutmayacaktır.

Mülteci meselesini bu köşede çok defa dile getirdik, dile getirmeye de devam edeceğiz. Bu yazıda üzerinde durulan konu ise mülteci meselesiyle birlikte ortaya çıkan bir büyük sorun: Irkçılık. Acaba Avrupa’da iyice kendini gösteren bu sorun mültecilere ve azınlıklara mı, yoksa Avrupa’nın kendisine mi zarar veriyor?

Fransa’da geçtiğimiz yıl yapılan son seçimlerde Ulusal Cephe partisinin zafer kazanması, Avrupa’da büyüyen yeni ırkçılık akımın ne kadar güçlendiğini belgeliyordu. Irkçılık ve özellikle Müslüman karşıtlığına yol veren düşünce sistemi açık şekilde Avrupa üzerinde yeni bir yol bulmuş; mültecilere verilen tepki, bazı politik kesimlerin işine gelmişti.

Fransa’da aşırı sağı temsil eden Ulusal Cephe, elbette çeşitli faydalı fikirleri ön plana çıkararak Fransız halkının teveccühünü kazanmıştır. Fakat söz konusu partinin, mültecilere, yabancılara ve özellikle Müslümanlara yönelik katı yorum ve politikaları uzun zamandır bilinmektedir. Söz konusu partinin güçlenmesindeki en büyük sebep bu görüşlerin Fransız halkı arasında da yaygınlaşmaya başlamasından kaynaklanmaktadır. İşte Avrupa açısından olayın riskli yönü buradadır.

Durum Fransa ile sınırlı değil. Pew Research Center tarafından 7 Avrupa Birliği ülkesinde 2015 Kasım ayında yapılan anketlerde, Avrupa'daki azınlık karşıtı fikirlerin, Romanlar, Müslümanlar ve Museviler üzerinde artış gösterdiği görüldü. Söz konusu artış, başta Yunanistan, İtalya ve Polonya gibi ülkelerde özellikle sağı temsil eden taraflar üzerinde yoğun olarak görülüyor.1 Bu görüşlere sahip bazı siyasilerin üslubu ise gitgide sertleşip ürkütücü hale geliyor. Nitekim Danimarka Halk Partisi milletvekili Søren Espersen’in, IŞİD’in bulunduğu yerlerde “kadınları ve çocukları bombalayalım”2 açıklaması felaketin boyutlarını görmek için yeterli.

Söz konusu durum, bir kısım Avrupa ülkeleri içinde ırkçı hareketlerin de artmasına sebep oldu. Avrupa’da bir kısım sağ hareketlerin ırkçılık propagandası yapması, şu an neredeyse meşru bir şekle bürünmüş durumda. Almanya’da artış gösteren ırkçı gösteriler ile ilgili fikirlerine başvurulan bir kişinin açıklamaları Sputniknews’de şu şekilde yer bulmuş:

“Normalde bir polis görevlisi Almanya’da, 20 kişinin de bin kişinin de yürüyüş yapmasına izin vermez. Bunun için bulunduğu şehrin bütün polis teşkilatını seferber eder. Irkçı ya da radikal sağ hareketlerde ise bu durum söz konusu olmuyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Nazi hareketinin meşaleli yürüyüşlerine benzer yürüyüşler gerçekleştiriyorlar. Polis bu izinsiz gösterileri sadece izliyor. Göçmen kampları yakılıyor. Bu suçlar her geçen gün artıyor.”3

Avrupa Parlamentosu 4. ve 5. dönem milletvekili Ozan Ceyhun ise, Müslümanlara ve mültecilere yönelik önyargıların, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzün üzerinde koltuğun AB karşıtı, Müslüman düşmanı ve ırkçı politikacılarla dolmasına neden olduğunu belirtmektedir. Ceyhun, söz konusu önyargıların Müslümanlara veya mültecilere değil asıl olarak AB demokrasisine zarar verdiğini söylüyor ve ekliyor: “Irkçı politikanın Avrupa demokrasisine verdiği zararı seçimlerde sürekli görmekteyiz. Merkez partiler sürekli erirken aşırı sağcı radikaller ya da ırkçılar güçlerini artırmaktalar.” Avrupa için asıl sorun ise, söz konusu ırkçı politikalara büyük ölçüde sessiz kalınması. Sessizlik sürdüğü için Avrupa’da 2015’de güçlenen ırkçı zihniyet, 2016’da da tedavi edilecek gibi gözükmüyor.4

Yabancılara, mültecilere ve özellikle Müslümanlara yönelik artan bu karşıtlık, aslında Avrupa toplumları arasında da ayrışmayı körükleyen unsur haline geldi. Ülkeler içinde rahatsızlıklar ve mutsuzluk oranları artmış, birlik-beraberlik ruhu büyük ölçüde zarar görmüş durumda. Güzel bir medeniyet örneği olan Avrupa’nın böyle bir olumsuz çizgiye gelmesi ise, zaten kargaşa içindeki dünyayı daha büyük karamsarlığa götürebilir. Gerçekten de Avrupa içinde gelişen bu ırkçılık, Avrupa’nın kendi halkına ve demokrasisine zarar getiriyor olabilir.

Dahası, her nefret söyleminin şiddet yanlısı insanları daima tetiklediğini de unutmamak gerekmektedir. Avrupa’da ırkçı söylemlerin sahipleri, bu üslupla teröre karşı bir eylem geliştirmiş olmaz, tam tersine terörü kendilerine çekerler. Gaddar bir üslup, daima teröristlerin felsefesini besler, daima teröre davetiye anlamına gelir. Terör tahrik edilir, şiddete davetiye çıkarılır ve bunun sonucu barış ve mutlulukla değil, daima korku ve gitgide artan bir öfke ile biter. Ülkede insanların birlikte yaşadıkları barışçıl azınlıklar kızgınlaşabilir. Ayaklanmalar tetiklenebilir. Kitle psikolojisi, insanların kimi zaman gözlerini karartarak vahşileştikleri ortamları hazırlayabilir. Tahrik politikası oldukça tehlikelidir.

Avrupa’nın bu korkunç manzara ile baş başa kalması asla isteyeceğimiz bir şey değildir. İşte bu sebeple Avrupa halkları ve siyasetçileri, kendi içlerinde terörü önleyecek kararlar almalıdırlar. Terörün, Müslüman veya yabancı karşıtlığı ile çözülemeyeceğini, bunun tam tersine ülkedeki barışçıl Müslümanların ve yabancıların da tepkisini çekeceğini ve toplumda huzursuzluk oluşturacağını unutmamalıdırlar. Bir tarafın yönelttiği nefret, ancak karşısında muhatap bulamadığında güçsüz kalır. Yıllarca medeniyetin süsü olan Avrupalılar bunu tarihte çoğu zaman başarmışlardır. Terör söz konusu olduğunda da aynı medeni yaklaşımı göstermeli, çok geç olmadan nefret politikasının güçlenmesini engellemelidirler.

1- www.pewresearch.org/fact-tank/2015/11/17/5-facts-about-the-muslim-population-in-europe/
2- www.thelocal.dk/20151115/danish-mp-bomb-women-and-children-or-lose-to-isis
3- tr.sputniknews.com/avrupa/20151109/1018890543/almanya-irkcilik-pegida-.html#ixzz3uDKhyq8Y
4- akademikperspektif.com/2016/01/07/2016da-dilegimiz-onyargisiz-bir-avrupa/

Adnan Oktar'ın Arab News & MBC Times & Daily Mail News & Riyadh Vision'da yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/news/883316

http://www.mbctimes.com/english/racism-threatening-european-values

http://dailymailnews.com/2016/03/10/racism-threatening-european-values/

http://www.riyadhvision.com.sa/2017/03/01/racism-threatening-european/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."