Harun Yahya

İki eski dost ile yeniden: İsrail-TürkiyeOrtadoğu karışırken, her şeyin kısa süre içinde düzeleceğine ve tüm diktatörlük rejimlerinin demokrasiye dönüşeceğine inanıyorduk. Bu ülkelerin demokrasiyi hiç tanımadıklarını hesaba katmamıştık. Ortadoğu’da çatışmaların dinmemesi, güçlenip alevlenmesi, Ortadoğu gerçeğini tekrar düşünmemizi şart kıldı. Ortadoğu’ya barış getirmek için başka bir şey gerekiyordu: Sevgi ve uzlaşma ruhu. Bunun ise, sert, sevgisiz, üst perdeden, öfkeli söylemlerle oluşturulması imkansızdı.

İsrail-Türkiye uzlaşmasına dair haberler basına yansıdığında, uzun zamandır beklediğimiz yeni bir soluk gelmişti Ortadoğu’daki siyaset sahnesine. Ortadoğu’nun uzlaşmaya en açık iki demokratik ülkesinin 2010’da iyice gerilen ilişkileri, hem Türkiye hem de İsrail için derin bir yaraydı. Ortadoğu’da bir dost ve müttefik kaybetmek başlı başına bir sorunken, ABD müttefiki bir Türkiye’nin ABD müttefiki İsrail ile uzaklaşması politik arenada da sorunlar getirdi. Ama en önemlisi, karşılıklı sert söylemlerin halklara verdiği burukluktu. Türkiye, Musevi vatandaşlarının büyük bir bölümünü küstürmüş, onların kendi ülkelerinden uzaklaşmalarına neden olmuştu.

Türkiye-İsrail arasında dostluğu sağlamak için görüşmeler şu günlerde devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Cenevre’de yapılan görüşmeler, önemli konularda adımlar atılmasını sağladı. Tazminat konusunda anlaşma sağlanırken, Gazze’deki ablukanın kaldırılması konusu sonraki görüşmelere bırakıldı. İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, somut adımlar atılabilmesi için iki tarafın da özverili olması gerektiğine dair izahları ve “tüm komşularımızla normalleşme isteriz fakat bu çift yönlü bir yoldur” şeklindeki sözleri elbette önem taşıyor. Uzlaşma elbette çift yönlü bir yoldur; dolayısıyla belli bir aşamaya ulaşıldığında artık iki tarafın da birbirine dostça ve pozitif bakmasını gerektirir. Tıkanan noktalarda da İsrail ve Türkiye, bu olumlu bakış açısını sergilemelidir. Her iki taraf da tüm imkanlarını kullanarak ve gerçekten isteyerek bir uzlaşma masasına oturmuşlardır. Dolayısıyla tarafların böyle güçlükle inşa edilmiş güzel bir ittifaka zarar getirmek istemeyeceği açıktır. Bu dikkate alınmalı, olumlu bir bakış açısı ve güven hissiyle hareket edilmelidir.

İsviçre görüşmelerinin gerçekleştiği hafta, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun ABD’nin önde gelen Musevi kuruluşlarının çatı örgütü “Conference of Presidents”dan Malcolm Hoenlein başkanlığındaki heyeti kabul ettiğini de burada hatırlatalım. Hoenlein, aynı zamanda Netanyahu’ya yakın bir isim ve Netanyahu’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’na özel mesajlar iletmekle görevlendirildi. Aynı toplantı çerçevesinde Erdoğan ve Davutoğlu’nun Amerikan Musevi cemaat liderleriyle görüştüğünü de ekleyelim. Söz konusu görüşmelerin bir iyi niyet göstergesi olduğu açık. Türk liderlerinin bu önemli görüşme ile açıkça aradaki güven duygusunu güçlendirecek önemli bir adım attıkları görülebiliyor.

Gazze ablukası konusunda, Türkiye açısından ablukanın kaldırılması gerekli olduğu kadar, İsrail tarafı için de faydalı olacaktır. Bu durum, Gazze’deki tansiyonu düşürecek ve Türkiye’nin eskiden üstlendiği arabuluculuk rolünü tekrar kazanmasına vesile olacaktır. Bu hayatidir; keza bir süredir iki taraf arasındaki gerginlikler ayyuka çıkmıştır. Arada Türkiye gibi garantör bir ülkenin bulunması, tekrar böyle bir ortamın oluşmasını engelleyecek bir faktördür. Dolayısıyla İsrail açısından bu konudaki endişeler yersizdir.

İsrail gazı, görüşmelerin önemli bir maddesidir. Bu konu, gazını ihraç etmek isteyen İsrail’i de, gaza ihtiyacı olan Türkiye’yi de kuşkusuz yakından ilgilendiriyor. Fakat bu detayın önemli bir getirisi de var: Kıbrıs görüşmeleri. Kıbrıs üzerinden geçecek olan boru hattı, yıllardır çözümsüz kalan Kıbrıs görüşmelerinin de hızlanmasına vesile olacaktır. Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den gönderilen suyun yakın zamanda Güney Kıbrıs’a da ulaştırılmasını istediğini belirten Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tarafların pek çok konuda uzlaşma sağladığını, fakat mülkiyet ve toprak konularında zorluklar olduğunu hatırlattı. Son 40 yılda çözüme bağlanması gereken 22 çeşit mülk kategorisinin bulunması Kıbrıs görüşmelerini arapsaçına dönüştürmüş durumda.

Sorunlar toprak ya da çıkar hesaplarıyla çözülmez. Karşımızdaki denkleme şöyle bir baktığımızda, hem İsrail-Türkiye arasında hem de Türkiye-Güney Kıbrıs arasında bir güven ihtiyacının varlığı açık. Bunu sağlamanın yolu ise sadece dostluk ve sevgiden geçiyor. "Ülke menfaati" adı verilen müthiş soğuk, çıkarcı ve alabildiğine egoist sistem ülkeleri problemler içinde boğuyor. İnsanın yaratılış amacına aykırı bu yapı, daima insanların bünyeleri tarafından reddediliyor ve sürekli sıkıntı ve mutsuzluk yaratıyor. İşte bu nedenle, yıllardır dost kalmış, örfleri, gelenekleri, kültürleri, fedakarlık ve dostluk anlayışları benzer olan bu toplumların liderlerinin, önce aralarında sevgiyi inşa etmeleri gerekiyor.

Sevgi ve güven, siyasette alışık olmadığımız kavramlar olduğu için kimilerine inandırıcı gelmeyebilir. Oysa insan üretimi egoizmin yerine siyasi politikaları sevgi temelli halletmek bir ütopya değildir. Sevgi olmadan hayat ölür, dünya ölür, siyasi sistemler ölür, ekonomi batar. Sevgi, ihtimal dışı lüks bir kavram değil, hayatımızdan zorla çekip alınmış hayat damarımızdır.

İsrail-Türkiye uzlaşması, işte bu nedenle özlemini duyduğumuz bir müjdedir. Elbette her iki ülkede de, bağnaz zihniyetin kavruk ve tehlikeli dünyasının bir sonucu olarak uzlaşmaya öfkeyle bakan taraflar vardır. Hayatlarında hiçbir şeyi sevmeyen, herkesle ve her şeyle kavga halinde olan bu insanlar bizim için ölçü değildir. Biz, barışın temellerini inşa etmekle yükümlüyüz. Bu bizim hem yaratılışımızda vardır, hem de büyük liderimiz Atatürk’ün “yurtta barış dünyada barış” düsturunun bir gereğidir.

Elbette bu uzlaşma, iki ülkenin de önemli müttefiki ABD açısından da sevindiricidir. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da son dönemlerde bu uzlaşı için gösterdiği çabalar övgüye şayandır. Bölgede barışın gelmesi için güçlü demokratik ülkelerin ittifakına daima ihtiyaç vardır. Dolayısıyla bu ittifak, önemli bir güç artırımına ve Ortadoğu barışına vesile olurken, ABD’nin de tedirginliklerini ortadan kaldıracak, ABD’nin her iki ülkeyle de daha somut ve güçlü bir ittifak içinde olmasını sağlayacaktır.

Bu güzel uzlaşının, İsrail ve Türkiye ülke halklarını birlik haline getirecek güçlü bir birliktelik olmasını diliyor ve ülkemizden ayrılmak zorunda kalmış olan Musevi vatandaşlarımızı tekrar kazanmayı temenni ediyoruz.

Adnan Oktar'ın The Hill'de yayınlanan makalesi:

http://thehill.com/blogs/congress-blog/foreign-policy/270298-back-with-two-old-friends-israel-and-turkey

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."