Harun Yahya

Siyasette alışılmadık bir kavram: SevgiKatliam, terör ve savaşların bugünkü haline bakıp “dünya nasıl bu hale geldi?” diyenler biraz çevrelerine, etraflarındaki hayatlara, insanların, gazetecilerin, liderlerin ve en önemlisi siyasetçilerin üsluplarına bakmalılar. Karşılıklı olarak yitirilmiş saygı, ittifak ruhu, anlayış ve fedakarlık çok fazla şeye mal olmuş gibi gözüküyor. En büyük tahribat ise dünyanın sevgiyi yitirmesi.

Bu konuya siyaset açısından bakalım. Ülkeler arası karşılıklı anlaşmazlıkların sebeplerini araştıranlar, genellikle radikal fikir ve eylemleri suçlu bulurlar, ki bu oldukça doğrudur. Dini radikaller, ırkçı radikaller, felsefi radikaller, ateist radikaller, komünist radikaller ve daha pek çokları, hepsi ayrı ideolojileri temsil ederler ve radikalleştikleri için karşı tarafın fikrine tahammülsüz topluluklar tarafından temsil edilirler. Bu radikalleşmenin önüne geçilememesinin en önemli sebeplerinden biri ise siyaset dilinin insan fıtratına aykırı bir öfke ve ikiyüzlülük içinde olmasıdır. Siyaset içinde yoğun bir kabadayılık ruhu hakim olmuştur. Siyasiler birbirlerine rahatlıkla uygunsuz üsluplarla hitap edebilmekte, iç politikada birbiriyle uzlaşamayan liderler ülkelerin idaresi ve geleceği için istikrarsız bir ortamı rahatlıkla oluşturabilmektedirler. Her kesimin barış içinde temsil edilebileceği karma hükümetler oluşturulamamakta, taraflar bir türlü bir araya gelememekte, öfke dili uzlaşma imkanını ortadan kaldırmaktadır. İstikrarsız hükümetler sürekli sorun yaratmakta ve liderler anlaşmazlık içinde olunca halk da kutuplaşır hale gelmektedir.

Dış politika bu şahin üslubun kimi zaman ürkütücü boyutlarda yaşandığı bir ortamdır. Hiçbir ülke bir diğerinin hatasına tahammül edememekte, arada sevgiye dayalı bir bağlılık olmadığı için küçük bir sınır veya toprak ihlali korkunç anlaşmazlıkların ve savaşların başlangıcı haline gelmektedir. Basit bir hata veya ihmal, karşı tarafın “dikkatli ol, askerim, hava gücüm ve donanmam var!” uyarılarıyla karşılık görmektedir. Aynı öfkeli üsluba o ülkenin halkları da katılmakta, özellikle sosyal medya üzerinden yapılan ucuz kahramanlıklar ülkeleri çatışmaya sokan bir öfke seline sebep olmaktadır.

“Müttefik” ülkeler, sahip oldukları güç ve stratejik dengelerin etkisiyle, birbirlerine belki rahatça tehditler savuramazlar; fakat yine de müttefik olmak bu ülkeler arasında sevginin oluşturulduğu anlamına gelmemektedir. İkiyüzlü politik üslup, aslında herkesin bildiği fakat uygulamada mecbur olduğunu düşündüğü bir samimiyetsizlik modelidir. Eski büyükelçi ve günümüzde bir Türk siyasetçi olan Onur Öymen, bu ikiyüzlülüğü şu sözlerle tarif etmiştir:

Örneğin bir müzakereden sonra yapılan açıklamada, “Çok açık ve samimi bir görüşme oldu,” denilmişse, bu genelde ciddi görüş ayrılıklarının bulunduğunu gösterir. “Zamanı geldiğinde bu konuda gerekli tedbirler alınacaktır,” demek, genelde o meselenin çok uzun zaman alacağı, belki de hiç çözülemeyeceği anlamına gelir. “Sözlerinizi dikkatle dinledim,” demek genelde “düşüncelerinizi paylaşmıyorum,” şeklinde anlaşılır. “Görüşlerinizi çok ilginç buldum,” denilmişse bu çoğu zaman, “Bundan daha saçma bir fikir duymadım,” anlamına gelir. “Önerilerinizi üst makamlara bildireceğim,” demek “bu konuda sizinle aynı fikirde değiliz,” ifadesinin kibarcasıdır. “Kendi tezlerinizde ısrar etmek yerine bizim görüşlerimizi kabul etmek, sizin çıkarlarınıza daha uygundur,” denilmişse, bazı hallerde bu, “eğer dediklerimizi yapmazsanız biz de sizin çıkarlarınıza zarar veririz,” şeklinde anlaşılmalıdır.

Kameralar önünde gülen, el sıkışan liderler, aslında karşı tarafın kendisine hangi tehditkar mesajı verdiğini çok iyi anlamıştır. Bu ikiyüzlü ortamda, gerçekte kavga devam etmekte, kimse birbirine güvenmemektedir. Milyonlarca insanın terörist haline gelmesinin en temel sebebi bu sevgisizlik ortamı değil midir? Siyasetin soğuk, karanlık, alabildiğine bencil ve acımasız yapısı; vefa ve sadakatten uzak uygulamaları, buz gibi bürokrat üslubu, yeryüzü üzerinde bir kurt kapanının var olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. Bu samimiyetsiz ortamda ülkeler de, ülke halkları da kendilerini yalnız hissetmektedirler. Böylesine izole edilmiş ve sevgisiz kalmış toplumlar, ne acıdır ki, nefrete daima açık olmaktadırlar.

Dünya buna bir dereceye kadar tahammül eder. Diğer her şeyde olduğu gibi siyasette de radikalleşme çöküşü daima hızlandırır. Çünkü dünyaya hakim hale gelmiş bu sevgisizlik ve samimiyetsizlik, insanların yaratılış fıtratlarına aykırıdır. İnsanda şiddete ve sevgisizliğe karşı kendini savunma içgüdüsü vardır; o da kaçınılmaz olarak şiddeti artırmaktadır. Ruhun çöküşü –Allah korusun- daha büyük felaketlerin kapısını açabilir.

Dünyaya başka bir ruh hali gerekmektedir. İnsan da, dünya da sevgi için yaratılmıştır. Bunu unuttukça insan bedeni ve ruhu buna isyankar olmaya devam edecektir. Oysa insanı halim, barışçı, mutlu hale getirecek tek sır sevgidir. Siyaset, sevginin emrinde olmalıdır. Sevgi üzerine bina edilmelidir. Siyaset, sevgiye hizmet etmelidir; sadece ve sadece sevgiyi elde etmek için bir araç olmalıdır.

Sevgi; ruhun, kalbin, bedenin, hücrelerin, zihnin, beynin anladığı ve uyum gösterdiği olağanüstü bir sırdır. Kalbimiz sevgiyle rahat eder; nefrette boğuluruz, yapamayız. İşte bunun için, affetmeyi, bağışlamayı, kucaklamayı dünyaya öğretmek zorundayız. Sorunlara çözüm bulmak için silahlandırmak yerine bilgilendirmenin daha doğru ve gerçek yol olduğunu göstermek zorundayız. Herkes silahtan ve nefretten bahsederken, biz sevginin önemini anlatan ve bu nedenle de daima öne çıkan liderler olmalıyız.

Şu bir gerçek ki, sevgi herkesle ve her şeyle barışıktır. Sevgide herkes iyilikten yanadır, fedakardır. Çıkarlar, menfaatler ve egoistliklerin sevgide yeri yoktur. Sevgide, gülen yüzler ardına saklanan ikiyüzlü nefret insanları var olmaz. Sevgi büyük bir güçtür. Siyaset, ekonomi, istikrar kolaydır sevgide. Dinin esasıdır sevgi; gaddarlığı ve nefreti din olarak görenlere en iyi cevaptır. Şu unutulmamalıdır: “Benim çabamdan ne olur?” demek doğru değil. Savunucusu az da olsa, sevgi mutlaka güçlü ve galiptir.

Adnan Oktar'ın Arab News'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/columns/news/886901


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."