Harun Yahya

Avrupa Birliği dağılıyor mu?Avrupa ülkelerinin büyük umutlarla kurmuş oldukları Avrupa Birliği, belki de soğuk savaş yıllarından beri en sıkıntılı süreçten geçmekte. Terör saldırıları, göçmen sorunları, ekonomik krizler ve İngiltere'nin Birlik'ten ayrılma ihtimalinin doğmasıyla birlikte Avrupa Birliği, zorlu bir döneme doğru sürükleniyor.

Birliğin en güçlü iki üyesi Fransa ve Almanya, 1950'lerde Şansölye Konrad Adenauer va Başkan Charles de Gaulle önderliğinde çok önemli bir işbirliğine girişmişti. Temel mantık Fransa'nın Avrupa'daki yeni politik yapılanmayı yürütmesi, Batı Almanya'nın ise ekonomik kalkınmayı desteklemesiydi. Bu şekilde çıkılan yolda Ortak Pazar, Avrupa çapında vizesiz seyahat ve ortak bir para birimi oluşturma konularında önemli yollar kat edildi. Bundan 40 yıl kadar önce bu topluluk tüm dünya ekonomisinin %40'ını oluşturuyordu.

Ancak 2005 yılında Fransız vatandaşları gerçekleştirilen referandumda Avrupa Birliği Anayasası yolunda olumsuz oy kullandılar. Hollanda onları takip etti. Bu gelişmeler ışığında üç üye ülke; Finlandiya, Slovakya ve Almanya kısmen tamamlanmış olan halkoylaması sürecini iptal etme kararı aldı. Yedi üye ülke de, oylama sürecini daha sonra herhangi bir tarihte yapılmak üzere erteledi. Böylece Avrupa Birliği'nin çatısında önemli bir çatlak ortaya çıktı.

Bu krizi 2007 yılında ortaya çıkan ekonomik kriz takip etti. Almanya'nın başı çektiği endüstriyelleşmiş Kuzey Avrupa ülkeleri ile daha fakir konumdaki Güney Avrupa ülkeleri arasında uçurum açıldıkça, Avrupa Birliği tarafından ekonomisi zayıf ülkelere yapılan yardımlar gittikçe daha fazla tepki çekmeye başladı. Yunanistan ve İspanya gibi ülkeler iflasın eşiğine kadar geldiler.

2011 yılında Arap Baharı olarak adlandırılan halk hareketlerinin başlaması önce küçük çapta mitingler, yürüyüşler ile sesini duyurdu. Daha sonra Arap halkları demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinde seslerini yükseltmeye başladılar. Bu defa çeşitli ülkelerde ayaklanmalar, çatışmalar ve iç savaşlar patlak verdi. Bunun neticesinde, özellikle Suriye iç savaşıyla birlikte göçmen krizi Avrupa ülkelerini etkilemeye başladı. Savaştan kaçmaya çalışan yüzbinlerce masum sivil, çeşitli yollarla Avrupa ülkelerine ulaşmaya ve iltica etmeye başladılar. Bu durum karşısında Avrupa Birliği ülkelerinin tepkileri farklı oldu. Çoğu ülke çok sıkı tedbirler uygulanmasını, jiletli teller ve duvarların yükseltilmesini savunurken Almanya'da Merkel bu insanlara daha sıcak yaklaşan ve kucak açan politikalar tercih etti.

Son olarak İngiltere muhtemelen bu yılın Haziran ayında bir referanduma gitmeye hazırlanıyor. Bu referandum İngiltere'nin Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılmasına kadar gidecek neticeler doğurabilir. Başbakan David Cameron bir taraftan İngiliz halkını Avrupa Birliği'nden ayrılmama yönünde iknaya çalışırken, öte yandan halkın talepleri doğrultusunda Avrupa Birliği'nden bazı tavizler talep ediyor. Ancak bu talepler Avrupa Birliği'nin temel yapı taşları ile çelişiyor. İngiltere'nin Euro'ya geçmeyip kendi para birimi Sterlin ile devam etmiş olması zaten yeteri kadar sıkıntı doğurmuşken, şimdiki talepler Avrupa Birliği'ne üye diğer devletler tarafından pek sıcak karşılanmıyor. Fakat taleplerin karşılanmaması da İngiltere'nin birlikten ayrılmasıyla neticelenebilir. İngiltere, Birlik içindeki 3. büyük ekonomi konumunda; fakat karar alma mekanizmaları dahilinde en küçük Birlik üyesinin dahi görüşünü almak zorunda. Bunun gibi detaylar İngiltere'nin Avrupa Birliği çerçevesinde çeşitli revizyonlar istemesine yol açıyor.

Öte yandan kültür çatışmaları, Protestan inanca sahip kuzey ülkeleri ile Katolik ağırlıktaki güney ülkeleri arasındaki inanç ayrışmaları, 500 milyona yaklaşan nüfus içinde 24 farklı dilin konuşulması, demografik çeşitlilik, 28 üye ülkeden sadece 19'unun ortak para birimini kullanıyor olması gibi başkaca etkenler de Avrupa Birliği'nin karşısına dikilen zorluklar arasında sayılmakta.

Tüm bu gelişmeler doğal olarak şu soruyla neticeleniyor: Avrupa Birliği dağılıyor mu?

Bu konudaki yorumlar genel olarak Birliğin bu şekilde devam etmesinin son derece güç olduğu yönünde. Örneğin Almanya'nın Die Welt gazetesine konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, “Bundan 10 yıl sonra AB'nin şimdiki gibi var olup olamayacağını kimse söyleyemez" sözleriyle Avrupa Birliği'nin  dağılma riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.1

ABD merkezli düşünce kuruluşu Stratfor'un 2015-2025 yılları arasında dünyada neler olacağına yönelik öngörülerinin yer aldığı "On Yıl Tahmini: 2015-2025" isimli raporda, Avrupa Birliği'nin ayakta kalmasının zor gözüktüğü dile getirilerek, "Avrupa Birliği bir kriz içerisine girdi ve bu kriz yoğunlaşarak devam ediyor. Bu kriz sonucunda AB bir daha birlik zamanlarına geri dönemeyecek ve bir şekilde birliği muhafaza etse bile kısıtlı ve bölünmüş bir alanda çalışmaya devam edecek" yorumu yapılıyor.2

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da benzer bir ifadede bulunarak Avrupa Birliği'nin geleceğinin tehlikede olduğunu ve birliğin dağılabileceğini söylüyor.3

Avrupa Birliği, büyük zorluklarla inşa edilmiş güzel bir birliktir. Böylesine güzel bir birliğin bölünmeye doğru gitmesi asla istemeyeceğimiz bir şeydir. Avrupa Birliği'nin karşı karşıya kaldığı bu bölünme tehlikesinin karşısındaki en önemli tedbir, sevgiyi yaygınlaştırmak ve sosyal politikaların temeli haline getirmek olmalıdır. Dağılıp parçalanmak değil birlik olup güçlenmek, kol kola tüm güçlüklere karşı gayret etmek daha güzeldir. Hem yöneticilere hem de halklara düşen önemli vazife, kavgacı üsluplardan, nefret ve öfkeden kaçınmak, egoizm ve bencillikten uzak durmak, vefa ve sadakate önem vermektir. Dünyada ve Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik sıkıntıların temelinde egoizm ve bencilliğin hakim olduğu unutulmamalıdır. Sürekli tedirgin vaziyette olan kesimler "ne olur ne olmaz" yaklaşımıyla nakit akışını bloke etmekte, sirkülasyondaki para, ya bankalara ya da yastık altına çekilmekte ve bunun doğal sonuçlarıyla ekonomiler zora girmektedir. Ticareti sevgi, dostluk ve güven ile birleştirmek bu problemin baş çözümü olacaktır. Bencillikten uzak, kıvrak, hareketli, esnek bir hayat beraberinde hem ekonomik hem de politik başarıyı ve mutluluğu getirecektir. Manevi heyecanın yeniden kazanılmasıyla her alanda tekrar atılıma geçilecek ve Avrupa Birliği halkları özlemle bekledikleri müreffeh hayata kavuşabileceklerdir.

1- www.zaman.com.tr/dunya_ap-baskani-schulz-avrupa-birligi-dagilabilir_2331706.html
2- www.maksimumgumruk.com.tr/index.php/tr/t%C3%BCm-haberler/stratfor-ab-bitecek,-rusya-da%C4%9F%C4%B1lacak.html
3- www.ensonhaber.com/donald-tusk-avrupa-birligi-dagilabilir-2016-02-15.html

Adnan Oktar'ın American Herald Tribune'de yayınlanan makalesi:

http://ahtribune.com/world/europe/625-european-union.html

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."