Harun Yahya

Kalkınma için bölgesel barış şart16 Ocak 2016’da İran üzerindeki ABD, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği yaptırımları kaldırıldı. Bu 40 yıllık bir çatışmanın sona ermesi manasına gelen büyük bir adım. ABD’deki bazı muhafazakar çevreler, İsrail ve Suudi Arabistan’da anlaşmaya temkinli yaklaşsa da dünyanın büyük bir kısmı gerilimin ortadan kalkmasını memnuniyetle karşıladı. Yaptırımlar altında zorlu bir yaşam süren İran halkı sokaklara döküldü. Büyük bir sorunun silahlara başvurulmadan, bombalamalar ve sivil katliamları olmadan sona erdirilebilmesi hepimizi gelecek için umutlandırmakta.

İran yaptırımları 1979 yılında ABD’nin Tahran büyükelçiliğinin işgal edilmesi ile başladı, 1995’de tam ambargoya dönüştü. 2002 yılında İran’ın gizli nükleer planının ortaya çıkmasının ardından finansal varlıklar, silah satışları, sivil ve askeri ortaklıklar, petrol sektörü ve teknoloji transferi konularında genişletildi. 2012’de petrol ambargosu başladı. Ambargo sürecinde İran’a ait 100 milyar dolar değerinde varlıklara ve İran Merkez Bankası’nın varlıklarına el kondu, otomotiv sektörü yaptırımlar kapsamına girdi, petrol üretimi yarıladı, otomotiv imalatı %40’lara geriledi.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından İran nükleer programı UAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı) gözetiminde tamamen ortadan kaldırıldı. Zenginleştirilmiş uranyum ülke dışına çıkarıldı. Tesisler beton dökülerek kullanılamaz hale getirildi. Yaptırımların kalkması ile birlikte İran casusluk iddiasıyla aralarında Washington Post İran büro şefi Jason Rezayab’ın da bulunduğu 5 ABD vatandaşını serbest bıraktı. ABD de benzer bir jestle hapisteki 5 İran vatandaşının ülkelerine dönmesine izin verdi.

Yaptırımların kaldırılması ile birlikte İran’ın uluslararası bankalardaki 100 milyar doları serbest bırakılacak. İran ile ticaret üzerindeki yasak kalkacak, ticaret kapısı açılacak. İran dünya ile ticaret yapabilecek. Tahran’ın günde 500 bin varil petrol ihracatına başlayacağını açıklaması ile düşük petrol fiyatının kalıcı hale geleceği analizciler tarafından kabul görüyor. İran her ne kadar petrol ihracatına başlasa da yaşadığı kayıpların telafisi kısa vadede mümkün görünmüyor. Yıllardır 100 dolar seviyelerinde satılan petrol bugün 30-40 dolar aralığında değerleniyor. Bu, İran adına milyarlarca dolarlık bir kayıp demek. Ambargo döneminde İran petrol ihracatını hemen hemen durdurmak zorunda kalmıştı. ABD SWIFT sistemi üzerinden dünyadaki para akışını kontrol etmekte olduğu için İran sınırlı petrol satışlarını bile ancak mal karşılığı gerçekleşiyordu. Yaşanan olumsuzluklara rağmen yaptırımların kalkması ile İran’ın ekonomik açıdan rahatlaması bekleniyor. Yine de ekonomik ve sosyal refahın kalıcı olması için İran’ın uzlaşı ortamını koruması ve uluslararası toplumun bir parçası olmasına ihtiyaç var.

Nükleer planı rafa kaldıran anlaşma dünyada bir umut havası oluşturdu. Komşu Azerbeycan ve Ermenistan yaptırımların kalkmasını coşkuyla duyurdular. Anlaşmanın mimarlarından biri olan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini AB’nin yeni dönemde İran’ın yeniden inşasında görev almak istediklerini bildirdi. Fransa ve İtalya yaptırımların kalkması ile milyarlarca dolarlık işbirliği anlaşmalarına imza attılar. Japonya anlaşma ile birlikte kendi yaptırımlarını askıya aldı. Bununla birlikte ihtiyati hala elden bırakmayanlar da var. ABD’deki İran karşıtı lobi fazla taviz verildiğini ve nükleer programının tekrar devreye girebileceğini iddia ediyor. İsrail Başbakanı Netanyahu ise anlaşma şartlarının takipçisi olacağını açıkladı. Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinde ise sessizlik hakim. Kapalı kapılar ardında yeni gelişmenin bölgede alevlendirilmeye çalışılan Sünni-Şii çatışmasına nasıl bir etkisi olacağı tartışılmakta.

Ağustos 2015’de anlaşmanın duyurulması ile birlikte Türk Dış İlişkileri memnuniyetini dile getiren bir açıklama yayınladı. Açıklamada sorunun diplomasi yolu ile çözülmesinin önemine vurgu yapılmaktaydı. Bölgenin iki büyük devleti olarak İran ve Türkiye’nin yaptırımların kalkmasından ardından birçok konuda işbirliğine başlayacakları aşikar.

Bugün Türkiye’nin İran’da 200’ün üzerinde yatırımı var. 2016 yıl içinde bu sayının hızla artması bekleniyor. İki ülke arasındaki ticaret, bankacılık yaptırımlarından dolayı gerçek potansiyeline ulaşamamıştı. Para transferinin kapısının açılması ile başta tekstil olmak üzere İran’da Türk mallarının daha fazla yer alacağı gözüküyor. Türk şirketleri son yıllarda hedef pazarlarında Ortak yatırım projeleri ve know how transferi ile ülke sanayisini kalkındırıyorlar. Benzer bir süreç İran’ı da bekliyor. Türkiye’nin 2001 krizinden sonra Merkez Bankası'nı bağımsızlaştırması ve finans sektöründe gerçekleştirdiği yapısal değişiklikler, yabancı sermaye için güven ortamı sağlamıştı. İran’ın da yabancı sermaye çekebilmek için bu tecrübeden yararlanması gerekiyor.

Türkiye dünyanın en büyük doğal gaz kullanıcılarından biri. İran’dan da ciddi miktarda gaz almakta. İran gaz yatakları içinde en yakın ve en büyük pazar konumunda. Yakın vadede gaz konusunda ülkelerin ortak yatırımlarını görmemiz çok büyük bir olasılık. Ayrıca Hazar Denizi'ndeki yatakları Avrupa’ya bağlayacak TANAP boru hattı tamamlandığında İran’ın ihracatı için de büyük bir adım olacak.

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde 2 milyar dolar seviyesinde bulunan İran-Türkiye ticaret hacmi 2002 Erdoğan iktidarıyla birlikte 15 milyar dolara çıktı. Yeni dönemde ticaret hacminin de katlanarak büyümesi bekleniyor.

İki ülkeye düşen asıl görev ise bölgedeki çatışmaları sona erdirecek bir siyasi plan geliştirmeleri. Bugün Suriye’de milyonlarca Müslüman'ın hayatı tehlikede. Irak’ta iç savaş pusuda bekliyor. Yemen ve Bahreyn mezhep çatışmaları ile yangın yerine dönmüş durumda. İki büyük Müslüman ülkenin mezhep farklılıklarını dostluk ve işbirliğine çevirmeleri ve birlikte Ortadoğu barışı için mücadele etmeleri elzemdir.

Burada sadece birkaç satırla anlatmaya çalıştığımız yaptırımlar 80 milyona varlık içinde yokluk çektirdi. Bugün belki İran-ABD krizi sona erdi ama İsrail-Filistin çatışmaları, Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen iç savaşları hala devam etmekte. Yıllardır bölgedeki anlaşmazlıkların silahlı çatışmaya dönüşmesinden en büyük zararı masum Müslüman halklar görüyor. ABD Dış İlişkiler Bakanı John Kerry İran yaptırımlarının kaldırılması ardından dünyanın daha güvenli bir hale geldiğini söylese de gerçek güven ortamı için daha çok mesafenin katedilmesi gerekiyor. Bölgedeki gerilimin azalmasına herkesten çok İran’ın ihtiyacı var. Bunun önemli bir yolu da iyi bir komşu olmaktan geçiyor.

Adnan Oktar'ın Iran Daily & IRNA & Daily News Updates24 & Daily Mail News & EKurd Daily'de yayınlanan makalesi:

http://ekurd.net/lifting-sanctions-against-iran-2016-03-08

http://www.irna.ir/en/News/81984229/

http://www.dailynewsupdates24.com/story/3547711/regional-peace-an-essential-element-for-development.html

http://dailymailnews.com/2016/03/13/regional-peace-an-essential-element-for-development/
Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."