Harun Yahya

Suriyeli Mülteciler Hakkında AB ile Varılan MutabakatSuriye'deki savaş 6. yılına girerken, dünyanın gündemine Mülteci Sorunu iyiden iyiye yerleşti. Aslında bu konudan bahsederken "sorun" kelimesini kullanmak bile etik olmayabilir. Çünkü hepimizin bildiği gibi bu sorun bir alkol sorunu, uyuşturucu sorunu, trafik sorunu, internet bağımlılığı gibi değerlendirilecek bir problem değil elbet... Bu, bunu yaşayan insanların da belki asla hayal etmedikleri bir süreç, belki de asla yaşamak istemeyecekleri bir yaşam biçimidir. Çünkü insan kendisini bekleyen kaderini bilemez. Tıpkı bir zamanlar rahat, huzurlu evlerinde aileleriyle yaşamlarını sürdüren, günlük hayatları, idealleri, hedefleri, istekleri, planları olan milyonlarca Suriyelinin o dönemlerde, başlarına gelecekleri bilmediği gibi... En önemlisi de dünyanın her köşesindeki insanın belki de almaya namzet olduğu bir sıfattır "mültecilik" ... Bizim gibi Ortadoğu'nun yanı başında, son derece riskli, stratejik bir coğrafyada, Kafkaslar, Balkanlar, Ortadoğu üçgeninin tam merkezinde yaşayan bir halk için çok da uzak görülmemesi gereken bir durumdur.

İçinde bulunduğumuz dönemde dünya ülkeleri özellikle de AB ülkeleri çok ciddi bir sınavdan geçiyor. Vicdani, insani, hukuki boyutları olan çok ciddi bir sınav... Kuşkusuz dünya üzerinde bu sınavı en iyi verebilmiş ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Herkesin bildiği gibi ülkemiz 2,7 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Üstelik hiçbir yerden destek ya da yardım almadan bunu yürütmektedir. Türkiye açmış olduğu mülteci kamplarında ilk aşamada çadırkent ardından ise prefabrik ya da konteyner tarzı barındırma merkezleri oluşturdu. Bu insanlar kendilerine verilen mülteci kimliği sayesinde gıda, giyim, eğitim ve sağlık konularındaki problemlerini çözebildiler. Türkiye genelinde Suriyeli mülteci çocukların eğitim görebilecekleri 450 civarında okul bulunuyor.

Takdire şayan olan kısmı ise Türkiye'nin bu konukseverliği devam ettirmeye kararlı olmasıdır. Bunun altında yatan ana etmenler ise: İslam ahlakının getirdiği yüce gönüllülük, Kuran'da bildirilen kardeşlik hakları,  Peygamberimizin hayatında gördüğümüz Ensar-Muhacir ruhu, bu topraklarda asırlarca liderlik yapmış bir ecdadın torunları olmanın getirdiği manevi sorumluluk, Türk insanının sahip olduğu güzel ahlaktır. Nitekim bu özelliklere haiz olmayan toplumların mülteciler konusunda gösterdikleri bencil, zalim ve merhametsiz tutumla kıyaslandığında bu fark hemen belli olur. TV ekranları, biber gazı ya da tazyikli sularla durdurulmak istenen, darba maruz kalan, coplanan, yiyecek ve sudan mahrum bırakılan, çelme takılıp düşürülen, önlerine dikenli teller örülmek suretiyle engellenmek istenen, iptidai botlarda açık denizlerde ölüme terk edilen bu zavallı insanların görüntülerine sıkça yer vermekte. İşin acı tarafı bu görüntülere alışılmış olması... Öyle bir alışkanlık ki bu, vicdanların tahrik olması neticesi ilk günlerde verilen samimi tepkilerin yerini "kanıksamışlık" ve bir sonraki aşamada da "umursamazlık" almaktadır.

Her şeye rağmen yapılan iyi şeyler ve atılan olumlu adımlar da yok değil. Nitekim Mülteci Krizinin çözümü için Avrupa Konseyi'nde son günlerde yapılan görüşmeler, nisbeten de olsa sevindirici. Olması gerekenle kıyaslandığında elbette ki AB Mülteci Sorunu noktasında "bir arpa boyu yol katetmedi" ancak mevcut konjonktörde bu da iyiye işaret. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in özel kalemi Martin Selmayr, Twitter hesabından açıklamasında "Mülteci krizinin çözümü için Avrupa Konseyi'nde yapılan zorlu görüşmelerde iyi ilerleme sağlandı" dedi.

Görüşmeler neticesi yapılan anlaşmaya göre Türkiye'ye Suriyeli mültecileri barındırması karşılığında 2018 yılı sonuna dek 3 milyar euro mali yardım daha yapılacak. Diğer bir deyişle Türkiye'ye yapılan mali yardım iki katına çıkmış olacak. Türkiye kaçak yollarla Yunan Adaları'na giden tüm mültecileri geri alacak, böylece Suriyeli Mültecilerin hepsi geri gelecek. Fakat bunun karşılığında AB aynı sayıda mülteciyi Türkiye'den kabul edecek. Avrupa'ya düzensiz ve yasa dışı göçün engellenebilmesi adına böyle bir düzenleme yoluna gidildi. Buna göre Türkiye üzerinden Yunan Adaları'na giden bütün yasadışı göçmenler 4 Nisan'dan itibaren Türkiye'ye gönderilmeye başlanacak, AB ise Türkiye'nin kabul ettiği her bir Suriyeli karşılığında Türkiye'deki kamplardan bir Suriyeli mülteci alacak. AB'nin amacı Avrupa'ya yapılan mülteci akınını durdurabilmek ve insan kaçakçılarıyla mücadele edebilmek. Türkiye ile AB arasında imzalanan anlaşmanın gerekçesi bu. Açıktır ki AB perspektifinden bakıldığında Birliğin, Türkiye olmadan krizi çözmesi pek mümkün görünmüyor. Bahsi geçen anlaşma ulusal ya da uluslararası platformlarda çeşitli kesimlerden eleştiri aldı, yetersiz ya da yanlış bulundu. Ancak karar yürürlüğe girdiğinde 20 Mart’ı 21 Mart’a bağlayan gece yarısından sonra Yunan adalarına giden mülteciler Türkiye’ye geri gönderilecek. 20 Mart’ta gece yarısına kadar gidenler ise AB’de kalacak. Bunun yapılabilmesi için 5 adada Türk ve Yunan yetkililerden oluşan bir merkez kurulacak. Bu merkezlerde kayıt altına alınan mülteciler işlemlerinin tamamlanmasından sonra Türkiye'ye kabul edilecekler. Bu planla birlikte Türkiye'den AB ülkelerine bu yıl içinde 72 bin sığınmacının gönderilmesi planlanıyor. Fakat bu kota nihai sınır değil elbet, 72 bin sığınmacının AB tarafından kabulünün ardından yeni bir değerlendirme daha yapılacak.

Evet belki bu anlaşma köklü bir çözüm içermiyor, ancak Batı'nın küçük de olsa bir adım atabilmesi sevindirici. Belki bu, yeni ve kalıcı çözümler için basamak olacak.

Türkiye ise bu adımı öncelikle kadınların, yaşlıların, gençlerin, çocukların ölmesinin, açık denizlerde masum canların yitirilmesinin önüne geçmek adına atıyor.

Ancak soruna daha kalıcı çözümler getirmek için yeni projeler üretmek de önemli. Bu kapsamda AB ile ortaklaşa atılacak adımlar kadar uluslar arası kurumları, STK'ları harekete geçirmek de şart. Fakat hepsinden önemlisi vicdanların harekete geçirilmesi sevginin, fedakarlığın, hoşgörünün, empatinin, dostluğun, kardeşliğin yaygınlaşması olacaktır. Bunun için gayret etmek ise hepimiz için mümkün, yeter ki isteyelim...

Adnan Oktar'ın EKurd Daily & MBC Times'da yayınlanan makalesi:

http://ekurd.net/agreement-eu-syrian-refugees-2016-03-26

http://www.mbctimes.com/english/the-agreement-with-the-eu-on-syrian-refugees


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."