Harun Yahya

Siber Dünyanın Karanlık Gerçek YüzüBirkaç on yıl öncesine kadar ülkeler arasındaki komşuluk ilişkileri yalnızca coğrafi yakınlıklarıyla sınırlıydı. Ancak, bilgisayar ve iletişim teknolojilerinin akıl almaz bir hızda gelişmesi ve internet ağının küresel boyutlara ulaşması, tüm dünya ülkelerini birbirleriyle adeta birer "siber komşu" haline getirdi. İçinde bulunduğumuz "Enformasyon Çağı"nın temel unsurları olan bilgisayar, iletişim ve internet teknolojilerinin kullanılması, devletlerin yönetimi ve uluslararası ilişkiler açısından bir zorunluluk haline geldi.

Yoğun olarak 21. yüzyılın başlarından itibaren, devlet daireleri internet sistemini vatandaşlarına daha hızlı ve kaliteli hizmet vermek için her alanda kullanmaya başladı. Bankacılık gibi kurumsal hizmetler internet ve mobil cihazlar ile vatandaşların avuç içine kadar girdi. Ancak, sayısız faydalarına karşın internet; devletleri ve kurumsal şirketleri her türlü siber saldırıya ve bilgi hırsızlığına da açık hale getirdi.

Bir siber saldırıyla, elektrik şebekeleri, doğal gaz taşıyan borular, trenler, barajlar, asansörler devreden çıkabilir. Havacılık sistemleri, fotokopi makineleri, finans sistemleri ve daha pekçok kuruluş felce uğrayabilir. Radar sistemlerinin, füzelerin yani özetle konvansiyonel silahların bu saldırılar karşısında hiçbir gücü yoktur.

Derin devletler veya radikal görüşleri savunan örgütler, karşı oldukları devletlere, gruplara veya kurumlara internet üzerinden zarar verebilir, interneti bir propaganda aracı olarak kullanarak kamuoyu oluşturabilir, özetle “sanal terör  eylemleri” gerçekleştirebilirler.

Nitekim internet teknolojilerini kötüye kullanan derin devlet yapılanmalarının ve radikal grupların verdiği zarar şu an milyar dolarlar ile ifade ediliyor: 2015 yılında yalnızca şirketler, siber saldırılar nedeniyle 400 milyar dolar zarara uğradı.[i] Bu zararın önlenmesi için internet güvenliği sektörü her geçen yıl gelişiyor. 2016 yılı itibariyle siber güvenlik için harcanan rakam 100 milyar dolar düzeyinde, 2020 yılında ise bu rakamın 170 milyar dolara kadar çıkması öngörülüyor.[ii]

Kısaca siber dünyada müthiş bir güvensizlik ve bu güvensizliğin doğurduğu geniş çaplı bir rant sektörü mevcut. Sonucu belirsiz çok yönlü ve değişken çatışmaların ve savaşların sürdüğü günümüz dünyasında ne yazık ki bunların uzantısı olan siber savaşlar ve bunlardan korunmaya harcanan paralar da artmaya devam edecek gibi görünüyor. Teknolojinin ilerleme hızı göz önüne alındığında, siber saldırıların çapını ve şiddetini artıracağını ve bunların yol açacağı maddi kayıp ve zararların da katlanarak büyüyeceğini ön görmek hiç de zor değil.

Aynen askeri savaşlarda olduğu gibi siber savaşları ve saldırıları düzenleyen devletlerin, örgütlerin ve yapılanmaların da hep belli amaç ve ideolojilerden yola çıktıkları ise bilinen bir gerçek. Bunlar, komünizm, faşizm, kapitalizm, neo-Nazizm gibi ideolojiler ya da herhangi bir dinin içindeki şiddet yanlısı aşırı radikal görüşlerden kaynak bulabiliyor.

Örneğin, ses getiren siber saldırıların arkasından çıkan gruplardan birinin üyeleri kendilerini “özgürlükçü” ve “anti-kapitalist” olarak tanıtıyorlar ancak söylemlerinin aksine, kullandıkları yöntemler ve siber alandaki illegal faaliyetleri radikal bir komünist görüşe sahip olduklarını ortaya koyuyor.

Vladimir Lenin’in komünist gerillalara yönelik sözlerinde olduğu gibi siber korsanların eylemleri hep zarar odaklıdır:

"Polisleri, askerleri, devlet memurlarını öldürmek, devlet kurumlarında yangınlar çıkartmak... Devletin hazinelerinden paraları almak... Devrimci komünist güçler yenilmez silahlı bir güç olarak ortaya çıkmalı, insanları öldürerek, bombalayarak, binaları havaya uçurarak korku yaymak ve bu şekilde toplumun üzerinde komünist diktatörlüğü teşkil etmek iktidara ulaşmamızın önemli unsurlarındandır." (Vladimir Lenin, Teorik ve Pratik Terör Hakkında, Homizuri G.P., Moskova 2005)

İşte günümüzde siber korsanlar da tıpkı Lenin’in sözlerinde olduğu gibi devletlerin ve vatandaşların gizli bilgilerini açığa çıkararak bunu tehdit, korku ve zarar verme aracı olarak kullanıyorlar. Bankaların paralarını siber saldırılar aracılığıyla çalıyor, özel kurumlara, devlet kuruluşlarına, kurumsal firmalara, bankalara, finans merkezlerine ellerinden gelen en büyük zararı vermeye çalışıyorlar. Bir yandan da bu tür eylemleri kendilerince bir güç gösterisi ve meydan okuma aracı olarak kullanıp toplumda panik ve infial oluşturmayı hedefliyorlar. Üstelik siber korsanlık yapan gruplar internet ortamında siber savaş yöntemlerini öğretiyor hatta mensuplarına bu konuda hazır programlar bile sunuyorlar. Özetle siber savaş seferberliği başlatılmış gibi görünüyor.

Bu sonu gelmeyecek sorunun çözümü ise açık: Aynı fiziksel savaşlarda olduğu gibi, siber saldırıları durdurmanın yolu da bunların ardındaki çarpık ideolojileri deşifre ederek, geçersiz kılmaktan geçiyor. İnsanların bilinçlendirilmesi, bunun bir kör dövüş olduğunun ve zararlarının anlatılması mevcut güvensizlik ortamının ortadan kalkmasında bir vesile olabilir. Hem bu uğurda israf edilen kaynakların hem de teknolojik imkanların insanlığın refah ve faydasına yönlendirilmesi sağlanabilir.

Yalnızca Afrika kıtasındaki açlığı sonlandırmak için 10 milyar dolarlık bir rakamın yeterli olacağı dikkate alınırsa, siber savaşların trilyon dolarlara ulaşan zarar ve maliyetlerinin ortadan kaldırılmasının dünya toplumunun refahı açısından ne anlama geleceği daha iyi anlaşılabilir.

Aksi takdirde fiziksel olsun siber olsun, "savaşa karşı savaş" yöntemi geometrik olarak katlanan karşılıklı hezimetten başkasını getirmeyecektir. Bugün savaşan tarafların ve blokların neredeyse karşılıklı eşit bilgi, teknoloji ve zeka potansiyeline sahip oldukları düşünülürse sonucun hiçbir kazananı olmayan küresel bir yıkım olacağı açık. Bunun bir tür teknolojik kıyamet olacağını, kimseye fayda veya üstünlük sağlamayacağını öngörmek yanlış değil. O halde bugüne kadar çözümü hep savaşta arayan zihinler artık en başından belli olan bir felaketin içine hiç sürüklenmeden barış, uzlaşma ve refahın yollarını aramaya odaklanmalıdırlar.

 


[i] http://www.inc.com/will-yakowicz/cyberattacks-cost-companies-400-billion-each-year.html[ii]http://www.alixpartners.com/en/Publications/AllArticles/tabid/635/articleType/ArticleView/articleId/815/Cybersecurity-A-compelling-growth-area-for-defense-companies.aspx#sthash.nbbFnr8Z.dpbsAdnan Oktar'ın The Daily Star & Hans India'da yayınlanan makalesi:

http://www.dailystar.com.lb/Opinion/Commentary/2016/Apr-15/347449-the-real-face-of-the-cyber-world-and-the-information-age.ashx

http://www.thehansindia.com/posts/index/News-Analysis/2016-05-01/The-real-face-of-the-cyber-world-/225381

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."