Harun Yahya

Çocuklar Şiddetin Askerleri OlmamalıÇocuklar, dünyamızın geleceği, sizin, bizim evlatlarımız. Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, kimin çocuğu olursa olsun küçükler biz büyüklere muhtaç. İyiyi kötüyü ayırt etmek için daha alması gereken  yolu olan masumlar onlar. Aydınlık bir hayatın olacağına inanan temiz ruhlar.

Ancak bu temiz ruhları savaşın karanlığı ile karartmaya çalışan zihniyetler var yeryüzünde.  Syrian Observatory for Human Rights'ın açıklamasına göre, Suriye iç savaşı başladığından bu yana yaklaşık 12.000 çocuk hayatını kaybettti. Sağ kalan onbinlercesi ise feci şekilde yaralanmış, gözünü, kulağını diğer organlarını yitirmiş olarak hayatlarına devam ediyor. Bir de küçük yaşta silahlarla tanıştırılarak zorla bu savaşların bir parçası haline getirilen çocuk askerler var. Ön saflarda çarpıştırılmak, canlı bomba ya da canlı kalkan olarak kullanılmak üzere eğitiliyorlar.

Özellikle Afrika’da meydana gelen birçok iç savaşta çocuklar silahlı gruplar tarafından kullanılıyor. Mozambik, Liberya, Sierra Leone ve Uganda gibi ülkelerde yaşanan silahlı çatışmalarda çocukların yoğun olarak kullanıldığı biliniyor. Libya, Suriye, Irak gibi ülkelerde yaşanan iç savaşlarda devlet dışı örgütlerin çocuk asker kullandıkları tespit edildi. Örneğin Libya’da yaşanan iç savaş süresince, Kufra bölgesinde 2012 Şubat’ında çocukların Zwaya ve Tabu birlikleriyle binaların güvenliğini sağladığı ve silah taşıdıkları iddiaları ortaya atıldı. (“Libya”, http://childrenandarmedconflict.un.org/countries/libya/)

Human Rights Watch'ın raporlarında terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin de 12 yaşındaki çocukları silah altına aldığı bildiriliyor.

Dünyada sayıları 300 bini bulan çocuk askerlerin zorla savaştırıldığı 30 ülke var. (http://www.redcross.int/EN/mag/magazine2003_3/4-9.html)

Afganistan'da 17 yıl süren savaşta da çok fazla çocuk, asker olarak kullanılmıştı. Öyle ki askerlerin %45'i 18 yaşın altındaki çocuklardı. Myanmar ordusundaki asker sayısının %20’sinden fazlasını da yine çocuklar oluşturuyor. Yemen’de çarpışanların üçte birinin çocuk olduğu biliniyor. Güney Sudan'ın çocuk asker sayısı ise 16 bin civarında. (http://www.dw.com/de/kindersoldaten-kämpfen-in-14-ländern/a-19043546)

Güney Sudanlı 12 yaşındaki eski çocuk asker Simon'un orduda geçirdiği yıllardan bahsederken gözlerinde beliren acıyı sözlerinden hissetmek de mümkün:

“Evde olmak orduda olmaktan çok daha güzel, çünkü orada bir hata yaptığınızda sizi hapse atıyorlar ve haftalarca dövüyorlar. Ben orduda yemek yapıyor, çamaşır yıkıyordum. Serbest bırakıldığımda UNICEF beni bir bakım merkezine teslim etti. Artık iyi bir insanım. Burada kimse beni rahatsız etmiyor ve dövmüyor. Üstelik yemek de veriyorlar. Bence çocuklar asker yapılmamalı.” (https://www.youtube.com/watch?v=Sa5jf_J3NZ0)

Zorla savaştırılan bu çocuklar için, sonrasında geniş çaplı psiko-sosyal girişimler yürütülse de şiddetin izlerinin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle günümüzde devam etmekte olan politik çatışmaların bir an önce çözümlenmesi, sivil halkın ve çocukların bu çatışmalardan uzak tutulması ve yeni savaşların çıkmaması için politik liderler ve toplumsal otorite figürleri çok ciddi çalışmalar yürütmelidir. (Türk Psikoloji Yazıları, Aralık 2009, 12 (24), 1-13)

Paris İlkeleri Belgesi’nde çocuk asker, “Bir silahlı kuvvet ya da silahlı grup ile bağlantılı olan çocuklar” olarak tarif edilmektedir. Bu tanım sadece doğrudan silahlı çatışmalara katılan çocukları değil, aynı zamanda ‘savaşmak, aşçılık, taşıyıcılık, habercilik, casusluk ya da cinsel amaçlar için kullanılan tüm çocukları’ kapsamaktadır. Dolayısıyla silahlı gruplar ile ilişkili olan tüm çocuklar bu tanımlama içerisine alınabilir. (“The Paris Principles and Guidelines on Children Associated with Armed Forces or Armed Groups”, February 2007, http://www.unicef.org/emerg/files/ParisPrinciples310107English.pdf)

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinin birinci maddesine göre ise, ‘18 yaşın altındaki her insan çocuk sayılır.” (http://www.tbmm.gov.tr/komisyon/insanhaklari/pdf01/137-160.pdf)

“Çocuk” tanımlaması uluslararası hukukta nettir ancak bu tanımlamalar şu an dünyada yaşanan gerçeği değiştirmiyor. Savaşlar artıyor ve çocuklar silahlı çatışmalarda daha fazla kullanılıyor. Korku ile, tehdit ile ya da başka nedenlerle kolaylıkla ikna edilebilen genç beyinler sadece silahlı isyan grupları tarafından değil kimi hükümetler tarafından da asker olarak kullanılıyor. Bu durum yetim kalan, ailelerinin, arkadaşlarının ölümüne şahit olan, savaşın korkusunu ve sefaletini yaşayan çocukların sayısını her geçen gün artırıyor.

Uluslararası girişimler ve uluslararası hukukun çabalarına rağmen ‘Çocuk Asker’ kullanımı çözülememiş bir sorun olarak gündemdeki yerini koruyor.  Ancak elbette ki en kıymetli varlıklarımız, geleceğimiz olan çocukların böyle bir zulme terk edilmelerini kabul etmek mümkün değil.

Bu sorunu çözmek için herkes birlikte çalışmalı, istisnasız bütün çocukların mutlu yaşayacağı bir dünya hayal eden vicdan sahibi insanlar bu dehşetin bir an önce yok edilmesi için gayret etmelidir. Bu konuda uluslararası komisyonlar oluşturulmalı, basın-medya çok yönlü şekilde devreye sokularak, kampanyalar yürütülmelidir. Dünya çapında barışı sağlamak için çalışan sivil toplum örgütleri de bu konuyu gündemlerinde öne almalıdırlar. Birleşmiş Milletler gibi kurumlar ise çocuk askerlerin yaşadıkları dehşete karşı alınacak çözümleri programlarında ilk sıralara taşımalıdırlar.

Şu unutulmamalıdır ki bu, tek başına bir devletin ya da bir topluluğun çözebileceği bir sorun değildir. Dünya çapında bu konuda kampanyalar yürütülmesi, çocuk askerleri kullanmakta ısrar eden ülkelere gerekirse yaptırımlar uygulanması ilk etapta alınabilecek çözümlerdendir. Dünya liderlerinin bir araya geldikleri toplantılar da bu konuda somut adımlar atılması, tedbirler alınması için önemli birer fırsattır.

Bu konuda herkes yapabileceğinin en fazlasıyla sorunun üstüne gitmeli, çocukların şiddetin askerleri olmaması için kamuoyu oluşturmalıdır. Tabi ki asıl yapılması gereken her geçen gün artan çatışmaların, savaşların, kargaşanın durması için istekli olunması, diplomatik çözümlere yönelinmesidir.

Şu ana kadar hiçbir sorun askeri yöntemlerle çözülmemiştir ve çözülemez de. Çocukların sevgi, şefkat, merhamet, barış ve kardeşlik içinde mutlu olacakları bir dünya hayal eden tüm insanlar bu ayıbın bir an önce dünyadan kalkması için hep birlikte gayret etmelidir.

Adnan Oktar'ın The China Post & Jefferson Corner'da yayınlanan makalesi:

http://www.chinapost.com.tw/commentary/letters-to-the-editor/2016/04/21/464040/Child-soldiers.htm

http://www.jeffersoncorner.com/child-soldiers-are-the-ones-who-suffer-the-most-in-many-conflicts/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."