Harun Yahya

Birlik Olursak Güçleniriz, Ayrılırsak Zayıf Düşerizİran ve Türkiye arasında yeni bir dönem başlıyor. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi'nde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Türk liderler son derece verimli geçen bazı görüşmelerde bulundular. İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleşen Zirve’nin açılış konuşmasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan mezhepsel ayrılıkları bir tarafa bırakarak tüm İslam ülkelerinin bir araya gelmesi gerektiği mesajını verdi.

İİT dahil kültürel ve politik pek çok organizasyon yapıldıysa da şimdiye kadar faydalı sonuçlar alınamadı. Elbette bu durum, gelecekte de ilerleme kaydedilmeyeceği anlamına gelmiyor.  Halihazırda İslam dünyası hiç olmadığı kadar çok acıya maruz kaldığından artık arkamıza yaslanıp izlemek ve hiçbir şey yapmamak gibi bir hataya düşemeyiz. Bu yaşananlar belki bir çoğumuzu direkt etkilemiyor olsa da hiçbir şey yapmadan oturmak hem insaniyet namına bir utanç vesilesidir hem de Kur’an ahlakına hiç uymamaktadır.

Bu tür organizasyonların veya derneklerin çalışmalarının başarısız olmasının en önemli nedeni birlik olmamalarıdır. Aynı şekilde İİT’ının da bugüne kadar etkin başarı elde edememiş olmasının sebebi Kuran ahlakını temel alan güçlü bir birliğin kurulmamış olmasındandır. Hepimiz biliyoruz ki; İslam Dünyası ciddi şekilde bölünmüş olduğundan birçok yerde savaş patlak vermiş  durumda.  Açılış konuşmasında bu durumun önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya üzerindeki Müslümanların içinde bulundukları çıkmazı şu sözlerle ifade etti;

“…dünyanın dört bir yanından mağdurların, mazlumların çığlıkları yükseliyor. Maktullerin yürek parçalayan görüntüleri geliyor. Maalesef bu çığlıkların ve görüntülerin kahir ekseriyeti Müslümanlara aittir. İslam dünyası şu an yüzünü İstanbul'a, bu zirveye dönerek, buradan çıkacak güzel haberlere kulak açtığını, kulak verdiğini görüyorum, buna inanıyorum. Müslümanlar olarak üstesinden gelmemiz gereken sorunların başında mezhepçilik fitnesi geliyor, ırkçılık fitnesi geliyor. Her zaman ifade ettiğim gibi benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de değildir, benim dinim İslam'dır. Ben tıpkı 1 milyar 700 milyon kardeşim gibi sadece ve sadece bir Müslümanım. Diğer tüm farklılıklar bu inancımın, bu sıfatımın gerisindedir. Bunun için bölücü değil birleştirici olmalıyız. İhtilafları değil ittifakları, husumeti değil muhabbeti güçlendirmeliyiz. Çünkü yaşanan çatışmalardan, çekişmelerden, düşmanlıklardan zarar gören sadece Müslümanlardır, sadece İslam ülkeleridir."

2015 Küresel Terör Endeksini incelediğimizde gittikçe artan terör eylemlerinin son olarak 2014 yılında yüzde 80’e ulaşarak rekor seviyeye geldiğini görüyoruz. Bu eylemlerden en çok etkilenen ilk beş ülkenin İslam ülkeleri olduğunu görmek oldukça dehşet verici. Bu lanetli terörü dünya üzerinden temizleyebilmek için artık Müslümanların mezhep ayrılıklarını bırakmaları ve  İslam kimliğinde birleşmeleri gerekiyor. Günümüzde İslam dünyası pek çok tehdide maruz kalıyor. Oysa tek yürek olmuş bir İslam dünyası, caydırıcı bir güç olarak bu kirli oyunların oynanmasına asla izin vermeyerek uluslararası toplumda yerini alacaktır. Böyle güçlü bir birlik, herhangi bir İslam ülkesine yönelik herhangi bir tehdidi ortadan kaldırmakta hiç kuşkusuz son derece hızlı ve etkili olacaktır. 

İİT’nın şimdiye kadar yeterli derecede etkili olamamasının bir diğer sebebi de Müslümanların birleştikleri anda Batı’yla olan bağlantılarını koparacaklarına yönelik bir önyargının olmasıdır. Oysa bu doğru değildir. Yekpare bir vücut olan İslam dünyası, Batı’nın karşısında güçlü bir duruşla kendini temsil edecektir. Müslümanlar arasındaki birliğin oluşması için siyasi liderler, sivil toplum örgütleri, gençler ve her kesimden halkın ciddi çaba göstermesi gereklidir.

Hedefimize en kısa zamanda ulaşmamız gerekiyor. Ancak tırmanmamız gereken basamaklar var. Bunlardan en öncelikli olanı elbette gerçek kimliğimiz olan İslam’ı benimsemek olmalıdır. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani kısa bir süre önce Pakistan’a yaptığı bir ziyarette de “İslam kimliğimizi canlandırmalıyız.” diyerek düşman tehditleri karşısında İslam kültürünü öne çıkarmanın ve Müslümanların beraberlik içerisinde İslam gücünü oluşturmalarının aciliyetine değinmişti.

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin de ifade ettiği gibi artık İslam dünyasının hak ettiği huzura kavuşması için İslami kimliğimizle davranmalı ve Batılılar arasında yerleşmiş önyargıyı ortadan kaldırmak için bir çözüm bulmalıyız. Bilindiği gibi Batı dünyası Müslümanlarla ilgili oldukça köklü bir önyargıya sahip. Öncelikle bu sorunu ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bu noktada Müslümanlar olarak bizlere düşen en önemli görev İslam dininin kaliteli ahlakını hayatımızın her alanında uygulamak ve İslam dininin özünü en güzel şekilde tanıtmaktır. Allah’ın izniyle bu önyargıyı değiştireceğimize inanarak kararlılıkla gereken her türlü çabayı harcamalıyız.   

İİT Zirvesi’nde gündeme gelen bir başka konu da kadının toplumdaki yeriyle ilgiliydi. Bilindiği gibi kadının bir toplumdaki yeri o toplumun medeniyet seviyesi hakkında önemli bir göstergedir. Bu önemli konunun hem İİT Zirvesi’nde hem de Cumhurbaşkanı Ruhani ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aralarında yaptıkları özel toplantılarda gündeme gelmesi sevindirici bir gelişmedir. Her iki liderin yaptığı ortak basın konferansında İran Cumhurbaşkanı Ruhani Müslüman kadının İslam ahlakındaki yerini dünyaya tanıtma konusunda ortak bir fikre vardıklarını belirtmiştir.

Yapılan görüşmeler sonucunda İran ve Türkiye, hem ikili ilişkilerinde hem de bölgesel sorunlar karşısında siyasi diyaloğu devam ettirme kararı aldılar. Bunu  Müslümanlar arasında birlik oluşturmak için atılmış önemli bir adım olarak değerlendirebiliriz. İki ülke arasında bir çok noktada kritik farklılıklar da olsa -Suriye iç savaşı konusundaki tutumları gibi– ortak yönlerine odaklanarak bu farklılıkları yenmeyi hedeflemeleri ve bölgedeki karışıklığı sona erdirmek adına bir an önce işbirliği halinde olmaları gerektiğini anlamaları çok önemlidir. En önemlisi, iki ülke de bölgede yaşanan çatışmalara, mezhepsel farklılıklara bağlı kalarak yaklaşmanın ne kadar tehlikeli sonuçlar doğurduğunun artık farkındadır.  

Sonuç olarak, iki ülkenin de birlikte hareket etmesi diğer İslam ülkeleri için önemli bir örnek teşkil edecek ve bu ülkelerin de kendi içlerindeki her türlü ayrılıktan arınarak bir araya gelmeleri için  olumlu adımlar atmalarına vesile olacaktır.

1- www.hurriyet.com.tr/islam-isbirligi-teskilati-13-islam-zirvesi-basliyor-40088077
2- economicsandpeace.org/wp-content/uploads/2015/11/Global-Terrorism-Index-2015.pdf
3- www.presstv.ir/Detail/2016/03/26/457647/Iran-Pakistan-Rouhani-intellectuals/
4- www.haberler.com/erdogan-ve-ruhani-den-ortak-aciklama-8363472-haberi/

Adnan Oktar'ın Iran Daily ve IRNA'da yayınlanan makalesi:

http://www.iran-daily.com/News/140011.html

http://www.irna.ir/en/News/82045776/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."