Harun Yahya

Siber alemde sanal savaşlarDünya, saldırı ve savaşların çeşitli şekillerini yaşıyor. Fakat son dönemlerde hayatımıza giren siber saldırılar, savaş kavramına başka bir boyut getirdi. Siber savaşçılar, silah olarak sadece birkaç satır yazılım komutu kullanıyorlar. Foton paketleriyle fiber kablolara erişebiliyor ve ışık hızıyla hareket ederek saldırıyı hemen başlatıp hemen bitirebiliyorlar. Kurumlar kurumlara, hatta devletler devletlere siber saldırılarla müdahale edebiliyorlar. Öyle ki, bazı devlet ve şirketler kendi hacker gruplarını dahi oluşturmak mecburiyetinde kaldılar. Hackerlara muhtaç konumdaki gelişmiş ülkeler, tehdidin ne kadar büyük olduğunun farkındalar. Peki ya biz?

Siber saldırılar ülkeler içinde ve devletler arası siyasette pek çok amaçlı kullanılabiliyor. Casusluk, manipülasyon, propaganda, sistemleri içeriden çökertme, siber bombalarla sabotaj, dolandırıcılık gibi hedefleri var. Dünyanın en büyük siber saldırısı 2001 yılında, tüm gelişmiş savunma sistemlerine rağmen ABD’nin içinden gerçekleştirildi. Edward Snowden’in belgeleri sızdırmasıyla ortaya çıkan bu saldırı, hiçbir devletin elektronik ortamda “gizli” bir faaliyetinin olamayacağını belgelemiş oldu.

İnternet sistemlerinin devlet dairelerine, bankacılık sistemlerine girmesi günlük hayatta her şeyi pratikleştirse de, karşı karşıya olduğumuz tehlikenin büyüklüğünü de artırıyor. Sayısız faydasının yanı sıra internet, bugün insanları ve şirketleri her türlü siber saldırıya ve bilgi hırsızlığına açık hale getirmiş durumda. Aslında burada üzerinde durulması gereken kavram “siber uzay” kavramı. Siber uzay, sadece interneti kapsamıyor; internetten erişilemeyen pek çok bilgisayar ağını da kapsıyor. Bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar tarafından kullanılan wi-fi bağlantılar yoluyla bu kapalı olması gereken ağlar internete katılıyor ve saldırılara açık hale geliyorlar.

Kişilerin özel bilgilerinin ele geçirilmesi çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerine yol açarken, devletlere ait özel bilgilerin ortaya çıkması hükümetleri devirebiliyor, ülkenin uluslararası kamuoyundaki statüsünü ve güvenilirliğini etkileyebiliyor. Siber saldırılar, ülke içinde internet üzerinden faaliyet yürüten her türlü sistemi kısa bir zaman içinde kargaşaya sürükleyebilecek bir güce sahip. Bunların arasında havacılık, bankacılık, tren yolu, hastaneler, finans sistemleri, su ve elektrik şebekeleri gibi hayatımızın parçası olan sistemler bulunuyor. Nitekim sayılara vurulduğunda, sadece 2015’te şirketlerin siber saldırılar nedeniyle 400 milyar dolar zarara uğradığı biliniyor. Saldırılar, şirketler için ciddi bir risk olarak görüldüğünden, güvenlik sektörünün de aynı hızda gelişmesini gerekli kılıyor. 2016 yılının sadece başlarında güvenlik için 100 milyar dolar çoktan harcanmış durumda. Önümüzdeki yıllarda bu oranın iki katına çıkması sürpriz olarak karşılanmayacak.

2016 Mart ayında Amerika’da hükümet, Kongre’ye sunduğu bütçe tasarısında siber güvenlik harcamalarına ayrılan bütçenin artırılmasını ve bazı sistemlerin yenilenmesini talep etti. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, 2017’de siber stratejiye önem vereceklerini açıklarken, ABD dahilinde, hükümet başta olmak üzere çeşitli kurumlarda siber güvenlik tatbikatları gerçekleştirildi.

İnternet teknolojilerini kötüye kullanan derin devlet yapılanmaları ve çeşitli ideolojik gruplar ise bu sanal savaş ağının en tehlikeli bölümünü oluşturuyorlar. Özellikle tehlikeli anarşist ideolojilerin öncüleri; şiddet yanlısı komünistler, faşistler, vahşi kapitalistler, Neo-Naziler, zenofobikler ve bunun gibi hedeflerine ulaşmada şiddeti bir araç olarak kullanan pek çok akım, günümüzde özellikle siber saldırılara yönelmiş durumda. Siber saldırılar konusunda adı geçen gruplarının başlıcalarının komünist-sol görüşe bağlı olması tehlikenin boyutlarını anlamak bakımından önem taşıyor. Nitekim Kuzey Kore, Rusya ve Çin kaynaklı çeşitli siber saldırı gruplarının sürekli gündemde olması bu şüpheleri artırıyor. Son dönemlerde teknoloji firmalarında çalışan Çinlilerin büyük çoğunluğunun, Çin ordusu tarafından siber saldırı birimleri şeklinde örgütlendirildikleri ortaya çıktı. Bu kişiler, olası bir gereklilik durumunda siber atak yapacak “hacker-askerler” olarak tanımlanıyor ve Çin ordusu tarafından “asker” statüsünde kabul ediliyorlar. Geçtiğimiz yıl ABD başta olmak üzere siber saldırılara uğrayan pek çok devletin Çin’i sorumlu tuttuğu hatırlanacak olursa, siber savaşların bir uluslararası çatışmayı tetikleme ihtimali hiç de yadsınmamalı.

Hem insan hayatı hem de devletlerin güvenliği ve barışı açısından siber saldırıların geldiği ciddi boyutları iyi anlamak ve buna kesin çözümler belirlemek önemli. Saldırı, ister silahla olsun ister klavyeyle, eğer karşı tarafa zarar vermek, anarşi çıkarmak amacıyla kullanılıyorsa, bunun adı terördür. Fiili terörün durdurulması nasıl ideolojik bir mücadeleye bağlıysa, siber terörün durdurulması da aynı doğru ilmi ve bilimsel çalışmanın gerçekleştirilmesi ile mümkün olur. Devletler, ellerindeki parayı silahlara harcarken, bir yandan da siber savunma tekniklerine ayırma yarışına girmiş durumdalar. Oysa bu savunma harcamaları, Suriye’den kaçmak zorunda kalan ihtiyaç içindeki insanlara rahatlıkla barınak ve yiyecek sağlayacak, Afrika’daki açlığı tamamen bitirecek miktardadır. Bu savaş ve savunma harcamaları, dünyada evsizliği, yoksulluğu tümüyle sona erdirmeye yetecek orandadır. Bu savunma miktarı, pek çok hastalığın tedavisi için bütçe oluşturulmasına önayak olacak ve tıp biliminin gelişmesinde katkıda bulunacak miktardadır. Bu savunma harcamaları ile UNHCR, WHO, Uluslararası Af Örgütü, Unesco gibi yardım kuruluşlarına daha fazla fon aktarılması sağlanabilir; çocukların, mültecilerin, yoksulların pek çok sorununa çare bulunabilir. Ama bunun için, tıpkı fiili savaşlarda olduğu gibi siber savaşlarda da sebebin üzerine gidilmeli, toplumları anarşiye yönlendiren sebep bilimsel yollarla bertaraf edilmelidir.

Anarşi bir zihniyettir; silah bunun sadece aracıdır. Günümüzde yapılan en büyük hata, zihniyet yerine silahı ve o silahı kullanan kişiyi yok etmeye odaklanma sorunudur. Bu hata yapıldıkça, açları doyurmak için harcanması gereken para, savunma harcamalarına gitmeye devam edecektir.

Adnan Oktar'ın Arab News'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/content/challenge-cyber-warfare

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."