Harun Yahya

Afrika’ya ses ver!Uluslararası toplumun ilgi odağı olan konular her gün basın manşetlerinde yerlerini alırken, pek de gündemimize gelmeyen büyük bir trajedi yaşanıyor dünyada. Tanıdığımız, unutulmamış ve hiç bitmemiş bir trajedi bu; Afrika ve açlık trajedisi.

2011’deki iç çatışmalar ve büyük kuraklık sonrasında şahit olmuştuk Somali’deki korkunç manzaralara. İnsanlar açlıktan ölüyor, uluslararası toplum bir türlü harekete geçemiyor ve çeyrek milyon insanın açlıktan can verişini bütün dünya sadece izliyordu. Elbette bu soruna çare bulmaya çalışanlar oldu; ama çabaları yeterli olmadı. Dünyayı hareket geçirmeye güçleri yetmedi.

Şimdi aynı kitle, Somali’de bu korkunç manzaranın yeniden yaşanmasından çekiniyorlar. Çünkü kuraklık eskisinden daha güçlü şekilde bu bölgeyi vurmuş durumda. Birleşmiş Milletler, Somali’de uzun süredir devam eden kuraklık nedeniyle 305 bin çocuğun yetersiz beslendiğini, 58.300 çocuğun ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. BM’ye göre nüfusun %40’ının yani 4.7 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı var. Bu durum Afrika boynuzunun diğer halkalarını da etkilemiş durumda. Etiyopya’da yağmur yağmaması nedeniyle 10 milyondan fazla kişinin gıda yardımına ihtiyacı olduğu bildirilirken Zimbabwe’de kuraklığın yaşandığı yerler felaket bölgesi ilan edildi. Kuraklığın kısmen doğu ve güney Afrika’yı etkileyen El-Nino’dan kaynaklandığı belirtiliyor.

Somali içinde 1 milyon kişi bu tehdit ile karşı karşıyayken, ülkede asıl tehdit içeren bölgeler Puntland ve Somaliland adı verilen özerk bölgeler. Somaliland’de kuraklık, beslenemeyen binlerce hayvanın ölümünü beraberinde getirdi. Tek geçim kaynakları hayvancılık olan halk şu anda yiyecek hiçbir şey bulamıyor. Uluslararası yardım örgütü Islamic Relief ise, açlıktan ölmek üzere olan bazı kadınların çakallar tarafından saldırıya uğradıklarını belirtti. [1]

Save the Children sivil yardım kuruluşu, özellikle 5 yaşın altındaki çocuklar için açlık seviyesinin alarm düzeyinde olduğunu belirterek bu riskin daha da artmakta olduğu yönünde uyarıda bulundu.[2] Bölgede yaşayanlara göre bu kuraklık, tarihte yaşadıklarının en kötüsü.

Islamic Relief sözcüsü Mary Griffin, 2011 yılındaki felaketin ardından yaşanan bu kuraklığın Afrika boynuzunda “korkunç bir deja-vu hissi” verdiğini belirtirken, aynı endişeyi yaşayan Muslim Charities Forum’un başkanı Hany El-Banna şunları söylüyor:

“2011 yılında çok geç harekete geçmiştik. O yıl yaptığımız gibi yine gecikemeyiz. Bununla bugün başa çıkmalıyız. Eğer bunu yapmazsak bu kuraklık kıtlığa dönüşecek .”[3]

2011’deki vahim manzara sonrasında her yıl bölgeye kesintisiz yardım gönderen Türkiye, bu yıl 8 Mayıs Anneler Günü’nde yaklaşık 8 milyon dolarlık yardım malzemesi taşıyan bir gemiyi Somali’ye gönderdi. Yakın zamanda 2 geminin daha yola çıkması bekleniyor. Bir kısım ülkelerinin ve sivil toplum kuruluşlarının yardım çalışmaları devam ederken, bir kısım ülkelerin halen kara Afrika’yı bir sömürü alanı olarak görüyor olması ise sorunun temelini teşkil ediyor.

Pek çok Somalilinin tek kaçış bölgesi sayılan Kenya’dan gelen haberler ise, Afrika’da durumun vahametini daha da arttırdı. Kenya, bu hafta bir açıklama yaparak ülkedeki tüm mülteci kamplarını kapatacağını, hükümette mülteci işleriyle ilgilenen birimin de dağıtılacağı belirtildi. Kapatılması planlanan Kakima ve Dadaab mülteci kampları 600 binden fazla mülteciye barınak sağlıyor. 420 binden fazla Somaliliyi barındıran Dadaab, dünyanın en büyük mülteci kamplarından biri olarak kabul ediliyor. Kamplarda kalan mültecileri genellikle Somali, Tanzanya, Sudan ve Etiyopya’da terör tehdidinden kaçan kişiler oluşturuyor. Kampların kapatılma gerekçeleri ise ekonomik zorluklar ve terör örgütü Eş-Şebab tehdidi.

Eş-Şebab Kenya için önemli bir tehdit. Hatırlanacağı gibi 2013’de Nairobi’de bir alışveriş merkezine düzenlenen saldırıda 67 kişi yaşamını yitirmiş, geçtiğimiz yıl Nisan ayında ülkenin kuzeyindeki bir üniversitede ise 140 öğrenci öldürülmüştü. Eş-Şebab’ın Kenya’da hedef belirlemesinin en önemli sebeplerinden biri ise Kenya’nın, Afrika Birliği misyonu çerçevesinde radikal gruplara yönelik operasyonlarda yer alması.

Mültecilere gelince; yaşadıkları yerden çıkarılma riski ile karşı karşıya kalan bu insanlar, hem iç çatışmaların hem de açlığın yaşandığı Somali, Etiyopya ve Sudan gibi ülkelere dönmeyi düşünemiyorlar bile. İnsan hakları örgütlerinin eleştiri okları ise Kenya hükümetine yöneltilmiş durumda. Uluslararası Af Örgütü Doğu Afrika Bölgesel Direktörü Muthoni Wanyeki, Kenya’nın bu karar ile zavallı insanları koruma görevinden geri çekildiğini ve binlerce insanın hayatını riske attığını belirtiyor .[4]

Ülke şartları her ne olursa olsun bir ülkenin zavallılara sahip çıkması hiçbir zaman vazgeçemeyeceği bir düsturu olmalıdır elbette. Fakat bu aşamada, Kenya için de bir çözümün düşünülmesi ve uluslararası toplum nezdinde hem terörle mücadele hem de maddi yardım anlamında tüm kolaylıkların gösterilmesi şarttır. Yalnız burada hatırlatmak gerekir; terörle mücadelenin şiddet ve silahla yapıldığı her bölge mutlaka böyle riskler altında kalacaktır. Çünkü çok defa hatırlattığımız gibi bu yöntem, şiddetle beslenen unsurlar için temel yaşam kaynağıdır. Dolayısıyla Kenya’nın terörle mücadelede tüm dünyanın düştüğü hataya düşmemesi önemlidir. Ülkenin terörle mücadele görevini “eğitim” yoluyla gerçekleştirmesi hem terör sorununu ortadan kaldıracak, hem de ülke maruz kaldığı tehditlerden arınacaktır.

Geçmişten beri hiç dinmeyen Afrika sorunu, ancak ciddi bir uyanış ve bilgilendirme ile dikkat çekebilir. Bunun için farkındalık oluşturmak oldukça önemlidir. Afrika’da açlık ve mültecilerin durumu korkunç boyutlara ulaşırken, bu konuda yapılan bilgilendirmeler son derece kısıtlı ve çözümsüzdür. Yaşanan dramın geniş çaplı olarak yaygınlaştırılması, daha fazla sivil toplum örgütünün harekete geçmesini sağlayacak, daha fazla vicdanlı hükümetin konuyu ele almasına yardımcı olacaktır. Bazen toplumun sesi, inisiyatifi elinde tutanlardan daha güçlü çıkabilir. O zaman kimsenin artık kulaklarını tıkama ihtimali kalmayacaktır.

 


[1] http://www.theguardian.com/global-development/gallery/2015/dec/11/climate-change-somaliland-pastoralist-life-too-hard-in-pictures
[2] http://www.theguardian.com/global-development/gallery/2015/dec/11/climate-change-somaliland-pastoralist-life-too-hard-in-pictures
[3] http://www.reuters.com/article/us-somaliland-drought-aid-idUSKCN0XQ22Q
[4] http://edition.cnn.com/2016/05/06/africa/kenya-closing-refugee-camps/index.htmlAdnan Oktar'ın Arab News & Pakistan Observer'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/news/africa-cries-help

http://pakobserver.net/2016/05/15/africa-cries-for-help/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."