Harun Yahya

Terörle mücadele mi, yoksa teröre destek mi?Türkiye’nin, Avrupa Birliği ile yaptığı mülteci anlaşması birkaç aydır yürürlükte. Hatırlanacağı gibi mültecilerin Türkiye’ye gönderilmesi karşılığında, mülteciler adına harcanmak üzere Türkiye’ye 3 milyar Euro verilmesi ve Türkiye’ye AB içinde vize serbestisi sağlanması anlaşmanın diğer maddeleri arasında. Türkiye’de bu haftanın konusu ise vize serbestisi konusunda AB’nin şartları idi.

Vize muafiyetinin gerçekleşmesi için Türkiye’ye şart koşulan 72 kriterden sadece 5’i kaldı. Sürpriz bir şekilde bu kriterlerin arasına “terörle mücadele yasasının AB normlarına göre düzenlenmesi” yani “hafifletilmesi” şartı da eklenmişti. Sadece son aylarda 450, toplamında ise 40.000’den fazla şehit verdiğimiz PKK terörü konusunda Türkiye’den yumuşama bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB’ye çıkışı sert oldu: “O halde sen yoluna, biz yolumuza.”

AB Bakanı Volkan Bozkır da benzer tepkiler vermiş ve operasyonların sürdüğü bir ortamda AB’nin bu isteğinin Türkiye’de gündeme dahi gelmesinin mümkün olmadığını söylemişti. Bozkır’a göre Türkiye, gerekirse Geri Kabul Anlaşması’nı ve Türkiye’ye gönderilmesi gereken 3 milyar Euro’nun hala gelmemiş olmamasını tekrar gözden geçirebilirdi. Türkiye liderliği, terörle mücadelede bir yumuşama ihtimalinin imkansızlığını oldukça net ve açık ifadelerle belirtmiş oluyordu.

Verilen bu tepkiler haklı ve doğrudur. AB ülkeleri, aynı zamanda NATO ülkeleridir. Dolayısıyla NATO müttefikleri olan Türkiye’ye, 2001 sonrası alınan karar gereği terörle mücadelede mutlaka destek olmakla yükümlüdürler. Oysa Türkiye’nin teröre karşı mücadelesinde Avrupa’nın şimdiye kadar hiçbir desteği bulunmadığı gibi tam tersine bazı AB ülkelerinin PKK’ya açık desteğinin olduğu herkesin malumudur. PKK, Avrupa’da çeşitli ülkelerde rahatlıkla TV ve radyo açabilmiş, faaliyetlerini açıkça yapabilmiş, hatta bazı Avrupalı siyasetçiler tarafından da desteklenmiştir. Mart ayında Türkiye-AB görüşmelerinin yapıldığı Belçika’da, AB binasının önüne kurulan PKK çadırına yetkililerce ses çıkarılmaması hala zihinlerdedir. PKK terör örgütüne destek, PKK’nın kurulduğu 80’li yıllardan beri Avrupa nezdinde devam etmektedir ve hep gündemde olmuştur.

Ayrıca hiçbir Avrupa ülkesi, Türkiye’deki gibi bir terör belasıyla karşı karşıya kalmamış, bu problem tüm dehşeti ile karşılarına çıktığında ise İnsan Hakları Bildirgesi’nin bazı maddelerini diledikleri süre için askıya alacak şekilde olağanüstü tedbirler uygulamışlardır. Bu gibi tedbirler Paris saldırılarının ardından Fransa’da ve Belçika’da halen devam etmektedir. Bildirge maddelerinin askıya alınması ise bugüne kadar en fazla İngiltere tarafından uygulanmış ve “terörle mücadele” başlığına dahil edilmiştir. Bu ülkeler, terörün, varlığını her gün hissettirdiği Türkiye gibi bir ülkeden teröre karşı taviz istemektedirler. Bu durum akla tek ihtimal getirmektedir: Terör örgütü PKK’nın hala Avrupa tarafından korunuyor olduğu.

AB, bu şartı getirerek aslında hatalı blöf yapmıştır. Türkiye’nin Avrupa’yla sınırlarının açılması pahasına her şeyden taviz verebileceği zannına kapılmıştır. Oysa Türkiye’nin kırmızı çizgileri, geçit vermeyen sağlam çizgilerdir. Türk tarihine bakanlar bunu gayet iyi görebilir.

Şu halde değerlendirelim: Acaba AB, Türkiye için hangi sınırlara kadar muhtemel bir ortaktır?

Türkiye’nin AB standartlarında bir düzenlemeye gitmesi insan hakları ve özgürlükler konusunda reformlarda bulunması ve temel hak ve hürriyetleri daha güçlü savunacak daha kaliteli bir demokrasiye doğru adım atması elbette güzel olur. Türkiye Ortadoğu kültürünün bir parçasıdır ama aynı zamanda da bir Avrupa ülkesidir. Bir yandan Ortadoğu’nun güzel geleneklerine sahip çıkarken bir yandan da demokrasi, kadın, sanat, kültür, bilim gibi Avrupa’nın gözde değerlerini kendine esas almalıdır.

Peki bu durum Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne dahil olmasını veya en azından Türkiye’nin AB içinde vize serbestisi edinmesini şart mı koşar? Hayır. Avrupa Birliği, şu anki tüm görüş ayrılıklarına rağmen birlik olmayı başarmış önemli bir topluluktur. Kuşkusuz ki, gerek tam üyelik, gerekse sadece sınırlar açısından böyle bir birlikle bir bağının olması daima Türkiye’nin lehinedir. Fakat Türkiye’de temel hak ve hürriyetlerin gelişmesi için AB üyeliği veya vize serbestisi şart değildir. Türkiye, demokrasi adına gereken reformları, bir kılavuza ihtiyaç duymaksızın gayet güzel yerine getirebilir. Hatta fikir özgürlüğü, demokrasi, temel hak ve hürriyetler konusunda bizim, Avrupa’nın sahip olmadığı önemli bir değerimiz vardır; o da Kuran’dır. Temel özgürlükler ve hürriyetler asıl olarak Kuran’ın ışığında bir topluma hakim edilebilir. Kuran’da tarif edilen böylesine bir demokrasi şeklinde Avrupa dahi sahip değildir.

Şu durumda Avrupa şu önemli noktayı iyi değerlendirmelidir: Avrupa’nın mülteciler yasası konusunda Türkiye’ye acil ihtiyacı vardır. Fakat Türkiye’nin gelişme ve Avrupalılaşma konusunda Avrupa’ya ihtiyacı yoktur. Bunu kendi değerlerini güçlendirerek pekala yapabilir. Dolayısıyla vize serbestisi, Türkiye’nin uğruna her şeyi göze alabileceği bir hediye değildir. AB, terörle mücadele kanununa dokunarak aslında Türkiye’nin en hassas kırmızı çizgisine dokunmuştur. AB yöneticileri, bu defa büyük bir stratejik hata yapmışlardır.

Türkiye’de terörle mücadele yasası, en sıkı ve güçlü şekilde, zaman zaman gerekirse daha güçlü tedbirleri de kapsayarak yürürlükte olmalı ve tavizsiz uygulanmalıdır. Ülkemizdeki 40 yıllık komünist terör, bu yasanın kanunlarının tavizsiz uygulamalarıyla ve bununla birlikte yapılacak bir eğitim seferberliğiyle sona erdirilmelidir. Kendi askerlerimiz ülkemizin güneydoğusunda can verirken terörle mücadele konusunda Avrupa’nın isteklerini esas alabilecek bir durumumuz yoktur.

50 yıldır Türkiye’yi kapıda bekleten Avrupa Birliği’ne karşı zaten Türk halkı üzerinde huzursuzluk oluşmuş ve Türkiye genelinde AB’ye bakış daha çok olumsuz bir şekle dönüşmüştür. AB ülkeleri, eğer gerçekten Türkiye ile anlaşmanın lehe olduğunu düşünüyor ve ilerleme kaydetmek istiyorlarsa, Türkiye’yi ve Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu anlamaya çalışmalıdırlar. Türkiye’nin coğrafyasını, kültürünü ve maruz kaldığı tehditleri artık görmezden gelecek lüksleri yoktur.

Adnan Oktar'ın Arab News & Muslim Mirror & Jefferson Corner'da yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/node/927601/columns

http://muslimmirror.com/eng/eu-unfair-to-turkey-over-pkk/

http://www.jeffersoncorner.com/eu-unfair-to-turkey-over-pkk/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."