Harun Yahya

Anti-Semitizmle Mücadelenin Müslümanca YoluFarklılıklar her zaman iyidir. Hayatımızdaki durağanlığı ortadan kaldırır. Çevremizde gördüğümüz farklı yüzler, duyduğumuz farklı konuşmalar ya da yediğimiz farklı yiyecekler hayatımızın lezzetleridir. Farklılıklar olmadan yaşamayı hayal bile edemeyiz.

Ancak farklılıklar bazen, bazı kişilerce sorun gibi algılanıyor ve hatta nefret içerikli davranışlara sebep olabiliyor. Bu davranışlar toplumlarda anti-semitizm, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi başlıkları altında karşımıza çıkıyor.

Bilindiği gibi insanlık tarihinde hafızalardan kolay kolay silinemeyecek utanç verici bazı olaylar yaşandı. Asla kabul edilmemesi gereken batıl inanışlar yüzünden Museviler dünya çapında hiçbir grubun yaşamadığı kadar ağır ve uzun süreli düşmanlık eylemlerine maruz kaldılar.

Anti-semitizm bir tür ırkçılıktır. Çıkış noktası hiçbir dini ve felsefi kaynağa dayalı değildir. Firavunların zamanından Ortaçağa, Nazi rejiminin yönlendirdiği soykırım döneminden günümüze, Musevilere yönelik bu hatalı bakış açısı çeşitli ön yargılar ve iftiralarla beslenmiştir; kan iftirası, dünya ekonomilerinin üzerinde Musevi kontrolü veya Musevilerin sözde bir takım komplolar içinde olduğu gibi olmadık suçlamalar ortaya atılmıştır. Halihazırda bu hatalı ve tehlikeli bakış açısı dünyamızı ve medeniyetimizi büyük ölçüde tehdit etmektedir.

Son derece mantık dışı olan bu durum, bazı sosyal önyargılarla birlikte, hem Hıristiyanların hem de Müslümanların Musevilere yönelik bakış açılarındaki yanlışlıklardan dolayı yaşanıyor. Musevi azınlıklarla ilgili pek de iyi bir geçmişe sahip olmayan Avrupa ise yine  eski hatalarını tekrarlamaya devam ediyor. Bu durum Avrupa’daki Müslüman toplulukların Musevilere yönelik düşmanlık duygularını kabartırken her gün daha da tehlikeli boyuta ulaşıyor. Nefret söylemleri, tehditler, şiddet olayları neredeyse her gün karşımıza çıkıyor; Musevi vatandaşlar yaşadıkları ülkelerde güvensizlik hissediyor, yerlerinden yurtlarından taşınmak dışında başka bir çözüm de bulunmuyor.

Diğer taraftan daha geniş bir İslam coğrafyasının bulunduğu Orta Doğu’da ise durum oldukça vahim. Halihazırdaki İsrail – Filistin çatışmaları da bunun bir uzantısı olarak karşımıza çıkıyor. İsrail – Filistin sorunundan önce bir çok Arap ülkesinde Museviler barış içinde yaşarken dahi kendilerine önyargılı yaklaşılıyor ve ayrımcılık yapılıyordu. Arap – İsrail anlaşmazlığının başladığı İsrail Devletinin kuruluşundan sonra ise Musevilerin hayatı daha da zorlaştı. Bir milyon Musevi yaşadıkları yerlerden sürülmek üzere durmaksızın zorlandılar. Mallarına el konuldu ve bulundukları yerde kalmak isteyenlere de şiddet uygulandı.

Olumsuz kitle propagandası, İslam dininin hatalı yorumlanması, İslam dışı hurafe kaynaklara başvurulması, nefret içerikli fetvalar verilmesi bu problemi daha da alevlendiriyor. Bazı Filistinli çocuklara  Musevilerden nefret etmeleri telkin ediliyor ve gördükleri  her yerde saldırmaları tavsiye ediliyor. Daha kötüsü belli çevreler anti-Semitizmi kızıştıran özel bir gündem oluşturuyor ve bu bağlamda İslam dinini kullanmaktan geri durmuyorlar. Ne var ki, çoğu zaman başarılı da oluyorlar çünkü Müslüman nüfusunun büyük çoğunluğu gerçek İslam ahlakını gerektiği gibi bilmiyor. Bugün bu kabul edilmez bakış açısı masum Musevilerin sokaklarda gelişigüzel saldırıya uğramalarına sebep oluyor.

Bu ırkçı mantaliteden etkilenen Müslümanlar aslında bunun tamamen Kuran ahlakıyla çeliştiğini bilmelidirler. Allah insanları farklı uluslardan ve kavimlerden yarattığını ve herkesin güzel amellerde bulunması gerektiğini Kuran’da şöyle bildiriyor.

Ey insanlar, gerçekten, Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık. Şüphesiz, Allah Katında sizin en üstün (kerim) olanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah, bilendir, haber alandır. (Hucurat Suresi, 13)

Herkesin (her toplumun) yüzünü çevirdiği bir yön vardır. Öyleyse hayırlarda yarışınız. Her nerede olursanız, Allah sizleri bir araya getirecektir. Şüphesiz Allah, her şeye güç yetirendir. (Bakara Suresi, 148)

Allah Müslümanların Musevi ve Hıristiyanlara sevgi ve saygıyla yaklaşmalarını ve onlarla barış içerisinde yaşamalarını da şöyle buyuruyor.

Bugün size temiz olan şeyler helal kılındı. (Kendilerine) Kitap verilenlerin yemeği size helal, sizin de yemeğiniz onlara helaldir...    (Maide Suresi, 5)

İçlerinde zulmedenleri hariç olmak üzere, Kitap Ehliyle en güzel olan bir tarzın dışında mücadele etmeyin. Ve deyin ki: "Bize ve size indirilene iman ettik; bizim ilahımız da, sizin ilahınız da birdir ve biz O'na teslim olmuşuz." (Ankebut, 46)

Dolayısıyla Kuran ahlakına bağlı olan bir Müslüman anti-semitizmi kabul edemez. Bu hataya düşen Müslümanlar Peygamberimiz Hz Muhammed (sav)’in sözleri olarak lanse edilen hurafeleri idrak etmeli, Peygamberimizi (sav) iyi anlamalı ve  bu zehirli ideolojiyi bırakmalıdırlar. Ayrıca o dönemde Hazreti Muhammed (sav)’in, Kuran ahlakıyla mutabık olarak hem Hıristiyanlara hem de Musevilere karşı saygı ve merhamet gösterdiğini bilmelidirler.

Müslüman toplumlar her fırsatta Musevi karşıtlığının aslında batıl ve radikal bir bakış açısının ürünü olduğunu açıklamalıdırlar. Şu bir gerçektir ki; Kuran ahlakında nefretin asla yeri yoktur.

Diğer taraftan bu sadece Müslümanların eğitilmesini öngören bir sorun değildir. Bugün anti-semitizm tüm kültürlerde mevcut  ve dünya çapında yaklaşık bir milyon kişi Musevilerle1 ilgili olumsuz duygulara sahip. Bu durum Avrupa’da ciddi şekilde hissediliyor. AB Temel Haklar Ajansının raporuna göre 2013 yılında Avrupalı Musevilerin üçte biri korkudan dini kıyafetlerini giyemiyor.2 Avrupa’da Musevi nüfusun azalmasının önemli bir sebebi bu korku. 1960 yılında Avrupa’da 3.2 milyon Musevi yaşarken bugün bu sayı 1.4 milyonun altında kalıyor. Fransa, İtalya, Belçika ve İngiltere’de yaşayan Museviler akın akın İsrail’e göç ediyorlar. 2014 yılında ise Avrupa’dan İsrail’e göç edenlerin sayısı yüzde 88’i bulmuştur.

Sonuç itibariyle anti-semitizmin durdurulması için önlem almak gerekiyor. Bunun için yeni yasalar çıkartılabilir, cezalarla birlikte Musevilerin yaşadığı ve ibadet ettiği yerlerde güvenlik önlemleri artırılabilir. Ancak elbette ki bu yöntemler de problemin kaynağına inilmediği sürece yeteri kadar etkili olmayabilir. Nefreti besleyen yanlış bakış açılarını düzeltmek bu noktada çok önemlidir. Hükümetler eğitim sistemlerini düzenlemek ve bu tür yanlış bakış açılarını besleyen gelenekleri bertaraf etmek için çalışılmalıdırlar. Tüm toplumlar anti-semitizmi savunan hatalı inanışları kendilerinden arındırmalı ve yeni nesilleri de bu hatalara düşmekten alıkoymalıdırlar.

Dünya liderleri de bu sorunun ciddiyetini iyi anlamalı ve üstesinden gelmek için el ele vermelidirler. Bugün neredeyse tüm toplumların nefret kültürüne karşı kendilerini önemli ölçüde eğitmeleri gerekiyor.  Aksi takdirde bu problem gelecek nesiller için çok daha içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. Herkesin birbirine sevgi, saygı ve anlayış gösterdiği eğitsel programlar devreye sokulmalı, daha iyi bir dünya inşa edebilmek için nefret telkinlerinden ve hatalı önyargılardan toplumları temizlemek için ciddi tedbirler alınmalıdır.

1- www.nj.com/opinion/index.ssf/2015/02/opinion_end_anti-semitism_throughout_the_community.html
2- www.jpost.com/Diaspora/European-anti-Semitism-has-reached-unprecedented-levels-442615
3- www.pewresearch.org/fact-tank/2015/02/09/europes-jewish-population/
4- www.huffingtonpost.com/2015/02/10/europe-declining-jewish-population_n_6646342.html

Adnan Oktar'ın Jerusalem Online & Channel 9'da yayınlanan makalesi:

http://www.jerusalemonline.com/news/world-news/the-jewish-world/op-ed-the-muslim-way-of-combatting-anti-semitism-21295

http://9tv.co.il/news/2016/09/27/232134.html


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."