Harun Yahya

Türkiye ve Rusya için yola devam zamanı24 Kasım 2015 tarihinde, Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesiyle birlikte tüm gözler bu iki ülkenin üzerine çevrilmiş ve herkes nefesini tutarak liderlerin yorumlarını beklemişti. O zamanlar iki lider de aradaki ilişkileri düzeltmek adına pratikte pek adım atamamışsa da, iki ülkenin tarih boyunca sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan kaynaşmış halkları dost oldukları eski güzel günlere dönebilmek için can atıyordu.

Uçak düştüğü zaman iki liderin de verdiği ilk tepkiyi anlamak aslında zor değil. Her ikisi de kendi ülkelerinin haklarını korumak adına doğru olduğuna inandıkları şekilde hareket ettiler.

Bilindiği gibi bugün Ortadoğu ateş hattında ve devletler de çeşitli sebeplerle çatışmaların içine çekilmiş durumda. Şüphesiz Türkiye ve Rusya özellikle Suriye iç savaşı konusunda ön plandalar ancak farklı taraflardalar. Her zaman açıklıkla söylediğim gibi sorunları silahlarla, bombalarla çözümlemeyi asla mantıklı bulmuyorum. Fakat bölgede bir savaş ortamı var ve elbette ölümcül hataların yapılması ya da ölümle sonuçlanan kararlar alınması da kaçınılmaz olarak olası durumlar arasında görünüyor. 

İşte istenmeden yaşanan bu can yakıcı olaydan sonra, neredeyse ilişkileri mükemmel denebilecek boyutta olan Rusya ve Türkiye arasında ister istemez soğuk rüzgarlar esmeye başladı ve iki ülkenin halkı da maddi ve manevi olarak bu durumdan etkilendi. Olayın akabinde Türk siyasetçiler, ‘düşen uçağın Rus uçağı olduğunu bilmediklerini ve bu olaydan dolayı büyük üzüntü duyduklarını’ dile getirdiler. Ayrıca Rus mevkidaşları ile bir araya gelerek uzlaşma yolunu denediler. Her ne kadar iki taraf da yaşanan olayı telafi etmek istese de on yıllık süreçte en iyi dönemini yaşayan iki ülkenin ilişkileri üzücü bir biçimde kopma noktasında geldi.

Zamanla iki  ülke arasında uzlaşmaya yönelik bazı adımlar atıldığını gözlemledik. Mart sonunda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) adına değerlendirmelerde bulunmak üzere Rus askeri heyeti Türkiye’yi ziyaret etti. Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Rusya’nın  Svodoba Radyosuna verdiği röportajda iki ülke arasındaki krizin geçici olduğunu ifade etti.  Bu iki haber de ilişkilerin yeniden inşa edilmesi açısından oldukça memnuniyet vericiydi.

Bilindiği gibi, Türkiye’de yeni bir Başbakanın göreve gelişi ile birlikte  yeni bir dönem başladı. Yaşadığımız bölgede yaşanan çatışmaların durması için yeni politikalara acil ihtiyaç olduğu aşikar.  Daha fazla can kaybı yaşanmaması için ülkeler barışçıl politikalara öncelik vermeli. Türkiye’nin dış politikası da bu amaç doğrultusunda gelişmesini sürdürmeli ve bu yeni dönemde ülkemiz herkese kucak açmalıdır. Yaptığı bir konuşmada1; “Dostlarımızın sayısını artıracağız, düşmanlarımızın sayısını azaltacağız” diyen yeni Başbakan Binali Yıldırım Türkiye’nin bu yeni dönemdeki yaklaşımını gözler önüne sermiş oldu. Umuyorum ki siyasetteki bu değişiklikler uzun soluklu dostumuz ve müttefikimiz Rusya ile ilişkilerimizde ihtiyacımız olan barış rüzgarını estirir.

Başbakan Yıldırım verdiği demeçte Rusya konusuna da şu sözlerle değindi2;

“Son dönemlerde yaşanan gelişmelere karşılık, Rusya ile ilişkilerimizi karşılıklı diyalog kanallarını açık tutarak, ilişkilerimizi normalleştirme ve asgari müştereklerde buluşarak, ortak menfaatler temelinde geliştirme yönündeki irademizi sürdüreceğiz.” (http://t24.com.tr/haber/basbakan-binali-yildirim-rusya-icin-ilk-mesajinda-ne-dedi,342086)

Ben de değerli dostumuz Rusya ile ilişkilerimizin iyileştirilmesi için üzerimde sorumluluk hissediyorum.  Bu sebeple de bu köşede ve diğer pek çok uluslararası medya organlarında bu konuya dikkat çeken çeşitli dillerde makalelerim yayınlandı. Rusya ile Türkiye’nin ilişkilerinin bozulması konusundaki hassasiyetim sebebiyle canlı TV yayınlarımda bu konunun üzerinde önemle duruyorum.  İki ülkenin arası yeniden düzelene kadar da bu konudaki çalışmalarımdan vazgeçmeyeceğim ve ilişkiler iyileştikten sonra da iki ülke arasındaki işbirliğinin arttırılması için destek vermeye devam edeceğim. Bu acı verici olayın üzerinden yeteri kadar zaman geçti. Artık iki ülkenin de gerekli adımları atarak birbirlerine yönelmeleri gerekiyor. Eminim çok kısa bir süre sonra her şey daha farklı olacak. Dolayısıyla iki ülke halkını da geçici yaşanan bu durumdan dolayı daha fazla mağdur etmenin bir mantığı olmadığını düşünüyorum.

Putin’in, Atina’daki konuşmasında Türkiye’nin ‘ilk adımı’ atması gerektiğini ifade etmesi önemlidir.  Her ne kadar farklı düşünenler de olsa Rus liderin artık ilişkileri düzeltmeye istekli olduğu gayet açıktır. Rusya ile yaşanan gerginliği bitirmek Türkiye’nin de menfaatinedir. Siyaset dünyasında bazen  ülkeler arası ilişkiler tıkanma noktasına gelebilir. Böyle zamanlarda atılacak en akılcı adım samimi bir yaklaşım ile karşı tarafı ikna etmek olacaktır.

Türkiye ve Rusya güçlü ülkeler olarak ilişkilerinde bir takım inişler ve çıkışlar yaşamışlardır. İki ülke de tarih boyunca kültür, ekonomi ve enerji kaynaklarının kullanımıyla ilgili derin ilişkiler kurmuşlardır. Diğer taraftan 23 Eylül  2015’te Putin, Erdoğan ile birlikte Moskova’daki 10.000 kişi kapasiteli caminin açılışını yaptığında, Rusya’nın Müslüman Dünyasıyla olan ilişkileri önemli bir dönüm noktasına geldi.

Rusya’nın aradığı güvenli müttefik hiç kuşkusuz İslam Dünyasıdır. Yirmi milyon Müslümanın Hıristiyanlar ile iç içe yaşadığı Rusya’da halk İslam dünyasıyla pek çok ortak değeri paylaşıyor. İslam dünyasında  Rusya ile Türkiye’nin de dahil olduğu bir birliğin ve beraberliğin oluşturulması gelecekte kopması mümkün olmayacak kuvvetli bir bağa dönüşecektir.

Bu bağlamda, bölgenin durumu göz önüne alındığında Putin’in  Tataristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Kazan’da İslam dünyasına hitaben yaptığı konuşma3 kalpleri ferahlatmıştır; "İslam dünyası, Rusya'yı, güncel problemlerin çözümünde ve global tehditlerle mücadelede her zaman yardıma hazır olan güvenilir bir müttefik olarak görmelidir" şeklinde konuşan Putin mesajında "Ayrıca Müslüman ülkelerin uluslararası ilişkilerde adalet ve hukukun üstünlüğü prensibinin güçlenmesini desteklemelerini umuyoruz" (http://www.habersitesi.com/putin-islam-dunyasi-rusyayi-yardima-hazir-bir-muttefik-olarak-gormeli-11503h.htm)  sözlerini kullanmıştır.

Türkiye ve Rusya arasındaki kriz söz konusu olduğunda uluslararası medyada kullanılan olumsuz manşetler ve yorumlar da barışın sağlanmasını zorlaştırdı. Oysa şimdi kardeşlik, beraberlik ve işbirliği mesajları vermenin tam zamanı. İki ülke halkı da yeteri kadar mağduriyet yaşadı. Artık yapıcı ve somut adımlar atarak kaldığımız yerden ilişkimizi yeniden canlandırmalı ve eski güzel günlerimize bir an önce kavuşmalıyız.

1- www.sabah.com.tr/gundem/2016/05/24/basbakan-binali-yildirim-kimse-turkiye-ile-bilek-guresine-kalkismasin
2- t24.com.tr/haber/basbakan-binali-yildirim-rusya-icin-ilk-mesajinda-ne-dedi,342086
3- www.habersitesi.com/putin-islam-dunyasi-rusyayi-yardima-hazir-bir-muttefik-olarak-gormeli-11503h.htm

Adnan Oktar'ın Pravda.ru & Jefferson Corner'da yayınlanan makalesi:

http://www.pravdareport.com/opinion/columnists/06-06-2016/134630-russia_turkey-0/

http://www.jeffersoncorner.com/time-to-move-on-for-russia-and-turkey/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."