Harun Yahya

Müslüman ülkeler arasında işbirliğinin tohumlarıİstanbul 17 Mayıs 2016 tarihinde İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Su’dan Sorumlu Bakanlar Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. Bu, son bir ay içerisinde Müslüman ülkelerin yöneticilerinin İstanbul’da bir araya geldiği ikinci büyük toplantı idi. Toplantının açılış konuşmasını İİT Dönem Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan konuşmasında, bölgenin su politikalarından, Müslüman mülteciler konusuna, AB ile vize muafiyetinden, Türkiye ile Kıbrıs adası arasında inşa edilen su boru hattına kadar birçok konuya değindi. Ama bu konuşmadan en çok akılda kalan sözü şu oldu:

“Belgeleri imzalıyoruz ama bunları hayata geçirmeye gelince, hayata geçirmiyoruz. Oturup konuşup dağılacaksak, bunu hayata geçirmeyeceksek, bu toplantıların bereketi kayboluyor. Bu  toplantılarımızı bereketlendirmemiz lazım. Netice almamız lazım. Netice almıyorsak yazık olur.”

Bu vurgu oldukça önemlidir. Keza, özellikle İslam coğrafyasının içinde bulunduğu zorlu durum, İslam ülkelerinin daha fazla birlik ve beraberliğini zorunlu kılmaktadır. İttifak, Müslüman camia açısından her zamankinden daha büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla özellikle İslam ülkelerini bir araya getiren toplantılar, sadece imzaların atıldığı konferanslar şeklinde olmamalı, kararları tavizsiz şekilde uygulandığı tarihi toplantılar olmalıdır.

İslam İşbirliği Teşkilatı 57 üyesi ile Birleşmiş Milletler’den sonraki en büyük uluslararası organizasyon. Bir ay önceki zirvesine de Erdoğan’ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile yaptığı ortak basın toplantısı damgasını vurmuştu. Söz konusu toplantıda iki lider bölgemizde hızla yaratılmaya çalışılan Sünni-Şii çatışmasına, “Bizim Dinimiz İslam’dır” şeklindeki oldukça doğru ve önemli açıklamayla cevap vermişlerdi. Bu ortak barış ve işbirliği mesajları siyasi anlamda önemli kararları beraberinde getirdi ve ticari anlamda görüşmelerin hemen arkasından gelen kapsamlı bir turizm anlaşması ile taçlandı.

14 Mayıs 2016 tarihinde imzalanan protokole göre Türk otel yatırımcıları Tahran, İsfahan, Şiraz, Tebriz ve Maşhad şehirlerinde en az 10 yeni otel inşasına başlayacaklar. Ayrıca Türkiye’nin bu alandaki tecrübelerini İran turizm sektörüne aktaracak bir eğitim programı yürürlüğe konacak. Her iki ülke, karşılıklı turizmi geliştirmek amacıyla tur operatörlerine teşvikler sağlayacaklar ve uçak seferlerini arttırarak seyahati kolaylaştıracaklar.

2015 yılında Türkiye’yi ziyaret eden İranlı sayısı bir önceki yıla göre %7 artarak 1,7 milyonu bulmuştu. 2016 yılı için de 2.000.000 turist hedefleniyor. Ortak işbirliği kapsamında her iki ülke Çin, Hindistan, Endonezya gibi ülkelerde ortak tanıtım programları yapmaya karar verdiler.  

Bu anlaşma bugüne kadar çokça gördüğümüz çıkar anlaşmalarına benzemiyor. İran ve Türkiye’nin iki kardeş ülke olarak kol kola birlikte yükselmeyi amaçladıkları anlaşılıyor.

Bu kardeşliğin bir tezahürü olarak Türkiye'nin, İran’a ambargo döneminde de destek olduğunu burada hatırlatmak gerekir. İran ekonomisinin, ülkenin ambargo altında yaşadığı 30 yıllık dönemde pek büyüyemediği bilinmektedir. Ülke, bu dönemde ağır ekonomik kayıplar vermek zorunda kalmıştır. Bundan en çok etkilenen ise İran halkı olmuştur. Türkiye’nin bu dönemde gerek ambargoların kaldırılması yönünde maddi manevi desteği, gerekse ticari bağlantıları İran’a yönelik kardeşliğin bir göstergesi olmuş, iki ülke liderleri her fırsatta bu kardeşliği dile getirmişlerdir.

Ambargonun kaldırıldığı şu günlerde İran ekonomisinin kalkınabilmesi için çok hızlı atılımlara ve özellikle sanayi yatırımlarına ihtiyacı olduğu aşikardır. Türkiye son 15 yılda GSMH’sini üçe katlayacak büyük bir atılım gerçekleştirmiştir. Türkiye, turizm alanında olduğu gibi teknoloji alanında da bilgi birikimini ortak gelişme için kullanmaya hazırdır. Ama İran’ın ihtiyaç duyduğu bilgi birikimi birkaç önemli teknoloji haricinde sadece Türkiye’de değil diğer İslam ülkelerinde de halihazırda mevcuttur. İran, elbette Batı’nın teknoloji ve sanayisinden yararlanmalıdır. Fakat bu konuda özellikle Türkiye ve diğer İslam ülkeleriyle ticari bağlantılar, ülkeler arası tesanüdün de gelişmesi açısından önemli bir yol olacaktır.

İran ve Türkiye’nin geliştireceği ortak projeler kuşkusuz İslam Dünyası’na da güzel bir örnek teşkil edecektir. Çünkü rakamlara bakıldığında, İslam ülkelerinin projelere genellikle birlikte imza atmadıkları görülmektedir. Müslüman ülkelerin ticaret hacmi dünya ticaretinin sadece %6’sını oluşturmaktadır ve toplamda 2 trilyon dolar civarındadır. Müslüman ülkelerin kendi aralarındaki ticaret oranı ise en yüksek rakamına 2012 yılında 400 milyar dolar ile ulaşmıştır. Bu rakam, genele vurulduğunda İslam coğrafyası adına oldukça düşük bir rakamdır. Müslüman ülkeler arasında ticaret Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın merkezde olduğu sınırlı sayıda ülke etrafında gerçekleştirilmektedir. Ticarete konu olan ürünler de ağırlıklı olarak petrol, gaz ve petrol yan ürünleri ile sınırlıdır. Böylesine bereketli bir coğrafya için sınırlı ürün ile sınırlı oranda ticaret gerçekleşmektedir.

Bugün dünyanın en az gelişmiş 49 ülkesinin 22’si İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri arasındadır. Oysa bir bütün olarak bakıldığında İslam camiası oldukça zengin bir topluluğu oluşturmaktadır. Müslüman ülkelerdeki sadece yiyecek-içecek pazarı bile 2.5 trilyon dolardır. İİT üyelerinin yıllık tekstil harcaması 350 milyar dolara ulaşmıştır. Bu rakam ABD pazarına denk bir ticaret hacmidir. İslam İşbirliği Teşkilatına üye ülkeler dünya topraklarının dörtte birini dünya nüfusunun da beşte birini kapsamaktadır. Bu birlik, Avrupa Birliği’nden hem büyük, hem de daha kalabalıktır. Bu rakamlardan dahi birlik olarak hareket etmenin önemi görülebilmektedir. İİT ülkeleri bir bütün olarak hareket etseler, ticaretten, orduya, enerjiden, barışa kadar her konuda güçlü şekilde söz sahibi olabileceklerdir. Bu, şu an Müslümanların çektiği acıları da sona erdirecek güçlü bir yapılanma haline dönüşebilecektir.

Ortak ticari, kültürel ve sosyal projeler İslam dünyasını yakınlaştıracak, ayrılıklar yerine müşterek noktaları  çoğaltacaktır. Müslüman ülkelerin, mezhep çatışmaları temelinde ilerleyen Yemen, Suriye, Lübnan ve Irak'taki çatışmalara son verecek potansiyelleri vardır. Bu vesile ile Müslüman coğrafyası, savaş değil barış diyarı halini alabilecektir. Unutulmamalıdır ki bereket, Müslümanlar arası kardeşlikte, sevgide, dostlukta, işbirliğinde ve fedakârlıktadır.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) 627 yılındaki son hac seferinde, 125.000 Müslümana hitap ettiği hutbesinde, bizlere kardeşliği vasiyet etmiştir. Kan davalarını ve küslükleri ortadan kaldırmayı tebliğ etmiştir.

Bugün İslam dünyasının takip etmesi gereken yol da budur. Bugün milyonlarca Müslümanın can vermesine sebep olan iç savaşlar, sınır mücadeleleri, mezhep çatışmaları yani fitne ateşi bu kardeşlik havuzunda sönmelidir.

Adnan Oktar'ın EKurd Daily'de yayınlanan makalesi:

http://ekurd.net/cooperation-muslim-countries-2016-06-24

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."