Harun Yahya

Rusya’nın Güvenilir Müttefiki: İslam DünyasıTataristan’ın başkenti Kazan her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenen geleneksel iftar organizasyonunun ev sahipliğini yaptı. Arena Stadyumunda toplanan on binlerce kişi oruçlarını açıp namaz kıldılar. Bu iftarın Rusya’nın tarihindeki en kalabalık iftar olduğu söyleniyor. Nitekim Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov da ulus çapında büyük ilgi gören bu iftara katılanlar arasındaydı…

Geçtiğimiz Mayıs ayında Putin’in Kazan’da yaptığı ve Rusya’nın İslam dünyasının her zaman güveneceği bir dostu olduğunu vurguladığı konuşmanın ardından böyle bir iftarın organize edilmesi elbette çarpıcı bir gelişme ve önemli bir jesttir. Putin, İslam dinine olan sevgisini ve saygısını her fırsatta göstermektedir.

Farklı dine ve etnik kökene mensup kişilere her zaman saygılı duran Putin güçlü bir Allah inancına sahip ve Rusya, Hıristiyanlar ile Müslümanların beraberce yaşayabildiği bir ülke olarak güzel bir örnek teşkil ediyor. Bir zamanlar farklı din ve etnik kökene mensup kişilere ev sahipliği yapmış çoğu Orta Doğu ülkesinde bu güzelliği görmek artık pek mümkün değil. Bu noktada Putin, Hıristiyanların ve Müslümanların birbirini kucaklayarak kardeşçe yaşadığı bir ortamın oluşması için oldukça ciddi bir çaba harcıyor.

Çokuluslu bir ülke olan Rusya’nın benimsediği bu önemli kimlik çoğu gazetenin manşetlerinde yerini almış durumda. Putin’in hem Hıristiyan hem Müslüman dini liderlerle çektirdiği fotoğraflarını da bu manşetlerde görmek mümkün. Geçtiğimiz yıl Putin bu konuda önemli bir adım daha atarak Rusya ve İslam ülkeleri arasındaki ilişkileri geliştirmek adına Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Grubu’nu oluşturdu ve  grubun başkanlığına Tataristan’ın Cumhurbaşkanı Minnikhanov’u getirdi.

Putin’in ne kadar dindar bir Hıristiyan olduğunu ve toplumdaki ahlaki değerlere azami önem verdiğini iyi anlamak için Eylül 2013’te Valday Forumunda yaptığı konuşmasını hatırlamakta fayda var;

“Pek çok Euro-Atlantik ülkesi köklerinden uzaklaşmış durumda. Buna Hıristiyan değerleri de dahil. İzlenen politikalar çok çocuklu bir ailenin değerleri ile homoseksüel evliliğini, Allah inancını ve şeytana tapmayı aynı seviyede tutuyor. Çoğu Avrupa ülkesinde yaşayan insanlar dini bağlantılarından dolayı utanıyorlar ya da korkuyorlar. Dini tatiller yasaklanıyor veya başka şekilde isimlendiriliyor. Özlerini saklamak zorunda kalıyorlar hatta ahlaki temellerini de… Hıristiyanlıkta var olan değerler olmadan, şekillenmesi bin yıldan fazla zaman almış ahlaki standartlar olmadan insanlar kaçınılmaz olarak onurlarını kaybedeceklerdir.”

Yıllar önce Rusya’da Putin’in ve Büyük Müftü’nün katıldığı bir toplantıya arkadaşlarım da davetliydiler. Onlar ziyaretlerini tamamlayıp döndüklerinde, bana Putin’in Büyük Müftü’ye olan yakın ilgisinden, saygılı ve sevgi dolu tavırlarından bahsettiler. Anlattıkları üzerimde son derece olumlu bir izlenim bıraktı ve Putin’in İslam dinini manen beğendiğini fark ettim. Zaten görüldüğü kadarıyla da hem İslam dininin hem de Hıristiyanlığın kendi ülkesinde ve dünyada yaygınlaşması için epey çaba harcıyor.  Açıkçası farklı inançlardan insanların bir arada yaşadığı bir ülkede bu oldukça dengeli bir tutum. Zaten Putin alkol, uyuşturucu ve diğer bağımlılık yapan her şeyden uzak yüksek ahlaki değerlere sahip bir gençlik arzuluyor. Putin de biliyor ki gençleri bu kötülüklerden ancak dini değerler koruyacaktır. Açıkçası halkının maneviyatını ve ahlaki değerlerini bu kadar düşünen bir lidere sahip olması Rusya için büyük avantaj.

Rusya, Hıristiyanların olduğu kadar kalabalık bir Müslüman toplumunun ve diğer etnik grupların da vatanı. Bugün yaklaşık iki milyon Müslüman Moskova’da yaşıyor. Bu rakam şehrin toplam nüfusunun %16’sını oluşturuyor. Hatta bu nüfus bazı İslam devletlerinde olan Müslüman sayısından fazla. Rusya’daki toplam Müslüman nüfusu ise yirmi milyonu buluyor. Dolayısıyla, ülkede Müslümanların ve Hıristiyanların yoğun şekilde entegre olduğunu görmek son derece umut vericidir.

Rusya’da Müslüman nüfusunun çoğunlukta olduğu çevrelerde Hıristiyanlar barış ve huzur içinde yaşayabiliyorlar. Diğer taraftan Hıristiyanların çoğunlukta olduğu bölgelerde de Müslümanlar hiçbir ayrımcılığa maruz kalmıyor. Putin’in çeşitli dinlerden ve etnik gruplardan liderlerin görüşlerine olumlu yaklaşımı ve her fırsatta onlarla beraber olması da  halkın barış içinde birlikte yaşamasına büyük ölçüde vesile oluyor.  

Ayrıca Putin, Müslümanların dini bayramlarında da barış ve beraberlik mesajları veriyor. Rusya’da Müslümanların tek etkin olduğu alan din değil. Örneğin Rusya’daki en zengin 100 kişi arasında Müslümanlar bulunuyor. Ayrıca Müslüman politikacılar ülkenin hem iç hem de dış politikasında etkin görevlerdeler. Bu listeye bilim, sanat, spor gibi daha pek çok alanı ekleyebiliriz.

Putin’in Rusya’da yaşayan Müslümanlarla kurduğu iyi ilişkiler gerçekten de takdire şayan. Ayrıca açıkça anlaşılıyor ki, Putin sadece Kuran’a dayalı gerçek İslam dinini benimsiyor ve batıl inanışlardan doğan her türlü radikalliğe karşı çıkıyor. Ne var ki, Kuran’ı kaynak almadan, Kuran’la hiç bağdaşmayan, uydurulmuş kaynaklardaki öğretilerin peşinden giden bir çok Müslüman da bulunuyor.

İşte İslam dininin değerlerini uygulama adı altında birçok ülkede yaşanan savaşların, intihar bombacılarının eylemlerinin asıl kaynağı bu. Bu durum aynı zamanda sanata, sevgiye, kadınlara, kısacası hayatın her alanındaki güzelliklere karşı hep bir düşmanlık benimseyen, gayet ilkel bir hayat stili olan bağnazlığı da tetikliyor.

Elbette bu durum Müslümanların üzerine büyük sorumluluk yüklüyor ve çoğunlukla nefret duygularına dayalı böyle bir sistemi bertaraf edebilmek için ciddi bir çaba ve tedbir gerektiriyor. Öncelikle Müslümanlar bağnazlık sorunu yüzünden başkalarını suçlamayı bırakıp, çözümü İslam dünyası içerisinde bulmaları gerektiğini iyi anlamalıdırlar.  Başkalarını suçlamanın hiçbir yararı olmadığı gibi kanserli doku olarak ifade edebileceğim bu bağnazlığı özellikle İslam dünyası içinde Kuran’ın güzel ahlaki değerlerine yönlendirerek, bol eğitimle yok etmek olabilecek en iyi çözüm olacaktır. Müslümanlar tüm dünyaya kendilerinin ne kadar sofistike, sevgi dolu, çeşitli inançlara ve etnik gruplara karşı  her zaman saygılı ve barışçıl insanlar olduklarını iyi tanıtmalıdırlar.

Güvenilir bir müttefik olarak Rusya’nın İslam dünyasına ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. Elbette ki Batı’yla da iyi ilişkiler kurmak önemli. Ancak İslam dünyası ile Rusya arasında çok fazla ortak yön olduğu da açıktır. Müslümanlar zorluklarla yaşamasını bilen, asla bencil olmayan, manevi derinliğe sahip, samimi ve sadık insanlardır. Dolayısıyla Rusya’nın Müslümanların kalbini kazanması ve desteğini alması kuvvetle olasıdır.

Rusya ve İslam dünyası arasında tesanüde dayalı güçlü bir birliktelik kalıcı bir dostluğun oluşmasına vesile olacaktır. Bu bağlamda, Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme sürecinde şahit olduğumuz bu ilk adım oldukça önemlidir.  İki ülkenin de liderleri bölgede birlik, beraberlik ve dostluk kurulmasını arzuluyor. Her iki ülke de güçlü bir dostluk ve stratejik ortaklık kurmak için çok çalıştı ancak bir kaç ay önce vuku bulan o beklenmedik olay yüzünden ayrı düştüler. Şimdi yeniden aralarındaki bağı normalleştirmek adına harcadıkları çabadan dolayı iki lideri de tebrik ediyorum ve bundan sonra kurulacak ilişkinin eskisinden daha güçlü olacağını ümit ediyorum. Umarım kurulacak bu dostluk her iki ülkenin halkı için de faydalı olacaktır.

Adnan Oktar'ın Pravda & Daily Mail'de yayınlanan makalesi:

http://www.pravdareport.com/opinion/columnists/01-07-2016/134892-russia_islamic_world-0/

http://dailymailnews.com/2016/07/04/russias-trustworthy-ally-islamic-world/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."