Harun Yahya

Türkiye ve Rusya için heyecan verici geri sayım9 Ağustos, Rus ve Türk liderlerin çoktan gerçekleşmesi gereken önemli buluşmalarının tarihi. Sadece Türkiye ve Rusya halkı değil, tüm dünya nefesini tutmuş iki ülke arasındaki gelişmeleri pürdikkat izliyor. Bu toplantının hayırla sonuçlanacağına inanıyorum. Umuyoruz ki iki ülke arasında gerilen ilişkilerin tamir edilmesinde bu görüşme son derece faydalı olacak. İletişimle, iyi niyetle  ve her iki tarafın faydasına olacak şekilde hareket edildiği sürece çözülmeyecek hiçbir şey yoktur.

Umarım önümüzdeki dönem, iki ülkenin arasındaki ilişkilerin geçmişe göre çok daha güçlü olduğu bir sürece sahne olacaktır.

Türkiye ve Rusya’nın arasındaki diplomatik ilişkiler 500 yıl öncesine dayanır

Türkiye ve Rusya arasındaki diplomatik ilişkiler beş yüz yıl öncesine dayanır. İnsani ve ticari bağlar ise bundan bile eskidir. Bu iki imparatorluk zaman zaman çeşitli anlaşmazlıklar yaşamış ya da çeşitli anlaşmazlıklara müdahil olmuş olsa da, bölgenin şekillenmesinde önemli rol oynamışlar ve hala da oynamaya devam etmektedirler. Politik ilişkilere ek olarak iki ülke arasında geçmişten bugüne çok ciddi kültür alışverişi de yaşanmıştır ve bu önemli gelişmenin önümüzdeki günlerde de yaşanması çok muhtemeldir. Bu noktada Orhon yazıtlarını (Göktürk yazıtları olarak da bilinen en eski Türk yazısını) keşfeden ve bu sayede büyük bir ün kazanan  19.yüzyıl Türkologu Nikolai Yadrintsev’in Rus olduğunu hatırlamak faydalı olacaktır.  

19.yüzyıl felsefecisi ve İstanbul’da o dönemde görev yapan Rus sefiri Konstantin Leontinev, Osmanlı ve Rus İmparatorlukları arasındaki benzerlikleri sürekli dile getirmiş, iki ulusun da çeşitli kimlik ve etnik gruplara ev sahipliği yapan geleneklerine bağlı, dindar devletler olduğunu defatle vurgulamıştır. Bu yapıyı ‘son derece kompleks’ olarak adlandıran Leontinev, sürekli olarak iki imparatorluğun her zaman mütteffik olması gerektiğini anlatmıştır. Bu değerli felsefecinin sözlerine bugün de kulak vermemiz çok önemlidir. Çünkü sözleri sadece o güne değil bugünün insanlarına da hitap etmektedir. Türkler ve Rusların uzun zamandır paylaşmakta olduğu zenginliği görmek ve gerekli dersleri çıkarmak çok önemlidir.

Türkiye’deki darbe girişimine liderler nasıl tepki gösterdi

Türkiye’de birkaç hafta önce gerçekleşen kanlı darbe girişiminin ardından Türkiye zor bir dönemden geçiyor. Türk halkı cesurca darbeyi püskürttü ve zorlu bir demokrasi sınavını başarıyla verdi. Ancak darbe girişimine rağmen müttefikimiz olduğunu iddia eden birçok lider sessiz kaldı ya da darbe girişimini ancak yarım ağızla kınadı. Hatta genelde Türkiye’yi eleştirmeyi tercih ettiler. O liderlerin tam aksine, Rus lider Putin, 17 Haziran sabahı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak Türk milletine olan desteğini vurgulayan ilk liderler arasındaydı. İsveç’in eski Başbakanı Carl Bildt de, Politico için kaleme aldığı yazıda AB’nin demokrasiye yöneltilen bu saldırı karşısında gösterdiği tepkiyi sert sözlerle eleştirdi. IMF ve Dünya Bankası Türkiye’nin kredi notunu düşürürken, Rusya Başbakanı Medvedev, 23 Temmuz’da ticari ve ekonomik işbirliğini yeniden başlatacak kararı onayladı.

Ülkeler bu tarz zorlukları nadir olarak yaşarlar. Ancak bu zor zamanlarda kendilerine kararlı ve cesur bir şekilde destek olanları hiç unutmazlar. ‘Zor zaman dostu’ şeklindeki eski Türk deyişi bu durumu son derece hikmetli bir şekilde açıklar. 

9 Ağustos’taki görüşmeden ne bekliyoruz?

Rusya ve Türkiye Cumhurbaşkanları Sn. Putin ve Sn. Erdoğan, sonsuza kadar baki kalacak dostluğumuzu daha da pekiştirmek için ciddi adımlar atmalıdır. Liderlerin atması gereken ilk adım son derece dostane mesajlar vermek ve dünyaya güçlü müttefikler olduğunun en açık şekilde gösterilmesi olmalıdır. Halklarına teşekkür etmeli ve onlara iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik ve insani bağların eskisinden çok daha güçlü olacağı mesajını vermelidirler. Sıcak komşuluk ilişkilerini ve sevgiyi devam ettirmeleri konusunda halklarına telkinde bulunmaları da hayatidir. Yerel ve uluslararası medya kuruluşlarının bu iki ülke arasında yaşananlar hakkında birçok olumsuz haber yaptığı herkesin malumudur. Bu nedenle üst düzey liderlerden rahatlatıcı, sevgi dolu ve dostane ifadeler duyulması çok önemlidir. Bunun ardından diğer diplomatlar, politikacılar ve sivil toplum kuruluşları da aynı tavrı devam ettirerek, dostluğu pekiştirmeye katkı sağlayacaklardır.

Suriye konusunda ne yapılmalı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu toplantıyı, Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından kesin bir açıklama yapmak için bir fırsat olarak görmelidir. Bu konuda bir ittifak oluşturmalı ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak için gerekli tedbirler alınmalıdır. Ayrıca iki lider ortak bir savunma paktı da imzalayabilir; buna göre Türkiye’ye yapılan her saldırı Rusya’ya ve Rusya’ya yapılan her saldırı da Türkiye’ye yapılmış sayılabilir. Eğer Suriye’den gelen biri şüpheliyse, Türkiye bu kişiyi ülkeye sokmamalıdır. Ancak bilim adamları, sanatçılar ve politikacıların Türkiye’ye gelmesini engellemek makul değildir. Bu anlamda Türkiye vize işlemlerini kolaylaştırabilir ve gerektiğinde bu kişilerin ülkeye girmesine izin verebilir. Bu rahatlık sağlandığında eski güzel günlerimize dönebiliriz. Türkiye, Doğu Anadolu’da terörist PKK ve PYD’nin ciddi tehdidiyle karşı karşıya olduğu için Rusya, İran ve Türkiye arasındaki bir ortaklık, sınırlarımızı ve toprak bütünlüğümüzü korumak açısından da son derece önemli olacaktır. Her iki ülkenin bölgedeki anlaşmazlığı ve dökülen kanı sonlandırmak için önemli görevleri vardır. İran’la birlikte bu amaç doğrultusunda gecikmeden gerekli somut adımlar atılmalıdır. Bu ülkelerin savaştan ezilen insanlara yardım ulaştırma ve aynı Rusya’nın geçen hafta Halep’te yaptığı gibi insani koridorlar açma ya da benzer pratik yöntemlerle yardım ulaştırma imkanı vardır. Ateşkes için barış görüşmeleri hızlandırılmalı ve silahtan ziyade diplomasiyle hızlı bir çözüme varılmalıdır.

Türkiye ve Rusya birçok konuda işbirliği yapmalıdır

Bu toplantıdan ne beklediğimizi ya da bu iki ülkenin karşılıklı işbirliği için neler yapabileceği ve bunun faydalı sonuçlarını tek bir makalede açıklamak elbette ki mümkün değildir. İnşaattan turizme, bilimden sanata, enerjiden ekonomik anlaşmalara kadar bu işbirliğinden faydalanacak sayısız alan vardır. Eğer mümkün olan her alanda ittifak yapılırsa, bu iki ülkenin bölgedeki ateşin söndürülmesine, ister Ermenistan, Ukrayna ya da Suriye konusunda olsun, vesile olabileceğine şüphe yoktur. Bir sonraki yazımda bu konuda daha fazla detay vermeye ve atılabilecek somut adımlar hakkında örnekler sunmaya devam edeceğim. Bir kez daha iki ülkenin aralarındaki ilişkinin düzelmesinin çok güzel hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Adnan Oktar'ın Pravda'da yayınlanan makalesi:

http://www.pravdareport.com/world/asia/turkey/08-08-2016/135248-turkey_russia-0/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."