Harun Yahya

Ortadoğu’da Hızlı Politika DeğişiklikleriOrtadoğu’nun en stratejik ülkesi olan Suriye, ülkedeki kanlı iç savaş nedeniyle son beş yıldır dünya gündemindeki yerini koruyor. Suriye ile 911 kilometrelik sınır hattı olan Türkiye ise muhtemelen bu çatışmadan en çok etkilenen ülke konumunda. 24 Ağustos’ta, Türk Silahlı Kuvvetleri, IŞİD’den Cerablus’u almak ve Suriye’nin muhalif kuvvetlerini yerleştirmek amacıyla “Fırat Kalkanı” isimli bir hava ve kara operasyonu başlattı. Türk hükümeti, Türk-Suriye sınırının güneyinde mültecilere bir “tampon bölge” oluşturmak için Suriye’ye birlikler göndermeyi bir süredir planlıyordu; fakat ordu içindeki farklı görüşler sebebiyle bunu gerçekleştirememişti. Ancak başarısızlıkla sonuçlanan Türkiye’deki askeri darbe girişiminin ardından söz konusu operasyon hayata geçirildi. Bu durum Rusya ile Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesini ve İran’ın da bu işbirliğine olan desteğini tetiklemiş oldu.

Öncelikle, kişisel görüşüm olarak belirtmek isterim ki; masum sivillerin hayatları için tehdit teşkil eden her türlü operasyona kesinlikle karşıyım ve çözümün her daim diplomasi ve diyalog yoluyla bulunması gerektiğine inanıyorum. “Fırat Kalkanı” operasyonunun zamanlamasına baktığımızda, bu operasyonun IŞİD tehditini bertaraf etmenin yanısıra, “Suriye krizinin kesin çözümüne yönelik büyük bir adım atmak ve PYD ile yandaşlarının Fırat nehrinin batısına yerleşmelerini engellemek” gibi başka yönlerinden de bahsetmemiz mümkündür.

Türk yetkililer, Fırat’ın batısındaki bölgeyi kırmızı hat olarak ilan ettiler ve YPG’nin bu hattı geçmesini engelleyeceklerini taahhüt ettiler. YPG’nin, Cerablus’tan sadece 38 km uzaklıkta bulunan ve Fırat Nehri’nin batı kıyısında konuşlanmış olan Menbic kentinde yaptığı son operasyon Türk yetkilileri rahatsız etmişti. Bu nedenle de YPG’nin o bölgeden çıkmasını istiyorlardı. Pazartesi itibariyle de, Suriyeli muhalif güçler Menbic civarındaki dokuz köyü YPG’den geri aldılar.

Oysa çoğunlukla Arapların yaşadığı bu kentin kontrolünü ele geçirmek, YPG kuvvetlerinin, Suriye’nin doğusundaki Kürt kontrolü altında bulunan bölgeleri, batısındaki Kürt bölgeleriyle birleştirme planlarına çok faydalı olacaktı. Bu durum Türkiye’nin Suriye devletinin üniter yapısını koruma ve sınırda Türkiye’nin bütünlüğü açısından tehdit teşkil edebilecek sözde bir Kürt devletinin önüne geçme niyetinde olduğunun açık bir göstergesidir. Akabinde Esad’ın, YPG kuvvetlerini bombalaması da, Suriye rejiminin politikasının Türkiye’nin lehinde değiştiğini göstermektedir.

Türkiye’nin Suriye’deki politika değişikliğinde elbette Rusya ve İran’la kurduğu yeni ilişkilerin payı var. Bu krizde birçok farklı görüşe sahip olsalar da; kurulan bu ittifaktan barışçıl bir çözüm çıkacağı olasılığını tahmin etmek zor değil. Sonuçta üç ülkenin de ortak görüşü, bölgedeki en önemli stratejik pozisyona sahip olan Suriye’nin içinde bulunduğu bu çatışmanın artık son bulması gerektiğidir.

Tarih boyunca, Osmanlılar, Fransızlar ve İngilizler gibi bir çok imparatorluk Suriye için savaşmıştır. Örneğin; dünyanın ilk yazılı anlaşması olan Kadeş Antlaşması Suriye’ye yöneliktir. Nasıl ki Anadolu’nun güvenliği, Suriye ile başlıyorsa; Mısır’ın, Filistin’in ve Kudüs’ün güvenliği de Suriye ile başlar. Tarih sayfalarında gördüğümüz gibi, Suriye halen bölge içerisinde önemli bir konuma sahiptir.

Başarısız darbe girişiminin ardından Türk Hükümeti, Rusya Federasyonu ve İran ile yeni bağlantılar oluşturulmasına ilişkin bir dizi toplantı gerçekleştirdi. İlk başta, Gürcistan Başbakanı ve sonra da Kazakistan Cumhurbaşkanı Türkiye’ye geldi ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen yılın sonundaki uçak krizinin ardından ilk kez Rusya Devlet Başkanı Putin ile buluşmak üzere St. Petersburg’a tarihi bir ziyarette bulundu. Bu toplantıdan önce de, Putin Bakü’de Ruhani ve Aliyev ile bir toplantı gerçekleştirdi. İran’ın üst düzey diplomatı Cevad Zarif darbe girişiminden sonra Ankara’ya ilk ziyaretini yaptı. Zarif, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu ile birlikte çok verimli görüşmeler yaptı. Bir hafta sonra, Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu, Hindistan’a yapacağı bir ziyaret esnasında yolu üzerindeki Tahran’a süpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. İlaveten, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Eylül’de Çin’de bir araya gelmeye karar verdi. Bu resmi toplantıların olumlu sonuçlarını çok çabuk görmeye başladık.

Bu sonuçlardan biri, Türkiye–Suriye sınırında bir tampon bölge oluşturulmasının tekrar gündeme gelmesidir. Bu tampon bölgeyi oluşturmak oldukça önemliydi ve Türk hükümeti çok uzun bir zamandır bu arzusundan bahsediyordu. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri, bölgedeki çıkarlarına uymadığı gerekçesiyle güvenli bölge oluşturma fikrini şu ana dek ısrarla reddediyordu. Ayrıca, krizin başından beri canlı yayınlanan televizyon programlarımda bir çok kez bu konunun gerekliliğine de dikkat çektim. Diğer artılarının yanısıra, tampon bir bölge oluşturulmasının avantajlarından bir tanesi de, küresel bir problem haline dönen mülteci krizine kuvvetle muhtemel kesin bir çözüm olacak olmasıdır. Bu tür bir tampon bölge, milyonlarca insanın barış ve güvenlik içinde yaşayabileceği bir yer demektir. Nitekim İran, Rusya ve Türkiye’nin ittifakı ile, bu tampon bölge oluşmak üzeredir. Plana göre, mültecileri önümüzdeki iki yıl içerisinde bu bölgeye yerleştirmek mümkün olabilecek gibi görünüyor.

Rusya, İran ve Türkiye arasındaki kuvvetli ittifakla birlikte, bu ülkeler Suriye krizine hızlı bir çözüm bulabilmek için ortak noktalara odaklanmaya karar verdiler. Ayrıca bu savaşı sonlandırmaya yardımcı olacak bazı politika değişiklikleri de yapıyorlar. Suriye toprağının bütünlüğünün korunmasında ve Esad’ı ayrılmak mecburiyetinde bırakmadan, geçici bir hükümet oluşturulmasında hepsi hemfikir. Üstelik, Rusya ve İran aracılığıyla Şam hükümeti ile Cenevre görüşmelerine devam etmek de mümkün olacak. Dahası, Rusya ve Türkiye Halep’te ortak bir insani yardım politikası üzerinde de karar kıldı ve bu işbirliğinin diğer alanlarda da devam edeceğini ümit ediyorum.

Ortadoğu’nun en çok ihtiyacı olan şey dostluğa ve tesanüde dayalı kuvvetli ittifaklardır. Bu bölge, uzun zamandır birbiriyle çatışma içerisinde olan ülkeler gördü. Şimdi, bölgede yaşayan herkesin bekası için düşmanlığı ve nefreti sonlandırma ve yeni dostluklar ve ittifaklar oluşturma zamanı. Bölge halklarının çatışmak yerine birleşmek için çok fazla sebebi var.

Adnan Oktar'ın The Daily Star'da yayınlanan makalesi:

http://www.dailystar.com.lb/Opinion/Commentary/2016/Sep-01/369903-rapid-policy-changes-in-the-middle-east.ashx 

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."