Harun Yahya

Suriye’de Hâlâ Umut VarBugün dünyanın en çok kan dökülen bölgesi denildiğinde akla ilk gelen yer Suriye’dir. 5 yıldır devam eden iç savaşta, dünyanın gözü önünde 500 binden fazla masum insan şehit oldu. 22 milyonluk bir ülke göz açıp kapayana kadar geçen bir sürede paramparça oldu. Ülkede halen savaşmakta olan irili ufaklı 200’ün üzerinde örgüt var.

Sağ kalan Suriyeliler için de hayat oldukça zorludur. Suriye vatandaşlarının 5 milyonu ülke içinde yer değiştirmiş bir o kadarı da canını kurtarmak için farklı ülkelere sığınmak zorunda kalmıştır. Ülkede kalanlar bir yandan kurşun, bomba ve füzelere hedef olmamaya çalışırken bir yandan da yıkık şehirlerde aç-susuz hayat mücadelesi vermektedirler.

Bugün Suriyeli mültecilere en çok yardımın Türkiye'den geldiği dünya kamuoyunun bildiği bir gerçektir. 3 milyon Suriyeli Türkiye’de yaşamaktadır ve bu mültecilerin sadece 10’da biri kamplarda kalmaktadır. Ülkemizdeki Suriyeli mültecilerin büyük bir çoğunluğu şehirlere yerleşmiştir. Öyle ki büyük şehirlerde Suriye mahalleleri kurulmuştur. Suriyeli çocukların ve gençlerin büyük bir çoğunluğu için Türkçe ana dil haline gelmiştir. 5 sene boyunca olumsuz anlamda hiçbir sosyal olay yaşanmamıştır ki bu tüm dünyaya örnek olacak bir uyum hızıdır. Hâlihazırda yıllardır iç içe yaşadıkları Müslümanlara karşı kimi ülkelerde görülen öfke ve şiddet Batı toplumunun ayıbıdır. Birçok analist bu sosyal sorunlarla birlikte yaşanan kırılmanın Avrupa toplumlarının parçalanmasına sebep olacağını düşünmektedir.

Türkiye, kendi topraklarındaki Suriyeliler kadar sınırın diğer tarafında kalan mazlumlara da yardım etmektedir. İnsani Yardım Koridoru olarak adlandırılan Halep yolu sayesinde kuşatma altındaki Halep ve çevresine 2 yılı aşkın süredir yiyecek ve giyecek ve sağlık malzemeleri desteği verilmektedir. Türk sivil toplum örgütleri, Türk Kızılay’ı ve AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) bölgede büyük yemekhanelerde sürekli olarak sıcak yemek çıkarmakta ve sağlık hizmeti vermektedirler. Çadırlar vasıtasıyla sokakta kalan insanlara da kalacak yer sağlanmaktadır.

Türkiye’nin Suriye’de istikrarın sağlanması için çabaları bunlarla da sınırlı değildir. Türk ordusu Özgür Suriye ordusunun Suriye’nin kuzeyinde geçen hafta başlattığı operasyona destek vermektedir. Operasyonun amacı Cerablus şehrinden başlayarak Fırat nehri boyunca güneye doğru bir barış koridoru oluşturmaktır. Bölgenin çatışmalardan temizlenmesinin ardından da tampon bir bölge oluşturularak, Suriyeli yeni mültecilerin barınabileceği merkezler kurulması amaçlanmaktadır. Şunu da belirtmemiz gerekir: İnsanların hayatlarının tehlike altında kaldığı askeri operasyonlara her zaman ve her şartta karşıyız.

Fırat Kalkanı adı verilen operasyonla birlikte özgürlüğüne kavuşan her noktaya Türk Kızılay’ı yardım götürmektedir. Başta Cerablus olmak üzere onlarca yerleşim yeri acil yardım almaya başlamıştır. Cerablus merkezde 5 bin kişiye her gün üç öğün yemek hazırlanmaktadır. Halen devam eden askeri operasyon, insani yardım operasyonu ile koordineli olarak devam etmektedir. Birçok Türk siyasetçi de bayramı Cerablus’ta getireceklerini beyan etmişlerdir. Türk Kızılay’ı Başkanı Dr. Kerem Kınık sınır noktasından seslenerek , “yardım koridoru açıldıkça çok daha fazla kişiye yardım ulaştıracak alt yapıyı kurduklarını” açıklamıştır. AFAD başkanı Mehmet Halis Bilden acil bir göç dalgasına karşı sınırda 5 bin kişiyi barındıracak kamp malzemesinin hazır olduğunu, sınır gerisindeki kamplarda da 40 bin kişilik kontenjanı hazır tuttuklarını söylemiştir. Bugün itibariyle her gün 20 tır insani yardım malzemesi Suriye içlerinde dağıtılmaktadır.

Suriye’ye giden insani yardımların kaynağı sadece devlet kurumları ya da yardım örgütleri değildir. Türkiye’nin dört bir yanından tırlar dolusu malzeme bölgeye akmaktadır. Belediyelerin, yerel gazetelerin hatta bir araya gelen birkaç yardımseverin kampanyaları ile tonlarca gıda ve giyecek ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır. Suriye sınırındaki AFAD (Türk devletinin yardımların yerine ulaşması için görevlendirdiği kurum) koordinasyonu ile bu yardımlar birleştirilip ihtiyaç noktalarına ulaştırılmıştır. Türk halkı yardımseverliği bir seferberlik ruhu ile gerçekleştirmektedir. AFAD, sahra hastaneleri kurarak sağlık hizmeti de vermeye başlamıştır. Acil durumlar için mobil sağlık ekipleri gerekli araç ve gereç donanımıyla hazır beklemektedir.

Türkiye uzun yıllardır dostluk ve kardeşlik elini Suriyelilere uzatmış, zor anlarında Suriyeli kardeşlerinin yanlarında olmuş, hiçbir karşılık beklemeden masum insanları koruyup kollamıştır. Bu nedenle bölge halkı askeri bir operasyonla gelmesine rağmen Türk askerini sevinçle karşılamış, bağrına basmıştır.

Batı’daki bazı ülkeler ise Suriye’de, 5 senedir modern zamanların en gelişmiş silahlarını kullanarak askeri operasyonlar düzenlemektedirler. ABD’nin F22’leri, A10 Thunderbolt’ları ülkeyi havadan yapılan bombardımanlarla harabeye çevirmiştir. Suriye açıklarında halen Fransız, İngiliz, Rus, ABD uçak gemileri ve savaş gemileri demirlidir. Tanksavar füzeleri, ağır makineliler Suriye iç savaşına dahil olmuştur. Sevgiden, dostluktan, kardeşlikten, insani amaçlardan yoksun olan bu operasyonlarla şu ana kadar hiçbir sonuç alınmamış, barışa dair hiçbir gelişme yaşanmamıştır. Açıktır ki çıkar amaçlı, bencil, sevgiden uzak politikalar dünyayı daha tehlikeli bir yer haline getirmekten başka bir işe yaramamaktadır.

5 bin yıldır dünyanın merkezi olan Ortadoğu’da çözüm askeri yöntemlerle sağlanamamıştır ve sağlanamayacaktır da. Ortadoğu halkları din ve kültür birliğinin yanısıra binlerce yıllık ortak bir maziye sahiptir. İşte bu güzellikler kullanılarak bölgedeki sorunlara ivedi çözümler bulmak mümkün olabilir.

Bunun için yapılması gerekenler açıktır: Suriyeli kardeşlerimize verilecek vatandaşlık hakları, onların içinde bulundukları toplumla kaynaşmasını hızlandıracaktır. Ayrıca kardeşlerimizin temel ihtiyaçlarını karşılamalarını, çalışma hayatlarındaki zorlukları aşmalarını, sağlık hizmetlerine ve eğitim imkânlarına erişimlerini kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra Ortadoğu’nun manevi önderlerine, politikacılarına ve din adamlarına da büyük görevler düşmektedir. Kin, nefret ve düşmanlığı kışkırtacak konuşmalardan itinayla kaçınmak; sevgi, birlik, kardeşlik, anlayış ve barış kültürünü aşılayan bir üsluba yönelmek bölge için kurtuluşun da yollarından biridir.

Çocuklarımıza ve torunlarımıza bulduğumuzdan daha iyi bir dünya bırakmak hepimizin sorumluluğudur. Aksi halde Allah Katında ve tarih karşısında dökülen kanların vebali planlayanların, uygulayanların olduğu kadar en önemlisi zulme sessiz kalanların da boynuna olacaktır.

Adnan Oktar'ın New Straits Times & Daily Mail'de yayınlanan makalesi:

http://dailymailnews.com/2016/10/09/turkey-has-done-a-lot-for-its-syrian-brothers/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."