Harun Yahya

Fransa’nın İhtiyacı Olan Laiklik Modeli Kuran’dadırİslam ve laikliğin nasıl uyum içinde bir araya getirilebileceğine dair tartışmalar, geçtiğimiz yaz aylarında, Fransa’da sıklıkla gündem oldu. Bu tartışmaları başlatan ise, bazı Müslüman bayanların kullandığı, tüm vücudu kaplayan ve burkini adı verilen bir tesettürlü mayo modeliydi. Ağustos ayında Fransa’nın birçok sahil kasabası belediyesi bu mayoya yasak getirdi. Silahlı polislerin bir plajda burkinisiyle oturan bir kadına müdahale etmesi sosyal medyada çok konuşuldu. Kısa bir süre sonra Fransız Danıştay’ı yasağı askıya alsa da bu gelişmeler çok farklı tepkilere yol açtı.

Fransa’nın bazı önde gelen siyasileri burkiniyi “tehlike”, “provokasyon”, “radikalizmin sembolü” gibi keskin ifadelerle suçluyorlar. Daha ılımlı muhalifler ise, “kamu düzenini bozduğunu” ve “toplumun temel değerlerine aykırı” olduğunu iddia ediyor; “laikliğe saygısızlık” ile itham ediyorlar. İfadelerin sertlik dozajının yükselmesinin bir nedeni, gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi. Zira kamuoyu araştırmalarına göre, Fransızların çoğunluğu tesettürlü mayo yasağını destekliyor. Ortamı yatıştırmak isteyenlerin sesleri ise genelde cılız kalıyor.

Şüphesiz ortada laikliğe ve Fransa Cumhuriyeti’nin mili değerlerine tamamen ters düşen bir durum var. Bu durum ise, Fransız yüksek mahkemesinin de açıkladığı gibi, burkini yasağının bireysel özgürlükleri ve inanç özgürlüğünü ciddi ve açık bir biçimde ihlal etmesidir. Çünkü gerçek laiklik, devletin burkini giyene de bikini giyene de, başörtülüye de kıyafeti dekolte olana da aynı saygıyı göstermesidir.

Fransız toplumunda burkini ihtilafı yeni olsa da anlaşmazlığın gerçek kökeni 1980’li yıllara dayanıyor. Aslında sorun, o yıllarda bazı Müslüman kız öğrencilerin başörtülerini çıkarmayı reddetmeleri ve okuldan uzaklaştırılmaları ile başlıyor; 2004 yılında devlet okullarında başörtüsü ve dini sembollerin yasaklanması ile devam ediyor ve çeşitli biçimlerde günümüze kadar geliyor.

Yasakların savunucuları laiklik ilkesi ve Fransız milli değerleri doğrultusunda böyle hareket ettiklerini ileri sürüyorlar. Bununla birlikte, Fransa’da laikliğin kabul edildiği 1905 Anayasası ile Kilise ve devlet işleri birbirinden tamamen ayrılır, seküler eğitim, din, inanç ve ibadet özgürlüğü garanti altına alınır; yasanın içeriğinde ise kıyafetlere yönelik herhangi bir düzenleme yoktur. Diğer bir ifadeyle, giyim kuşama ilişkin yasaklar yasanın asıl metnine değil yorumuna dayanıyor.

Fransa Batılı ülkeler arasında laikliği en sert, en katı şekilde uygulaması ile tanınıyor. Üstelik son yıllarda bu eğilim gittikçe tırmanıyor; devlet adamları, hükümet ve muhalefetteki siyasetçiler, kanaat önderleri arasında akılcılıktan uzak ve radikal bir laiklik anlayışına destek verenler çoğalıyor. Onların arzu ettikleri Müslüman modeli ise, içine kapalı, sosyal hayattan tamamen elini çekmiş, donuk, sessiz, ilgisiz, evinden işine ve işinden evine bir hayat düzeni olan, başörtüsü, burkini veya tesettür giyim tarzını tercih etmeyen bir model.

Laiklik hayati öneme sahip, birleştirici bir temel değer. Çok farklı inançlara ve kültürlere sahip insanları toplum olarak bir araya getiren bir sistem. Özgürlük, barış, refah, huzur, istikrar ve sosyal adaletin güvencesi. Ancak laikliğin katı, sevgisiz, anlayışsız ve fanatik bir şekilde yorumlanması ve uygulanması yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Dini sosyal hayatın tamamen dışında tutmayı amaçlayan baskıcı bir laiklik modeli adil ve sürdürülebilir değildir. Böyle bir modeli zor kullanarak uygulamaya çalışmak Fransa Cumhuriyeti’nin temel değerlerine ihanet olur. Beş milyondan fazla Müslümanın yaşadığı Fransa’da nefret, kamplaşma ve düşmanlık meydana getirir. Fransız devlet adamları ve politikacıların bu gerçekleri göz önünde bulundurmaları ve laikliği günlük siyasi tartışmalardan özenle ayrı tutmaları gerekir.

Bazı hükümet yetkililerinin demeçleri de konumuzla yakından ilgili. Fransa Başbakanı Manuel Valls yasağı savunuyor ve burkiniyi “siyasal İslam’ın kamuya açık alanlarda tasdiki” olarak tanımlıyor. “Büyük bir dünya dini ve Fransa’nın ikinci dini olan İslam’ın Fransız Cumhuriyeti, demokrasi, değerlerimiz ve kadın–erkek eşitliği ile uyumlu olduğunu gösterebilmemizi isterdim” ifadelerini kullanıyor. Başbakan Valls’in açıklamasına göre Fransızların çoğunluğu İslam’ın Cumhuriyetin değerleri ile uyuşmaz olduğunu düşünüyor.

Sorunu çözmek için bazı girişimler var. Hükümet ülkedeki Müslüman toplulukların Fransız temel değerlerine uyumunu arttırmak adına “Fransız İslamı” adı verilen bir eğitim ve kültür projesi başlatıyor. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ve yetkililer Müslüman liderler ve kanaat önderleri ile bir araya gelerek toplantılar yapıyorlar.

Muhtemelen iyi niyetli ama yetersiz bir çaba. Önyargılar, tahammülsüzlük ve sevgisizlik, en önemlisi de yanlış tanımlamalar ile yola çıkmak çözümü olanaksız kılacaktır. Öncelikle, İslam’ı baskıcı ve Fransız Cumhuriyeti’nin değerlerine zıt zannedenler, “Fransız İslamı” gibi bir modele ihtiyaç olduğunu düşünenler büyük bir yanılgı içindeler.

Bu yanılgıya neden olanlar, Müslüman olduğunu iddia eden ama aslında hurafelere, uydurma hadislere, Kuran dışı inançlara göre hareket eden bağnazlardır. Kendi radikal ideolojileri ve sistemleri dışında hiçbir görüşe hayat hakkı tanımayan radikal örgütler de bu yanılgıya zemin oluşturuyorlar.

Gerçek İslam ise laikliği savunur; demokrasi, özgürlük, eşitlik, kardeşlik gibi değerlerle tam ve mükemmel bir uyum içindedir. İslam’da baskı ve zorlamaya asla yer yoktur. Laiklik, Kuran’da hakim düşüncedir: “Dinde zorlama (ve baskı) yoktur” (Bakara Suresi, 256); “Sizin dininiz size, benim dinim bana” (Kafirun Suresi, 6); “Ve de ki: Hak Rabbinizdendir; artık dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin” (Kehf Suresi, 29) ayetleri laikliğin en güzel tarifidir.

Kuran ahlakının yaşandığı bir toplumda, herkes inancında alabildiğine özgürdür, hiç kimsenin inancına müdahale edilmez, herkes birinci sınıf vatandaştır, herkes samimi olarak dinini istediği gibi yaşayabilir. Kuran demokrasi, özgürlük, sevgi, saygı, barış, kardeşlik ve eşitliğin kaynağıdır ve milyonlarca Müslümanın yaşadığı Fransa’nın tüm sorunlarını çözecek bir laiklik modeli sunar. Bu nedenle, Fransız hükümetinin bir an önce Kuran ahlakını temel alan bir eğitim projesi başlatması en doğrusu olacaktır.

Adnan Oktar'ın Gulf Times & News Rescue'da yayınlanan makalesi:

http://www.gulf-times.com/story/514822/An-oppressive-model-of-secularism-unsustainable

http://newsrescue.com/oppressive-model-secularism-unsustainable/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."