Harun Yahya

Tıbbi Yöntemlerle İşlenen Bir Cinayet Türü: ÖtanaziGeçtiğimiz günlerde Belçika'da 17 yaşındaki hasta bir çocuğun hayatına doktor müdahalesiyle son verildi. Yetkililer uygulamanın, çocuğun ötanazi talebi üzerine yapıldığını açıkladılar. Talebi onaylayan 'Belçika Federal Ötanazi Kontrol ve Değerlendirme Komitesi' Başkanı Distelmans bu şaşkınlık verici uygulamayı, "Çocukların onurlu ölüm hakkının inkar edilemeyeceği" gibi garip bir mantıkla savunarak, ötanaziye kendince saygın bir görünüm vermeye çalıştı. yoll

Ötanazi, “hastanın rızasının olması, rıza belirtemeyecek derecede şuurunun kapalı olması, intihar etmesine tıbbi destek verilmesi, tedavisinin kesilmesi ya da doğrudan tıbbi müdahaleyle hastanın öldürülmesi” gibi çeşitli kategorilere ayrılıyor. Bunlara da aktif, pasif, istemli, istemsiz ötanazi, destekli intihar, vb. isimler veriliyor.

Savunucuları, Distelmans örneğinde olduğu gibi ötanazi uygulamalarını kendilerince, "onurlu, saygın, rahat bir ölüm", "insani ölme hakkı" gibi masumane görünen tanımlamalarla aklamaya çalışıyorlar. Gerçekte ise ötanazi; intihar, planlı cinayet gibi fiillerden farklı nitelikte değil. Ötanaziyi isteyen kişinin sağlık ya da akıl durumu her ne olursa olsun, ötanazi kararının alınması bir insanın hayatına son verilmesi yani ölümüne karar verilmesi demektir. Bunun maktulun rızasıyla ve modern tıbbi yöntemlerle işlenmesi de bu kesin gerçeği değiştirmeyecektir.

Bugün, Hollanda, Belçika, Kolombiya ve Lüksemburg gibi ülkelerde, ABD ve Kanada'nın bazı eyaletlerinde ötanazi ve destekli intihar adı verilen uygulamalar yasal hale gelmiş durumda ve sıklıkla uygulanıyor. Çin ile İsviçre'de ise özel kliniklerde ötanazi yapılabiliyor.

Bunların arasında, 18 yaş altındaki çocuklara ötanazi yapılması yasal olan ülkeler yalnızca Hollanda ve Belçika. Hollanda yasaları ötanazi yapılacak çocuğun 12 yaşından büyük olması şartını koşuyor. Belçika ise, 2014 yılında uluslararası kamuoyunun büyük tepkileri altında çıkardığı yasayla her yaştan çocuğa ötanazi yapılabilmesi imkanı tanıyor.

Ötanazi yasalarında, ötanazi talep eden hastanın akıl sağlığının yerinde olması, ölümcül bir hastalığa yakalanması veya tahammül edilemeyecek derecede fiziki ya da psikolojik acı çekmesi gibi koşullar öngörülüyor.

Oysa, bu yasalar daha en başından tutarsız. Zira, kendini öldürmek dahası başkasını da bu cinayete alet etmek isteyen bir kişinin akıl ve ruh sağlığından bahsetmek tıbben zaten söz konusu olamaz. Aklı ve şuuru bulanık, irade ve muhakemesi zayıf, çoğu zaman bedeni sıkıntıları nedeniyle ruhi bunalımda olan bir hastanın kararını ötanazi için geçerli saymak büyük bir yanılgı olur. Özellikle de yasaların henüz yeterli akli ve ruhi olgunluğa ulaşmamış saydığı, birçok konuda yetki ve sorumluluk tanımadığı bir çocuğun, "intihar" gibi en uç düzeydeki bir talebine itibar edilmesi çok daha anormal bir durum.

Bu nedenle, intihar etme girişiminde bulunan bir kişiye nasıl psikolojik destek veriliyor, rehabilitasyon yöntemleri, ilaç tedavileri uygulanıyorsa ötanazi talep eden kişiye de aynı tedavilerin yapılması gerektiği açık. Aksi takdirde böyle bir hastayı tıbbi metodlarla öldürmenin ya da kendini öldürmesine yardımcı olmanın, intihar etmek için binanın çatısına çıkmış şuuru kapalı bir insanı aşağıya itmekten bir farkı olmayacaktır.

Ölümcül hastalığa yakalanmış bir hastaya yapılması gereken en doğru ve insancıl davranış onu tedavi etmek, iyileştirip hayata döndürmek için mevcut bütün tıbbi ve insani imkanları sonuna kadar kullanmaktır. Soğukkanlı ve vicdana uygun olmayan şekilde ölümüne karar vermek değil...

Ümitsiz sanılan hastalıklardan kurtulan, en ağır felçlerden iyileşen, yıllar süren komalardan uyanan sayısız vaka vardır. Dolayısıyla, hayatta kaldığı sürece her an düzelme fırsatı olabilecek bir insana bu fırsatı tanımadan insafsızca öldürmek veya kendini öldürmesine yardımcı olmak kabul edilemez.

Ötanazi kararlarında yer alan, “Hastanın şiddetli fiziksel acı çekmesi” koşulunun da ötanaziyi meşrulaştırmak için kullanıldığı çok açık. Çünkü günümüzde her çeşit ve şiddette acıyı dindiren, azaltan sayısız ilaç ve tedavi yöntemi mevcut. Bunların etki ve kalitesi de sürekli geliştiriliyor.

Bir diğer ötanazi gerekçesi olarak öne sürülen 'psikolojik acı' ise adı üstünde psikolojik bir hastalık. Bunun çözümü de hastayı öldürmek, intiharına yardımcı olmak değil yine onu tedavi etmektir.

Diğer yandan, ötanazi suistimallere de son derece açık bir uygulama.

İsviçre'de, ötanazi taleplerini binlerce dolar ücretle yerine getiren klinikler var. Her yıl binlerce ötanazinin gerçekleştiği Hollanda'da, kayıtlara göre hastaların yalnızca çok küçük bir bölümü uygulama öncesi psikolojik değerlendirmeye tabi tutuluyor. Üstelik bunun için ölümcül hastalığa yakalanmış olmak da gerekmiyor; hastalar yalnızca depresyon ya da anksiyete gibi sıradan psikolojik şikayetler nedeniyle bile ölüme gönderilebiliyorlar.

Bu durum öyle bir hale gelmiş ki, “Yaşlıların, yakınlarına yük oldukları için psikolojik acı çektikleri” gibi gerekçeler bile ötanazi talebinin kabülü için yeterli olabiliyor. Miras konuları, aile içi nefret ve düşmanlık gibi nedenlerden ötürü bazı yaşlıların akrabaları tarafından bu tür kararlar almaya yönlendirilmesi de göz ardı edilemeyecek ihtimaller arasında.

Ayrıca, Hollanda yasalarında özürlü bebeklerin aktif ötanaziyle öldürülmesine dahi izin veriliyor. İstatistikler, Hollanda'da bazı hastalara açık rızaları olmadan dahi ötanazi yapıldığı, doktorların ise bundan dolayı nadiren soruşturma geçirdiklerine dair ürkütücü bilgiler ortaya koyuyor.

Dolayısıyla, bugün hastaların, sakatların, özürlülerin, bebeklerin, komadakilerin, yaşlıların, istenmeyen kişilerin öldürülmesine kadar esnetilebilen ötanazi yasalarının acil olarak incelenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Ötanazi konusundaki gittikçe genişleyen haklar Hitler döneminin, istenmeyen, aşağı görülen, sakat ve hasta insanların ayıklanması ve sağlıklı bireylerin çoğaltılmasını amaçlayan öjeni vahşetini hatırlatması bakımından da düşündürücü.

Ötanazi, insani bir hak olmak şöyle dursun, son derece insanlık dışı bir uygulamadır. İnanç, sevgi, şefkat, merhamet gibi manevi değerlerden sürekli uzaklaşan, donuk, ruhsuz, bencil, sevgisiz yaşam anlayışının hızla yaygınlaştığı toplumların, insan yaşamı karşısındaki maddeci, duyarsız, dehşet verici yaklaşımını yansıtır.

Rızasıyla veya rızası olmadan, doğrudan ya da yardımcı olarak insan yaşamına son vermenin vicdana uygun olmadığı ve ağır bir suç kabul edilmesi gerektiği açıktır. Birkaç ülke ve eyaletin meclisleri bu insaniyetsiz uygulamayı yasallaştırmış olsa da dünyanın çok büyük bölümünde ötanazi bir cinayet suçu sayılır; bu suçu işleyenler müebbet hapis hatta idam talebiyle yargılanır. İlahi dinler de bir insanın, kendisininki dahil, yaşama hakkını elinden almayı büyük bir günah olarak kabul eder. İnanan ya da inanmayan her kişinin bu uygulamanın yanlışlığını ve çözümünü anlatması bir insanlık görevidir.

Adnan Oktar'ın New Straits Times'da yayınlanan makalesi:

http://www.nst.com.my/news/2016/10/177305/murder-any-other-name

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."