Harun Yahya

Suriyeli çocuklar adına acil bir talep“İnsanların gözümün önünde katledildiklerini gördüğüm gün, evet, çok korktum ve ağlamaya başladım."

Bu sözler, yaşına göre pek çok acıya maruz kalmış Suriyeli küçük bir kıza ait. Onun yaşadıklarını pek çok yetişkin dahi kaldıramazken, küçük kız bu zorlukları hayranlık uyandıran bir itidalle göğüslüyor.

Her ne kadar cesur olsa da, küçük kızın içinde bulunduğu durum çok zor ve bu durumdaki tek çocuk da o değil. UNICEF’e göre tüm Suriyeli çocukların %80’inden fazlası ülkelerinde yaşanan iç savaştan doğrudan etkilenmiş durumda. Çocuk mülteciler, ihtiyaç içindeki Suriyelilerin toplam sayısının neredeyse yarısını oluşturuyor. Doğal olarak bu korunmasız çocuklar, psikolojik açıdan da çok büyük sıkıntı çekiyorlar. Uzmanlar, iki milyon çocuğun acil desteğe ve psikolojik tedaviye ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar.

Ancak savaştan önce Suriyeli çocuklar dünyadaki diğer çocuklar gibiydi. Normal ve mutlu bir yaşam sürüyorlardı; aileleri, evleri ve okulları vardı. İç savaşın aniden başlayıp gittikçe kızışması ise bu çocukları tam anlamıyla gafil avladı. Yakın çevrelerinde patlamaya başlayan bombalar nedeniyle çocuklar sevdiklerinin kalıcı sakatlıklarına ya da ölümlerine zorla şahit oldular. Bir süre sonra evleri, “yeni Suriye” denilen yıkıntıların bir parçası oldu, yoksulluk ve açlık başladı. İlerleyen aylarda yaptıkları mücadele ise artık bombalara, şiddete ve çatışmalara karşı değildi. Su ve elektrik kesilmiş, ısıtma sistemi kapanmış ve yiyecekler azalmaya başlamıştı. Halk özellikle de çocuklar, tüm dünyanın gözleri önünde açlıktan ölmeye başladılar. Dünyanın pek çok yerinde insanlar obezite sebebiyle hayatlarını kaybederken, Suriye’deki çocuklar hayatta kalabilmek için çimen yemek zorunda kaldılar.

Minik Ahmet Suriye’de yaşamaya devam eden Suriyeli çocuklardan biri. Gözlerinin önünde hayatını kaybeden erkek kardeşini ve büyükbabasını anlatıyor. Geçmişten kendisine tek kalan, bir araba tamirhanesi. Suriye’de kalmaya devam ediyor çünkü tüm bu yaşananlara rağmen çalışmak zorunda. Dünyanın duymak istemediği o soruyu soruyor; “Bizim dünyadaki diğer çocuklardan ne farkımız var?”

Lübnan’da yaşayan 5 yaşındaki Walaa ise başını yastığa koymanın en kötü şey olduğuna inanıyor, çünkü şiddetli saldırılar bir gece başını yastığa koyduğu anda başlamış. Doğu Guta’dan Roua’a ise diğer küçük arkadaşlarıyla birlikte günde belki 50 defa kuyudan ağır kovalarla su çekerek bunları taşımak zorunda kalan küçük bir kız. Ailesinin günlük su ihtiyacı için su temin edebileceği tek yol bu.

Suriyeli mültecilerin çoğu kadın ve çocuk. Bunların arasında güvenli ve daha iyi bir hayata sahip olmak ümidiyle Suriye’den ayrılanlardan sadece birkaç yüz tanesi gerçekten de hak ettikleri saygınlığa ve huzura kavuşabildi. Elbette şüphe yok ki dünya üzerindeki herkes gibi tüm Suriyeliler bunu hak ediyor. Yanı başlarındaki tehlikeden ve insanlık dışı hayattan kaçmaya çalıştılar, onların yerinde olan herkesin yapacağı gibi. Daha güvenli bir yere ulaşmak umuduyla, üzerlerindeki kıyafetler dışında koruyucu hiçbir şeyleri olmadan yakıcı güneşin altında çöllerde yürüdüler, tanımadıkları insanlarla birlikte, sıkışık kamyonlarda yolculuk etmek zorunda kaldılar.

Türkiye, Ürdün, Irak ve Lübnan mülteciler konusunda sorumluluğun büyük kısmını alırken, dünyanın geri kalanı hiçbir yardımda bulunmayarak milyonlarca Suriyeliyi yüz üstü bıraktı.  Mülteciler Akdeniz’in ve Ege’nin derinliklerinde kitleler halinde boğuldular. Kadınlar, çocuklar ve yaşlılar Avrupalı sınır görevlileri tarafından göz yaşartıcı gaza ve kaba kuvvete maruz bırakıldılar,  terörist olarak suçlandılar ve üstelik bunlar katlanmak zorunda kaldıkları tarif edilemez acı örneklerinden sadece birkaçıydı. 

Tüm bunların masum bir çocuğun savunmasız ruhunu nasıl etkileyebileceğini bir tahmin edin. Yetişkinlerin korku filmlerinde bile görmeye tahammül edemedikleri olayları yaşamak, görmek ve tecrübe etmek bu çocukları çok genç yaşta yetişkin olmaya zorlamış; acı, yaralanma, ölüm, sevdiklerini kaybetme, ayrımcılık, taciz, yoksulluk ve açlığı kanıksayacak kadar güçlü olmak zorunda bırakmış. Bunun sonucunda da bazı çocuklar kızgın ve saldırgan bir kişilik kazanırken, bazıları da içlerine kapanıp sessizleşmişler. Uzmanlar bu çocukların büyük çoğunluğunun travma sonrası stres bozukluğu yaşadıklarına inanıyorlar.

Bölgede her ne kadar eşi benzeri görülmemiş bir trajedi de yaşansa ve uzmanlar çocukların durumunu psikolojik açıdan değerlendirme konusunda acele de etse, bizler de gayet iyi biliyoruz ki; bir şeyleri değiştirmek ve onlara daha iyi bir hayat sunmak için yardım etmek mümkün. Suriye’de asıl yapılması gereken çocukların en çok ihtiyacı olan sevgi ve kardeşlik ortamını yeniden oluşturmak. En önemli vasfın vicdanlı davranmak olduğunu göstermek son derece hayati. Bu zulmün meydana getirdiği büyük hasarı telafi edebilmek için bölgede uzun zamandır unutulmuş görünen sevginin ve kardeşliğin bir an evvel hakim olması gerekiyor. Ancak bunun yapılabilmesi için artık silahların susması ve insanlara barış ve sevginin yaşanacağı günlerin yakında geleceğine dair umutların aktarılması gerekiyor. 

Bu bölgede yaşayan insanlar için kuşkusuz maddi destek de çok önemli. Aslında bu yardım, kesintiye uğramadan devam etmeli ve Suriye’nin güvenlik önlemleri, yapıcı kararlar ve umut veren planlarla desteklenmelidir. Bu sadece Suriye için değil, Suriye’nin dışında kalan tüm mülteciler için de yapılmalıdır. Suriyeli mültecileri ağırlayan ülkelerin onlara karşı merhametle yaklaşması ve onların “kendi vatandaşları” olduğunu vurgulaması da çok hayati. Suriyeliler -özellikle de çocuklar- asla kendilerini “ötekiler” ya da  birer “yük” olarak hissetmemeliler.

Hepimiz el ele verirsek ülkelerinde yaşananlar yüzünden hiçbir suçu olmayan bu masum çocuklara yardım edebiliriz. Dünyanın güzel süsleri olan çocuklar Allah tarafından bize nimet olarak yaratılan tatlı birer varlık. Onları korumak bizim görevimiz. Dolayısıyla bütün çocukları kendi çocuğumuzun yerine koymalı, onlara şefkatle yaklaşıp yardımımızı esirgememeliyiz.

Sn. Adnan Oktar’ın The China Post’daki makalesi:

http://www.chinapost.com.tw/commentary/china-post/special-/2016/09/26/479454/p2/An-urgent.htm

http://www.jeffersoncorner.com/an-urgent-plea-on-behalf-of-the-children-of-syria/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."