Harun Yahya

Savaş Çıkarmak Hiçbir Zaman Zorunluluk Değildir20. yüzyılda, tarihin en büyük iki dünya savaşının yanı sıra yüzlerce kanlı bölgesel savaş, askeri operasyon, çatışma, ayaklanma ve iç savaş yaşandı. Sadece 2. Dünya Savaşı’nı izleyen 55 yıl içerisinde yaklaşık 200 savaş gerçekleşti.

Bu savaş ve çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı resmi rakamlara göre 150 milyona yakın. Bu rakamın neredeyse % 80'i sivil kayıplar... Yaralanan, sakat, yetim ve dul kalan, ailesini, yakınlarını kaybedenlerin hesabı bile yapılmıyor.

20. yüzyılı geride bıraktık ama ne yazık ki savaşları geride bırakamadık. Aksine savaşlar, çok daha hızlı bir ivmeyle ve çok daha büyük felaketlere dönüşecek biçimde aralıksız sürüyor. Yaklaşık 15 senedir, özellikle Afganistan, Irak, Suriye, Yemen, Libya, Pakistan, Somali, Filistin gibi Ortadoğu ve İslam coğrafyasını hedef alan bu savaşlarda hayatını kaybeden yaşlı, kadın ve çocukların sayıları milyonlarla ifade ediliyor.

Daha ürkütücü olan ise, bu savaşları çıkaran küresel güçlerin uluslararası topluma bunları birer "zorunluluk savaşı" olarak göstermesi.

Örneğin, 20 Mart 2003'te Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu gerekçesiyle ABD ve İngiltere öncülüğünde başlatılan Irak Savaşı ve ardından 2011'e kadar ülkede süregiden askeri işgal süresince büyük bölümü sivil 1 milyondan fazla Iraklı hayatını kaybetti.

Oysa bu facianın yaşanması hiçbir koşulda gerekmiyordu. İngiltere'de Sir John Chilcot başkanlığındaki bir komisyon 2009'dan bu yana, Tony Blair Hükümeti’nin 2003'te Irak Savaşı’na katılmasının meşruluğunu araştırıyordu. Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan bu araştırma raporuna göre;

- Irak o dönemde herhangi bir tehdit teşkil etmiyordu. Ülkenin kitle imha silahlarının risk teşkil ettiği yönündeki hükmün de haklı bir gerekçesi yoktu.

- İngiltere'nin Irak politikası kusurlu istihbarata dayalıydı. İstihbarat sorgulanmalıydı ancak bu yapılmadı.

Dönemin Başbakanı Tony Blair, kendisine yönelik çok ağır suçlamaların yer aldığı Chilcot raporunun ardından, Irak Savaşı’ndaki kayıplardan üzüntü duyduğunu, ancak savaş kararının iyi niyetli olduğunu ve bu karardan pişman olmadığını belirtti.

Irak Savaşı'nın diğer aktörü ve asıl mimarı ABD eski Başkanı George W. Bush'un iletişim direktörü Freddy Ford da raporun ardından basına; "Daha önceden de kabul ettiği istihbarat zafiyetleri ve diğer hatalara rağmen Başkan Bush, Saddam Hüseyin'in iktidarda olmadığı bir dünyanın daha iyi olduğuna inanmaya devam ediyor." açıklamasını yaptı.

Görüldüğü gibi, Irak Savaşı, başlangıçta tüm dünyaya kabul ettirilmek istendiği gibi bir "zorunluluk savaşı" değil, bütünüyle farklı niyetlere dayalı bir "tercih savaşı"ydı. Nitekim, 2003'te savaşa karşı çıkan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de Irak Savaşı'nın, 'gerçeklerin kasıtlı olarak yanlış yansıtılmasına dayalı bir işgal eylemi olduğunu' söylüyordu.

Ayrıca Wikileaks tarafından ortaya çıkarılan dönemin Blair-Bush yazışmalarında, Irak’ta herhangi bir nükleer silah olmadığını en başından beri bildiklerini ancak bu bilgiyi sadece bir o bölgeyi işgal etmek için bir bahane olarak kullandıkları görülüyor.

"Zorunlu Savaş" olarak gösterilmek istenen bir diğer güncel örnek de Afganistan Savaşı. 9/11 saldırıları bahane edilerek Afganistan'a yönelik, dönüşümlü 2 milyon ABD'li  sivil ve askeri personel ve 50 bin NATO askeriyle birlikte 13 yıl süren bir işgal süreci başlatıldı. "Teröre karşı mücadele" adı verilen bu savaşta büyük kentlere asker-sivil ayrımı yapılmadan sayısız halı bombardımanları yapıldı. On binlerce sivil bu hava operasyonları, İHA saldırıları ve koalisyon güçlerinin silahlı saldırıları sonucunda hayatını kaybetti.

Afganlı bilim adamı Dr. Muhammed Davud Mirki, “Demokrasi Sonrası Afganistan” (Afghanistan after Democracy’) adlı kitabında NATO işgal güçlerinin, feci ölümlere yol açan ve normalde insanlık suçu sayılan fosfor içerikli füzeleri ve seyreltilmiş nükleer mühimmatları Afgan halkı üzerinde denediğini anlatıyor.

Kendilerine 'ölüm timleri' adını veren ABD'li-İngiliz askerlerin ve paralı askerlerin yollarda, köy ve kasabalarda sırf eğlence olsun diye kurşuna dizdikleri Afganlı kadın, çocuk, yaşlı, engelli masum sivillerin sayısı binleri aşıyor. Bu tür sayısız utanç vakasının, göstermelik birkaçı hariç, hiçbiri ciddi soruşturmaya tabi tutulmuyor.

Burada tümünü sayamadığımız böyle sayısız zulüm ve vahşeti doğuran bu savaşı, 2009 Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen ABD Başkanı Barack Obama da, elindeki 'Barış Ödülü'yle bariz çelişki oluşturan tören konuşmasında şaşılacak biçimde savunuyordu: "Bu bir tercih savaşı değil, bir zorunluluk savaşıdır", "Bu yalnızca savaşmaya değer bir mücadele değil, halkımızı savunmak için temel bir kuraldır".

Afganistan, Irak, Suriye, Yemen'dekiler ve diğerleri... Tarihteki binlercesi gibi, çıkarılmasında ve desteklenmesinde hiçbir "zorunluluk bulunmayan" savaşların son örnekleri... Kendisine yapılan saldırılar karşısında meşru savunma, vatanını, canını, malını, namusunu, özgürlüğünü koruma amacı taşımayan hiçbir savaş meşru ve zorunlu olamaz.  

Savaş, ancak, sömürgeci ülkeler, gelir akışı yavaşlamış derin devletler, silah baronları, faiz spekülatörleri ve bazı merkez bankalarının, varlıklarını ve servet artışlarını sürdürebilmeleri için bir zorunluluktur.

Geçmişte yalnızca askerler arasında gerçekleşen cephe savaşlarının yerini, günümüzde hava saldırıları ve kitle imha yöntemleri kullanılan savaşlar aldı. O nedenle bundan sonraki savaşlarda kitlesel sivil zayiatları kaçınılmazdır. Dolayısıyla, bugün gerekçesi ne olursa olsun, bir savaşı başlatmak veya savaşa katılma kararı vermek, binlerce masum insanın katledilmesi kararını almak demektir.

Yaşam hakkı, kişi hak ve hürriyetlerine ilişkin bütün uluslararası sözleşmelerin değişmez maddesidir. Yaşam hakkını ihlal ise, bütün hukuk düzenlerince idam, müebbet hapis, ağırlaştırılmış müebbet hapis gibi en ağır yaptırımlarla cezalandırılan, ahlakdışı, vicdan dışı, hukuk dışı bir eylemdir. Kitlesel can kaybı anlamına gelecek olan savaş kıvılcımları ateşlemek, ihtilafları, gerilimleri, kargaşaları, çatışmaları körüklemek çok büyük bir akıl tutulması olur.

Bu nedenle, en küçük bir savaş gerekçesini bile diplomatik ve barışçıl çözümlerle hızla ortadan kaldırmak gerekir.

Bu ise bir ütopya değil, kaçınılmaz bir gerçektir. Dünyada halihazırda yaşanan paylaşım mücadelesinde sevgisizlik, şefkat eksikliği var. İnsanlarla iletişimi, ilimle ve diplomasiyle değil şiddetle çözmeye çalışıyorlar. Halbuki insanlarla konuşmak gayet kolaydır ve insanları öldürerek sonuç elde etmeye çalışan bir sistemden çıkmak da aynı şekilde. Tabi ki bir anda elde edilecek bir şey olmayabilir ama bir kişiden ne olur demeyip vicdan sahibi herkes bu konuda birbirine destek vermeli ve toplanıp legal protestolar yapmalıdır. Uluslararası kamuoyunun, basının, sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek savaş lobilerine karşı tek bir ses olma vakti gelmiştir. Artık bu akan kan durmalıdır. 

Adnan Oktar'ın Tehran Times & News Rescue'da yayınlanan makalesi:

http://www.tehrantimes.com/news/407341/War-is-never-justified

http://newsrescue.com/war-never-justified/#axzz4O2kR8ixC


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."