Harun Yahya

Çizilen yeni sınırlar: Sıradaki ülke Suudi Arabistan mı?Bugün tüm dünyanın üzerinde ittifak ettiği bir gerçek var. Irak ve Suriye’deki  iç savaşlar ülkelerin haritalarının yeniden çizilmesini gerektirecek bir noktaya geldi. Öyle ki gazeteler her gün yeni bir haritayı manşetlerine taşıyorlar. En son Der Tagesspiegel Gazetesi Irak ve Suriye’yi birleştirip üçe bölen bir harita yayınladı. Hatta yeni 3 ülkeye isim bile koydu: Sözde Kürdistan, sözde Sünnistan ve sözde Şiiistan. Bölgede iki tane de bölünme adayı ülke var: Libya ve Yemen. Bu iki ülke parçalanma sınırında hayatta kalmaya çalışıyorlar. Yıllardır devam eden iç savaşlar halkları geri dönülmez bir şekilde bölmek üzere.

Aslında bu suni haritalar oluşturma sevdalarından vazgeçilme vakti geldi de geçiyor. 20. Yüzyıl başında Gertrude Bell’in, Winston Churchill’in, Lawrance’ın, Mark Sykes’ın, General Edmund Allenby’nin, Arthur James Balfour’un, Reginald Wingate’in, Herbert Samuel’in çizdiği orta doğu haritası bölgeye yüzyıldır savaştan başka bir şey getirmedi. Ama görülüyor ki henüz bu büyük hatadan kimse ders çıkartmış değil. Bölgeden binlerce km uzaklıkta herkes kendine göre yeni sınırlar çiziyor ve bunları kabul ettirmek için de planlar yapıyorlar. Oysa Yahudisi’yle, Hristiyanı’yla, Müslümanı’yla, Arabı’yla, Kürdü’yle, Süryanisi’yle, Marunisi’yle, Şiisi’yle, Vahabisi’yle ve Sünnisi’yle milyonlarca Ortadoğulu bir yüzyıl daha savaşlarla boğuşmak istemiyor.

Robin Wright tarafından çizilen ve 2013 yılında New York Times Gazetesi’nde yayınlanan harita bir başka yakın tehlikeyi daha ortaya koydu. Haritaya göre Ortadoğu’nun en büyük ve en zengin ülkesi olan Suudi Arabistan 5’e bölünecekti. Bu senaryoya göre ülkede, Hürmüz Körfezi bölgesindeki Doğu Arabistan, Hicaz'da Batı Arabistan, Yemen'e yakın bölgede bir Güney Arabistan ve kuzeyde bir Kuzey Arabistan kurulacaktı. Ülkenin orta kesiminde ise Riyad merkezli bir Vahabi Arabistan’ı kurulacaktı. Suud Krallığı öncesindeki kabilelerin coğrafi dağılımlarına göre şekillendirilmiş olan bu haritayı dünya gündemine getirenlerin amacı tabii ki Suudi Arabistan’ı parçalamaktı.   

Haritanın hemen ardından bu yönde gelişmeler birbiri ardına gelmeye başladı. Ülkenin Güney komşusu Yemen’de iç savaş ağır bir hal aldı ve Suudi Arabistan merkezli bir koalisyon müdahale etmek zorunda kaldı. Ülkede nüfusun %15’ini oluşturan Şiiler arasında protestolar başladı ve ülkenin batısında yer alan bir Şii bölgesi Bahreyn’le birleşme isteğini ortaya koydu. Kral Fahd’ın ölümünden sonra veliahtlar arasında da yapay bir kriz ortamı oluşturuldu. Bugün gelinen noktada Suudi Arabistan daha önce Libya, Irak, Suriye ve Mısır gibi dört bir yandan kuşatma altına alınmış durumda.

Ülkenin 250 yıllık tarihi iç savaşlar, politik suikastler ve kabile savaşları ile dolu. 18. yüzyıldan itibaren 3 krallık kuruldu ve yıkıldı. Bugün varlığını sürdüren Suudi krallığı aynı bölgedeki 4. krallık. Bu savaşların ilk çıkış sebebi Arap kabilelerinin birbirlerinin hâkimiyetini kabul etmemeleri oldu. Tabii ki İngiltere de bu ihtilaftan fazlasıyla yararlandı.

1921’de yapılan Kahire Konferansı’nda cetvelle çizilen yapay sınırlar Suudi Arabistan’a askeri ve ekonomik güç kullanılarak dikte edildi. Suudi Arabistan Krallığı 1932 yılında Sultan Abdülaziz önderliğinde kurulmasına rağmen iç çekişmeler hiç bitmedi. Abdülaziz’den sonra Kral olan oğlu Saud, 10 yıl sonra aile konseyi tarafından tahttan indirildi. Yerine geçen Kral Faysal ise yeğeni tarafından öldürüldü. Daha sonra tahta geçen Khalid, Fahd ve Abdullah dönemlerinde aile içi kavgalar durulsa da Mekke Baskını, Körfez Savaşları, El-Kaide’nin çıkması gibi birçok olay Arabistan’da iç huzurun tam manası ile yerleşmesini engelledi.

Robin Wright, Suudi Arabistan’ın şu anki potansiyel bölünme sebepleri arasında kraliyet ailesi içindeki çekişmeleri göstermekte. Özellikle Kral Abdullah ölüm döşeğindeyken veliahtlık konusunda kavgaya yol açabilecek birçok provokasyon yaşandı. Nereden geldiği belli olmayan “Müçtehid” isimli bir sosyal medya hesabı iki potansiyel kral adayını birbirine düşürmek için yüzlerce provokatif haber yaptı. Fakat aklıselim galip geldi ve kurallara uygun biçimde Salman bin Abdülaziz tahta geçti. 

Arabistan’ı bir arada tutan bir başka sebep olarak görülen ekonomik refah da uzun süreden beri yoğun saldırı altında. Suudi Arabistan’ın ABD ve İngiltere’de yaklaşık 1,5 trilyon dolar yatırımı var. ABD kongresinde çıkarılan tazminat yasasıyla Suudi Arabistan 7,5 trilyon dolar hacimlik dev bir riskle karşı karşıya kaldı.

Şii-Sünni çatışması Arap yarımadasını tehlikeye atan bir başka istikrarsızlık unsurudur. Hamaney tarafından “İngiliz Şiiliği” olarak adlandırılan hareket Vahabiliğe karşı aşırı düşmanca bir tutum göstermektedir ve bu yolla Vahabileri Şiilere karşı kışkırtmaktadır. Arabistan’ın Şii lideri el-Nimr’in bu senenin başında idam edilmesi de İran ve Suudi Arabistan’ı savaşın eşiğine getirdi.

Yemen iç savaşı sırasında da Suudi Arabistan’ı dünya kamuoyu nezdinde zor durumda bırakacak birçok provokasyon yaşandı. Eylül ayında son yılların en kanlı saldırılarından birinde 140 kişi öldü, 535 kişi yaralandı. Cenaze taziye evinde toplanmış masumları yani kadın çocuk ve yaşlıları hedef alan bu saldırı da Suudi hükümetinin üstünde yıkıldı. ABD basınında da sürekli olarak Suudi Arabistan’ın terör örgütlerini finanse ettiğine dair haberler çıkıyordu. Medine’de terörist bombaları patladı, Hac döneminde facialar yaşandı. Peş peşe yaşanan benzer olaylar ülkenin ağır bir kuşatma altında olduğunu gösteren delillerden sadece birkaçıydı. 

Yeni kral Selman bin Abdülaziz tehlikenin farkında, ülkes için yeni müttefikler arıyor. Putin ve Erdoğan’ın inisiyatifleri ile gelişen yeni ittifaka Suudi Arabistan da dahil olmak istiyor. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif'in "Türkiye ve Suudi Arabistan hedef alınıyor, bu yüzden birbirimize ihtiyaç duyuyoruz" sözleri bu niyeti açıkça ortaya koyuyor. Nitekim geçen hafta sonu gerçekleşen ABD-Rusya toplantısına Türkiye, Suudi Arabistan ve Rusya müttefik konumunda girdiler. 

Ortadoğu’nun harita çizerleri 200 yıldır sinsi planları doğrultusunda bölgeyi ince ince işlediler. Devletleri, orduları, aşiretleri, siyasi liderleri veya dini liderleri kontrol ederek kendi politikalarını uygulattılar. Bugün haritalarla sınırları sorgulanan her devlet tehlike altındadır. Hiçbir devlet ya da hiçbir devlet adamı bu organize saldırı ile tek başına başa çıkamaz. Etkin mücadele için, sadakat ve güven bağı üzerine bina edilmiş güçlü ittifaklara ihtiyaç vardır. Tek tek mücadele etmek zorunda kalan her devlet kolayca yutulacaktır. O nedenle tüm “safların acil olarak sıklaştırılması” gerekmektedir. Bölge milletlerinin tek çıkış yolu birlik olmaktır. Türkiye ile Suudi Arabistan’ın ittifakı, kısa sürede bölgenin diğer Müslüman ülkelerini de etrafında toplayacak olan bir gönül birliğinin ilk nüvesi olacaktır.

Adnan Oktar'ın Katehon & EKurd Daily'de yayınlanan makalesi:

http://katehon.com/article/redrawing-maps-saudi-arabia-next-line

http://ekurd.net/redrawing-saudi-arabia-2016-11-02


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."