Harun Yahya

Enerji, çatışmanın değil barışın merkezi olmalı!Enerji insan hayatının vazgeçilmez bir unsurudur. Ekonomik kalkınmanın olmazsa olmazıdır. Isınmak, barınmak, beslenmek ve üretebilmek içim enerjiye ihtiyaç vardır. İnsan hayatının elzem bir parçası olan enerji; yüzyıllardır devletlerin dış politikalarını da belirlemiştir. Emperyalist devletler 17. Yüzyıldan itibaren enerji kaynakları üzerinde hak sahibi olabilmek için mücadele etmektedirler. Enerji kaynakları adına ülkeler kurulmuş, ülkeler yıkılmıştır. Son birkaç yüzyılın önemli tüm savaşlarının gizli ajandası enerjidir.

Enerjiyi tarihi bir yönden incelediğimizde, Sanayi Devrimi ile birlikte kömürün temel enerji kaynağı haline geldiğini görürüz. Avrupa’nın iki önemli kömür yatağı Ruhr havzası ve Alsace-Lorraine bölgesi tarihte hep çatışma alanı olmuştur. Kömür, 19. yüzyılın sonunda krallığını petrole bırakmıştır. Bununla birlikte, dünya çatışmalarının merkezi de petrol bölgelerine kaymıştır. 100 yıl içinde Doğalgaz ve nükleer enerjinin petrolün koltuğuna ortak olmasıyla enerji kaynakları, dünya savaşlarının merkezi haline gelmiştir.    

Türkiye de kendi enerji ihtiyacını dış ülkelerden ithal ederek karşılamasına rağmen coğrafya olarak dünyadaki bilinen petrol ve doğalgaz rezervlerinin %70’inin ortasında yer aldığı için özel bir öneme sahiptir. Ayrıca Türk ekonomisi bölgenin en büyük enerji tüketicilerinden biridir ve OECD içinde enerji talep artışının en yüksek olduğu ülkedir. Enerji kaynakları ile yılda 300 Milyar Dolarlık enerji tüketen AB arasında coğrafi bir köprüdür. Doğu kaynaklarını Avrupa’ya ulaştıracak boru hatlarının en ekonomik ve güvenli yolu Türk topraklarıdır.

Bugün Türk sınırları içinde çalışmakta olan birçok boru hattı vardır. Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı (ITB) Kuzey Irak petrolünü Adana Ceyhan Yumurtalık Limanı üzerinden dünya denizlerine açmaktadır. Türk doğalgaz şirketi BOTAŞ ile İran Ulusal Gaz Şirketi (NIGC) ortaklığı ile inşa edilen 1491 km’lik İran-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı Doğu ve Orta Anadolu’ya doğal gaz dağıtmaktadır. BOTAŞ ve Rus Gazexport arasında imzalanan anlaşma ile 1200 km’lik Mavi Akım boru hattı Rus doğal gazını Karadeniz’in altından Türkiye’ye ulaştırmaktadır. Hattın ismi daha sonra genişletme planı çerçevesinde “Güney Akım” olarak değiştirilmiştir. Avrupa Birliği INOGATE (Interstate Oil and Gas Transport to Europe) Programı kapsamında inşa edilen Türkiye-Yunanistan doğal gaz boru hattı (ITG) ile 2007 yılında itibaren Türkiye’den Yunanistan’a gaz aktarımına başlanmıştır. Bunun yanı sıra daha adını vermediğimiz bir çok aktif boru hattı Doğu Anadolu üzerinden aktif olarak çalışmaktadır.

Şu an Bölge gündeminde inşasına başlanan birçok nakil hattı da vardır. Bunların en önemlilerinden biri, Türkiye’den BOTAŞ ve TPAO ile Azerbaycan’dan SOCAR’ın işbirliği ile oluşturulan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı  (TANAP) Projesi 7 milyar dolarlık bir yatırımdır. 2020 yılında tamamlandığında hattan geçecek 16 milyar m3 doğal gazın 10 milyarlık bölümü Bulgaristan ve Yunanistan’a sevk edilecektir. TANAP hattı Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi ile British Petroleum (BP) arasında imzalanan "Trans Adriatic Pipeline" (TAP) hattı ile Avrupa’ya bağlanacaktır. Bu hat ile Azeri-Türk enerji ittifakı Avrupa için güvenilir bir enerji ortağı olacaktır.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlayan Türk-Rus yakınlaşması, Rusya’nın Ukrayna’yı devre dışı bırakıp Avrupa’ya ulaşacak gazı Türkiye üzerinden taşınmasına imkan verecek olan Türk Akım projesinin hızlanmasına vesile olmuştur. Başkan Putin Türkiye ziyaretinde Türk topraklarını enerji dağılım merkezi haline getirmek istediklerini açıklamıştır. 63 milyar m3’lük kapasitesi ile son yılların en büyük projelerinden biri olan Türk Akım hattının üzerinden yıllık 50 milyar m3 gaz Avrupa’ya ulaşacaktır.

Rus-Türk yakınlaşması Güney ülkelerini de harekete geçirmiştir. Suudi Arabistan devlet petrol şirketi Aramco Türkiye’de bir rafineri yatırımı planladığını açıklamış, 15 Türk inşaat firması ile ön anlaşma imzalamıştır. Suudi Arabistan sadece ekonomik değil siyasi nedenlerle de bu enerji ortaklığının içinde yer almak istemektedir  ve son dönemlerde Türkiye ile ittifak arzusu içinde olduğunu defalarca dile getirmiştir. Bu enerji projeleri, ülkeler arasındaki iyi ilişkiler ve bölge barışı için son derece önemli somut adımlardır.

Yüz milyarlarca dolarlık bu projeler bölge ülkelerini birbirlerine yakınlaştıracak, sıkı bağlar oluşturacak ve bölge istikrarına büyük katkı sağlayacaktır. Örnek verdiğimiz hatlar ile Türkiye, Rusya, Azerbaycan, İran, Türkmenistan, Kazakistan, Gürcistan, Yunanistan, Bulgaristan, Irak, Suriye, Suudi Arabistan ve Ürdün birbirlerine uzun vadeli olarak bağlanmaktadır. Bu hatların verimli olabilmesi için güzergah üzerindeki ülkelerde barış ortamının sağlanması gerekmektedir.

Ekonomik amaçlarla başlayan ittifakların siyasi ve diplomatik yönde de ilerleyecekleri rastlanan bir durumdur. Örneğin, AB siyasi ittifakının başlangıcı AKÇT (Avrupa Kömür Çelik Teşkilatı) enerji ittifakıdır. Dünya, 19 ve 20 yüzyıllarda enerji savaşlarından yeteri kadar acı çekmiştir. Emperyalizm, Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya’ya sadece çatışma ve savaş getirmiştir. Bölge milletleri şiddetli müdahalelere tek başına karşı koyamamış, teslim olmuşlardır. Bugün de aynı dış tehlike devam etmektedir. Bu nedenle, bu milletler ancak güçlü İttifaklar kurarak bu tehlikeye karşı koyabileceklerdir.

Umuyoruz ki enerji ittifakları bu güçlü birliktelikler için başlangıç adımları olsun. Çünkü asıl elde edilmek istenen insana değer veren, halkları kucaklayan, sadece maddi çıkarlarını gözetmeyen, gelecek nesillere barış, huzur, güven, istikrar ve refah getirmeyi amaçlayan ittifaklardır. Tarih boyunca savaş, zulüm, ölüm getiren ve çıkarları için kendi amaçları doğrultusunda yönlendirilen enerji merkezleri dileriz ki barışın ve huzurun temeli haline gelsin. Bugün liderlerden beklenen temelinde barış, dostluk, şefkat, sadakat, vefa gibi değerlerin hakim olduğu birliklerdir. Her gün can veren binlerce mazlumun beklentisi de budur.

Adnan Oktar'ın Gulf Times'da yayınlanan makalesi:

http://www.gulf-times.com/story/519432/We-need-an-energetic-push-for-global-peace

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."