Harun Yahya

Beş Göz, Tek BeyinSizin her anınızı, tüm özel hayatınızı 24 saat izlemeyi amaç edinmiş birbiriyle bağlantılı beş ayrı “göz” var…

"Beş Göz", yani İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'dan oluşan beş ülkenin ortak istihbarat ağının adı. Temelleri, İngiltere ve ABD arasında 1946 Mart'ında imzalanan istihbarat paylaşımı anlaşması UKUSA'ya dayanıyor. ABD ve İngiltere tarafından kurulan UKUSA ilerleyen yıllarda, İngiliz Milletler Topluluğu 'Commonwealth' üyeleri Kanada, Avusturalya ve Yeni Zelanda'yı da içine katarak 'Beş Göz' ittifakına dönüştü. Böylelikle, tüm kıtalardaki iletişim trafiğini 5 ayrı noktadan izleyen ve bunlarla ilgili bilgileri birbirleriyle paylaşan dev bir istihbarat işbirliğinin temelleri atıldı.

Beş anglosakson ülkenin dayanışmasından oluşan bu ittifak, birbirlerine karşı casusluk yapmama ve aralarında her türlü istihbari bilginin (öncelikli olarak SIGNIT adı verilen iletişim sinyal bilgilerinin) paylaşımı esası üzerine kurulu. Bu 70 yıllık gizli ittifak, kurduğu küresel gözetleme altyapısıyla bugün tüm dünya iletişimini izliyor, analiz ediyor ve depoluyor.

Bu beş ülkenin ana istihbarat servisleri de bu küresel gözetleme sisteminin esas parçalarını oluşturuyor: ABD'nin "NSA", İngiltere'nin "GCHQ", Kanada'nın "CSEC", Avusturalya'nın "ASD" ve Yeni Zelanda'nın "GCSB" teşkilatları bunların başlıcaları. Ayrıca, bunlara bağlı diğer onlarca haber alma teşkilatı da '5 Göz' ağının en önemli kaynakları...

Bunlar arasında örneğin, İngiltere'deki "RAF" (Royal Air Force) dünyanın en büyük elektronik gözetleme merkezi olarak biliniyor. Burada dünya üzerindeki bütün haberleşmelere müdahale edilerek İngiltere ve ABD için istihbarat toplanıyor. Sadece NSA ve RAF'ın bile bu sisteme dahil olduğu düşünüldüğünde '5 Göz'ün istihbarat kapasitesinin gücü ve sınırları daha iyi anlaşılabilir.

Bilindiği gibi, 2013'te eski bir CIA ve NSA çalışanı olan bilgisayar uzmanı Edward Snowden tarafından, 5 Göz ülkeleri arasındaki gizli ilişkilerin ve bunlar tarafından yürütülen küresel istihbarat operasyonlarının belgeleri ifşa edildi. The Guardian, Washington Post, Der Spiegel ve New York Times'da yayınlanan belgeler 5 Göz’ün yasadışı izleme ve bilgi toplama operasyonlarının detaylarını gün ışığına çıkardı.

Belgelere göre, İngiliz istihbaratının NSA'yle işbirliği içinde dinledikleri arasında, G20 zirvesindeki diplomatlar, Almanya, Brezilya ve Meksika dahil 35 ülkenin devlet başkanları, siyasiler, BM ofisleri, büyükelçilikler, basın kuruluşları yer alıyor. İngiliz gizli servisinin marifetleri arasında, Irak Savaşı'nın başladığı dönemde Kofi Annan'ın ofisinin böcekle dinlenmesi gibi olaylar da sayılabilir.

Dünya çapındaki büyük elçiliklerde, askeri üslerde, temsilciliklerde NSA ve İngiliz GCHQ'nun uydu antenleri, dinleme ve gözetleme istasyonları var. Bunlar, hemen tüm ülkelerdeki güvenlik kameralarına erişebiliyor. Çin kıyıları civarında dolaşan İngiliz ve ABD gemileri bölgedeki telsiz iletişimlerini dinliyor. Maryland'deki Fort Meade üssünde bulunan uydu antenleri ise tüm dünyadaki bankacılık işlemlerini izliyor.

The Guardian'ın haberine göre, İngiltere, dünya çapında iletişim bilgilerini sızdırabilmek için telefon konuşmalarını, mesajlaşmaları ve internet trafiğini taşıyan 200 kıtalararası fiber-optik kabloya gizlice erişim sağlayarak her türlü özel kişisel bilgiye ulaşmış. İngiliz gizli istihbarat ajansı GCHQ aynı anda bunların 46 tanesinden bilgi toplayabiliyor.

Kod adı "Tempora" olan bu gizli program, haberin verildiği tarihlerde 18 aydır uygulamadaydı ve yalnızca o süre içinde bile toplanan verilerin (telefon kayıtları, sms mesajları, emailler, facebook, vs. gibi sosyal medya bilgileri, internet kullanım, sitelere giriş kayıtları...) miktarı devasa boyutlardaydı. Örneğin sadece bir günde 600 milyon telefon konuşması kayıt altına alınmış. Günlük toplanan bilgi hacmi ise 192 İngiliz Milli Kütüphanesi'ndeki bilgiye eşdeğer miktarda...

Snowden, bu casusluk ağının yalnızca ABD'ye maledilmemesi gerektiğini, asıl aktörün İngiltere olduğunu belirtiyor ve İngiliz istihbaratının sınır tanımazlığını vurgulamak açısından "İNGİLTERE ABD'DEN BİLE KÖTÜ" demekte.

Tempora gibi, deşifre olan Prism, XKeyscore da 5 Göz'ün kullandığı bilgi toplama, analiz, filtreleme amaçlı ileri teknolojili istihbarat programları arasında. Bunlar birçok yabancı ülkenin askeri ve diplomatik tesislerindeki bilgisayar sunucularına, uydularına bağlanabiliyor. Bir zamanlar casus filmlerine sık sık konu olan, yine 5 Göz ürünü ECHELON ise bunların en eski ve ilkel versiyonu.

Belirtmeliyiz ki Yeni Zelanda’nın elektronik gözetleme ajansı olan GCSB de diğerlerinden geri durmuyor. Asya-Pasifik hattında gerçekleşen iletişim bilgilerini NSA'in tartışmalı XKeyscore programıyla toplayarak büyük veri paketleri halinde İngiltere ve ABD'deki patronlarına ulaştırıyor. Snowden belgelerine göre; GCSB tarafından toplanan bu bilgilerin güvenlik tehditleriyle ilgisi yok. Aksine, GSBC, casusluk faaliyetlerini Yeni Zelanda'nın dostları, ticari ortakları ve yakın Pasifik komşularından oluşan geniş bir yelpazeye yöneltmiş durumda.

Yalnızca bu yazıda geçen bilgiler bile, dünya çapındaki genel yanılgının aksine, ABD'nin 5 gözden yalnızca biri olduğu, tüm gözlerin bağlı olduğu, onları asıl yöneten beynin ise yüzyıllardır değişmeden Büyük Britanya adasında bulunduğu gerçeğini bir kez daha gösteriyor. Bu beyin ise ortam, şart ve planlara göre kimi zaman ön plana çıkıyor, kimi zaman da arka planda gizleniyor.

5 Göz'ün faaliyetleri, hiçbir yasa ve sınır tanımadan, özel hayat ve mahremiyeti hiçe sayarak tüm hızıyla süregidiyor. Bu karanlık yapılanma, illegal ve gayrımeşru operasyonlarını, her türlü emperyalist eyleminde olduğu gibi, "terör tehdidi", "güvenlik meselesi" gibi klişelerin ardına saklanarak yürütüyor.

Açıktır ki, bu yapının asıl amacı, her zaman olduğu gibi, dünya üzerinde en güçlü siyasi, askeri ve ekonomik hakimiyeti sağlamak; zayıf, güçsüz ve çaresiz kitleleri ezecek en ileri sömürü düzenini, en geniş ve gelişmiş çıkar çarklarını kurmak…

Bu tür sinsi yapılar gücünü gizliliklerinden alırlar. Bu nedenle 5 Eyes benzeri yapılarla en iyi mücadele onları deşifre etmek ve sakladıklarını karanlıklardan aydınlığa çıkarmak, şeffaflaştırmaktır. Bu mücadelenin başarılı olabilmesi için iyilerin ittifak etmesi ve birbirlerin desteklemesi gereklidir.

Five Eyes ismi 5 ülkenin dahil olduğu bir yapıyı anlatmak için kullanılmaktadır. Bu 5 göze hakim olan ve gelen bilgileri değerlendirip “görülmesini“ sağlayan bir beyine ihityaç vardır. Bu beyini aramak gereken yer ise Britanya adasıdır.

Adnan Oktar'ın The China Post & Daily Mail'de yayınlanan makalesi:

http://www.chinapost.com.tw/commentary/china-post/special-/2016/11/06/483109/THE-SPY.htm

http://dailymailnews.com/2016/11/19/five-eyes-one-brain-the-spy-alliance-is-watching-you/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."