Harun Yahya

Yeni ABD Başkanı’nın Önceliği İslamofobi’nin Önlenmesi OlmalıAylardır devam eden seçim maratonu sonucunda 45. ABD Başkanı Trump'ın yönetimi devralmasının ABD ve tüm dünya için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Trump'ın, bir zamanlar dindarlık, refah, zenginlik, mutluluk, özgürlük, kültür, kalite, bilim, teknoloji, sanat ve estetiği en ileri düzeylere taşımanın sembolü haline gelmiş “Amerikan rüyası”nı yeniden hayata geçirmesini bekliyoruz. Bu, benim ABD için en büyük temennim olarak yıllardır her fırsatta dile getirdiğim bir konuydu. Nitekim, Sayın Trump da seçim sonrası yaptığı konuşmasında, "Amerikan rüyasının yeniden kurulması" müjdesini verdi.

Aynı konuşmada Trump'ın, 'bütün Amerikalıların başkanı olacağı’nı belirtmesi de kendisine oy vermeyen seçmenler, özellikle ülkede yaşayan azınlıklar açısından oldukça rahatlatıcı bir haber. Bilindiği gibi, kampanya boyunca Trump'a yönelik en büyük eleştiriler, onun Latinler, zenciler, Müslümanlar gibi azınlıklara yönelik bazı ifadeleri üzerinden yapıldı. Seçim atmosferi, maksat aşımı, bilgi eksikliği gibi nedenlerden ötürü sarf edilmiş olabilecek bu gibi ifadeler, rakiplerinin de abartması, çarpıtması ve kışkırtmasıyla söz konusu azınlıklar üzerinde ciddi bir korku ve endişe sebebi oldu.

Gerçi, Trump seçim sonrasında bu konulardaki sözlerinin kasıtlı olarak çarpıtıldığını ve değiştirildiğini özellikle vurguladı. Ancak, ister istemez meydana gelmiş olan bu tedirginlik ortamını acilen yatıştırmak ve ön yargıları gidermek için her kesimi kucaklayan sevgi ve birlik mesajlarını sık sık vermesi, bunu politikalarına yansıtması son derece önemli.

Irkçılık, ayrımcılık, bölgecilik aslında ABD’de bazı kesimlerin 3 asırlık sorunları. Ku Klux Klan vahşeti, ABD İç Savaşı gibi deneyimler hep bu sorunların birer neticesi. Trump muhaliflerinin sanki daha önce ABD’de bu sorunlar hiç yokmuş da bunlar Trump’la birlikte aniden oluşmuş gibi izlenim vermeye çalışmaları, samimiyetsiz bir demagojiden başka bir şey değil.Örneğin, polisin yıllardır siyahi vatandaşlara yönelik uyguladığı şiddet ve cinayet suçunun giderek artması, ırkçı saldırıların yaygınlaşması, adaletin bu olaylar karşısında çoğunlukla sessiz kalması ayrımcılık sorunlarından yalnızca bir kaçı.

Diğer yandan, Ortadoğu'daki işgal ve savaşları meşru ve haklı gösterebilmek amacıyla tüm Müslümanları “terörist”, “tehlikeli” ve “suçlu” gibi gösterme hezeyanları da yeni değil. Bu, bazı çevrelerin on yıllardır yürüttükleri bir başka çarpık politika. Bu politikalar sonucunda ABD toplumunun bir kesiminde Müslümanlara karşı gelişen önyargılar uzun zamandır varolan bir hastalık.

Kısacası, bazı fırsatçı muhalif çevrelerin oluşturmaya çalıştıkları imajın aksine ABD'deki İslamofobi’nin sorumlusu Trump değil.

Bununla birlikte, İslamofobi’ye karşı önlem alması ve bunun siyasi ve sosyolojik nedenlerini ortadan kaldırması yeni başkanın en öncelikli konularından biri olmalı.

Çeşitli kaynaklarda aktarılan veriler, İslamofobi'nin ABD toplumunda gün geçtikçe büyüyen bir yara haline geldiğini gösteriyor. 2011'de Maryland Üniversitesi'nin düzenlediği bir anket Amerikalıların %61'inin İslam'a karşı negatif görüşe sahip olduğunu ortaya koymuştu. Bu olumsuz bakış açısı son yıllarda belli kesimlerde daha da gelişti. Maalesef kimi zaman bu önyargılar nefret suçlarına da dönüşüyor. 2015'te, San Bernardino ve Paris saldırıları sonrasında ABD'de Müslümanlara ve camilere yönelik nefret suçları üçe katlandı.

Geçtiğimiz sene danışmanlık firması 416Labs tarafından açıklanan bir çalışma, New York Times Gazetesi’nin kapak ve başlıklarına yansıyan İslam ve Müslüman portresinin, kanser, alkol ve kokainden daha olumsuz imaj içerdiğini olduğunu gösterdi. Çalışma, İslam ve Müslümanlara ilişkin yayınlanan konuların hemen hiç olumlu kelime içermediğini ve bu konularla ilgili başlıkların yalnızca %8'inin olumlu bir ima içerdiğini tespit etti.

Görüldüğü gibi, belirli medya grupları İslamofobi’nin ABD'de tırmandırılmasında kilit görev yapıyor. Medyanın bu rolü Huffington Post'ta yayınlanan "Is America Becoming More Islamophobic?" başlıklı makalede şöyle açıklanıyor:

"Kitlesel medyanın her türlüsünde İslamofobi şahlanmış durumda. Argo'dan Zero Dark Thirty'e, American Sniper'a kadar geçtiğimiz yıllarda Oscar'da yarışan filmler, beyaz Amerikalı kahramanlar tarafından bozguna uğratılan öfke ve şiddet dolu Amerikan karşıtı Müslüman kitleleri konu edindi. Şiddete ve terörizme eğilimli Müslümanlar, Homeland gibi yakın zamandaki ödüllü televizyon dizilerinin de ana temaları. Müslümanların ABD haber medyasındaki verilmek istenen imajları da 2010'dan beri düşüşte. MediaTenor'un bir araştırmasına göre, 2010'da Müslümanlar hakkında yayınlanan haberlerden yalnızca %40 civarındakiler olumsuzdu. 2013'lerde ise haberlerin neredeyse üçte ikisi Müslümanları olumsuz bir görünümde ve genellikle şiddet ve terörle bağlantılı olarak tasvir ediyor."

İlginç olan, İslamofobi’yi körükleyen her türlü dezenformasyon ve provokasyon faaliyetini yürüten çevreler ile Trump'ı seçim öncesi yerden yere vuran, seçim sonrası kendisine karşı şiddetli ve acımasız bir yıpratma kampanyası başlatan, binlerce insanı sokağa döken çevreler aynı. Bunlar, büyük çoğunluğu İngiltere merkezli, bir kısmı da onların uzantısı olan çeşitli Amerikan medya ve düşünce kuruluşları. Yani, aynı ağdan beslenen siyasiler, gazeteciler, akademisyenler, yorumcular vs.

Trump'ın İslamofobi’ye kesin son vermesi en başta insani ve vicdani bir görev. Amerika, önyargıların hakim olduğu değil, inanç ve ifade özgürlüğünün yaşandığı, insanların birbirine potansiyel düşman gözüyle değil, “komşunu seveceksin” düsturuyla yaklaştığı bir ülke olduğunda daha güçlü olacaktır.  Hristiyanlar ve Müslümanlar birbiriyle kavga etmek zorunda olan iki medeniyetin değil, birlikte tüm dünyaya güzellik ve huzur getirecek iki medeniyetin temsilcisidir. Amerikalı Müslümanlar ülkelerini sevmekte, Amerika’yı inşa eden değerlere saygı duymakta ve iyi birer vatandaş olmak istemektedirler. Amerikalı Müslümanları dışlayan değil yaşadıkları topraklara değer katan bireyler olarak görmek her iki tarafı da mutlu edecektir.  

Elbette Müslümanların da yukarıda sözünü ettiğimiz kötü niyetli çevrelerin yanıltıcı yönlendirmelerine kapılmadan Sn. Trump'ı daha dindar daha barışsever ve güzel bir Amerika inşa etmesi için desteklemesi son derece önemlidir.

Sevgisiz ve çatışma isteyen insanların etkisini zayıflatmanın yolu barış, dostluk, demokrasi, inanç özgürlüğü gibi ortak değerlerde ittifak etmektir. Sayın Trump'ın, göreve getirmeyi planladığı kadrolarını dine, maneviyata önem veren, Darwinizm'e, eşcinselliğe şiddetle karşı insanlardan seçmesi ise bu ittifakın kolaylıkla sağlanabileceğinin göstergesidir.

Adnan Oktar'ın New Straits Times & Only Kashmir'de yayınlanan makalesi:

http://www.nst.com.my/news/2016/12/194783/trump-should-address-islamophobia

http://onlykashmir.in/trump-should-address-islamophobia/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."