Harun Yahya

Hücresel Atıkların, Doğru Yerde ve Zamanda Temizlenmesi: Otofaji Mucizesi

Hücrelerin temizliği konusu, Ekim 2016’da Yoshinori Ohsumi’nin kazandığı Nobel Tıp Ödülü sayesinde dünya çapında dikkat çekti. Yoshinori Ohsumi, ödül almasına vesile olan araştırmasında, hücreyi ayrıştırarak yaşlanmış ya da bozulmuş yapılarını temizleyen ve sağlam yapıları geri dönüştüren “otofaji” işleminin detaylarını açığa kavuşturdu. Ohsumi, ayrıca, bu süreci yöneten genlerin hangileri olduğunu tespit etti. Bu keşif, bazı ölümcül hastalıklara çare olabilecek bir bilimsel gelişme olmasının yanında, Yüce Allah’ın sonsuz kudreti ve aklını kavramaya bir kez daha vesile oldu.

Otofaji İşleminin Görevleri

Rabbimiz’in hücrede yarattığı mükemmel bir mekanizma olan otofajinin iki önemli görevi vardır. Birincisi zararlı ve gereksiz olan atıkların hücreden uzaklaştırılması yani temizlik, diğeri bu atıkların yararlı kısımlarının tekrar kullanılması, yani geri dönüşüm.

Birinci Görev: Temizlik

Otofaji, ATG1 adı verilen bir protein tarafından düzenlenir. Bu protein grupları, bozulan hücrelerin bulunması, virüslerin, bakterilerin, zarar görmüş ya da gereksiz malzemelerin hücreden atılmasını düzenler. Ancak hücrede gerekli olan malzemelerin atılmasını önlemek için bu işlemin çok titiz bir şekilde kontrol edilmesi gereklidir. Çünkü yanlışlıkla gerekli olan malzemelerin de atılması vücut için çok tehlikeli sonuçlar doğurur. Araştırmanın yazarlarından Raffaela Torggler, otofaji esnasında hücre içinde yapılacak hatalı işlemlerin ölümcül sonuçları olacağına şu sözlerle dikkat çeker:

“Dairenizi temizlerken kazara TV setinizi atmak istemezsiniz, değil mi? Bir hücre için, otofajinin anormal aktivasyonu kolaylıkla ölümcül sonuçlar doğurabilir.”

İkinci Görev: Geri dönüşüm

Otofaji, aynı zamanda şehirlerdeki geri dönüşüm istasyonları gibi çalışır. Vücut bu geri dönüştürme mekanizması sayesinde hücreleri ayrıştırır. Yararlı kısımlardan enerji elde edilerek yeni hücrelerin oluşmasını sağlar. Böylece besin yetersizliği ya da uzun süreli açlık durumunda kendi bileşenlerini ayrıştırıp yapıtaşlarını geri dönüştürerek hücrenin hayatta kalabilmesini sağlar.

Otofajinin Ana Düzenleyicisi: Protein ATG1

Otofajinin ana düzenleyicisi olan ATG1 proteini hayati öneme sahiptir. Araştırmacı Kraft ve ekibi, ATG1 proteininin bu düzenleyici görevini 2014’te “Molecular Cell” dergisinde yayınladı. Ancak, ATG1 ve otofaji işleminin nasıl hatasız olarak kontrol edildiği bilim çevrelerinde yakın zamana kadar açıklanamadı. Şimdi, Viyana Üniversitesi’nden Doç. Dr. Claudine Kraft’ın ekibi ATG1’in hem mekana hem de zamana göre düzenlendiğini keşfettiler. Araştırma ancak hassas koşullar yerine getirildiğinde ATG1’in aktive olduğunu ve otofajinin başladığını ortaya koydu.

İşlemi başlatmak için, hem ana düzenleyici ATG1, hem de atılacak “atık” birbirlerinden ayrı olarak hücre içindeki atık paketleme alanına getirilirler. Bu yerde atıklar, hücresel “çöp torbaları”nda paketlenirler. ATG1 ve atıkların aynı anda aynı yerde olması, ATG1’in aktivasyonu ve otofajinin başlaması için son derece önemlidir. İşte Kraft ve ekibi, hücrenin, ATG1 proteininin sadece, atıkların paketlenme bölgesinde atıklarla karşılaşmasına izin verdiğini buldular. Otofajinin başlaması için mekan ve zamandaki bu titiz sınırlamalar otofajinin yanlış maddeleri imha etmesini engellemekteydi. Eğer bu zamanlama ve buluşulacak yerde bir sorun olursa bu durumda atık maddeler hücreden uzaklaştırılamayacak, Parkinson, diyabet, kanser ve Alzheimer gibi bazı hastalıklar tetiklenecek, hatta kişi için ölümcül süreç başlamış olacaktır. Görülebildiği gibi, hiçbir şuuru olmayan, birbirleri ile haberleşme imkanı bulamayan moleküller, buluşma saatlerini ve buluşacakları yeri hiçbir hataya yer vermeyecek bir şekilde gerçekleştirmektedirler.

Otofaji İşlemi Vücut İçinde Her An Kontrol Altındadır

Normal bir hücrede, 2 koordinatör, ATG1 ve atığı birbirinden bağımsız olarak atık paketleme yerine getirir. Bu koordinatörler hücreden uzaklaştırıldığında, atık ve ATG1 karşılaşmaz ve otofaji tetiklenmez. Hücrenin sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için bu geniş ve etkin kalite kontrol ağının her an devrede olması gerekir. Hücrelerde bu koordinatörler olmadan, ATG1 ve atığın aynı anda doğru yerde olması ve otofajiyi harekete geçirecek düzenleyici adımı başlatması imkansızdır. Bu durumda ATG1, bozulan hücreleri, virüsleri, bakterileri, zarar görmüş ya da gereksiz malzemeleri hücreden otofajiyle çıkaramaz. Bu önemli mekanizma düzgün bir şekilde çalıştığı için vücut, kanser ve diyabet gibi hastalıkları önleyebilir, sağlıklı metabolizmayı koruyabilir. Hücresel işlemlerin detaylı araştırılması, bu olaylarla yakından ilişkili hastalıkların anlaşılması açısından son derece önemlidir. Otofaji yönteminin yapay yolla başlatılması durumunda, uzun vadede daha iyi tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ve bazı hastalıkları önlenmesi mümkün olacaktır.

Buraya kadar temizleyen, atıkları dönüştürerek yeniden kullanan, bu işlemleri ne zaman, nerede başlatacağını bilen proteinlerin tüm bunları müthiş bir akıl ve organizasyonla yürüttüklerini gördük. Kuşkusuz vücudumuzdaki bu kusursuz düzen, gözle görülemeyen, şuursuz proteinlerin uzmanlığından kaynaklanıyor olamaz. Çünkü karar alma yeteneği, düşünebilen, değerlendirme yapabilen şuurlu canlılara ait bir özelliktir. O halde, karbon, hidrojen, oksijen, azot atomlarından oluşmuş moleküller nasıl bir karar alma yeteneğine sahip olabilirler? Elbette bu yeteneğin sahibi şuursuz moleküller değildir. Bu kararı alıp hücreye ilham eden, hücreyi de bu karar doğrultusunda çalıştıran Yüce Rabbimiz’dir. Hücre içindeki bu sistem, O'nun sonsuz ilminin ve üstün yaratışının delillerinden sadece bir tanesini göstermektedir. Kuran’da Allah’ın yaratma sanatı şu şekilde haber verilmiştir:

Gökleri ve yeri yaratan, onların bir benzerini yaratmaya kadir değil mi? Elbette (öyledir); O, yaratandır, bilendir. Bir şeyi dilediği zaman, O'nun emri yalnızca: "Ol" demesidir; o da hemen olur. Her şeyin melekutu (hükümranlık ve mülkü) elinde bulunan (Allah) ne Yücedir. Siz O'na döndürüleceksiniz. (Yasin Suresi, 81-83)

KAYNAK:

University of Vienna. (2016, October 20). Taking out the cellular 'trash' at the right place and the right time: New possibilities for the regulation of molecular processes. ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2016/10/161020092503.htm

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."