Harun Yahya

Müslümanlar ve Hristiyanlar – Daha güzel bir dünya için eleleHayatımıza yön veren doğru ve yanlışa dair kavramlar çoğunlukla tüm insanlığın evrensel olarak kabul ettiği değerlerdir. Örneğin herkes evliliğin kutsal olduğunu yada bir insan öldürmenin yanlış olduğunu bilir. İnsanlara karşı nezaketli olmak, fakirlere ve yaşlılara yardım etmek her toplumda genel kabul gören değerlerdir.

Tüm toplumların bu temel ahlaki değerlere benzer şekilde önem vermesinin nedeni İbrahimi dinlerden kaynaklanıyor olmalarındandır. Bir kişi dindar olabilir veya olmayabilir yada din hakkında fazla bilgi sahibi olmayabilir ama yine de o kişinin iyi ve kötü anlayışını şekillendiren her zaman dindir. İnsana hayatın tüm güzelliklerini sunan dindir. Barış, huzur, düzen ve her türlü toplumsal özgürlük dinler sayesinde vardır. Dünya nüfusunun yüzde 56’sının İbrahimi dinlere mensup olduğu dünyamızda insanların bir şekilde dinlerin getirdiği ahlaka aşina olmaları gayet normaldir.

İncil'deki tek bir pasaj İslam ve Museviliğin ortak değerlerini özetlemektedir:

"O’nun buyruklarını biliyorsun: ‘Adam öldürmeyeceksin, zina etmeyeceksin, çalmayacaksın, yalan yere tanıklık etmeyeceksin, kimsenin hakkını yemeyeceksin, annene babana saygı göstereceksin.’ ” (Markos, 10:19)

Günümüz dünyasında yaşanan tüm bu gerginlikler bir yana Musevilik, Hristiyanlık ve Müslümanlık temelde her türlü savaş, kargaşa, terör ve anarşiye karşıdır. Allah'ın kullarına hidayet rehberi olarak gönderdiği Hak Kitapların hepsi sevgi, saygı, anlayış ve dayanışma ruhuna dayalıdır. İbrahimi dinlerin getirdiği ahlak, insanlar arasında millet, ırk, cinsiyet, eğitim seviyesi veya mal varlığı nedeniyle ayrım yapmaz. Din ahlakı inançlı olsun olmasın, herkesi koruyup kollamayı, saygı duymayı öngörür.

Hazreti İsa İncil'de insanların birbirlerini nasıl sevmesi gerektiğini şöyle tarif etmiştir: "Size yeni bir buyruk veriyorum: Birbirinizi sevin. Sizi sevdiğim gibi siz de birbirinizi sevin." (Yuhanna, 13:34)

Rabbimiz Müslümanlara peygamberler arasında ayrım yapmamalarını bir Kuran ayetinde şu şekilde bildirmektedir:

"Deyin ki: "Biz Allah'a; bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve torunlarına indirilene, Musa ve İsa'ya verilen ile peygamberlere Rabbinden verilene iman ettik. Onlardan hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz ve biz O'na teslim olmuşlarız."" (Bakara Suresi, 136)

Bir başka Kuran ayetinde inançlı Museviler ve Hristiyanlar övülmekte ve ahirette karşılaşacakları güzel sonuçla müjdelenmektedirler:

Şüphesiz, iman edenler(le) Yahudiler, Hıristiyanlar ve Sabiiler(den kim) Allah'a ve ahiret gününe iman eder ve salih amellerde bulunursa, artık onların Allah Katında ecirleri vardır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara Suresi, 62)

Kitap Ehli hem Peygamberimiz Hazreti Muhammed (sav) zamanında hem de daha sonra Osmanlı’nın İslami idaresi altında barış ve huzur içinde yaşamışlardır. Öyle ki İslam’ın hakim olduğu topraklar zulümden kaçanlar için her zaman bir sığınak olmuş, bu ezilmiş insanlar aradıkları güven ve huzur ortamını her zaman Müslümanlar’ın arasında bulmuşlardır.

Peygamberimiz Hazreti Muhammed (sav) Allah'ın insanlara bildirdiği güzel ahlakın en mükemmel örneği idi. Peygamberimiz (sav)'in Hristiyan ve Musevi krallara ve kabilelere yazdığı mektuplar hala Topkapı Sarayında muhafaza edilmektedir. Bu mektuplar Peygamberimiz (sav)'in Kitap Ehline duyduğu sevgi ve saygının yadsınamaz belgesidir.

Tarih bize bir çok kereler bu üç İlahi dinin, ateist, materyalist felsefeler, sapkın ideolojiler, ahlaki çöküntü ve dejenerasyon tehlikesine karşı ortak hareket ettiklerini göstermiştir.  

Kuran'ın Hristiyan veya Musevilere karşı düşmanlığa izin vermediği gerçeği genelde göz ardı edilir. Hristiyan ve Musevi düşmanlığı bazı İslam karşıtları ve bağnazların Kuran ayetlerini yanlış yorumlamaları ve sahih olmayan hadisleri kullanmalarıyla teşvik edilmektedir.

Örneğin bazı İslam karşıtları ve bağnazlar Maide Suresi'nin 51. ayetini Hristiyanları ve Musevileri dost edinmemek gerektiğine dair delil olarak göstermektedir:

Ey iman edenler, Yahudi ve Hristiyanları dostlar (veliler) edinmeyin; onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden onları kim dost edinirse, kuşkusuz onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna hidayet vermez. (Maide Suresi, 51)

Burada 'dostlar' şeklinde çevrilen kelimenin Arapçası 'koruyucu/sahip' veya 'evliyau' anlamındadır. Kelimenin gerçek anlamı "koruyucular, kanun nazarında sorumlular, evliyalar, efendiler, sahipler, malikler" şeklindedir. Burada Müslümanlara yasaklanan Musevi ve Hristiyanlarla dost olmaları değil onların idaresi ve yönetimi altına girmemeleridir.

Yüce Allah Kuran’da Müslümanların Kitap Ehli ile olan sosyal ilişkilerini detaylarıyla tarif etmiş, birbirlerinin sofralarında yemek yiyebileceklerini, ticaret yapabileceklerini hatta evlenebileceklerini haber vermiştir. Kuran'a göre Müslüman bir erkek Kitap Ehlinden bir hanım ile evlenebilir. Bu önemli bir ayrıcalıktır çünkü evlilik bir aile kurmak demektir ki bu dostluktan da öte bir ilişkidir. Hastalıkta sağlıkta, dünyada ve ahirette sonsuza kadar birlikte olma, birbirlerini koruyup kollama sözü verilen evliliğe izin verilmesiyle Kuran Müslümanlarla Kitap Ehli arasında güçlü bir sevgi bağını teşvik etmektedir.

Bu durum sosyal hayat için de söz konusudur. Allah Kuran’da Müslümanlara Musevi ve Hristiyanların yemeklerini helal kılarak onların Müslümanlar için güvenilir olduğunu açıkça belirtmektedir. Müslümanların Kitap Ehli ile birlikte yemek yemesi, birbirlerini misafir etmeleri sevgi, dostluk ve kardeşlik ortamının başka bir  tarifidir.

Allah’a imansızlıktan kaynaklanan savaş, kargaşa, ahlaki çöküntü ve açlığın hüküm sürdüğü dünyamızda İbrahimi dinlere mensup kişiler olarak daha fazla acının sorumlusu olamayız. İncil’de Allah, "Ne mutlu barışı sağlayanlara! Onlara Tanrı oğulları denecek" (Matta, 5:9) diyerek inananlar için barışı sağlamanın önemine dikkat çekmektedir. Farklılıklarımıza odaklanmak yerine, ortak değerlerimizi göz önünde bulundurmalı, bu değerler üzerinde güçlerimizi birleştirmeliyiz. Materyalizm ve ateizme karşı verilen ilmi mücadelede Müslüman ve Hristiyanların beraber hareket etmeleri son derece büyük önem taşımaktadır.

Unutmamalıyız ki çekişme ve kargaşa insanları zayıflatırken birlik ve beraberlik her zaman başarı ve güç getirir. Dünyamızın şu an içinde bulunduğu sorunlar ancak bu üç ilahi dinin bağlıları arasında sağlanacak güçlü bir birlik ile çözülebilir.

Adnan Oktar'ın Christian Media Magazine'de yayınlanan makalesi:

http://christianmediamagazine.com/muslims-christians-hand-hand-better-world/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."