Harun Yahya

Rohingya Müslümanları: Dünyanın En Yalnız HalkıMyanmar, insan hakları alanında Güneydoğu Asya’nın kuşkusuz en kötü sicile sahip ülkesi; bir sene kadar önce tüm dünyayı heyecanlandıran ve umutlandıran bir gelişmeye sahne oldu. Yarım yüzyıl süren askeri cunta yönetiminin ardından, Kasım 2015 genel seçimlerini Ulusal Demokrasi Birliği Partisi (NLD) kazandı. Partinin lideri, Nobel Barış Ödülü sahibi Aung San Suu Kyi’nin seçim vaatlerinden birisi, “gerçek değişim”di. Ancak aradan geçen bir yıl açıkça gösterdi ki, Rohingya Müslümanları için değişen hiçbir şey olmadı: Onlar hala dehşet verici bir etnik temizliğin biçare mağdurları.

Rakhine (Arakan) eyaletini Rohingyalardan arındırma projesi tüm hızıyla sürüyor. Myanmar ordusu ve güvenlik güçlerinin Ekim ayından bu yana devam eden operasyonlarında, yüzlerce masum Rohingya katledildi, yüzlerce kadına tecavüz edildi, yüzlercesi zulümden kaçmaya çalışırken yolda hayatını kaybetti, Müslümanlara ait binlerce ev yağmalandı, ateşe verildi.

Basın ve medyada yer alan fotoğraflarında, Rohingya halkının masumiyeti ve çaresizliği yüzlerinden okunuyor; açlık, sefalet ve yokluk içindeki perişan halleri son derece sarsıcı. Birleşmiş Milletler’den bir uzmanın ifadesiyle, onlar “muhtemelen dünyadaki en yalnız halk”.

Suu Kyi’nin başkanlığındaki yeni hükümet ise şaşırtıcı bir şekilde ordu ile adeta ağız birliği içinde. Yeni yönetim BM ve insan hakları kuruluşlarının raporlarını tamamen reddediyor. Bununla da kalmayıp uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmek için, Arakanlıların kendi evlerini yaktıklarını gibi akılalmaz bir iddiayı ortaya atıyor. Hükümet yetkililerine göre, haberler “karalama kampanyası”, öldürülenler ise “Bengalli teröristler”den ibaret. Yabancı gazetecilerin, bağımsız araştırmacıların ve yardım kuruluşlarının Arakan bölgesine girmeleri yasaklanmış durumda. Irkçı ve radikal Budist örgütlerin, Rohingya Müslümanlarına yönelik hakaret, tehdit, saldırı ve nefret suçlarına ise gerekli müdahale yapılmıyor.

Suu Kyi Rohingya konusuna ilişkin, seçim öncesinde kaçamak tavırları ile dikkat çekiyordu. Ülkenin de facto lideri olmasının ardından ise, mevcut durumun korunmasına yönelik, hatta Rohingya halkına yani kendi insanlarına karşı tümüyle olumsuz bir tutum içine girdi. Öyle ki, son dönemdeki bazı ifadeleri ve düşündürücü icraatları “politik manevra” veya “dengeleri korumak” gibi terimlerle bile açıklanamayacak boyutlarda.

Geçmişte, “Barış, demokrasi ve insan hakları savunucusu” olarak ün kazanan lider, şu anda Rohingyalara yapılan etnik kıyıma ilişkin belge ve raporları hiçbir şekilde kabul etmiyor. Hatta Rohingya teriminin kullanılmasına dahi karşı; suçlamaları da kendince “düzmece” olarak tanımlıyor. Böyle bir durumda, yeni Myanmar hükümetinden çözüme yönelik ciddi adımlar beklemek de gerçekçi değil.

Devlet yetkilileri 9 Ekim’de, Arakan eyaletindeki sınır karakollarına düzenlenen saldırılardan Rohingya Müslümanlarını sorumlu tutuyor. Gerçekler ise bu iddiayı doğrulamaktan uzak. Öncelikle, Rohingya halkı asla şiddet yanlısı olmayan, barışsever, mazlum, halim selim bir topluluk. Öyle ki topraklarında, Taliban, IŞİD gibi radikal terör örgütleri bugüne kadar hayat alanı bulamamış. Bölgede silahlı direnişe veya isyana dair hiçbir delil yok. Kaldı ki kendi eyaletlerinde bile seyahat özgürlüğüne sahip değiller, çok büyük bir baskı altındalar, sefalet içindeler. Sınırın hemen diğer tarafında, Bangladeş’teki toplama kamplarındaki mülteciler ise, hayal edilemeyecek kadar zor koşullarda yaşıyorlar. Böylesine zavallı bir durumdaki insanların eş zamanlı, kapsamlı ve organize saldırılar gerçekleştirdiğinin iddia edilmesi ise tabi ki mantıkdışı.

Ayrıca son iki aydaki gelişmelere bakıldığında, 9 Ekim saldırılarından Rohingya halkının herhangi bir kazanç elde etmediği, aksine en çok zarar gören taraf olduğu da ortada. Aksine kazançlı çıkanlar ise; baskı, şiddet ve kanunsuz uygulamalarına bu saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve devleti başta olmak üzere Müslümanlara yönelik nefret içerikli eylemlerini meşru göstermeye çalışan radikal Budist gruplar, daha rahat faaliyet yapabilmek için istikrarsız bir bölge isteyen uyuşturucu kaçakçıları. Tüm bu gerçekler söz konusu saldırıların arkasında, Rohingyaların değil, bazı karanlık ellerin olduğunu düşündürüyor.

Öte yandan onlar “Bengalli kaçak göçmenler” değil, nesiller boyunca Arakan’da yaşayan insanlar. Vatandaşlık hakları, temel hak ve hürriyetleri ellerinden alınmış, her türlü insanlık dışı muameleye maruz kalan insanlar. Ezilen ve zulüm gören bu masum insanlar Myanmar için bir tehlike oluşturmuyor; ayrılmak, ülkeyi bölmek gibi bir amaçları yok. İkinci sınıf değiller o ülkenin “tam vatandaş”ları ve onlar sadece tüm diğer etnik gruplarla eşit haklara sahip olarak, Budistlerle karşılıklı güven, barış ve saygı içinde bir arada yaşamak istiyorlar.

Şu ana kadar Rohingya sorununu çözmede, BM ve insan hakları kuruluşlarının gayretleri yetersiz kaldı; Batılı devletler ise genelde duyarsız bir yaklaşım içindeler. Yakın dönemde BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan başkanlığındaki heyetin arabuluculuk girişimlerinde bulunmaları iyi niyetli bir çaba olsa da görünen o ki sonuç vermeyecek. Bu zavallı insanlara destek ve yardım için İslam ülkelerine tarihi bir sorumluluk düşüyor. Ezilen ve zulüm gören mazlum Rohingya Müslümanları için hepsi ayağa kalkıp, hep birlikte tek bir vücut olarak hareket ederlerse, Myanmar hükümetini haksız uygulamalarından vazgeçirebilirler. Şüphesiz, bu mücadelenin uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde yürütülmesi, adil ve barışçıl yöntemler izlenmesi gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde başta Malezya olmak üzere, Bangladeş, Endonezya ve Tayland meydanlarında binlerce kişi toplandı; Rohingya halkı adına kenetlendi. Endonezya ve Malezya onları geçici olarak kabul etme kararı aldılar. Umulur ki bu güzel bir başlangıç olur; tüm İslam alemi bir araya gelir ve Rohingya Müslümanlarına yalnız olmadıklarını gösterir. Aksi takdirde, İslam ülkeleri çekimser veya ilgisiz kalırsa, Arakan’daki zulüm daha da artacaktır. Zavallı, masum Müslümanlar katledilirken, sessiz kalmak ise kötülere ve zalimlere bir anlamda destek olmak anlamına gelir ki bu tüm Müslümanların sakınması gereken bir hata olur.

Adnan Oktar'ın Gulf Times & Burma Times'da yayınlanan makalesi:

http://www.gulf-times.com/story/525557/Rohingyas-victims-of-ethnic-cleansing

http://burmatimes.net/rohingyas-victims-of-ethnic-cleansing/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."