Harun Yahya

Moskova Zirvesi ve Büyük İttifakSuriye iç savaşının ciddi boyutlara ulaşmaya başladığı dönemlerde, gerek uluslarası basında çıkan köşe yazılarım gerekse verdiğim ropörtajlar yoluyla, bölgede kesin çözümün Türkiye-İran-Rusya ittifakı ile mümkün olabileceğini çok defa dile getirmiştim. Söz konusu üçlü ittifakın, bölgede hem önemli bir güç sağlayacağını, Suriye için kesin, etkili ve mantıklı çözümü getirebileceğini ve Suriye’nin, dolayısıyla da Türkiye ve İran’ın toprak bütünlüğünü garantiye alacağını belirtmiştim.

20 Aralık tarihinde, üç ülkenin Dışişleri Bakanları tarafından gerçekleştirilen üçlü zirve, bu önemli dileğimizin bir tezahürü niteliğindedir. Gerçekleşen toplantı sonrası yayınlanan ortak deklarasyonda, Suriye’de tüm ülkeyi kapsayacak bir ateşkes ilan edilmesi, rejim ile muhalifler arasında barış görüşmelerinin başlaması ve Suriye toprak bütünlüğünün korunması gibi temel konularda kararlara varılmıştır. Deklarasyonun uygulanmasının garantörleri ise Rusya, İran ve Türkiye olacaktır.

Söz konusu deklarasyonda, "etnik köken, din ve mezhep gözetmeksizin Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne duyulan saygı” dile getirilmiş ve “Halep’ten sivillerin ve silahlı muhaliflerin tahliyesinin kesintiye uğramadan, güvenli ve emin bir şekilde tamamlanacağı” taahhüt edilmiştir. Halep konusunda belirtilen bu karar, bazı kesimler tarafından İran’a yöneltilen haksız eleştirilere de önemli bir cevap niteliğindedir.

Toplantının hemen öncesinde, Rusya’nın Ankara büyükelçisinin Türkiye’de, kalleşçe bir suikast ile öldürülmesinin tarafları yıldırmaması tam aksine birbirlerine daha da kenetlenmeleri, teröre karşı kararlılığın en önemli göstergesidir kuşkusuz. Bu hain suikast, uzun zamandır bölgede Türk, Rus ve İran ittifakını istemeyen bir kısım derin güçlerin rahatsızlığını ortaya koyar niteliktedir.

Unutulmamalıdır ki, terörün amacı, yalnızca teröre maruz kalan ülkelerin hükümetlerini zayıflatmak, halk içinde korku yaymak ve ayrımcılığı teşvik etmekle sınırlı değildir. Terörün amacı, bir ülkeyi, diğer ülkeler ve başka toplumlar nezdinde de şüpheli ve güvensiz hale getirebilmektir. Bu metot, özellikle İran-Türkiye-Rusya üçlüsü söz konusu olduğunda defalarca denenmiştir. Özellikle böylesine kritik bir toplantı öncesinde, tanıdığımız ve sevdiğimiz bir insan olan Andrey Karlov’un kahpece, sinsice ve korkakça arkadan vurulması, yine aynı oyunların oynandığına açık işarettir. Rusya ve İran, bu kirli oyunu görmüş ve toplantıya planlandığı şekilde devam ederek, teröristlere istediğini vermemiştir.

Toplantıda Lavrov’un şu sözleri dikkat çekicidir: “İnanıyoruz ki, BMGK bile bu yönde bir karar alamazken, ülkelerimiz çözüm ve insani yardımları yeniden canlandırma çabalarında rol oynayabilir.” Bu tespit doğrudur. BMGK’nın uzun zamandır, özellikle Suriye konusunda herhangi bir karar alamadığı bilinen bir gerçektir. Zaten BMGK, yapısı itibariyle Suriye konusunda bir çözüm üretmekten çok uzaktır. Batı’nın Ortadoğu politikası, ABD ve Avrupa’ya cebren hakim edilmiş bir derin devlet politikası dahilinde işlemektedir. Bu derin yapılanmaların Suriye üzerindeki hedefleri ve amaçları ise farklıdır. Kapalı kapılar ardında çizilen, ülkelerin paramparça edildiği yeni Ortadoğu haritası bu kesimlerin elinden çıkmıştır. Bu kesimler, parçalanmış bir Ortadoğu projesine ilk olarak Suriye’den başlama planı içindedirler. Dolayısıyla, Suriye’deki sorunlara çözüm bulmaktan çok, Suriye’yi çeşitli bölümlere ayırma hedefi gütmektedirler.

İşte bu nedenle, bölgede etkili üç dost ülkenin bir araya gelerek, derin planların ötesinde akılcı, dostane ve tümüyle barışa yönelik bir karar alması, Suriye için oldukça özel ve sevindirici bir gelişmedir. Zaten baştan beri söz konusu üç ülkeye dikkat çekmemizin ve çözümün, ancak bu ülkelerin uzlaşısı ile mümkün olabileceğini ısrarla belirtmemizin de sebebi budur.

Önemli olan bir başka nokta ise, bu üç ülkenin de, bölge üzerinde oynanan derin oyunların farkında oluşlarıdır. Bu nedenledir ki bu üç devlet, bölge üzerindeki hain planları da istikrarla bozmaktadır. Bu durum, bölgede nifak isteyen çeşitli kesimlerin önünü kesmekte, emellerine ulaşamayan söz konusu kesimler de çözümü Türkiye veya İran içinde karışıklık çıkarmada bulmaktadırlar. Fakat bu oyun, sonuç vermemektedir. Taraflar; teröre ve kirli oyunlara karşı etkili çözümün ittifak ve daha fazla dostluktan geçtiğini anlamış durumdadırlar. Unutulmamalıdır ki terör, zayıf insanları korkutabilir; ama terörün mahiyetini iyi tanımış akılcı milletleri daha fazla birbirine kenetler.

Moskova’da gerçekleşen uzlaşma, eminiz ki güzel gelişmelere yol verecektir. Ancak alınan kararlarla birlikte aşılması gereken bazı engeller vardır. Bu engellerin en önemlisi, ağır siyaset anlayışıdır. İran, Rusya ve Türkiye, bu aşamadan sonra artık ağır ve bürokratik siyaset anlayışıyla değil, oldukça seri bir ittifak anlayışıyla adım atmalıdır. Son zamanlarda da bu yönde istidatlı olduklarını göstermişlerdir.

Dostluk, siyasette çok da fazla tanınmayan bir terimdir. Medeniyetler Çatışması adı altında dünyaya servis edilen materyalist ve diyalektikçi anlayış, devletleri sadece çıkarları doğrultusunda hareket eden bencil yığınlar haline getirmiştir. Büyük bir çoğunluğun, dünyadaki felaketlere böylesine kayıtsız kalmasının da temel sebebi budur. İran, Rusya ve Türkiye, bu egoist siyaset anlayışını büyük ölçüde kırmış ve siyasete, diplomasinin en büyük ihtiyacı olan dostluğu getirmiştir. Lavrov’un son toplantıda Suriye’deki durum için üç ülkenin ortak kararının siyasi ve diplomatik çözümün dışında alternatif olmadığı ve soruna askeri bir çözümün olamayacağı konusuna vurgu yapması son derece önemlidir. İşte bu anlayış güçlendirilmeli ve bürokratik engeller ortadan kaldırılarak en etkili işbirliği ve dayanışma gerçekleşmelidir.

Kan ağlayan Suriye, bu üç ülkenin dostluğu ve ittifakı sonucunda yaralarını sarabilecektir. Bu konuda önümüzde hiçbir engel yoktur. Ne baskı, ne tehdit, ne de terör önümüze geçememekte, hiçbir derin güç, bu üç güçlü devlete boyun eğdirememektedir. Unutulmamalıdır ki, dostluk ve barış üzerine ittifak büyük bir güç demektir ve bu güç ile, Suriye’deki savaştan menfaat bulanların hevesleri kursaklarında kalacaktır.

Adnan Oktar'ın Tehran Times & News Rescue & Daily Mail'de yayınlanan makalesi:

http://www.tehrantimes.com/news/409439/The-Moscow-summit-and-the-great-alliance

http://newsrescue.com/moscow-summit-great-alliance/

http://dailymailnews.com/2017/01/14/the-moscow-summit-and-the-great-alliance/
Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."