Harun Yahya

Kıbrıs Konferansı İçin Olmazsa Olmaz Şartlar12 Ocak'ta Cenevre'de yapılan 5’li Kıbrıs konferansında herhangi bir anlaşma sağlanamazken, konferans sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerinde teknik konuları konuşmak üzere 18 Ocak’ta uzmanların, daha sonraki bir tarihte ise bakanların bir araya geleceğini söyledi. Bu görüşmelerde, adada yaşayan her iki toplumun ortak değerlerini gözeten, barış, huzur, güvenlik ve refahın sürekliliğini sağlayacak kalıcı, gerçekçi ve hakkaniyetli çözümlere büyük ihtiyaç var. Bu açıdan adanın yakın geçmişine ve hangi aşamalardan geçilerek günümüze gelindiğine kısaca göz atmakta fayda var.

Doğu Akdeniz'de, Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Afrika'nın kesişim noktasında yer alan Kıbrıs, hem Doğu-Batı hem de Kuzey-Güney ekseninde çok stratejik bir konuma sahip. Ancak, bu stratejik önemi yüzünden özellikle geçtiğimiz yüzyılın başlarından itibaren ihtilaf, gerginlik, çatışma ve çözümsüzlüklerin odağı olmaktan kurtulamadı. Bugün de "Kıbrıs Sorunu" başlığı altında dünyanın önemli gündem maddelerinden biri olmayı sürdürüyor.

1950'lerin başlarından itibaren, İngilizlerin adadaki askeri varlığına tepkiler, Rum yönetiminin adayı Yunanistan'la birleştirme çabaları (ENOSİS) ve EOKA terör örgütünün silahlı eylemleri adada asırlarca kardeşlik içinde yaşamış halklar arasında gerilim ve çatışmalara sebep oldu. EOKA'cı teröristler yalnızca Türklere değil, kendilerini desteklemeyen barış yanlısı Rumlara da aynı eziyet ve katliamları yapmaktan geri durmadı.

Ani bir soykırım operasyonuyla adadaki Türk varlığını tamamen yok edip Kıbrıs'ı doğrudan Yunanistan'a bağlama projesi olan "Akritas"ın devreye sokulduğu 1960'lardan 1974 yılına kadar Türklere yönelik kanlı eylemler etnik temizlik boyutlarına vardı. Bitmek bilmeyen bu vahşet üzerine Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve Kıbrıs'la imzaladığı Garantörlük Anlaşması'nın 4. maddesinin verdiği yasal hakka dayanarak 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nı düzenledi.

Kıbrıs Barış Harekatı sonucunda Kıbrıs'taki soykırımı destekleyen cuntacı Yunan hükümetinin istifası ve Türklere yönelik katliamların baş sorumlusu EOKA-B lideri darbeci Nikos Sampson'un etkisiz hale gelmesiyle hem Yunanistan hem de Kıbrıs bir demokrasi sürecine girdiler. Bunun devamı olarak, adanın kuzeyinde toplanarak can güvenlikleri sağlanan Türkler, Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliği içinde Kıbrıs Türk Federe Devleti’ni, ardından da 1983'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurdular.

O günden bu yana süregelen iki devletli yapı sayesinde adadaki şiddet ve terör olayları sona erdi, her iki toplum da rahat, huzur, barış ve güvenliğe kavuştu. Her iki kesim de ekonomik, ticari, turistik ve kültürel açıdan 70 öncesine göre büyük mesafe kaydetti. Sonuçta, iki devletli yapının adanın barış ve istikrarı bakımından en ideal ve vazgeçilmez model olduğu onlarca yıllık tecrübeyle ortaya çıktı.

Bu açık gerçeğe rağmen uluslararası toplum, 2004 yılında dönemin BM Genel Sekreteri'ne tasarlatılan Annan Planı adı altında Türk halkının, hiç de ihtiyacı olmadığı halde, sayısız tavizler vererek Rum kesimiyle birleşmesine ve zamanla bütünüyle asimile olmasına yönelik karanlık bir planı dayatma sürecine girdi.

Yeterli tavizleri kazanamadığı düşüncesiyle o tarihte Annan planını erteleyen Rum tarafı bugün Cenevre görüşmeleriyle eski planda öngörülenden kat kat fazla tavizleri alma arayışına girdi. Türkiye'nin Kıbrıs'ta Garantör Ülke vasfını yitirmesi, KKTC topraklarının % 19'unun Rumlara verilmesi, bu topraklara 100.000 Rum'un yerleştirilmesi bu tavizlerin yalnızca bir bölümü...

Dolayısıyla Cenevre görüşmelerinde Sayın Mustafa Akıncı ve heyetinin, Anastasiadis'le üzerinde görüştükleri anlaşma metninin Annan Planı'ndan bile çok daha Türk aleyhtarı olduğunun bilinciyle, en temel hayati konulardan asla taviz vermemesi şart. Şöyle ki:

- Adada kalıcı barış ve istikrarı sağlayacak ve 70 öncesine dönülmesini önleyecek yegane çözümün iki devletli model olduğu açıktır. Dolayısıyla, adanın siyasi yapısı, KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Devleti'nin BM tarafından resmen tanınmış, eşit ve egemen varlığı üzerine kurulmalıdır. Şu anki mevcut sınırlar hiçbir taviz verilmeden aynen korunmalıdır.

- 1960 Garanti ve İttifak anlaşmasıyla Türkiye'nin Kıbrıs üzerinde yasal hakkı olan garantörlük vasfının kaldırılması, ardından da Türk askerlerinin adayı terk etmesi taleplerine kesinlikle itibar edilmemelidir. Türk askerinin varlığı sadece Türk kesimi için değil Rumlar için de bir güvence ve konfordur. Sayın Akıncı'nın da ifadelerinde bu konularda taviz verilmeyeceğini belirtmesi sevindiricidir.

- Görüşmeler sırasında güven oluşturma niyetiyle de olsa, KKTC’nin topraklarının en küçük parçasının dahi ön taviz olarak sunulması söz konusu olamaz. Türk tarafının bu tür bir güven oluşturmaya ihtiyacı ve zorunluluğu yoktur.

- Bugün Türk tarafına kabul ettirilmek istenen anlaşma şartlarından biri de KKTC tapularının geçersiz oldukları, bu tapuların bugünkü sahiplerinin mülkiyet değil sadece kullanıcı haklarına sahip oldukları dayatmasıdır. Böyle bir maddenin kabul edilmesinin KKTC vatandaşlarını ne tür bir felaketin içine sürükleyeceği çok açıktır. Üstelik böyle adil olmayan bir uygulamanın iki kardeş halk arasında sayısız anlaşmaya sebep olacağı da açıktır. Çift devletli model esas alındığında, halkların ne şekilde, hangi oranda karışacağı, iki taraftaki mal ve arsaların eski sahiplerinin hakları, şu anki tapuların durumu gibi formalitelere dair hüküm ve şartlar da zaten doğal olarak devre dışı kalacaktır. Bu konularda çıkması kaçınılmaz olacak anlaşmazlıkların Kıbrıs halklarını yeni kavga ve kargaşalara sürüklemesinin de en baştan önü alınmış olacaktır.

- Yukarıdaki temel şartlarda mutabakat sağlanması halinde iki devlet arasında pasaport ve vize uygulamalarının kaldırılması, her iki toplumun vatandaşlarına karşılıklı serbest geçiş haklarının tanınması gibi adaya bereket getirecek pek çok uygulama da rahatlıkla yürürlüğe girecektir. Bu sayede tüm ada halkı arasındaki güven ve dayanışma duyguları, sevgi ve kardeşlik bağları günden güne gelişip güçlenecektir.

Sonuçta, mevcut sınırlar çerçevesinde iki egemen devlet ve onların egemen hakları prensibine aykırı olarak atılacak herhangi bir adım iki toplum için de kabul edilmemelidir. Kıbrıs Türk halkının meşru haklarını sonuna kadar korunması Rumların da güvencesi olacak, adada barışın muhafaza edilmesini sağlayacaktır.

Adnan Oktar'ın Gulf Times'da yayınlanan makalesi:

http://www.gulf-times.com/story/527936/Sine-qua-nons-of-the-Cyprus-conference

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."