Harun Yahya

Rusya’ya yönelik provokasyonlara dikkatİngiltere, son dönemde Rusya ile potansiyel bir savaşın sözcülüğünü üstlendi. Önce Mayıs ayında NATO Avrupa ordularının eski komutanı General Sir Richard Shirreff’in 2017 Rusya ile Savaş (2017 War With Russia) kitabı ortaya çıktı. Ardından Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İngiliz halkını Rusya’ya karşı sokak gösterilerine çağırdı. Geçtiğimiz hafta Savunma Bakanı Michael Fallon ise “2017 yılında savaş ihtimali az ama İngiltere iki yıl içinde Rusya ile savaş için hazır olmalıdır” ifadelerini kullandı. Ülkeler arasında Soğuk Savaş’ın zirve yaptığı dönemleri aratmayan bir gerilim tırmanmakta. İngiliz siyasetçiler, Rusya ile batı bloku arasındaki bir savaşın tüm dünyayı da içine çekeceğini göz ardı etmekteler.

Oysa, bundan sadece 100 yıl önce, dünya 4 yıllık ağır bir savaşın içine sürüklenmişti. Avrupalı devlet adamlarının hırsı, 3 hafta içinde, dünyayı geri dönüşü olmayan bir çatışmanın içine soktu. Bu çatışma I. Dünya Savaşı’ydı ve 20 milyon cana mal oldu. 20 yıl sonra, daha barış anlaşmalarının mürekkebi kurumadan çok daha ölümcül bir başka dünya savaşı patlak verdi. Taraflar barış masasına oturana kadar 50 milyon kişi çoktan can vermişti. Bütün bunlardan bir yüzyıl sonra, kuşkusuz şartlar çok farklılaşmıştır. 21. yüzyıldaki muhtemel küresel bir savaşta birkaç yüz milyon can kaybından bahsedilecektir. Dünyada kimsenin milyonlarca canla oynamaya hakkı yoktur.

Rusya ile savaş gerilimi 20. yüzyıldan kalma takıntılı bir politikadır. Bugün artık iki kutuplu, karşıt cepheli bir dünya yoktur. Ülkeler ticari, sosyal, kültürel ve ekonomik bağlar ile derinden bağlanmışlardır. Yeni iletişim teknolojileri sayesinde kara propaganda da eskisi kadar sonuç vermemektedir. Dünyanın büyük çoğunluğu, doğru bilgiye, 30 yıl önce hayal bile edilemeyecek bir hızla ulaşmaktadır. Savaş çığırtkanları için kitleleri aldatmak, gereksiz savaşlara sürüklemek eskisi kadar kolay olmayacaktır.

Şu anda yaşananlar gelip geçici bir kriz olarak değerlendirilebilirdi. Fakat siyasi gerilime paralel olarak askeri tedbirlerin de gelmeye başlaması gerilimin artmasına neden olan unsurlar arasında. İlk hareket Atlantik Konseyi’nin çağrısı ile Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerine NATO birliklerinin yerleşmesi oldu. 2016 Haziran ayındaki Varşova zirvesi ile birlikte Rusya’nın doğu sınırlarındaki asker sayısı hızla arttı. NATO’nun Karadeniz’e yayılma planı ile birlikte Rusya etrafındaki çember tamamlanmış olacak. Askeri hareketlenmenin bu kadar yoğun olduğu bir ortamda siyasi gerilimin azalması mümkün olmayacaktır.

İngiltere ve NATO gerilime sebep olarak Rusya’nın Suriye ve Ukrayna’daki agresif politikalarını göstermekteler. Fakat her iki ülkede Rus müdahalesi öncesi yaşananları yok saymaktalar. Ukrayna’da 2004 yılından itibaren son 3 seçim, sokak gösterilerinin gölgesinde sonuçlanmıştı. Turuncu Devrim adı verilen ayaklanmalar ülkeyi önce sosyolojik sonra da fiziki olarak ikiye böldü. Rusya, ülkede Başkan Yanukoviç’in devrildiği 2014 darbesinin ardından aktif taraf oldu. Ukrayna’yı iç savaş ortamına getiren ve ardından da parçalayan devrimin en büyük destekçileri ise George Soros ve Açık Toplum Vakıflarıydı. Aynı dönemde eski Sovyet Cumhuriyetlerinde birbiri ardına renkli devrim denemeleri yaşandı. Kırgızistan ve Gürcistan dağılmanın kıyısından döndü. Ermenistan, Azerbaycan, Moldova, Beyaz Rusya ve Özbekistan’da sokak gösterileri devrime dönüşemeden engellendi. Bin yıldır Rus halkının kalbi olarak adlandırılan Kiev şehri, bugün Rus karşıtı politikaların merkezi konumunda. Moskova’ya sadece birkaç yüz kilometre mesafede hasmane bir yapı oluşmuş durumda. Rusya, her ne kadar bütün bunlara karşı tepkili bir “meşru müdafaa stratejisi” kullanmış olsa da, asıl sorumlunun, bütün bu hareketlenmelere altyapı hazırlayan ve bu esnada Rusya’yı tamamen dışlayan AB ülkeleri olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Bölgede asıl saldırgan politikaları güdenler, ülkeleri iç savaşa sürükleyen, devrimlere teknik, ekonomik ve siyasi destek veren ve ortaya çıkan keşmekeşten çıkar bekleyen derin güçler olmuştur.

Ayrıca, Suriye, Libya, Mısır ve Yemen gibi ülkelerde hali hazırda süregelen iç savaşın başlangıcının Arap Baharı gösterileri olduğu unutulmamalıdır. Arap Baharının hiçbir noktasında Rusya’nın bir dahli yoktur. 2010-2015 yılları arasında Suriye, koalisyon uçakları tarafından yerle bir edilmiş, 15 milyon Suriyeli evlerini terk etmek zorunda kalmıştır. Ülkenin kuzeyi terör örgütleri PKK ve PYD kontrolünde kantonlara bölünmüştür. Ülkeyi ilk yıkıma götürenler, Rusya karşıtlarının agresif politikalarıdır. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bu politikaları “Zücaciye dükkandaki bir boğaya” benzetmektedir. Kaba kuvvete dayalı varlığı itibariyle bu politikalar, koruyucu değil yıkıcıdırlar. Suriye’yi kurtaracak olan, bu yıkıcı politikanın acilen terk edilip, bölge üzerinde ittifaka dayalı bir çözüm arayışına geçmektir.

Dünyanın çeşitli yerlerinde her sabah yüz binlerce kişi savaşmak amacıyla silah kuşanmaktadır. Her an 1914 Saraybosna suikastı gibi büyük bir savaşın fitilini tutuşturacak provokasyonlar yaşanabilir. Bu konuda gönüllü olacak birçok taşeron örgüt vardır. Bunları yönlendirecek derin devletler ise acımasız ve sinsidir. Irak, Libya, Suriye ve Yemen iç savaşlarında da on binlerce paralı asker vardır. Akdeniz sularında ise 5 büyük uçak gemisi, 100’den fazla savaş gemisi, savaş uçakları, helikopterler, amfibi çıkartma araçları ile on binlerce asker yol almaktadır. Ölümcül silahların bu kadar yoğun kullanıldığı bu ortam kuşkusuz ki oldukça riskli bir ortamdır. Şartlar böyleyken, milletlerarası gergin üslup hemen terk edilmeli, dünya siyasetine barış dili hakim olmalıdır.

Rusya ile savaş dillendirilmemesi gereken bir felaket senaryosudur. Rusya ile gerginlik, tüm dünyayı ateşe atmak demektir. Rusya, potansiyel bir tehdit değil, aksine uzlaşı ve dostluk içinde ittifak edilecek bir ülkedir. Böyle bir ittifak, Batı’ya çok güzel değerleri taşıyabilir. Bunun için barış dili geri gelmeli, kavgayla değil, ittifakla neler kazanılabileceği dikkate alınmalı ve çatışarak değil, birlikte güçlenerek büyümenin daha güzel ve bereketli sonuçları olduğu görülmelidir.

Adnan Oktar'ın Pravda'da yayınlanan makalesi:

http://www.pravdareport.com/world/europe/20-01-2017/136665-provocations_against_russia-0/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."