Harun Yahya

Güçlü bir ittifak'ın habercisi: Astana Görüşmeleri23 Ocak'ta Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen görüşmeler, 6 yıldır süregiden Suriye krizinin çözümünde kritik bir dönüm noktası oldu. 24 saat süren, Rusya, İran ve Türkiye'nin ortak açıklamasıyla sonuçlanan görüşmeler aynı zamanda çok önemli "ilk"lere de sahne oldu. Bu ilkler arasında ön plana çıkanlar şunlar:

- 2011'den bu yana devam eden iç savaş boyunca Suriye hükümeti, silahlı muhalif gruplar, İran, Türkiye ve Rusya'nın temsilcileri ilk kez uluslararası resmi bir platformda biraraya geldi. BM Suriye temsilcisi Mistura da, "daha önce hiç meydana gelmemiş bir olay" ifadesini kullanarak Astana görüşmelerinden övgüyle sözetti.

- Suriye'de kalıcı bir ateşkesin sağlanması amacıyla Rusya, İran ve Türkiye'nin garantörlüğünde üçlü bir kontrol mekanizmasının kurulması uzlaşma görüşmelerinin devamını, hızını ve istikrarını sağlayacak, çözüme yönelik çok önemli bir adım oldu;

- Toplantıya katılan tüm taraflar, Suriye'nin toprak bütünlüğü, birliği ve bağımsızlığı yanında yerini alarak derin dünya devleti ve taşeronlarının on yıllardır bölgeyi kolay yutulur küçük parçalara bölmeyi hedefleyen kirli dizaynına en can alıcı siyasi darbeyi vurdular.

- Farklı grup, mezhep ve görüşlerden de olsalar Müslümanların, söz konusu derin mekanizma tarafından kışkırtılarak içine sürüklendikleri düşmanlık ve çatışma boyutundan sıyrılabilecekleri, kolaylıkla bir masa etrafında biraraya gelebilecekleri, ve ortak fayda ve sonuçlarda birleşebilecekleri anlaşıldı;

- Müslümanların dayanışması, birlikte hareket etmesi yönünde atılacak en küçük ve iyi niyetli bir adımın dahi büyük başarılara vesile olabileceği görüldü. Zira, 4 senedir devam ettiği halde hiçbir çözüm elde edilemeyen Cenevre görüşmelerine karşın 24 saatlik Astana toplantısında çok önemli somut ilerlemeler kaydedildi;

- Ateşkes sürecini denetleyecek Rusya, İran ve Türkiye'den kurulu üçlü mekanizmanın, "Suriye'deki krizin askeri yöntemlerle çözülmesinin mümkün olmadığı, çözümün ancak siyasi bir barış süreciyle sağlanabileceği" açıklamasında taraflar ilk defa ortak bir mutabakat sağladı. Aynı açıklamada, 8 Şubat'ta Cenevre'de başlayacak görüşmelerde muhalif grupların da yer almasının desteklendiği bildirildi.

- Toplantıya katılan tüm taraflar, kriz ve kargaşa ortamını fırsat bilerek bölgede yapılanmaya ve buradan pay kapmaya çalışan PYD/YPG gibi terör örgütlerini, DAEŞ, El Nusra gibi radikal kan dökücü oluşumları kesinlikle muhatap almadıklarını net biçimde ortaya koydular. Böylece derin dünya devleti ve onun taşeron güçlerinin Suriye'nin ve bölgenin geleceğinde söz sahibi olamayacağı yönünde güçlü bir ortak duruş sergilenmiş oldu;

- Yıllar boyu emperyalizmin ağır baskı, tehdit ve yaptırımları karşısında zorlu bir sınav veren İran'ın, gerçek dost ve müttefiklerle desteklendiğinde çok önemli bir uluslararası aktör olabileceği gerçeği ortaya çıktı;

- Bundan böyle bölgede gerçek söz sahibi olma kararlılığına sahip, henüz adı konmamış yeni ve çok güçlü bir küresel ittifakın adımları atıldı: "Rusya-İran-Türkiye ittifakı"... Bu güçlü ittifakın bir sonraki aşamada özellikle Ortadoğu, Afrika ve tüm İslam aleminin geleceğinde çok büyük belirleyici aktör olacağına dair izlenimler güçlendi.

Yüzlerce yıllık tarihi tecrübeleri ve köklü devlet geleneklerinin bir gereği olarak katı politikalar izlemeyen garantör ülkelerin akılcı, sağ duyulu ve uzlaşmacı tutumları rejim ve muhalefet güçlerini de olumlu yönde etkiledi. Bunun sonucunda ılımlı, iyimser ve uzlaşmacı bir tablo ortaya çıktı. Garantör ülkelerin, derin güçlerin alışıldık sinsi, ikiyüzlü, içten pazarlıklı, gizli plan ve gündemlerle dolu davranış kalıplarının aksine, dürüst, adil ve samimi yaklaşımlarının bu olumlu tabloda ciddi katkısı oldu.

Tarafların temsilcilerinin Astana görüşmeleri sonrasında yaptıkları olumlu ve umut verici açıklamalar da Suriye' için kalıcı barış ve çözüme giden yolda sağlanan başarının göstergesi oldu.

Suriye hükümeti temsilcisi Beşar Caferi, üç garantör ülkenin ortak açıklamasına verdiği desteği ifade ederek, “Nihayet herkesin üzerinde uzlaştığı, mutabakata dayalı bir belgemiz oldu” açıklamasında bulundu. Askeri muhalefetin sözcüsü Yahya Al Aridi de, "Muhaliflerin Suriye'ye hayat vermek için herşeyi yapmaya hazır olduğunu, ateşkese bir fırsat vermek için böyle dondurucu soğuk altında bile" müzakere etmeye hazır olduğunu söyledi. Moskova, Tahran, Ankara ve BM de Suriye için politik çözüme, kalıcı barış ve ateşkesin sağlanmasına olan inançlarını her fırsatta belirtiyor.

Astana görüşmelerinin Suriye krizinin çözümünde güzel bir başlangıç olduğu kesin. Gergin, kötümser ve provokatif üslubuyla her fırsatta bu başarıyı gölgelemeye çalışan derin medyanın yorumlarına aldırmadan açılan yolda kararlı biçimde ilerlemek gerekiyor.

Ateşkesin sürekliliği ve Suriye'nin barış, istikrar ve normalleşme sürecine kavuşması bakımından tüm taraflara, özellikle de garantör devletlere büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Çok etnik, çok dinli ve çok mezhepli bir ülke olan Suriye için en acil ihtiyaç, gereken geçiş süreçleri de izlenerek nihai olarak tüm tarafların eşit ve adil bir biçimde temsil edileceği bir demokrasiye kavuşmak.

Rusya'nın küresel bir süper güç olarak Suriye krizinin çözümündeki rolü ve etkisi tartışılmaz. Bununla birlikte, İran ve Türkiye'nin iki Müslüman kardeş ülke olarak hem Suriye hem de tüm Müslüman toplumunun mutluluk ve refahı için güçlü bir işbirliği içinde hareket etmesi çok hayati.

Suriye ve diğer bölge ülkelerinde, mezhepsel ve etnik farklılıklar üzerinden derin güçlerin yürüttüğü provokasyonlara, bu unsurlar üzerinden alevlendirdiği savaşlara ve bu yöntemle sürdürdüğü Müslüman soykırımına verilecek en güzel cevap ve en etkin çözüm yine bu iki büyük Müslüman ülkenin birlik, kardeşlik ve dayanışma ruhu içinde sürdüreceği güzel ve sağlam bir işbirliği olacaktır.

Ayrılık yerine birlik, düşmanlık yerine sevgi, kavga yerine dostluk ve kardeşlik ruhu hakim olduğunda Allah'ın izniyle karanlık güçler tuzun suda erimesi gibi yok olacak ve İslam dünyası için yepyeni bir dönemin kapıları açılacaktır.

Adnan Oktar'ın Tehran Times & Jefferson Corner'da yayınlanan makalesi:

http://www.tehrantimes.com/news/410617/The-harbinger-of-a-strong-alliance-Astana-negotiations

http://www.jeffersoncorner.com/the-harbinger-of-a-strong-alliance-astana-negotiations/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."