Harun Yahya

Şirkten arınan kişiye açılan manevi sırlar

Allah’a iman ettiğini söyleyen ama tam güçlü bir imana sahip olmayan ve kimi zaman tereddütler yaşadığı anlaşılan insanlara rastlamak mümkündür. Derin bir imana sahip olmayan bu insanlar hayatları boyunca hep bir şeylerin eksikliğini hissederler. Bu nedenle de sıkıntılı, mutsuz ve tatminsiz ruh halinden kurtulamazlar. Üstelik bu sıkıntılarının kaynağını da bir türlü bulamazlar. Dünyanın en zengin, en güzel, çok ünlü veya başarılı insanları olsalar bile bu kaygı dolu, sıkıntılı yaşam onları izler durur. Olumsuzluk hep bir yerlerde karşılarına çıkar, mutlulukları her zaman geçici ve yüzeysel olur.

Aslında bu iç sıkıntısının ve zorlu hayatın nedeni açıktır: Kuran'dan uzak olmak, Kuran'a uygun şekilde yaşamamak... 

Allah dünyaya ve ahirete ilişkin pek çok konuyu Kuran'la bizlere bildirmiş, bize Kendisini tanıtmış, insanların neden ve nasıl yaratıldıklarını anlatmıştır. Ne tür bir hayat sürerlerse cenneti kazanabileceklerini, güzel ahlakın tarifini ve ibadet şekillerini de Kuran ile bizlere öğretmiştir. Kuran’da bir insanın yaşamı boyunca ihtiyaç duyacağı temel bilgilerin tümü mevcuttur.

Kuran güçlü, katıksız bir imana kavuşmak isteyen kişinin neler yapması gerektiğini çok net olarak açıklar Bunun için en önemli şart şirkten, yani Allah’a ortak koşmaktan arınmaktır. Güç, kuvvet, mal, güzellik gibi özeliklerin Allah’ın dışında herhangi bir varlığa  ait olduğunu düşünmek anlamına gelen şirk Allah’ın asla affetmeyeceğini bildirdiği büyük bir günahtır. Allah binbir güzellikle bitkileri, meyveleri, hayvanları ve türlü nimetleri her an yaratırken, her an evrendeki mükemmel düzen ile canlıları koruyorken şirke düşmek Allah’a olan sevgi ve saygıya uygun olmaz. Allah en çok sevilmeyi hak eden sonsuz güçtür, herşeyi yaratandır. Sevgiyi, dikkati tamamen Allah'a yöneltmek gerekir.

Herşeyi Allah'ın yarattığını düşünmek ve bunu bilerek konuşmak neden önemli?

Allah’ın hiç beğenmediği ve müminleri sakındırdığı şirk tehlikesinden tam anlamıyla kurtulmanın yolu, büyük küçük her şeyi Allah’ın yarattığını unutmamak, olayların (haşa) Allah’tan bağımsız gerçekleştiği yanılgısına kapılmaktan şiddetle kaçınmaktır.

Bunu daha iyi kavramak için günlük hayattan örnekler üzerinde düşünülebilir.  Örneğin bir insan konuştuğu zaman, “Beni konuşturan yalnızca Allah. Allah izin verdiği için konuşabiliyorum, aksi takdirde tek bir cümle dahi kuramam.” diye düşünerek Allah’ın gücünü ve her şeyin üzerindeki kontrol ve hakimiyetini daha iyi anlayabilir. Yemek yerken, “Bana bu nimetleri veren, beni yediren, içiren tek varlık Rabbim olan Allah’tır. Allah lütfettiği için bu yiyeceklere sahibim, aksi takdirde bu nimetlerin hiçbirine güç yetiremezdim.” diyerek yiyeceğinin, içeceğinin tesadüfen oluşmadığını, bir zeytin tanesine varana kadar her türlü nimeti kendisine Allah’ın nasip ettiğini daha iyi kavrar.

Hiç kuşku yok Allah’a ortak koşmamak, şirke düşmeden doğrudan Allah’a yönelmek güzellikleri de beraberinde getirir. Gün içinde karşısına çıkan her nimetin, her detayın Allah tarafından yaratıldığını; örneğin beklediği güzel bir haberi kendisine duyuranın Allah olduğunu; hoşuna giden bir şarkıyı dinlediğinde şarkının bestesinin ve sözlerinin Allah’ın ilhamıyla ortaya çıktığını, dolayısıyla şarkının gerçekte Allah’a ait olduğunu unutmayan bir insan şirkten uzaklaşıp arınır. Aynı şekilde ailesini, arkadaşlarını, yakınlarını, kısaca tüm sevdiklerini yaratanın Allah olduğunu; sevdiği hayvanları, rengarenk çiçekleri, bitkileri, doğayı küçücük bir tohum tanesine kadar Allah’ın yarattığını sıklıkla düşünürse her baktığı yerde Allah’ın tecellilerini görmeye başlar, O’nu aşkla ve tutkuyla sevmeyi öğrenir ve büyük sürprizlerle karşılaşarak, hayatın en önemli sırlarına vakıf olmaya başlar.

Nitekim Allah’a şirkten arınmış şekilde bağlanmak, Allah’ı bitmek bilmeyen bir aşkla sevmek insana daha önce hiç bilmediği, hiç tatmadığı sırların kapısını açar. Başkaları dünyevi hırslar içinde mala mülke, makama, şöhret ve itibara kapılmış giderken, böyle bir insan Allah’ın kendisine açtığı sır aleminden içeri girerek maneviyatını ve derinliğini artırmaya başlar. Allah’ın şirkten arınmış samimi kullarına nasip ettiği güçlü iman, akıl, görüş keskinliği, nur, heybet, güzellik, temizlik, güvenilirlik ve dünya hayatının gerçeğini daha derinden kavramaya yönelik bir anlayış bu manevi alemin sırlarından bazılarıdır.

Huzurlu bir yaşam mı yoksa manevi güzelliklerden yoksun sıkıntılı bir hayat mı?

Şirkten arınmış bir imanla ve ısrarlı bir çabayla Allah’a yakınlaşmaya çalışan samimi kişiler dünyadaki pek çok insanın aksine son derece huzurlu bir hayat yaşarlar. Her ne ile karşılaşırlarsa karşılaşsınlar, hiçbir olayda üzüntüye, ümitsizliğe kapılmazlar; hayatları hep neşe, sevinç, mutluluk içinde geçer. Yiyecek tek bir tabak yemekleri, giyecek tek bir kıyafetleri olsa, kendilerini dünyanın en zengin insanı sayarlar. Küçücük bir sofraları olsa, onunla mutlu olurlar. Gözlerinden biri olmasa, diğeri olduğu için şükrederler. Her iki gözlerini de yitirseler, işitecek kulakları olduğu için sevinirler. Her şartta hallerine şükreder, her ne zorlukla karşılaşırlarsa karşılaşsınlar Allah'tan razı olur, büyük bir aşk ve heyecanla Allah'ı tesbih edip yüceltirler.

İnsanların bir kısmı ise bu üstün ahlak özelliklerinden ve bu özelliklerin hayata kattığı manevi güzelliklerden yoksundur. Çoğunun gözünü derin bir gaflet perdesi sarmıştır. Canlı cansız her varlığın Allah’ın kontrol ve iradesi altında olduğunu bilmez ya da bildikleri halde bu gerçeği düşünmeden yaşar, bunun neticesinde de her şeyden korkar, hiçbir şeyden tatmin olmazlar. Allah’ı bir ve tek İlah olarak kabul edip sadece O’ndan korkmak, sadece O’na yönelmek, sadece O’nun için yaşamak varken, Allah’tan başka varlıkları ilah edinir, onlardan korkup çekinir, onların rızasını Allah’ın rızasının üzerinde tutar, dünya malına gereğinden çok önem verir, mallarına zarar gelmesinden yana büyük bir dehşet içinde yaşar, dünyevi çıkarlarını (haşa) Allah'tan ve dinden üstün tutarlar. Öncelikleri her zaman dünyadır. Bu nedenle de hep diken üstünde yaşar, ruhlarında daimi bir tedirginlik hissederler. Hiçbir zaman gerçek mutluluğu, gerçek huzuru bulamazlar. Zira Allah Kendisine bağlanan ve Kendisinin rızası için yaşayan kişilere gerçek anlamda mutluluk, neşe ve kalp ferahlığı verir.

Allah insanları özgür düşünüp yaşayacakları şekilde yaratmıştır. Şirk olduğunda ise şizofren bir ruh hali gelişmeye başlar. Kuşkucu, içine kapalı, korku içinde yaşayan, kimseyi sevemeyen, sanattan anlamayan bu ruh, şirkin getirdiği belaların bir sonucudur.

Müslümanların bu hataya düşmemeleri, hayatlarının her anında doğrudan Allah’a yönelerek yaşamaları, O’na hiçbir şekilde ortak koşmamaları çok hayati bir konudur. İman eden bir insan dünya hayatında kendisine verilen süreyi en yüksek, en derin, en samimi imanla geçirmeyi hedefler. Müslüman her zaman neşeli, kaliteli, modern, aydın, hayat dolu olmayı amaçlar. Şirkten arınmış derin imanın kendisine sağlayacağı berrak kavrayış gücünü ve ardından gelecek olan bu gibi manevi armağanları Allah’tan heyecanla ister.

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."