Harun Yahya

Suriye'deki savaş alevlerini söndürecek birlikBazen ülkeler arasındaki ilişki ve meseleler, Türkiye’nin istenmeden düşürülen Rus uçağı olayında olduğu gibi ortak ve mantıklı beklentilere ters düşebilir ve tahmin edilmedik şekilde sonuçlanabilir. Her ülke için her şey yolunda giderken, Rus uçağının düşürülmesi iki ülkenin içerisinde olduğu tüm projeleri neredeyse durma noktasına getirdi. Dokuz ay süren bu kriz süreci her iki tarafı da büyük zarara uğrattı.

Normalleşme süreci esnasında üst yetkililer birbirlerine karşılıklı ziyaretlerde bulunarak enerji, ticaret ve askeri alanlarda olumlu sonuçları olan pek çok anlaşma imzaladı. İki ülkenin üstlendiği en önemli misyon hiç şüphesiz Suriye krizine barışçıl bir çözüm bulmaktı. Önemli karşılıklı ziyaretler sonucunda İran’ın da katkılarıyla Suriye için bir yol haritası belirlendi. İlk olarak Halep’te insani yardım ulaştırılamayan sivillerin çıkarılması için bir koridor açıldı. Rus-Türk ilişkilerini bozmak için provokatörler hedefleri doğrultusunda sinsi planlarını uygulamaya koydular. Ankara’nın Rus büyükelçisine Moskova’da yapılacak planlı toplantıdan bir gece önce suikast yapıldı. Ne var ki bu sefer her iki ülkenin de liderleri komplocuların ilişkilerini sabote etmesine izin vermeyerek Moskova zirvesini planladıkları gibi gerçekleştirdiler. Toplantıdan sonra düzenlenen basın konferansı sırasında Suriye için çözüm sürecini içeren ortak bir bildiri açıklandı. Bu bildiride tarafların Suriye’nin egemenlik, bölgesel bütünlük ve birliğinin barış süreci açısından son derece önemli olduğu konusunda hemfikir oldukları belirtiliyordu.

İkinci bir başarı da Astana görüşmeleri oldu. BM’in Suriye Özel temsilcisi Steffan de Mistura, Astana görüşmelerini, “silahlı grup temsilcileri ile Suriye hükümetini, İran, Rus, Türk, BM delegasyonları ve ABD Astana Büyükelçisi George Krol ile bir araya getiren daha önce yapılmamış bir toplantı” olarak nitelendirdi. Buna ek olarak BM daimi elçisi ve Suriye Arap Cumhuriyeti delegasyon başkanı Beşer Cefari, Kazakistan’ın başkentinde Suriye kriziyle ilgili yapılan iki günlük konferans sırasında görüşmelerin başarılı geçtiğini şu sözlerle belirtti: “Astana görüşmelerinin Suriyeliler arasında diyaloğa yol açacak şekilde belli bir süre için düşmanlıkları sona erdirdiğine inanıyoruz.”  

Son zamanlarda Suriye’de bir Rus jetinin Türk Silahlı Kuvvetlerini kazara vurarak üç Türk askerinin şehit olmasını, on birinin de yaralanmasına neden olan istenmeyen bir kaza meydana geldi. Rus lider Putin hemen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziyelerini ileterek önceden tahmin edilmeyen böyle olayların ilişkilerine zarar vermesine izin vermeyecekleri mesajını iletti.

Şüphesiz bunlar Suriye konusundaki ilk olumlu ve umut verici başarılar.  Elde edilen bu sonuçlar anlaşmazlıklar üzerinde durup diğer tarafı suçlamak yerine işbirliği içerisine girmenin bölgeye barış getirmek için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Acil yardım ihtiyacı içinde olanların durumunu iyileştirmek amacıyla kucaklayıcı bir tutum sergileyerek fedakarlık yapması oldukça önemli.

20. yüzyıl ülkelerin iki dünya savaşı ile yakıp yıkıldığı korkunç bir dönem oldu. Kontrol edilemeyen bir çok ülke benimsedikleri çarpık ideolojiler sonucunda şiddet yanlısı zihniyetlere gömüldüler. Günümüzde de benzer bir terör çeşidi farklı bir biçimde toplumları esir almış durumda. Dünyadaki hemen hiç kimse kutuplaşmış bir dünyanın daha iyi olduğunu ileri süremez. Dünyayı saran sorunların ana nedeni kutuplaşmış ve parçalara ayrılmış olmak.  Bu gerçeğin gayet iyi farkında olan Türkiye, Rusya ve İran, sonuca yönelik olarak bölgedeki komşularıyla ittifak içerisinde hareket etmeye çalışıyor. Moskova Zirvesi sırasında bölgedeki bu üç güçlü ülke ittifakının getirdiği olumlu sonuçları gören Rusya’nın BM elçisi Vitaly Churkin, söz konusu ittifakın Suriye’deki krizi sona erdirmek için Suudi Arabistan’ın da işbirliği içerisine girmesi gerektiğine inandığını söyledi. Moskova ortak bildirisinin diğer etkin ülkelerin de güç birliği yapmasına imkan sağladığını söyleyen Churkin, “Suudi Arabistan’ın da benzer bir tavır içerisine girerek aynı doğrultuda çalışmasının önemli olduğunu düşünüyorum” demiştir.

Gerçekten de Orta Doğu’da önemli bir oyuncu olan Suudi Arabistan’ın ittifağa katılarak Suriye savaşı için çözüme katkıda bulunması çok önemli. Geçen hafta Suriye muhalefeti Yüksek İstişare Komitesinin Riyad’da yapılacak olan Cenevre görüşmelerini gündeme alması umut verici oldu. İran ve Suudi Arabistan arasında hala mezhep çatışmaları olsa da aynı ligde olmaktan çekinmemelidirler. Türkiye, savaşın başlangıcından beri Suriye konusunda Rusya ve İran ile karşı görüşte olmasına rağmen bu durum onu, en somut adımları atan başarılı bir garantör olmaktan geri koymadı.

Bölgenin sorunlarına çözüm yine bölgeden gelmelidir. Müslümanlar sorunlarını kendi formüllerini oluşturarak çözmelidir. Başbakan Ruhani’nin 2013 yılında göreve gelişinden beri çarşamba günü Kuveyt ve Umman’a yaptığı ilk ziyaretle Körfez ülkelerindeki komşularıyla olan ilişkilerini iyileştirme girişimi Müslümanları birleştirme yönünde önemli bir hamleydi. Bu ziyaretle ilgili olarak Ruhani, “İran İslam Cumhuriyeti politikasının temeli her zaman komşularıyla iyi komşuluk ilişkileri içerisinde olması ve İran Körfezinin güvenliği olmuştur” demiştir. IRNA’nın bildirdiğine göre Ruhani ayrıca yüzlerce yıldır yan yana huzur içerisinde yaşayan Şiilerle Sünnilerin daha fazla birlik olması gerektiğini söyledi.

Müslümanların birliğinden doğan güce inanan Türkiye gerçekten de her iki ülkeyle de iyi ilişkiler içerisinde olduğundan İran ile Suudi Arabistan arasındaki sorunların çözülmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Suriyede’ki çözüm açısından Rusya’nın rolü ve etkisi yadsınamaz. Bu nedenle Rusya, İran ve Türkiye’nin kurmuş olduğu hali hazırdaki ittifağın etkisi ve gücü Suudi Arabistan’ın katılımıyla iki katına çıkabilir. Bu ittifak Batı’ya olan bağımlılığı azaltacak ve Yemen’i etkileyen mezhepsel anlaşmazlıklara son verecek yapıcı Sünni-Şii diyaloğun önünü açacaktır. Böyle bir birlik savaş bölgelerinin tekrardan yapılandırılmasına büyük bir katkı sağlayacak ve bölgeye istikrar getirecektir. Dört ülke de bu ilişkiden büyük yarar sağlayacak ve diğer ülkelerin de barış yolundaki çabalarına ivme kazandıracaktır.

Adnan Oktar'ın The Daily Star'da yayınlanan makalesi:

https://www.dailystar.com.lb/Opinion/Commentary/2017/Feb-28/395373-a-league-to-extinguish-the-flames-of-war.ashx

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."