Harun Yahya

Üniversiteler terörizmin üreme alanı değil, son bulduğu yerler olmalıTürk kamuoyu, Türkiye'de bölücü terör örgütlerinin son dönemlerde gerçekleştirdikleri saldırı ve faaliyetlerine katılan birçok militanın üniversite öğrencileri olduğunu şaşkınlıkla öğrendi. Bu militanların bir yandan üniversite eğitimlerine devam ederken diğer yandan terörist kamplarda gerilla eğitimi alıp silah kullanmayı ve bomba yapmayı öğrendikleri anlaşıldı. Bu üniversite öğrencisi teröristler arasında PKK, DHKP-C ve TKP/ML gibi terör örgütlerinin üst düzey liderleri, militanlar, bombacılar, suikastçılar ve hatta intihar bombacıları vardı.

İlk bakışta bu durum bir çelişki gibi görünüyor. Genel görüşe göre, teröristler genellikle, dünyada bir kimlik arayışı içinde olan eğitimsiz, fakir, yeterli zekaya ve beceriye sahip olmayan başarısız kişiler. Evet, bu argüman bazı kişilerin teröre yönelme motivasyonunu açıklamak için geçerli olabilir. Ancak gerçek şu ki, terör örgütleri bünyelerine yeni kattıkları kişilerde ve yöneticilerde tam tersi özellikler ararlar.

Verilen emirleri herhangi bir sorun yaşamadan mümkün olan en iyi şekilde yerine getirecek gerekli operasyonel becerilere sahip, yetenekli, zeki, eğitimli kişileri tercih ederler. Kuşkusuz, yukarıda sözü edilen "niteliksiz" grup da bu terör örgütlerinde gözden çıkarılabilir eleman olarak veya basit ayak işlerini yapmak üzere bir yer bulabilir. Ancak, gerçek, etkili ve operatif ekipler üniversitelerden alınırlar. Ayrıca günümüzde bu nitelikler uluslararası terörist grupları için giderek önem kazanmaktadır.

Konuyla ilgili bilimsel çalışmalar bu gerçeği destekleyen benzer sonuçlar vermektedir.

Örneğin, ABD Hava Kuvvetleri Özel Araştırmalar Bürosu'ndan Charles Russell ve Bowman Miller, Latin Amerika, Avrupa, Asya ve Orta Doğu'da terör faaliyetlerine katıldığı bilinen on sekiz devrimci grubun üyeleri ile ilgili sosyolojik bir çalışma yürüttüler. Japonya’daki Kırmızı Ordu, Almanya’daki Baader-Meinhof örgütü, Kuzey İrlanda'daki IRA, İtalyan Kızıl Tugaylar ve Türkiye’deki PKK üyelerinin dahil olduğu çalışma bazı ilginç sonuçlar verdi:

"Terörist faaliyetlerde kadro veya lider olarak yer alan kişilerin büyük çoğunluğu oldukça iyi eğitimli. Nitekim, kimliği saptanan teröristlerin yaklaşık üçte ikisi üniversite eğitimi almış kişiler, üniversite mezunları veya yüksek lisans öğrencileri. "

Doğrusu, tarihe baktığımızda, terör örgütlerinin üniversiteleri önemli stratejik merkezler haline getirdiğini görüyoruz. Lider kadroları, teorisyenler ve terörist gruplarının en ateşli destekçileri ideolojik eğilimlerini çoğunlukla üniversitelerde geliştirdiler. Devrimci faaliyetler ve eylemlerle genellikle üniversitede tanıştılar.

Üniversiteler, kontrolsüz ve denetlenmemiş halde bırakıldıklarında, her türlü bölücü, anarşist ve terörist ideolojinin, bilimsel, siyasal, sosyolojik ve felsefi söylem adı altında öğrencilere kolayca sunulabilecekleri uygun bir ortam sağlayabilirler. Terörist faaliyetlerle ilişkili grupların, üniversitelerin özerkliklerini ve denetimden muaf tutulmamalarını protesto etmelerinin ve bu amaçla karışıklık meydana getirmelerinin nedeni de budur. Hiç kimsenin terörist faaliyetlerine veya örgütlerine müdahale etmelerini istemezler.

Özellikle son yüzyılda, çeşitli üniversitelerdeki öğrenci hareketleri anarşist hareketlerin ve terörizmin tetikleyicisi olmuştur. "Anarşi, şiddet, terör ve kitle katliamları sosyalist devrimin temel araçlarıdır” diyen Lenin, Troçki, Mao ve Stalin gibi komünist terör liderlerin ideolojik geçmişleri, örgütsel faaliyetlerinin ve uygulamalarının temeli üniversite yıllarına dayanır.

Komünist terörün öncülerinden gelen bu gelenek, takipçileri tarafından hala benimsenmektedir. Birkaç örnek vermek gerekirse:

1970'lerde İtalya'da 14.000 şiddet olayından sorumlu ve bombalama, kundakçılık, suikast ve adam kaçırma ile meşhur Kızıl Tugaylar'ın kuruluşu, Trento Üniversitesi öğrencisi Renato Curcio'nun 1967'de üniversitede Marx, Mao ve Che Guevara'nın komünist görüşlerine dayalı sol görüşlü bir çalışma grubu oluşturması ile başladı.

Fransız sosyolog Michel Wieviorka, the Making of Terrorism (Terörizmin Oluşumu) adlı kitabında Kızıl Tugaylar’ın ortaya çıkışını şu sözlerle anlatır: "Her şey Trent Üniversitesi’ndeki öğrenci hareketinin yüksek komutasında başlar". (The Making of Terrorism, Michel Wieviorka, Chicago Üniversitesi Matbaası, s. 97)

Baader-Meinhof terörist grubunun kökeni 1960'ların sonlarında Batı Almanya üniversitelerinde başlatılan öğrenci protestolarına dayanır. The Guardian gazetesi organizasyonu şu şekilde tarif eder: "Altmışların öğrenci devrimlerinden doğan solcu bir terörist grup olan Baader-Meinhof grubu, 70'lerde bir dizi bombalama, suikast ve kaçırma olayı ile Batı Almanya'yı terörize etti."

Aynı şekilde, 1980'de patlak veren ve zaman zaman alevlenen ve 70.000 kişinin ölümüne neden olan Peru'daki iç savaş da bir üniversite hareketinden kaynaklandı. Peru Komünist Partisi'nin silahlı kolu “Aydınlık Yol” ilk olarak Ayacucho'daki Huamanaga Üniversitesi'nde bir Maoist grup olarak ortaya çıktı. Örgüt, Çin gezisi sırasında Maoist fikirlerden etkilenen, aynı üniversitede felsefe profesörü olan Abimael Guzmán tarafından yönetildi. Wieviorka olayı şu şekilde özetler: "Bir asır önce Rusya'da olduğu gibi Peru'da Ayacucho'da öğrenciler üniversitedeki bir anlaşmazlıktan popüler veya solcu bir harekete ve bunlardan terörizme vb. yöneldiler" (Wieviorka, s. 41)

Bunun gibi sayısız örnek bulunmaktadır.

Görüldüğü gibi, eğitim, kültür, teknoloji, refah, medeniyet ve aydınlanmanın beşiği olan üniversiteler, yüzyılı aşkın bir süredir maalesef terörizmin pençesinde kıvranmakta. Komünist, faşist, radikal, etnik veya ayrılıkçı olsun, her tür terörist oluşum, eğitim ve aydınlanma, koridorlarını kendi kötü amaçlarıyla sömürmek için yarışa girmiştir.

Bu nedenle, üniversiteleri terörizmin kanlı ellerinden uzak tutmak ve onları mümkün olan en kısa sürede tüm terörist unsurlardan temizlemek, böylece onları şeffaf ve denetime açık bir hale getirmek tüm dünyanın barış ve güvenliği için hayati bir adım olacaktır.  

Eğitim sisteminde yapılması gereken ilk şey bilginin eşit öğretilmesidir. Tıpkı bilim, akıl ve vicdana karşı ideolojilerin öğretilmesi gibi, bunların cevaplarının da müfredata dahil edilmesi hayati bir zorunluluktur. Tek taraflı, sapkın terörist görüş ve düşüncelerin temelini oluşturan ideolojiler üniversitelerde dayatıldığı sürece, üniversitelerin sayısının artırılması çözüm sunmaktan ziyade terör için taze kan sağlayacaktır. Burada önemli olan, üniversitelerde dürüst, doğru, rasyonel ve tarafsız bir eğitim sunmaktır. Bilimsel gerçeklere dayanan, yalandan, hurafelerden ve aldatmacadan arınmış söylemler, gençleri akıl ve vicdana yönlendirecektir. Sapkın terörizm ve anarşizm ideolojilerinden ve radikalizmin bağnaz görüşlerinden arınmış sağlıklı bir eğitim sistemi, gerçekleri ve doğruları insanların vicdanına sunan bir sistem, terörizmin ideolojik ve fiziki varlığına yönelik en büyük darbe olacaktır.

Adnan Oktar'ın News Rescue'da yayınlanan makalesi:

http://newsrescue.com/universities-places-terrorism-ends-not-breeding-ground/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."