Harun Yahya

Dünyada artık "Guantanamo"lar olmamalıİşkence, insanları sorgulama, cezalandırma, sindirme veya onlardan intikam alma gibi amaçlarla eski çağlardan beri başvurulan insanlık dışı bir yöntem. Bu ilkel Ortaçağ uygulaması ne yazık ki günümüzde de birçok devlet tarafından rağbet görüyor. İşkenceye dayalı sorgu yöntemleri, yalnızca otoriter dikta rejimleri değil, uygarlık ve demokrasinin öncüsü olma iddiasındaki bazı modern devletler tarafından da zaman zaman benimseniyor.

Bu insanlık utancının belki de en yoğun uygulandığı yerlerden biri, herkesin bildiği gibi, 9/11 sonrası devreye sokulan Irak ve Afganistan’daki hapishaneler, uluslararası sulardaki bazı gemiler ve Küba'nın Guantanamo körfezindeki aynı adlı ABD askeri hapishanesi. Ebu Garip hapishanesinde gerçekleşen acımasız uygulamalar fotoğraflı delillerle basına yansıdı. Guantanamo’daki en temel ihlallerden biri ise göz altına alınanların  ne zaman yargı önüne çıkarılacaklarını dahi bilmiyorlar olmaları. Üstelik bu kişilerin herhangi bir yasal sisteme başvurma imkanları da yok.

"Guantánamo’s First 100 Days" kitabının yazarı Karen J. Greenberg, mahkumların en doğal insani hakları olan yargılanma haklarının adalet mekanizmaları tarafından nasıl engellendiğini şöyle anlatıyor:

Hala karara bağlanmamış davaların yıllardır seyreden ön soruşturmalarının, sanıkların yargılanması gereken saldırıların 16. yılında da devam etmesi bekleniyor. 2006'da Gitmo'ya getirilen ve haklarında 2012'de suçlamada bulunulan beş 9/11 sanığının baş savcısı –en küçük bir yadırgama ya da pişmanlık duygusu olmaksızın– duruşmaların 2018'de başlatılmasını teklif etti. Bunlar, temyizlerle birlikte muhtemelen bu yüzylın üçüncü on yılında sonuçlanabilir.

Dikkat çeken bir başka durum da bazı tutukluların yıllar sonra suçsuz bulunarak serbest bırakılması. Örneğin, Guantanamo tarihinin en fazla işkence gören mahkumu olarak bilinen Moritanyalı Muhammed Ould Slahi 14 yıllık gözaltı süresinden sonra hiçbir suçlama yapılmadan serbest bırakıldı..

Slahi, Ocak 2015'te yayınlanan Guantanamo Körfezi Günlükleri adlı kitabında hapishanedeki mahkumların maruz kaldığı işkence örnekleri hakkında ilk kapsamlı açıklamaları yaptı. Slahi’nin iddialarına göre cinsel istismar, prangaya bağlı uzun süre ayakta tutulma, uykusuz bırakılma, su ve yüksek gürültü işkenceleri, çıkarana kadar deniz suyu içirilmesi, yara ve çürükleri gizlemek için buza batırılarak yüzüne ve vücuduna darp edilmesi bunlardan bazıları.

Guantanamo'da 15 yılı aşkın bir süredir sürdürülen uygulamalar Uluslararası Af Örgütü, BM gibi birçok kuruluş hazırladıkları raporlarda defalarca "insan hakları skandalı" olarak tanımladı. Ancak derin devlet destekli bu sistemi sonlandırmada hiçbir etkileri olmadı.

Guantanamo'yu kapatmak, Obama'nın ABD başkanlığını devralmadan önceki en önemli seçim vaatlerinden biriydi. Ancak yerine getirmediği diğer sayısız vaatleri gibi Guantanamo da bugün hala açık.

Guantanamo'nun kapatılması insan hak ve özgürlükleri açısından elbette önemli bir adım olacaktır. Ancak, tek başına Guantanamo'nun kapatılması  ne insan haklarının ilerlemesinde bir fayda sağlayacak, ne de teröre karşı mücadelede başarıya vesile olacaktır. Öncelikle CIA'in dünyanın dört bir yanında konuşlandırdığı benzer yüzlerce gizli hapishane ve gözaltı merkezi olduğu sık sık basına yansıyan bir bilgi. Üstelik konuyla ilgili çok sayıda rapor ve delil de yayınlanmış durumda.

Buralarda, çeşitli ülkelerden istihbarat amaçlı gözaltına alınan ve kendilerine yasal savunma hakkı tanınmayan binlerce "hayalet mahkum" olduğu tahmin ediliyor. Bu insanlara “Hayalet” denmesinin nedeni bu mahkumların hiçbir adli sistemde resmi kayıtlarının olmaması. Sorgulamaları sırasında basınçlı suyla boğma, taciz, dayak, elektrik şoku ve çok daha kötü işkencelere tabi tutuldukları da bizzat Amerikan devleti tarafından yayınlanan raporlarda yer alan acı bir gerçek.

New York Times'ın Ortadoğu ve Afganistan muhabiri gazeteci-yazar Anand Gopal, kendi sitesindeki "Afraid of the Dark in Afghanistan" başlıklı makalesinde, ABD askeri üslerindeki hapishaneler zincirinde yaşanan cinayet, adam kaçırma, kanunsuz alıkoyma, sorgulama ve işkenceleri detaylarıyla anlatıyor. HRC de CIA'in Guantanamo, Afganistan ve Irak'tan başka dünya çapında 66 ülkede sayısız deniz aşırı gizli hapishaneyi yönettiğini belirtiyor.

2008'de The Guardian'ın, insan hakları kuruluşu Reprieve'den aktardığına göre CIA en az 26.000 kişiyi dünya üzerindeki gizli hapishanelerde tutuyor. Bunlar dışında CIA'nin, hapishane gemilerinden oluşan bir filosu var. En az 17 ABD savaş gemisi bu işe tahsis edilmiş.

Amerikan Senatosu İstihbarat Komitesi'nin Ocak 2012'de tamamlanan 6000 sayfalık raporu, CIA’nin 11 Eylül sonrası uyguladığı tüm bu dehşet verici uygulamaları hakkında birçok önemli ayrıntı içeriyor. Raporun şimdilik yalnızca 525 sayfalık kısmı kamuoyuyla paylaşıldı.

Tabi tüm gayri hukuki uygulamalar ve insanlık suçu olan işkence, terörle mücadele için gerekli tedbirler alınması gerektiği gerçeğini de değiştirmiyor. Ancak yaklaşık 15 yıldır devam eden terörle mücadelenin ortaya koyduğu açık bir gerçek var ki, şiddet sadece daha fazla şiddet doğuruyor ve bir nevi akıl tutulması içinde binlerce insanın kanı akmaya devam ediyor. Terörü ve şiddeti ortadan kaldıracak olan asıl etken dünyanın değişik noktalarına saklanmış hapishaneler, akıl almaz sorgu yöntemleri, aşağılamalar, işkencelerin kaldırılması değil, terörü doğuran sebeplerin ve besleyen felsefelerin fikren ortadan kaldırılmasıdır. Bu da ancak kapsamlı bir kültürel çalışmayla mümkün olabilir.

Dolayısıyla bugün içinde yalnızca 41 tutuklunun kaldığı iddia edilen Guantanamo kampı kapansa dahi terörle mücadelede atılan yanlış adımların her biri hem maddi hem manevi ciddi kayıplara sebep olmaya devam edecek. Önemli olan, gözlerden uzak gizli merkezlerde insan haklarını ayaklar altına almayı meşru gören zihniyete ve sisteme kökten son verilmesi.

Önceki yönetimlerin hatalarını şiddetle eleştiren ve bunları tekrarlamamayı ilke edinen Trump yönetiminden bu büyük insanlık dramına da en kısa zamanda son vermesini bekliyoruz. Sayın Trump'ın, CIA ve onun perde arkasındaki beyni gibi hareket eden MI6 uzantılarının kendi vahşet ve dehşet sistemlerini ABD kurumları üzerinden sinsice yürütmesine bundan böyle izin vermeyeceğini ümit ediyoruz.

Adnan Oktar'ın Kashmir Reader & Riyadh Vision'da yayınlanan makalesi:

http://www.riyadhvision.com.sa/2017/05/27/there-should-be-no-more-guantanamos-in-the-world/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."