Harun Yahya

Referandum DeğerlerlendirmesiTürkiye, 16 Nisan günü yapılan referandumla, yeni yönetim sistemi içeren anayasa değişikliğine karar vermek için sandık başına gitti. Katılımın, % 85 gibi yüksek bir orana ulaştığı bu seçimde, “evet” oyları sandıklardan % 51,4 oranında çıktı ve “Partili Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi” de böylece kabul edilmiş oldu.

Seçimlere katılım oranları elbette demokratik açıdan ve halkın büyük kesiminin görüşlerini dile getirebilmesi açısında fevkalade önemli. Türkiye bu konuda dünyada ilk sıralarda olan ülkelerden biri. Uluslararası Demokrasi ve Seçim Desteği Enstitüsü tarafından 1945-2001 yıllarını kapsayan milletvekili seçimlerine katılım oranları ortalaması araştırmasında Türkiye, %81,3 katılım oranıyla dünya sıralamasında 44. sırada yer aldı.[i] Washington merkezli Pew araştırma firmasının 2011 yılına ait seçimlere katılma oranlarında ise Türkiye, OECD ülkeleri arasında ikinci sırada yer aldı.[ii]

Seçimlere katılım oranları Batılı birçok ülkede ise bir hayli düşük. Örneğin, Donald Trump’ın başkanlığa seçildiği son Amerikan seçimlerine katılım %54,9 olarak gerçekleşti. Avrupa’da da birçok seçime katılımın az olduğu biliniyor. 2014 yılında gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılım %43 seviyesinde kalmıştı. Almanya’da Angela Merkel’in kazandığı seçimlerde katılım %73 iken, 2011 yılında İngiltere’de yapılan seçimlere katılım %41 oranında kalmıştı. Bununla birlikte, İngiltere’deki Brexit referandumuna katılım % 72,2 olarak gerçekleşirken, İskoçya’nın bağımsızlık referandumuna katılım oranı da Türkiye’deki son referanduma yakın bir rakam olarak %84,59 olarak saptanmıştı. 2016 yılında Hollanda’da yapılan ve AB ile Ukrayna arasında imzalanan ticaret anlaşmasın iptal edilmesi kararının çıktığı referandumda ise sadece %32’lik bir katılım gerçekleşmişti.

Dolayısıyla, seçimlere katılım oranları baz alındığında, Türkiye’de halkın iradesinin güçlü bir şekilde doğrudan doğruya sandığa yansıdığı görülmekte...

Referandumlar, doğası gereği farklı görüş ve farklı bakış açılarının sonucunda birçok teknik detayın ele alındığı, birçok noktanın uzun uzadıya incelendiği ve nihayetinde vicdani değerlendirmelerin sandığa yansıtıldığı demokratik seçimlerdir.

Bu şekildeki “önemli karar” seçimlerinde, birçok kişinin farklı oy kullansa da çok fazla ortak değerlere sahip olduğu, ortak ülküler içinde olunsa dahi farklı seçimler yapabildiği bilinmektedir. Yani, iki seçeneği olan bu tip seçimlerde, evet veya hayır diyen seçmenlerin, aslında ülkeleri için en iyiyi seçme gibi çok önemli ortak ülkü ve idealleri bulunmaktadır. Sonuçta seçimin sonucunu, %50’nin üzerine verilecek sadece bir kişinin oyu dahi belirleyecek olsa da burada ülkenin ayrışması, bölünmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Diğer taraftan, doğrudan demokrasinin hayat bulduğu referandumlarda sandıktan çıkan sonuçlara herkesin saygı göstermesi de çok önemlidir. Yine örneklere baktığımızda; Birleşik Krallık’ta 2016 yılında gerçekleştirilen ve Avrupa Birliği’nden çıkmanın veya kalmanın oylandığı, belki de dünya tarihindeki en önemli referandumlar içinde yer alacak seçimde çok küçük oy farklarıyla ayrılık kararı sonucuna varılmıştır. Sadece %51,89’luk ayrılma kararı yeterli olmuştur. 34 milyon Birleşik Krallık vatandaşının oy kullandığı referandumda 17.4 milyon kişi ayrılma yönünde, 16.141 milyon kişi de AB’de kalma yönünde oy kullanmıştır. Avrupa ve Amerika’da yapılan tüm referandum ve seçimlerde olduğu gibi demokrasi işletilmiş, bu karar da belirli aşamalardan sonra yürürlüğe girmiştir. Farklı oy kullanan İngiliz vatandaşlarının tamamı da Birleşik Krallık’ın geleceğinin daha iyi olması için farklı oy kullanmıştır. Sonuç olarak bu alınan karar, İngiliz halkının kendi içinde kutuplaşmasına, toplumun ayrışmasına sebebiyet vermemiştir. Avrupa’daki diğer referandum ve seçimler için de aynı durum söz konusudur.

Evet oyunu savunan Ak Parti ve MHP içinden de bir önceki seçimlerle kıyaslandığında %10’luk bir kesimin hayır oyu kullandığı da anlaşılmaktadır. Demek ki burada bir kutuplaşma değil, bu referanduma has olmak üzere bir görüş ayrılığının olduğu görülmektedir.

Türkiye’deki yeni yönetim sistemi için yapılan referandumda da, oylar farklı olsa da gerçekte temel bakış açısı, Ak Parti’de de, MHP’de de, CHP’de de aynı olmuştur. Bu bakış açısını ortak bir söylem olarak vermek istersek, “Türkiye’nin daha güçlü, daha demokratik, daha iyi bir sistemle yönetilmesi” şeklindedir. Bu üç büyük parti de Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü, vatandaşlarının en iyi, en özgür, en güzel şartlarda yaşamasını istemektedir.

Nitekim, referandum sonuçları açıklandığında Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılmış olan kucaklayıcı konuşma, tüm bu anlatıların teyidi şeklindedir. Sayın Yıldırım konuşmasında, “Farklı düşünce, çözüm önerilerimiz olacak ama sonuçta birlik ve beraberliğimizi gözümüz gibi koruyacağız. Demokrasinin güzelliği de budur. Farklı fikirlere sahip olmak hiçbir şekilde birbirine üstünlük sağlamak demek değildir. Meydanlarda farklı şeyler söyledik millete farklı şeyler anlattık. Ama son sözü millet söyledi evet dedi noktayı koydu. Halkın iradesi nasıl tecelli ederse o sonuç başımızın tacıdır dedik. Halkımız seçimini yapmış cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine olur vermiştir... Bu seçimden Türk demokrasisinin olgunluk düzeyini bütün dünyaya göstermiştir. Türkiye Cumhuriyetinin birinci derece eşit vatandaşlarıyız. Birlik ve bütünlüğümüzü, siyasi alandaki rekabet bozamayacaktır. Vatandaşlarımızın tercihi doğrultusunda geleceği güven içinde inşa edeceğiz. Bu halk oylamasının kaybedeni yoktur kazanan Türkiye ve aziz milletimdir”[iii] sözleriyle milletimizin birlik ve beraberliğini en güzel şekilde vurgulamıştır.

Siyasetçilerin tüm halkı kucaklayan, herkesi sevgiye çağıran açıklamalarının çok daha yoğun kullanılması ve çok sık tekrarlanması elbette en büyük temennimizdir. Sadece Türkiye için değil, seçimlerde çok yoğun tartışmaların yaşandığı, kimi zaman karşılıklı ağır sözlerin sarf edildiği ABD, Fransa gibi tüm demokratik ülkelerde de siyasette öncelikle “sevginin, şefkatin, anlayışın ve kucaklayıcılığın” ön planda tutulması tüm siyasetçi ve yöneticilerden başlıca isteğimizdir.

 


[i] http://www.dogrulukpayi.com/beyanat/559b784572bf6
[ii] http://www.ntv.com.tr/dunya/turkiye-secime-katilim-oraninda-2-sirada,3d3I7ZQzNE2eQNvL-LprhQ
[iii] http://www.milliyet.com.tr/basbakan-yildirim-in-balkon-siyaset-2433549/Adnan Oktar'ın Geopolitica & Jefferson Corner'da yayınlanan makalesi:

https://www.geopolitica.ru/en/article/referendum-evaluation

http://www.jeffersoncorner.com/referendum-evaluation/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."