Harun Yahya

Kutuplaşma nereye kadar?Son dönemlerde özellikle anaakım medyada, Türk toplumunda uzun zamandır bir kutuplaşma olduğuna dair haberler gitgide yaygınlaştı. Ülkenin temelde iki farklı siyasi görüş etrafında toplandığı ve aralarındaki uçurumun açıldığı iddiası her yerde dile getiriliyor. İddialar bir bakıma doğru olsa da, görünen o ki, kutuplaşma sadece Türkiye’nin sorunu değil. Dünyanın birçok ülkesinde siyasette, ekonomide, kültürel alanda gri alanlar ortadan kalktı. Sadece siyah ve beyazın yaşadığı, iki uç noktaya çekilmiş toplumlar şekillendi. Uzlaşma ve orta yolda buluşma kültürü yerini uçlarda yaşayan ve karşı uçtakine alabildiğine uzak fikirlere bıraktı. Bu, kuşkusuz, dünyanın geleceği için sağlıklı bir gelişme değil. Unutulmamalı ki, söz konusu kutuplaşma, ülkelerde turuncu devrimler organize eden veya Arap Baharı gibi isyanlar kurgulayan bazı odakların işine gelmekte, dünyayı yıkıma götürmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürmektedir. 

16 nisan 2016 referandumunu bir kısım siyasi yorumcular tarafından Türkiye’deki kutuplaşmanın bir sonucu şeklinde değerlendirilmektedir. Özellikle sonuçların birbirine çok yakın çıkması ve iki tarafın keskin söylemleri bu yorumlara gerekçe teşkil etmektedir. Oysa çıkan referandum sonucu sadece Türkiye’ye has değildir. Pek çok Batılı demokratik ülke, başa baş geçen seçimler sonucunda siyasetlerini belirlemektedir. Klasik siyasetin bir sonucu olarak çoğu zaman taraflar arasında ciddi çekişmeler gerçekleşmektedir. Örneğin, İngiltere’nin önümüzdeki 100 yılını etkileyecek Brexit oylaması sırasında da benzer şekilde toplum adeta ikiye bölünmüştür. Referandum öncesi ve sonrası her iki taraf birbirlerini çok ağır ifadelerle suçlamış, referandum sonucu neredeyse iki taraf arasında eşit bölünmüştür. Kaldı ki, Türkiye'den farklı olarak İngiltere sokaklarında toplu gösteriler de yaşanmıştır. Parlamento'da ve yargıda, kararı geri çevirmeye yönelik itirazlar yapılmıştır.

Donald Trump’ın kazandığı ABD seçimlerinde de sonuçlar farklı olmamıştır. Clinton ve Trump’ın arasında başa baş geçen yarışın sonunda Başkan ancak sabahın erken saatlerinde belli olabilmiştir. Hatırlanacağı gibi, bu seçimlerin sonrasında da ABD sokakları günlerce karışmış, gösteriler agresifleşmiştir. Ancak ne İngiltere'de ne de ABD’de, bu gösteriler, demokratik bir süreç olan seçimlerin sonucunu değiştirmemiştir. Zaten değiştirmesi de beklenmemiştir.

Bütün bunların sonucunda, Türkiye'nin kutuplaştığı yolunda provokasyonlar yapan bir kısım İngiliz ve ABD medyası, kendi ülkelerinde durumun daha vahim olduğunu görmüşlerdir. Fakat her nedense, bu konuda Türkiye'yi ön planda tutup eleştirmek daha fazla işlerine gelmektedir.

Durum diğer AB ülkelerinde de çok farklı değildir. Pek çok AB ülkesinde uçlardaki partilerin yükselişi ve merkezden uzaklaşması hızla devam etmektedir. Bu da önümüzdeki dönemde kutuplaşmanın gittikçe artacağına dair bir işaret kabul edilmektedir.

Siyasetteki kutuplaşmanın bir benzeri askeri ittifaklarda da gözüküyor. Batı bloğunun operasyon merkezi NATO, çeşitli gerekçelerle sürekli olarak askeri bir kutuplaşma oluşturmayı tercih ediyor. Rusya’ya yönelik agresif politikalar Rusya’yı gardını almaya sürüklerken, Rusya da kendi etrafında yeni bir bloklaşma oluşturmakta. Sert söylemler ve ekonomik tedbirler İran'ı da bu eksene dahil etmiş durumda. Çin ise, her ne kadar Batı ile ekonomik bağlantılara sahip olsa da, uzun yıllardır doğu blokunun ortak hareket sahası içinde. Son dönemde yaşanan tehditler Türkiye’yi de bu blokun içine doğru sürüklüyor görünüyor. Elbette Türkiye, bir NATO üyesi ve Avrupa ülkesi olması nedeniyle tek taraflı kesin bir yönelme içinde değil. Böyle de olması gerekir. Keza Türkiye, gerek stratejik gerekse manevi anlamda, kutuplaşan değil, birleştiren vasfını korumak ve güçlendirmek zorunda. Bu ittifak zihniyeti içinde Türkiye'nin sadece doğu ve batı bloklarıyla değil, Müslüman Ortadoğu ile de yakın bir ittifak içinde olması önem taşıyor.

Şu bir gerçek; toplumlarda gördüğümüz kutuplaşma, aslında dünya çapında yaşanan bir durum.  Siyasette, sporda, toplumsal konularda insanlar kolayca ikiye bölünüyorlar. En uçta ve en sert konuşan en çok öne çıkıyor. İnsanlar bir masa etrafında oturup asgari müşterekte anlaşmak yerine, isteklerini karşı tarafı ezerek ya da küçük düşürerek kabul ettirmeye çalışıyorlar. Toplumlara adeta, Huntington'un "medeniyetler çatışması" fikrinin küçük ölçekte yansımaları empoze ediliyor. Bazı diyalektik materyalistler, "önce toplumlar çatışsın, bunun sonucunda zaten medeniyetler çatışır" mantığıyla hareket ediyorlar.

Bu bir tuzaktır. Her toplum ve medeniyet bu oyunu bozacak bir çaba içinde olmalıdır. Özellikle Müslüman toplumlar, bu tezin gerçek olmadığını, toplumların da, medeniyetlerin de çatışarak değil uzlaşarak güçleneceğini göstermek zorundadırlar.

Fedakarlık, uzlaşı, saygı ve ittifak, mutlaka beraberinde yatıştırıcılığı ve barışı getirir. Barış ve uzlaşı, kolaylaştırıcıdır; akabinde hemen çözüm meydana gelir. Üzerimizdeki görev, insanı insan yapan bu değerleri hatırlatmak, egoist ve kibirli zihniyeti hayatımızdan uzaklaştırmaktır.

Sosyal medya da söz konusu kutuplaşmayı tetikleyici rol almış durumdadır. Özellikle troll hesaplardan yayılan provokasyonlar ortalığı karıştırmak, insanları birbirine düşürmek ve nefret yaymak dışında bir işe yaramamaktadır. Öyle ki, asılsız haberler, sahte resim ve videoların yaptığı tahribatı düzeltmek oldukça zorlaşmaktadır. Söz konusu dezenformasyonun nefret aşılayıcı rolü oldukça güçlüdür. Mümkün olduğunca sevgi sözcükleri yayarak bu sahte nefret kaynağını olumluya çevirmemiz önem taşımaktadır.

Kutuplaşma, altında sevgisizlik yatan küresel bir problemdir. Bunu ne toplumların içinde ne de siyasette kabul edilebilir bir kavram olarak görmemeliyiz. Kutuplaşan taraflar birbirlerini sevmeyi unutmakta ve sevgi yerine öfkeyi ön plana almaktadırlar. Bunun her toplum için vebali oldukça büyük olabilir. Dahası bu zihniyet, medeniyetleri çatıştırmak isteyen bazı savaş provokatörlerinin de işine gelmektedir. 20. yüzyılda yaşanan 100 milyonlarca cana mal olmuş utançları 21. yüzyılda da görmek istemiyorsak, bu suni nefret ağını durdurmalıyız. Sadece sevgiyi konuşarak, uzlaşıyı öğreterek, öfkeden uzaklaştırarak bunu yapmak elimizdedir. Yeter ki, onların nefret adına kullandığı kaynakları, bizler sevgi adına kullanalım.

Adnan Oktar'ın Kashmir Reader & Riyadh Vision'da yayınlanan makalesi:

http://kashmirreader.com/2017/07/05/polarization-global-phenomenon-far-will-go/

http://www.riyadhvision.com.sa/2017/07/11/how-far-will-the-polarization-go/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."