Harun Yahya

Neden Afrika'yı yeni bir Avrupa yapmıyoruz?Afrika'dan Avrupa'ya göçmen akını uzun süredir önemli bir sorun olmuştur. Afrika'nın hiç bitmeyen savaşları ve yoksulluğu durumu daha da kötüleştirmektedir. Avrupa ile aynı standartlarda kaliteli ve onurlu yaşam şekline hak sahibi olan bu insanlar, daha iyi bir hayat bulma umuduyla bilinmeyen bir geleceğe doğru yolculuk yaparak hayatlarını riske atmaktadırlar. Çoğu zaman ilk tepki reddedilmek olsa da başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri övgüye değer bir şekilde cömertlik ve misafirperverlik göstermişlerdir.

Ancak çatışmalar devam etmektedir. Yoksulluk yayılırken, büyük olasılıkla sorun daha da büyüyecek, ezilen ve yoksullaşan insanlar güvenli bir sığınak ve onurlu bir hayat bulma umuduyla Avrupa'ya yöneleceklerdir.

Ne var ki, tüm Afrika ve Orta Doğu nüfusunun Avrupa’da ağırlanamayacağı açıktır. Dolayısıyla acil durumlarda savunmasız insanlara geçici yardımlarda bulunulduktan sonra söz konusu topraklarda kalıcı çözüm için yaşam koşullarının iyileştirilmesine odaklanılmalıdır.

Bugün, hayatlarına ve onurlarına yönelik tehditler nedeniyle diğer ülkelere sığınmak isteyen milyonlar dışında, daha yüksek yaşam standartlarını elde etmek için aynı şeyi yapmak isteyen büyük bir topluluk olduğunu da biliyoruz. Kesinlikle herkes gibi onlar da kaliteli yaşamayı hak ediyorlar. Her insan eşit doğar. Bir kişinin doğum yeri, o kişiye saygı gösterilmesi, değer verilmesi ve insanca bir yaşama sahip olması için belirleyici olmamalıdır. Dünyadaki tüm nüfusu sadece belirli bölgelere sığdırmak imkansız olduğundan, arzu edilen yaşam standartlarını her yerde en yüksek hale getirmek için çalışmalıyız.

Başka bir deyişle, mülteci ve göçmen sorununun çözümü için iki temel noktaya odaklanmalıdır:

- Korunmaya ve yardıma ihtiyacı olan kişilere derhal sığınma ve destek sağlamak,

-Sorunlu bölgelerde standardın altındaki yaşam koşullarının iyileştirilmesi, böylece insanların ülkelerini terk etme ve başka yerlerde daha iyi bir yaşam arayışında olma ihtiyacını hissetmemelerini sağlamak.

Unutulmamalıdır ki, Avrupa sömürge güçleri Afrika’nın, mevcut yoksulluğunda ve çatışma ortamında olmasında önemli bir rol oynamıştır. Avrupa gelişip zenginleşirken; kültür, sanat ve bilimce zengin bir medeniyet inşa ederken, zamanın bazı Avrupalı liderleri, sömürge hayallerinin peşinde her türlü ahlaki değeri ve insan haklarını ihlal etmiş ve Afrika'yı korkunç şekilde sömürmüşlerdir. Öyle ki 1881 ve 1914 yılları arasında bugün “Afrika Talanı” adı verilen bir yöntemle kıtanın yüzde doksanı Avrupa kontrolü altına girmiştir. Zamanla, doğal kaynakları, güzellikleri, kültürü ve sanatına rağmen, kıta inanılmayacak derecede yoksullaşmıştır. Bugün, zengin doğal kaynaklarına rağmen, dünyanın en yoksul ülkelerinin %75'i Afrika'da bulunmaktadır. 2010 yılında, Sahraaltı Afrikasında 414 milyon insan günde 1,25$ veya daha azıyla yaşıyordu. Sahraaltı Afrikasında yaklaşık her üç kişiden biri yetersiz besleniyor ve aynı bölgede 589 milyon insan elektriksiz yaşıyordu.[i] O günlerin izlerine bazı bölgelerde bugün hala rastlanmaktadır. Örneğin, Fransa eski Afrika kolonilerinden hala yılda yaklaşık 500 milyar dolar tutarında sözüm ona sömürge vergisi almaktadır.[ii] Afrika'da birçok doğal kaynak hala belirli Avrupa ülkelerinin kontrolü altındadır. Dahası, hiç bitmeyen savaşlar, iç savaşlar ve çatışmalar kıtayı yıkmaya devam etmekte ve milyonlarca insanı haklı olarak barınak ve yardım aramaya zorlamaktadır.

Bununla birlikte, Afrika'yı yeni bir kültür ve medeniyet merkezi yapmak mümkündür. Lagos’u başka bir Paris, Dar es Salaam’ı başka bir Roma ve Addis Ababa’yı başka bir Londra yapmak mümkündür. Bunun gerçekleşmesi için kıta yeterli potansiyele ve kültüre sahiptir. Örneğin, BM Afrika Ekonomik Komisyonu'na göre 'Afrika, dünyanın platin kaynaklarının dörtte üçüne, elmas ve krom yataklarının yarısına sahiptir. Dünyanın altın ve uranyum kaynaklarının beşte birine sahiptir ve şu anda bu kategoride otuzdan fazla ülkeyle birlikte petrol ve doğalgaz üretimine artan şekilde ev sahipliği yapmaktadır.' [iii]

Ayrıca, bu harika topraklar geçmişte etkileyici medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Örneğin, Avrupa Ortaçağ karanlığında mücadele ederken, Timbuktu dünyanın ilk üniversitesine ev sahipliği yapmıştı. 12. yüzyılda, 100.000 kişilik bir şehirde, bu okulun bilgilerini ve çeşitli yeteneklerini geliştirmek için Afrika'nın dört bir yanından gelen 25.000 öğrenci bulunuyordu.[iv] Bugün, Afrika’yı tekrar bir eğitim ve kültür merkezi, bir sanat ve müzik yurdu, hem halkı hem ziyaretçileri için güzel ve onurlu bir yaşam vaat eden güvenli bir liman yapmak pekala mümkündür.

Aslında bu dönüşümü geçmişte birçok kez gördük. Örneğin, 1960'lı ve 1970'li yıllara kadar İngiltere, İrlanda, İtalya, Norveç, İspanya ve Portekiz birincil göç veren ülkelerdi ve milyonlarca insan ABD, Avustralya ve Belçika gibi ülkelere göç ediyorlardı. Ancak bu ülkelerde yaşam standartları yükseldikçe, bu eğilim tersine döndü ve göç veren bu ülkeler göçmen çeken mıknatısa dönüştüler[v]. Kıtanın potansiyeli, doğal kaynakları, kültürel geçmişi ve dünyanın yardım etme konusundaki istekliliği düşünüldüğünde, Afrika’nın bunu başarmaması için hiçbir neden yoktur. Ancak ilk olarak modern sömürgecilik hemen sona ermelidir. Bundan sonra her ülke BM himayesinde milli gelir düzeyiyle orantılı olarak Afrika'daki yaşam standartlarının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için ayrılmış bir fona katkıda bulunabilir. Bu gerçekleştiğinde, sadece bu güzel kıtanın halkı değil, aynı zamanda Avrupalılar da bundan fayda sağlayacaktır. Sonunda toplu göçün getirdiği sosyal ve ekonomik zorluklardan kurtulacaklar; tamamen farklı ve heyecan verici bir ortamda yüksek kalitede bir yaşamın tadını çıkarabilecekleri yeni bir hedefe, Avrupa’nın neredeyse yeni bir versiyonuna sahip olacaklardır. Ancak, bu yapılıncaya kadar, göçmen akını devam edecektir.

Öyleyse sorunun temel nedenlerini çözmek için somut adımlar atalım ve dünyadaki tüm yerleşim yerlerini insanlık onuruna uygun, insanların kaliteli hayatlar yaşadıkları, arzu edilen yerler haline getirelim.
[i] http://borgenproject.org/10-quick-facts-about-poverty-in-africa/[ii]  http://www.globalresearch.ca/frances-colonial-tax-still-enforced-for-africa-bleeding-africa-and-feeding-france/5547512[iii] https://www.uneca.org/es-blog/africa-must-benefit-its-mineral-resources[iv]  http://www.africanecho.co.uk/africanechonews4-mar24.html[v]  https://en.wikipedia.org/wiki/Immigration_to_EuropeAdnan Oktar'ın The Star & Cape Times & Cape Argus'da yayınlanan makalesi:

http://www.iol.co.za/capetimes/opinion/africa-has-everything-it-needs-to-become-newer-exciting-version-of-europe-10373827

http://www.iol.co.za/capeargus/opinion/africa-has-the-potential-to-be-the-new-europe-10400425
Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."