Harun Yahya

Çözümsüzlüğün Diğer Adı: Kıbrıs GörüşmeleriYarım asırdır yılan hikayesine dönen Kıbrıs müzakereleri İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında yapılan son konferansta yine sonuçsuz kaldı. Kıbrıslı Türk ve Rum tarafların ve garantör devletler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin katılımıyla 10 gün boyunca süren görüşmeler, geçtiğimiz hafta bitiminde herhangi bir anlaşmaya varılamadan kapandı.

Kıbrıs görüşmeleri, adada yaşayan Türkler ve Rumlar arasında ortak bir uzlaşı arayışıyla ilk olarak 1968 yılında başladı. Görüşmelere, Rauf Denktaş'tan Mustafa Akıncı'ya, Makarios'tan Nikos Anastasiadis'e kadar iki taraftan birçok lider katıldı. Çeşitli aralıklarla yaklaşık 50 yıl süren bu görüşmelerde Kurt Waldheim, Butros Gali, Kofi Annan, Ban-Ki Mun, Antonio Gueterres gibi BM Genel Sekreterleri arabuluculuk rolü üstlendi.

Görüşmeler 2008 yılında, dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum Kesimi Devlet Başkanı Dimitris Hristofyas arasında sözde "Kıbrıs Sorunu"na çözüm bulmak amacıyla yeniden ele alındı. Yalnızca Eylül 2008'den Ocak 2010'a kadar iki lider arasında 60 görüşme gerçekleşti. Ancak hepsi de alışılmış üzere sonuçsuz kaldı.

Müzakereler 2015 yılı Mayıs ayında, iki taraftan bugünkü aynı lider kadrosu ve BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide gözetiminde yeniden başlatıldı. 'Güvenlik ve Garantiler', 'Yönetim ve Güç Paylaşımı', 'Avrupa Birliği', 'Mülkiyet', 'Toprak' ve 'Ekonomi' konulu temel başlıklar çerçevesinde yapılan bu müzakerelerde de başarı sağlanamadı. Kıbrıs Türk yönetiminin hatalı politikaları sonucu sunduğu son derece gereksiz ve riskli tavizlere rağmen Rum tarafı uzlaşmaya yanaşmadı.

Dünya tarihinin, belki de gelmiş geçmiş en uzun süren sonuçsuz görüşmeler zinciri olarak kayıtlara geçecek Kıbrıs müzakerelerinin çözümsüzlüğünün nedeni aslında çok karmaşık değil. Temel neden, çözüm kavramının her iki taraf açısından farklı algılanması.

Hiçbir dönemde Yunan rejiminin belirlediği rotanın dışına çıkmamış olan Kıbrıs Rum yönetimi, en başından beri nihai aşamada adanın mutlak hakimi olmayı megalo-idea haline getirmiş durumda. Bir kısım kesimler ise Ada'daki Türk toplumunu, kısmen asimile edilerek, kısmen de sürülerek adadaki varlığına son verilecek bir azınlık olarak görüyor. Bu hedef için öngörülen ilk ve en önemli adım da, Kıbrıs Türk toplumunun, Türkiye'den yardım ve desteğinin kesilmesi ve böylelikle zayıf, savunmasız ve yalnız bir toplum haline getirilmesi.

Bu adım atılmadan diğer konularda elde edilecek tavizlerin Rum yönetimi için bir önemi yok. Bu yüzden her görüşmeye, "sıfır asker, sıfır garanti" ön şartıyla oturuyor. İşte Rum tarafı için "çözüm" bu şartın kabul edilmesi demek... Bu kritik şart kabul edilmedikçe, her seferinde karşı taraf suçlanarak masa terk ediliyor.

Türk tarafı ise, ne acıdır ki geçmişte, Annan Planı döneminde ve son dönemde gerçekleşen müzakerelerde KKTC devletine ve vatandaşlarına zarar ve sıkıntı getirmek dışında hiçbir avantaj sağlamayacak gereksiz çeşitli tavizlere imza attı. Bunlar arasında Ada'daki Türk askeri sayısını azaltma, toprak ve mülkiyet devirleri bulunuyordu. Bununla birlikte, "Türk ordusunun adadan çekilmemesi", "Türkiye'nin garantörlük sıfatının devam etmesi", "Türkiye'nin uluslararası anlaşmayla sabit olan Kıbrıs'a müdahale hakkının korunması" gibi kırmızı çizgiler, Rum tarafını her seferinde uzlaşma çizgisinin dışında tuttu. Bu sayede, söz konusu tavizler de bugüne kadar hayata geçemedi. Kıbrıs halkı da diğer konularda içine sürükleneceği belalardan korumuş oldu.

İsviçre'deki son müzakereler Rum yönetiminin gerçek niyetini ve Türk tarafını kırmızı çizgilerinden vazgeçirmedikçe, başka hangi tavizleri alırsa alsın, uzlaşmaya asla yanaşmayacağı gerçeğini çok net ortaya koydu. Nitekim, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu da Crans-Montana'da, "Bu bir final konferansıdır. Son konferanstır." sözleriyle 50 yıllık oyalamaya karşı tepkisini gösterdi. Uzatma taktiğinin Rumların taktiği olduğunu belirterek, "Ömür boyu müzakere edecek değiliz. Olacaksa olur, olmayacaksa başka türlü müzakere ederiz." ifadelerini kullandı.

Kıbrıs'taki Türk askeri, KKTC vatandaşlarının en büyük güvencesi ve 70 öncesindeki karanlık ve kanlı döneme dönülmesinin önündeki tek engel. Nitekim, kısa bir süre önce Rum Temsilciler Meclisi'nin, Ocak 1950 Plebisitinin (Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhakının), diğer deyimle ENOSIS'in tüm Rum okullarında kutlanması yönünde karar alması 70 öncesi tehdidin hala yok olmadığının en büyük kanıtı. Diğer yandan, söz konusu yasayı meclise sunan EOKA uzantısı ırkçı, faşist ve Türk düşmanlığıyla ünlü ELAM (Rum Ulusal Halk Cephesi) partisinin "Türk kanı içeceğiz" sloganları eşliğinde adada yaptığı gösteriler de bu yöndeki endişeleri doğruluyor.

Bu bakımdan, Türkiye'nin uluslararası anlaşma ile tanınan "Kıbrıs'a tek başına müdahale", "adada asker bulundurma" ve "garantörlük" haklarının hiçbir zaman taviz ve pazarlık konusu olamayacağı açık. Türklerden bu haklarından vazgeçmesini beklemek, yine Çavuşoğlu'nun tabiriyle koca bir "hayal"...

Dolayısıyla, Kıbrıs Türk halkının toprak verme, tapu devretme, Türk askerini adadan gönderme, azınlık toplum statüsünü kabullenme gibi tavizler sunmaya, kazanılmış haklarından, özgürlüklerinden vazgeçmeye, bu konulardaki baskı ve dayatmalarla muhatap olmaya ne ihtiyacı ne de zorunluluğu var. Bu tavizlere karşılık sunulan AB vatandaşlığı gibi süslü vaatler adadaki Türk halkını kimliğinden, kökeninden, şahsiyetinden, değerlerinden kopararak, varlığını ve benliğini yok ederek asimile etmeye, mal, mülk, toprak ve özgürlüklerini elinden almaya yönelik sinsi ENOSİS planının bir parçası.

Gerçekte, Kıbrıs'taki Türk toplumu açısından "Kıbrıs sorunu" diye bir konu yok. KKTC halkının yaşadığı en büyük sorunlar, acılar, sıkıntılar ve belalar 1974 Barış Harekatı ile sona erdi. Rum ve Türk toplumları, yıllardır bir birlik ve kardeşlik içinde yaşamlarına devam ediyorlar. Adada 70 öncesine dönülmesini önleyecek, kalıcı barış ve istikrarı sağlayacak yegane sistemin iki devletli ve iki toplumlu model olduğu da tecrübeyle görüldü. Bu esaslar üzerinde uzlaşıldıktan sonra adada her iki toplumun barış, sevgi, kardeşlik, mutluluk, huzur ve güvenlik içinde birlikte yaşayabilecekleri, kaynaşabilecekleri düzenlemelerin yapılmasında hiçbir sakınca yok. Karşılıklı pasaport ve vize uygulamalarının kaldırılması, karşılıklı serbest geçiş hakkı, sosyal, kültürel ve ticari ilişkilerin canlandırılması, adanın refah, zenginlik ve kalkınması yönünde ortak adımlar atılması en büyük temennimiz.

Adnan Oktar'ın Kashmir Reader'da yayınlanan makalesi:

http://kashmirreader.com/2017/07/22/insolubility-now-tradition-cyprus-talks/

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."