Harun Yahya

Malezya-Türkiye Birliğinden Kuvvet DoğarMalezya ve Türkiye, Asya’nın iki farklı ucunda, coğrafi olarak birbirlerinden çok uzak ama gönülden yakın iki ülke. Öyle ki ortak noktaları ve benzerlikleri farklılıklarından daha fazla. Devlet ve etnik yapıları, siyasi tarihleri, geçmişleri çok farklı. Buna karşın, her ikisi de aynı manevi ve kültürel değerleri paylaşan ülkeler. İslam’ın barış, sevgi, kardeşlik, fedakarlık, yardımlaşma, dayanışma gibi değerlerini her zaman ülke çıkarlarının önünde tutuyorlar. Dahası her ikisi de istikrarlı büyüyen, yükselen ekonomik güçler, İslam ile özgürlükçü ve çoğulcu demokrasiyi birlikte yaşayan, diplomatik etki alanları gittikçe genişleyen, Batılı devletler ile yakın ilişkiler içinde olan ülkeler. En öne çıkanlar ise, iki Müslüman halk arasındaki sevgi, muhabbet ve köklü bağlar.

Türkler ile Malayların dostluk ve işbirliği tarihi 15. yüzyıla kadar gider. Osmanlı İmparatorluğu ile Malay Sultanlığı arasında ilk ilişkiler Fatih Sultan Mehmet döneminde başlar. Ticari anlaşmaların yanısıra, Fatih’in kızı ile Malay Sultanı’nın oğlunun evlenmeleriyle birlikte akrabalık bağının da temelleri atılır. Malay Takımadaları’nda görev yapan Osmanlı elçilerinin çabalarıyla da iyi ilişkiler gelişir. Portekiz ve Hollanda sömürgeciliğiyle mücadelede, Malay halkına yardım elini uzatanlar, askeri ve siyasi destek verenler yine Osmanlılardır. Johor ve İstanbul’daki saraylar arasındaki sıcak ve samimi bağlantılar 19. yüzyılda daha da güçlenir. Sultan Ebu Bekir İstanbul’da, 1866’da Sultan Abdülaziz Han’ı, 1893’de ise Sultan II. Abdülhamid’i ziyaret eder. Rukiye Hanım ve Hatice Hanım’ın Osmanlı Sarayı’ndan Malay Sarayı’na gelin gitmelerine de vesile olur bu ziyaretler. Onların torunları ise, Müslüman Malay Türkleri olarak, Malezya devlet kademelerinde önemli görevler üstlenirler.

Malezya Devleti’nin 1957’de bağımsızlığını kazanmasının ardından, Türkiye Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkiler 1964’te yeniden kuruldu. Bununla birlikte, 20. yüzyıl ikili ilişkiler açısından zayıf bir dönem oldu. 1997 yılında, gelişmekte olan sekiz ülkenin bir araya gelerek oluşturdukları D-8’de, her iki ülkenin de yapıcı rol oynamasıyla ikili ilişkiler yeniden canlandı.

2000’ler ise Malezya–Türkiye ilişkilerinde büyük gelişmelere, yepyeni atılımlara, parlak bir dönemin başlangıcına sahne oluyor. Bu yıllarda, devlet başkanları ve bakanların karşılıklı ziyaretleri ve imzalanan anlaşmalarla işbirliği daha üst boyutlara taşınıyor. 2014 yılında imzalanan Stratejik İşbirliği Ortak Bildirisi ile ekonomik ilişkilerin stratejik düzeyde ortaklığa yükseltilmesi, iki ülke ticaret hacminin 5 milyar ABD Dolarına çıkarılması kararı, Serbest Ticaret Anlaşması’nın 1 Ağustos 2015’de yürürlüğe girmesi, ikili ilişkilerde bazı önemli dönüm noktaları. Bunlar, aynı zamanda, Malezya’nın 2020, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak gelişmeler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılındaki şu ifadeleri iki kardeş ülke arasındaki birliğin kaçınılmaz gerekliliğini çok güzel anlatıyor: “Malezya'yı kendimize çok yakın bir ülke, hatta kendimize kardeş olarak gördük ve böyle görmeye devam edeceğiz. Ülkelerimiz için, Asya-Pasifik bölgesi için, tüm dünya için Malezya ile ortak çalışmayı, dayanışma içinde olmayı sürdüreceğiz. Asya'nın bir ucunda Türkiye, bir ucunda Malezya varken dünyada barış umudu Allah'ın izniyle hiç yok olmayacaktır.” (http://www.dha.com.tr/ozgurlugun-olmadigi-yerde_577632.html)

Malezya Başbakanı Necip Razak ise, yüzyıllarca birbirlerinden uzak tutulan iki halkın kaynaşmasına yönelik coşkulu arzusunu, karşılıklı vizelerin kaldırılmasından sonra şöyle dile getirmişti: “İki ülke arasında büyük benzerlikler var. Bazılarımız aynı köklerden geliyoruz. Biz, bu mirasımızın değerini bilmeliyiz, tekrar bulmak için bir araya gelmeliyiz. Halklar arasında daha gelişmiş ilişkiler için.” (http://www.haberler.com/turkiye-ile-malezya-stratejik-ortaklik-konusunda-2552615-haberi/)

Her iki ülke de yerli üretime ve ihracata öncelik veren, hızlı, istikrarlı ve sağlıklı ekonomik kalkınma modelini, küresel krize rağmen, başarıyla uyguluyor. Gerek kamu kuruluşları gerekse özel şirketlerin güçlü, tecrübeli ve deneyimli oldukları alanlarda, karşılıklı yatırımlar yapılması, sermaye ve teknoloji transferi gerçekleştirilmesi hiç şüphesiz her ikisinin de yararına olacaktır. Yine her iki ülke Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, D-8, ASEAN gibi uluslararası kurumlarda çoğunlukla birlikte hareket ediyorlar. Ekonomik, ticari ve diplomatik ortaklıklar önemli elbette, ama birlik ve beraberliğin kapsamı kesinlikle bunlarla sınırlı kalmamalı.

Bugüne kadar büyük ölçüde ihmal edilen karşılıklı eğitim ve kültür faaliyetleri acilen ele alınması gereken konulardan. Türkiye’deki üniversitelerde Malay dili, edebiyatı ve tarihi üzerine, Malezya’daki üniversitelerde ise Türk dili, edebiyatı ve tarihi üzerine bölümler kurulmalı, yaygınlaşmalı. Yine çok sayıda üniversite öğrencisinin iki ülke arasındaki değişim programları çerçevesinde eğitim görmeleri için gerekli adımlar hemen atılmalı.

Malaylar ve Türkler hem bölgesel hem de uluslararası düzeyde, Ortadoğu’nun, Asya’nın, Afrika’nın kökleşmiş sorunlarına çözüm üretmek, küresel barışa, refaha, sosyal adalete, istikrara katkıda bulunmak için tam bir birlik içinde çalışmalılar. Asya’nın doğusundaki Malezya ile batısındaki Türkiye, bölgelerinde sahip oldukları büyük potansiyeli kullanarak, sevgi, uzlaşma ve kardeşliği temel alan bir diplomasiyle küresel hedeflere koşabilirler. Müslüman Türk dünyası ve Malay dünyasının büyüklüğü düşünüldüğünde, artan dayanışmanın getireceği muazzam güç ve enerji daha iyi anlaşılabilir.

Malezya ve Türkiye İslam’ın aydınlık, modern ve kaliteli yüzleri. Kuran’daki demokrasi, inanç özgürlüğü, sevgi, saygı, barış, kardeşlik, adalet ve eşitlik gibi değerlere sarılarak İslam alemine ve tüm dünyaya örnek oluyorlar. Önlerinde büyük bir fırsat daha var. Küresel barışa, refaha ve huzura eşsiz bir katkı sağlayabilirler. Bunu da İslam adına ortaya çıkan şiddete, bağnazlığa, karanlığa, hurafelere, radikal ideolojilere ve terör örgütlerine karşı ortak tavır alarak yapabilirler.

Adnan Oktar'ın Bernama & Malaysian Digest & Tactical Talk'ta yayınlanan makalesi:

http://www.bernama.com/bernama/v8/fe/newsfeatures.php?id=1377901

http://malaysiandigest.com/news/690113-united-malaysia-and-turkey-stand-strong.html

https://tacticaltalk.net/2017/09/05/malaysia-and-turkey-stand-strong/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."